Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Wspólnota Burego Misia 2008/01/29 18:41 #18601

Witam! Różne są grupy, o różnym statusie, których celem jest pomoc innym. Ja chciałbym napisać o Wspólnocie Burego Misia - www.buremisie.org.pl - która działa między innymi w naszym mieście.
To wspólnota, do której należą osoby niepełnosprawne umysłowo i fizycznie, zwane Burymi Misiami (wraz ze swoimi rodzinami) oraz ich młodzi (głównie uczniowie szkół średnich, studenci) opiekunowie-przyjaciele, zwani Burymi Niedźwiedziami.
Idea jest bardzo prosta: chcemy, aby należący do Wspólnoty niepełnosprawni nie byli sami, aby mieli swoich pełnosprawnych prawdziwych przyjaciół, którzy poświęcą im swój czas, wzbogacą ich codzienność. Nie polega to na jakiejś fachowej pomocy, ale na wspólnych spotkaniach, zabawach, wyjściach. Co roku latem odbywa się obóz w Kościeżynie, w Osadzie, w której też na stałe mieszkają ci, którzy stracili już swoich bliskich i tam mają swój dom.

Sam należę do Wspólnoty od niedawna, słyszałem o niej m.in. od osób, które do niej należą i tyle się dowiedziałem, że jest to coś wyjątkowego dla wszystkich jej członków, że Wspólnota to ponad wszystko wspaniała przyjaźń z Burymi Misiami, odnajdywanie sensu życia w byciu dla innych i – trochę paradoksalnie? – wielki zysk dla siebie w dawaniu siebie. Zysk w postaci lepszego organizowania własnego życia, swojego czasu – zwłaszcza, gdy ma się go za dużo; oderwanie myśli od samego siebie. Brzmi to trochę górnolotnie, ale rzeczywiście tak jest. Byłem już na dwóch spotkaniach z Burymi Misiami, widzę ile dla nich znaczą te spotkania i jak entuzjastycznie podchodzą do tego Bure Niedźwiedzie – osoby, które niczym szczególnym się nie wyróżniają; tydzień temu poznałem przydzielonego mi podopiecznego, chłopaka z zespołem Downa, bardzo wesoły, otwarty... i muszę przyznać, że rzeczywiście to coś wyjątkowo cennego dla obu stron.
Może ktoś z Was miałby ochotę związać się ze Wspólnotą. Zapewniam, że wszelkie bariery znikają już przy pierwszych spotkaniach, nie trzeba się obawiać niczego – trzeba po prostu chcieć.

Muszę jeszcze wspomnieć o Fundacji Burego Misia, która powstała dla wsparcia Wspólnoty, zwłaszcza Osady, która nie może funkcjonować bez wsparcia z zewnątrz. Jest to organizacja pożytku publicznego. Każdy kto chciałby pomóc finansowo może przeznaczyć 1% swojego podatku. Odsyłam na www.buremisie.org.pl

Jeśli macie jakieś pytania, jesteście zainteresowani, to chętnie pomogę. :)
Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspólnota Burego Misia 2008/01/30 19:35 #18629

Ech.... w 1987 roku z kolegami z 7 Strzeleckiej Drużyny Harcerzy pojechaliśmy na obóz wraz z 104 Bytomską Drużyna Harcerską pod Kościerzynę aby pomóc urządzać nowo powstającą Osadę Burego Misia. Warunki były tam wtedy spartańskie. Sami wybudowaliśmy umywalnię dla Burych Misi (pamiętam że kładłem papę na dachu tej umywalni :) ) i przygotowaliśmy wiele innych rzeczy na ich przyjazd. Sami spaliśmy w namiotach. Ponieważ nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z osobami niepełnosprawnymi umysłowo, byliśmy pełni obaw jak to będzie... Cóż moge napisać - wbrew obawom było naprawdę świetnie. Podczas naszego pobytu byliśmy zaproszeni na wesele dwojga opiekunów, zabawa na weselu była przednia :-) Nigdy nie zapomnę jednego z Burych Misi z zespołem Downa (Tomek miał na imię) który co chwilę krzyczał "Hip, hip" a my z całych sił odkrzykiwaliśmy "Huraaa"... Następnego dnia od tego krzyczenia nie mogliśmy mówić ze wzgledu na ból gardeł :) Ale warto było, uśmiech Burych Misi wszystko rekompensował. Do dziś mile wspominam tamten obóz i Kubę który tyle serca włożył w tę Wspólnotę...
Ot tak zebrało mi się na wspominki :) Wybaczcie...

Pozdr.
Mariusz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspólnota Burego Misia 2008/01/30 22:57 #18632

Właśnie, że ciekawe to jest, co napisałeś. (A poza tym o swoich przeżyciach też dobrze jest umieć mówić, co nie? W WBM wartosć ma właśne budowanie takich więzi.) Jeszcze nie byłem w Osadzie, ale w tym roku planuję jechać... poszukam strzępków starej papy na dachu umywalni, jak znajdę, to przyniosę Ci kawałek. ;) No i jest to potwierdzenie, że obecność we wspólnocie coś daje. I na dłuższą metę nie tylko emocje. Polecam. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspólnota Burego Misia 2008/01/30 23:00 #18633

Nie jestem pewny do końca...ale bodajże moja bratowa też miała coś do czynienia z Burymi Misiami...jutro jak przyjadą do nas to popytam :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspólnota Burego Misia 2008/01/31 09:01 #18634

poszukam strzępków starej papy na dachu umywalni, jak znajdę, to przyniosę Ci kawałek. ;) )


Oj, pewniej już nic po niej nie zostało, to była prowizorka tymczasowa zbita z desek.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspólnota Burego Misia 2008/03/01 21:50 #19207

Może jeszcze dodam, że oprócz wsparcia finansowego bardzo mile widziana jest pomoc materialna w postaci... wszystkiego, co jest potrzebne na Obóz Burego Misia. Chodzi o środki czystości, wszelkie "długoterminowe" produkty spożywcze, wyposażenie kuchenne (sztućce/naczynia), koce itp. Staramy się zdobywać te rzeczy we własnym zakresie, ale jeśli ktoś mógłby i chciałby pomóc, to proszę o kontakt (prywatnie). Dzięki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspólnota Burego Misia 2009/05/29 22:41 #27123

Witam ponownie. Coraz bliżej Obóz Burego Misia 2009, właściwie już bardzo blisko, wielu z Was na pewno plany na wakacje ma, ale może znajdą się i tacy, którzy dalej szukają czegoś dla siebie. Dlatego zapraszam na Obóz BM, 1. turnus zaczyna się 26 czerwca, do 17 lipca, 2. turnus - 17 lipca-7 sierpnia. Bardzo, bardzo potrzebujemy chętnych, zwłaszcza na 1. turnus. Zapraszamy najbardziej młodzież szkół średnich, studentów. Niżej podam trochę informacji o tym, jak wygląda obóz. Ja nigdy wcześniej, póki nie przyszedłem do Wspólnoty, nie miałem do czynienia z niepełnosprawnymi i wszystko było dla mnie "po raz pierwszy" ale to świetna sprawa, wiele daje, a nie jest to nic trudnego. Jeśli ktoś sie zastanawia, chciałby wiedzieć coś więcej, to niech pyta, pisze, najlepiej już prywatnie się zgadać.

Obóz odbywa się w Kościerzynie na Kaszubach, ale dość daleko od centrum trochę na odludziu znajduje się Osada Burego Misia, miejsce gdzie mieszkają na stałe te bure misie, które straciły juz swoich bliskich, trafiły by do domu pomocy społecznej, a tam mają swój dom, swoją rodzinę, jest ich tam ok. 20. Mieszkają z grupą osób, którzy tam też na stałe mieszkają i pracują, bo Osada to też spory kawałek gruntu pod uprawę, mały ogród, zwierzęta (oprócz świnek, czy krówek, koników też strusie, lamy, osły:) ) więc jest się czym zajmować, całe gospodarstwo. Wszytskim na miejscu kieruje założyciel wspólnoty ze zgromadzenia księży zmartwychwstańców, Czesław Marchewicz sie nazywa, ale mówią wszyscy do niego Kuba... Osada to kilka murowanych domów, natomiast Obóz BM jest rozbijany w trzech podobozach przy Osadzie, na których są 1-2 domki drewniane z łóżkami, dla reszty rozbija się namioty wojskowe i takie zwykłe, drewniany refektarz... no. W środku obozu są prysznice (tak, z bierzącą, ciepłą wodą! ;) ), toalety. Są trzy podobozy, w jednym mieszka jedno ognisko wspólnoty, w Bytomiu są dwa, zawsze jeździmy na osobne turnusy, w Poznaniu są 4, w Krakowie jedno.

