Każda ulica ma inną historię i charakterystyczne cechy.
Wyobraźcie sobie, że każda z nich jest osobnym państwem, o którym chcecie opowiedzieć.
Na początek żadna główna, wręcz poboczna:
Ul. Jagiellońska
Znajduje się po wschodniej stronie Gliwickiego Przedmieścia. Podobnie do ul. Powstańców Warszawskich powstała wzdłuż opłotków działek przy ul. Dworcowej - głównego ciągu tego rejonu.
Ul. Jagiellońska dzieli się na część górną, która chyba też jest starsza i dolną - względnie młodszą. Górna znajduje się między ul. Katowicką a Moniuszki a dolna między Moniuszki a pl. Wolskiego. Górna jest węższa, w dolnej przewidziano miejsce na zieleńce przed kamienicami.
Najwyższym punktem samej ulicy jest skrzyżowanie z ul. Moniuszki. Skrzyżowanie to tworzy swoisty plac, na którym rozjeżdżają się i krzyżują tory tramwajowe wszystkich bytomskich linii.
Przy ul. Jagiellońskiej znajdują się dwie wyjątkowe szkoły: baletowa i muzyczna. Był tu też słynny studencki klub Pyrlik, był słynny, z tradycjami zakład fotograficzny Mimoza.
Charakterystyczną cechą ul. Jagiellońskiej są ustawione na przeciw siebie, po dwóch strona skrzyżowania z ul. Moniuszki rzeźby przedstawiające antyczne postacie w skali 1:1 i w pełni - Atlasa i chyba Safonę.
Ul. Jagiellońska nie jest, nie była jakoś bardzo handlowa, chociaż ma lokale usługowe.
Nie znam za bardzo historii ludzi, którzy tam mieszkają lub mieszkali.