Nie jestem entuzjastą obecnej ekipy, ale po raz pierwszy od bardzo dawna wypada mi się zgodzić z płk Kilgore

Za późną informację o zmianach w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej odpowiada tylko i wyłącznie NFZ. Pewnie dlatego, że w swoim stylu decyzję podjął w ostatniej chwili. Jeszcze w czwartek wieczorem oficjalna strona NFZ w Katowcach, zakładka "gdzie się leczyć" nie informowała o zmianie. Bytomskie NZOZy też nie były o zmianie poinformowane (przecież NFZ ma maile do wszystkich świadczenodawców!). Chyba jako pierwszy napisał o tym facebookowy profil HaloBytom w czwartek wieczorem, a w piątek rano informacja pojawiła się na stronach UM.
Powoływanie się na zadania gminy okreśłone w akcie prawnym z 2001 roku (to były jeszcze czasy kas chorych!) dowodzi niekompetencji prawnej. Jak dla mnie aktualne przepisy - Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, stanowią:
Art. 7. 1. Do zadań własnych gminy w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej należy w szczególności:
1) opracowywanie i realizacja oraz ocena efektów programów zdrowotnych wynikających z rozpoznanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców gminy;
2) przekazywanie powiatowi informacji o realizowanych programach zdrowotnych;
3) inicjowanie i udział w wytyczaniu kierunków przedsięwzięć lokalnych zmierzających do zaznajamiania mieszkańców z czynnikami szkodliwymi dla zdrowia oraz ich skutkami;
4) podejmowanie innych działań wynikających z rozeznanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców gminy.
2. Do zadań zleconych gminy należy wydawanie decyzji, o których mowa w art. 54, w sprawach świadczeniobiorców innych niż ubezpieczeni spełniających kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, w przypadku których nie zachodzi okoliczność, o której mowa w art. 12 tej ustawy.
3. W celu ustalenia sytuacji dochodowej i majątkowej świadczeniobiorcy, o którym mowa w ust. 2, przeprowadza się rodzinny wywiad środowiskowy na zasadach i w trybie określonych w przepisach o pomocy społecznej.
4. Gmina otrzymuje dotację z budżetu państwa na sfinansowanie kosztów realizacji zadania, o którym mowa w ust. 2 i 3.
Art. 8. Do zadań własnych w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych przez powiat należy w szczególności:
1) opracowywanie i realizacja oraz ocena efektów programów zdrowotnych wynikających z rozpoznanych potrzeb zdrowotnych i stanu zdrowia mieszkańców powiatu - po konsultacji z właściwymi terytorialnie gminami;
2) przekazywanie marszałkowi województwa informacji o realizowanych na terenie powiatu programach zdrowotnych;
3) inicjowanie, wspomaganie i monitorowanie działań lokalnej wspólnoty samorządowej w zakresie promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej prowadzonych na terenie powiatu;
4) pobudzanie działań na rzecz indywidualnej i zbiorowej odpowiedzialności za zdrowie i na rzecz ochrony zdrowia;
5) podejmowanie innych działań wynikających z rozpoznanych potrzeb zdrowotnych.
Tyle i tylko tyle

)