Każdy podobóz żyje trochę swoim niezależnym życiem. Standartowo dzień zaczyna się śniadaniem, do obiadu jest czas na zajęcia, rozrywki przeróżne w ramach mniejszych grup w podobozach, po obiedzie wspólne zabawy, zajęcia, konkursy, spacery całego podobozu, a po kolacji - jakieś wspólne wszystkich, jakieś zawody... dyskoteka, może film, albo też np koncerty, występy jakichś gości. Co roku są u nas Łowcy. B. Codziennie jest Msza św. Jest też... plażowanie, pływanie łódkami, rowerkami wodnymi i inne rozrywki około tego, bo obóz leży nad jeziorem! Bardzo piękne, romantyczne są noce nad jeziorem. Są też dwie wycieczki do Gdańska, druga "na miasto" do Kościerzyny. Są bodaj 3-dniowe wyjazdy na kajaki z niektórymi burymi misiami.

I są jeszcze dyżury: śniadaniowy, obiadowy, kolacja - przygotowuje się posiłki, sprząta po, w tym czasie ktoś inny zajmuje się Twoim burym misiem.
I warty. Z wartą rzecz ma się tak: w każdą noc stoją na niej dwie osoby, palą całą noc ognisko, zwykle obierają kartofle. Warta zaczyna się o 21:00 - z ciszą nocną burych misiów. Wtedy każdy bury niedźwiedź już nie zajmuje się swoim burym misiem, za wszystkich odpowiedzialna jest warta, która np. odprowadza kogoś kto musi iść do toalety. Reszta niedźwiedzi idzie na odprawę podsumowującą dzień, dokładnie planuje się dzień następny. A potem już jest czas wolny, aż do godz. 1 w nocy. To taki czas dla siebie, żeby się rozerwać, pogadać. Są na miejscu dwa sklepiki-kawiarenki.

Trzeba zapłacić 150 zł, w tym jest ubezpieczenie i inne rzeczy, za 3 tygodnie to nie dużo, choć na innych wyjazdach jako opiekun można jeździć i dostawać za to pieniądze, no ale nie o to chodzi. Dajemy coś z siebie dla drugiego i to jest główna idea wspólnoty, być prawdziwym przyjacielem. Nie zawsze to takie proste, natomiast warto się uczyć, obóz to wspaniała nauka i przygoda. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspólnota Burego Misia 2009/06/01 14:21 #27169

Również zachęcam sam jade na II turnus, ale tak jak napisał Stanislaus brakuje osób na I turnus i to dosyć dużo.

A sprawa jest super, sam we wspólnocie jestem dopiero od stycznia tego roku ale zapewniam, ze jest to ekstra rzecz, bo nauczyć się można wiele a i pomóc drugiej osobie :)

Napisze jeszcze, że spotkania są w piątki o godzinie 18 w salkach za kościołem NMP na rynku w Bytomiu, zawsze ktoś ( grupka osób ) stoi przy kościele i czeka na reszte lub ewentualnych "nowych" łatwo nas rozpoznać, zapraszam :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspólnota Burego Misia 2009/06/02 21:06 #27212

Sorry, że post pod postem, ale żeby zauważyli ludzie :)


W piątek od 15 na rynku WBM będzie prowadzić kiermasz, zapraszam wszystkich do wspierania Wspólnoty ( p.s. kupujcie wełniane kapcie...w sobote napisze dlaczego :D ! ale naprawdę kupujcie ! :D )

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspólnota Burego Misia 2009/10/20 19:10 #31788

Nadal zachęcam do wstąpienia do Wspólnoty Burego Misia ! spotkania odbywają się w każdy piątek o 18 w salkach za kościołem na rynku ( zbiórka przy wejściu do ul. Ks. Koziołka )! :)

Serio brakuje ludzi dla naszych podopiecznych...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wspólnota Burego Misia 2009/11/16 23:33 #32916Zapraszam wszystkich w tą sobotę do BCK-a :) będzie przednia impreza z poczęstunkiem a i bilety-cegiełki są niedrogie ( 15 zł to naprawdę nie jest dużo ) a pomóc naszym Przyjaciołom możemy w fajny sposób przy okazji super sie bawiąc a Panowie może zalicytują jakiegoś fajnego pluszaka dla swojej dziewczyny ;-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone