Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1
 • 2
 • 3

TEMAT:

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/18 21:47 #118370

 • Dawid Grabowski
 • Dawid Grabowski Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Wczoraj kolejny raz dr Robert Krzysztofik starał się zwrócić uwagę na sytuację Bytomia. Organizatorami spotkania ponownie był Oddolny Nurt Aktywnych Społecznie, czyli O NAS, i Bytomski.pl, jednak tym razem współorganizatorem był również Marszałek Jerzy Gorzelik, który zapraszał gości. Spotkanie miało formę zamkniętą. Zostało zaproszonych ponad 40 osób aby wspólnie zastanowić się nad sytuacją Bytomia na szczeblu wojewódzkim i zwrócić uwagę na jego problemy. Zainteresowanie naszym miastem niestety okazało się znikome. Jest to o tyle przerażające, że według badań gdy inne miasta oraz radni wojewódzcy się zainteresują tym problemem to może być za późno. Degradacja Bytomia odbije się na całej konurbacji, co będzie osłabiało pozostałe miasta. Innymi słowy będzie ciągnął inne miasta w dół. Już w chwili obecnej tracimy 1 mieszkańca co 3 godziny, a przez wydobycie pod śródmieściem ginie unikatowa i zabytkowa tkanka miejska, która jest walorem tego miasta w skali kraju. Według doktora po utracie zabytków, które ostatnio zarchiwizowała Fundacja Brama Cukermana, Bytomiowi już nie pomoże żadna inwestycja, a tendencje odśrodkowe nabiorą na sile. Zaczniemy tracić dzielnice zaczynając od północnych. W spotkaniu nie uczestniczył zaproszony prezydent Bytomia ani żaden z jego zastępców. Z prawie godzinnym spóźnieniem pojawiło się dwóch przedstawicieli z UM uzasadniając swoje spóźnienie trudnościami z parkowaniem. Aktywnym uczestnikiem debaty okazał się Kazimierz Górski prezydent miasta Sosnowiec, które zostało uznane jako modelowe w przełamywaniu negatywnej ścieżki. Dla Bytomia takim punktem przełomowym może być o czym wielokrotnie pisałem Śląskie Centrum Nauki. Zaniechanie z praktykami monocentrycznymi Katowic pomoże nie tylko ożywić Bytom ale i inne miasta ościenne. ŚCN swoją główną siedzibę mogłoby mieć w Bytomiu razem z największym wydziałem, a swoje file umiejscowić np. w Sosnowcu i Chorzowie. Dla mnie oczywiste jest umiejscowienie tej inwestycji w EC Szombierki. W tej sprawie będziemy musieli stoczyć kolejne batalie z nowym marszałkiem i miejmy nadzieje, że będzie bardziej przychylny. Inne rozwiązania na przełamanie negatywnej ścieżki rozwoju postaramy się rozpatrzyć podczas kolejnego otwartego spotkania w Bytomiu na początku lutego br.
Sosnowiec przez naukowców został uznany jako modelowe miasto w przełamywaniu negatywnej ścieżki rozwoju, tymczasem nasze miasto już nie jest w stanie samo sprostać temu problemowi. Dlatego O NAS i bytomski.pl szukają sprzymierzeńców w sejmiku, a następnie w sejmie i senacie, gdzie będą organizowane podobne spotkania.

www.sferatv.pl/aktualno%C5%9Bci/ ... iasta.html

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/18 22:25 #118374

 • Robot
 • Robot Avatar
 • Gość
 • Gość
Niestety przypinanie się do tego typu inicjatyw b.prezydenta P.Koja nie sprzyja merytorycznej dyskusji i sprowadza poważne zagadnienia do poziomu polityki.

Niestety lokalni politycy mają swoje małe ambicje i osobiste fochy. Uważam, że gdyby organizatorzy spotkania działałaliby apolitycznie i faktycznie dla dobra wspólnego miasta to znaleźliby sposób na zorganizowanie spotkania z obecnym prezydentem dla przedstawienia mu wyników badań p. Krzysztofika.

A tak tworzymy PRowy obraz "my tu robimy superważne spotkanie a prezydent nie raczy przyjść"

Miała być merytoryka a jest polityka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/18 22:33 #118378

Robot ma całkowitą rację. W dodatku zwraca uwagę,że współorganizatorem był J. Gorzelik, który jest przecież u władzy a tymczasem można odnieść wrażenie,że to opozycjonista, ewentualnie członek organizacji zajmującej się pomocą humanitarną.
Pośród pzryjaciół wilcy zająca zjedli.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/18 23:05 #118382

 • Dawid Grabowski
 • Dawid Grabowski Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Była propozycja debaty w UM, było zaproszenie na debate w Bytomiu i było zaproszenie na tą w sejmiku...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/18 23:16 #118383

Posłowie także równi i równiejsi. Tego z PO zaproszono tego z PiSu już nie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/18 23:37 #118387

 • bytomianka
 • bytomianka Avatar
 • Gość
 • Gość

Miała być merytoryka a jest polityka.


Przecież polityka może być też merytoryczna! To nie są przeciwstawne pojęcia.

Uważam, że gdyby organizatorzy spotkania działałali apolitycznie i faktycznie dla dobra wspólnego miasta (...)


Można działać politycznie i jednocześnie dla dobra wspólnego ( miasta, regionu, kraju...).

Niestety przypinanie się do tego typu inicjatyw b.prezydenta P.Koja nie sprzyja merytorycznej dyskusji i sprowadza poważne zagadnienia do poziomu polityki.


I znów to samo: czy merytoryczna i poważna dyskusja jest przeciwieństwem polityki? To czym, w takim razie, jest polityka? Albo raczej: jak Ty rozumiesz politykę?
Dla mnie polityka to podejmowanie określonych działań dla osiągania konkretnych celów na niwie społecznej, samorządowej, regionalnej itd., porządkujące rzeczywistość, wprowadzające ład społeczny, służące dobru społecznemu. Oczywiście, można uznać, że druga część tej definicji jest już pobożnym życzeniem, ale to my określamy, co ma dla nas znaczenie i tego powinniśmy wymagać od naszych przedstawicieli. Jeśli będziemy się zgadzać na politykę w rozumieniu osiągania celów partyjnych i dla zdyskredytowania przeciwnika politycznego, czyli politykę walki, to nie dziwmy się, że tylko tym będziemy karmieni.

Nie widzę niczego złego w podejmowaniu politycznych działań przez stowarzyszenie O NAS, czy przez RAŚ, czy ProjektBytom.pl, jeżeli służy to sprawie bytomskiej. Oczywiście, najlepiej by było, gdyby w sprawie Bytomia, a konkretnie badań przedstawionych przez Krzysztofika, spotkały się i zjednoczyły wszystkie bytomskie ugrupowania i stowarzyszenia. Wtedy siła przekazu byłaby na pewno większa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/18 23:51 #118388

 • Dawid Grabowski
 • Dawid Grabowski Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Został zaproszony Jerzy Polaczek. Błedem było nie zaprosznie również Szaramy (szczególnie, ze był kandydatem na prezydenta więc napewno miał wiele do powiedzenia) na co oczywiście zwróciliśmy uwagę i przyznano nam racje ale było już po fakcie. Natomiast dla posłów będzie zorganizowane kolejne spotkanie oraz osobne dla senatorów. W chwili obecnej są czynione starania w tym kierunku.
Jeśli znazlbyś czas w przyszłym tygodniu razem Wojciechem Szaramą to z przyjemnością spotkamy się w tym temacie (od 15 ze względu na prace).
Przypominam również, że spotkanie w Bytomiu było otwarte i staraliśmy się w miarę skromnych możliwości je nagłośnić. Kolejne również będzie miało taki charakter więc już serdecznie zapraszam chętnych w imieniu swoim i pozostałych organizatorów.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/19 11:40 #118400

Pośród pzryjaciół wilcy zająca zjedli.

A prezydent Sosnowca, z SLD, to też swój? Coś ta Wasza teoria ma liche nogi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/19 11:51 #118402

Pośród pzryjaciół wilcy zająca zjedli.

A prezydent Sosnowca, z SLD, to też swój? Coś ta Wasza teoria ma liche nogi.

mam nadzieję, że wiesz do czego się odnosiłem.
Trzeba więc ustalić fakty- czy J. Gorzelik jest aktualnie w opozycji czy może w koalicji rządzącej?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/19 12:36 #118406

Jezeli chodzi o spotkanie otwarte, które odbyło się w Bytomiu to na to spotkanie poseł Szarama został zaproszony przez Roberta Białasa, niestety w tym okresie nie było go w Bytomiu, dlatego tez nie przybył. W przyszłym tygodniu będzie 32 posiedzenie Sejmu, więc zaden z posłów wówczas raczej nie przybędzie.

Natomiast ważna sprawą jest to o czym pisze foxbat, mianowicie postawa J. Gorzelika. Warto dowiedzieć sie jakie kroki podjął on dotychczas w celu udzielenia jakiejkolwiek pomocy Bytomiowi? Oczywiście nie chodzi mi o kroki werbalne, wspierające czy popierające, one raczej konkretów nie przynoszą. Z konkretnych działań znam tylko te negatywne dla Bytomia, awięc: planowana likwidacja MGB jako samodzielnej jednostki (nie zostało to porzucone) oraz odmowa zakupu willi Bruninga na potrzeby utworzenia Muzeum Historii Bytomia. Niestety brak jest jakiegokolwiek bytomskiego lobby w sejmiku, stąd zapewne nasz słaba pozycja w województwie.

Racje ma natomias bytomianka protestująca przeciwko przeciwstawianiu polityki i merytoryczności. Niestety w ostatnich latach zrobiono wiele aby taki podział wypromować. Przypomne, iz nawet partiarządząca na swoich billboardach głosiła : nie róbmy polityki budujmy szkoły". Stądbierze sie owe irracjonalne przekonanie, że polityka to cos złego, stąd tez popularność różnych "apolitycznych" ugrupowań i dziwnych akcji w rodzaju "stop partiom w samorzadach". polityka musi wrócic do swojej czystej postaci i stac sie tym czym być powinna a nie PRowska wojną o łupy.

Od siebie tylko dodam - mam nadzieje, że nie stanie sie to punktem do wywołania wojny - iz nie przeceniam badań dr. Krzysztofika i nie fetyszyzowałbym ich za bardzo. Tyczasem widzę, że dl niektórych jgo zdanie to jakby prawda absolutna, prawda objawiona. Dla mnie to materiał wyjściowy do kreslenia wizji naprawy miasta. Przy czym nie jst to żaden materiał odkrywczy, wiele jego twierdzeń to - cytując klasyka :) - oczywista oczywistość. Wystarczy spojrzec na program PiS z ostatnich wyborów samorządowych aby orzec, że wiele jego dzisiajszych mysli zostało juz tam wykorzystanych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/19 17:26 #118415

 • LucjanG
 • LucjanG Avatar
 • Gość
 • Gość
Pozwolę sobie włączyć się do dyskusji. Wpis będzie przydługi, gdyż porusza kilka wątków przejawiających się w dyskusji, ale myślę, że będzie to głos merytoryczny.

Dr R. Krzysztofik współpracuje z miastem od ponad 3 lat, gdyż Bytom (jak i Sosnowiec) był przedmiotem badań w ramach projektu Shrink Smart. Już w 2010 roku znane były ich wstępne wyniki: www.bytom.pl/pl/10/1284027586/4 Nie piszę o tym bez powodu, ale niektórzy mogliby odnieść wrażenie, że jest to temat zupełnie nowy, a tak nie jest.

O tym, że Bytom został pozostawiony sam sobie z wyzwaniami, którym sam nie jest w stanie sprostać, zauważano dużo wcześniej. Oto kilka przykładów:

Wstęp do Programu Rewitalizacji Bytomia na lata 2007-2020, opracowanego przez zespół ekspertów pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Andrzeja Klasika: „W wyniku przeprowadzonych warsztatów programowych stwierdzono, że miasto Bytom zasługuje na objęcie programem rewitalizacji całego obszaru miasta z uwagi na:
a. rozległe negatywne skutki eksploatacji górniczej, dotyczące zasobów mieszkaniowych, infrastruktury komunalnej i środowiska przyrodniczego,
b. procesy likwidacyjne w górnictwie i hutnictwie oraz w branżach towarzyszących, które spowodowały utratę znacznej części bazy ekonomicznej miasta,
c. głęboką nierównowagę strukturalną występującą na lokalnym rynku pracy i wynikające z niej zjawiska wykluczenia społecznego,
d. zagrożenie utratą na dużą skalę dziedzictwa kulturowego i przemysłowego, nagromadzonego w mieście, które w przeszłości stanowiło jeden z wiodących ośrodków Aglomeracji Górnośląskiej.
Wszystkie wymienione zjawiska, procesy i skutki występują na obszarze całego miasta, we wszystkich jego dzielnicach oraz obejmują wpływami znaczną powierzchnię terenów i liczbę obiektów, co w pełni uzasadnia objęcie całego obszaru miasta programem. Rewitalizacja miasta Bytomia stanowi wyjątek w skali europejskiej i zasługuje na skumulowane wsparcie ze strony funduszy europejskich to jest Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego, poprzez wdrażane programy operacyjne, w szczególności Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Strategia Rozwoju Bytomia na lata 2009-2020, opracowana pod kierunkiem ekspertów dra Bogumiła Szczupaka i dra Jerzego Binickiego, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach: „Ograniczenie ryzyka środowiskowego związanego z efektami dotychczasowej eksploatacji górniczej i działalności przemysłowej wymagać będzie zaangażowania środków zewnętrznych o dużej skali oraz sięgnięcia do systemowych rozwiązań problemu usuwania głównych barier lokalizacji inwestycji produkcyjnych. Bytom będzie traktowany jako krajowy, strategiczny obszar interwencji publicznej.”

O tym, że miasto Bytom jako jedno z nielicznych nie przeszło pomyślnie procesów restrukturyzacyjnych, traktuje artykuł pn. Baza ekonomiczna i specjalizacja funkcjonalna miast konurbacji katowickiej po dwóch dekadach transformacji, autorstwa dra Krzysztofa Gwosdz, który pisze: „Zgoła inaczej wygląda sytuacja kilku innych miast rdzeniowych (Bytomia, Zabrza, Siemianowic i Świętochłowic), które - mimo że doświadczyły utraty dużej części lub niemal całości bazy ekonomicznej - pozostały ośrodkami silnie wyspecjalizowanymi. W ich przypadku można mówić o „negatywnej deindustrializacji", która polegała na tym, że recesji tradycyjnych sektorów przemysłowych nie towarzyszył wzrost innych egzogenicznych działalności gospodarczych. W efekcie cechują się one „pozorną dywersyfikacją". Zjawisko to polega na tym, że jeśli przyjrzeć się surowym" danym dotyczących liczby pracujących w danym mieście, to miasta te sprawiają wrażenie ośrodków zdywersyfikowanych, lecz dywersyfikacja ta nie odnosi się do ich sektora bazowego, a jedynie endogenicznego. Zatem - w przeciwieństwie do Chorzowa i Sosnowca - nie można w tym przypadku jeszcze mówić o przejściu czterech wspomnianych wyżej miast w etap postindustrialny. W przypadku kilku dużych i średnich miast rdzenia konurbacji po 1990 r. doszło do radykalnego „przełamania" ich dotychczasowej specjalizacji funkcjonalnej, związanej z silnym osłabieniem lub zanikiem tradycyjnego sektora przemysłowego. Były to Bytom, Chorzów, Siemianowice, Świętochłowice i Zabrze. Żadne z tych miast, jak dotąd, nie zdołało wykreować silnych nowych podstaw gospodarki, o czym świadczy zarówno „płytkość" ich współczesnej bazy ekonomicznej (relatywnie niewielka wielkość tak bezwzględna jak i liczona do ogólnej liczby pracujących), jak i podstawowe cechy gospodarczej, jak np. ponadprzeciętną stopę bezrobocia. Relatywnie najlepiej poradziły sobie z odbudową bazy ekonomicznej Chorzów i Sosnowiec, które przynajmniej zdołały zdywersyfikować swoją bazę ekonomiczną.”
W ciągu 17 lat od rozpoczęcia procesów restrukturyzacyjnych Bytom ani nie odbudował bazy ekonomicznej, ani nie zdywersyfikował istniejącej.

O depopulacji miasta i skutkach tego procesu można natomiast poczytać na str. 65-66 Planu Rozwoju Bytomia: www.bytom.pl/zalaczniki/2012/02/ ... 390858.pdf

Nie widzę także dużych rozbieżności między rozwiązaniami proponowanymi przez dra Krzysztofika a tymi zawartymi w aktualnej strategii. Co prawda zdefiniowano w niej 5 priorytetów, co prawda priorytet III nazywa się Kultura wysoka i czas wolny (misja: Bytom kulturalną stolicą Górnego Śląska), ale wskazano też mapę drogową wdrażania strategii. Wskazuje one kluczowe dla miasta działania, które winny być podjęte w pierwszej kolejności. Jest tam m.in. zapisana i konieczność odbudowy bazy ekonomicznej miasta i rewitalizacja zabudowy mieszkaniowej. Zainteresowanych odsyłam na str. 67 dokumentu: www.bytom.pl/urm/dokumenty/1244010283.pdf Strategię przyjęto w kwietniu 2009 roku – mamy 2013. Wnioski pozostawiam czytelnikom.

Jeśli chodzi o Pana Gorzelika jest on np. bardzo mocno zaangażowany w uratowanie obiektu EC Szombierki. Tutaj znajdą Państwo jego artykuł w biuletynie TICCIH 58/12 (str. 3): www.slaskie.pl/zdjecia/2012/10/19/1350628590.pdf Niestety były już marszałek Matusiewicz był nieustępliwy, co zresztą widać po liście projektów kluczowych do RPO WŚL.

Na koniec chciałem powiedzieć, że tezy o zagładzie miasta i odłączaniu się poszczególnych dzielnic traktuję z dużą rezerwą. Zawsze oprócz scenariuszy optymistycznych i pesymistycznych są te realne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/19 18:01 #118417

Trzeba więc ustalić fakty- czy J. Gorzelik jest aktualnie w opozycji czy może w koalicji rządzącej?

A co to ma do rzeczy?! To było spotkanie z APOLITYCZNYM NAUKOWCEM, który wykonywał badania dla międzynarodowej instytucji jaką jest Komisja Europejska, a nie dla PO, czy RAŚ. Prezydent Bartyla mógł więc łaskawie się pofatygować i dowiedzieć się czegoś nowego o mieście, którym zarządza.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/19 19:12 #118423

no ma do rzeczy i to dużo. Gorzelik jako wicemarszałek ma chyba jakies prerogatywy prawd? Ma konkretne możliwości pomocy naszemu miastu, tak? Co zrobił konkretnego aby w jakikolwiek sposób poprawić los Bytomia? tym bardziej, iz jak wspomniałem dr Krzysztofik nie przedstawia niczego nowego i zaskakującego, czegos co w zasadniczy sposób zmieniałoby znaną od wielu lat sytuacje miasta. LucjanG świetnie to wyłożył, podpierając się w dodatku stosownymi dokumentami.

Czas na działanie, od samego gadania, spotkań i przekonywania przekonanych niczego nie przybędzie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/19 19:37 #118426

Czas na działanie, od samego gadania, spotkań i przekonywania przekonanych niczego nie przybędzie.


Ależ, Macieju, nasze działanie to nie gadanie czy przekonywanie przekonanych. To jest podstawowy zakres lobbingu - ukazywanie zagrożeń i szans i apelowanie do zaangażowania się polityków i mediów po stronie Bytomia.
Po drugie, my prezentujemy wyniki badań, które Komisja Europejska uznała za przekonywujące. To na podstawie tych badań , a nie cytowanych przez Lucjana publikacji i autorów, komisarze europejscy zastanawiają się obecnie jakie kryteria pomocy przyjąć dla miast zagrożonych.
Wybacz, ale nie wystarczy mówić, że problem Bytomia jest znany wszystkim od lat. Tak myślał i działał Piotr Koj. Zawiózł do najważniejszych osób w państwie Strategię, Program Rewitalizacji i inne dokumenty. I co uzyskał? Przecież, mało kto czyta takie dokumenty, a jeszcze mniej nimi się przejmuje! Do dlatego wymagane jest inne podejście to sprawy. Nie pytaj się co inni zrobili. Powiedz lepiej co Ty zrobiłeś! Co zrobił twój szef , Wojciech Szarama? Co zrobił Damian Bartyla? Co zrobili jego zastępcy, którzy jako pracownicy UM i radni winni o tym wszystkim doskonale wiedzieć!!!!!!!!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

W sejmiku o Bytomiu 2013/01/19 19:47 #118428

O Bartylę nie ma co pytać, bo jest jeszcze za krótko prezydentem, ale pytanie o Szaramę jak najbardziej na miejscu. No i oczywiście Brzezinka...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
 • 2
 • 3
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone