Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Polska Referendami stoi 2013/08/20 10:49 #132300

Długo nosiłem się z zamiarem napisania tych kilku zdań, długo bo zadawałem sobie pytanie czy mam prawo do oceny ludzkich wyborów, politycznych wyborów, w końcu sam biorę w nich bierny oraz czynny udział.Ale po kolejnym akcie "aktywności" pewnego bytomskiego radnego postanowiłem podzielić się swoimi wątpliwościami.

W ostatnim czasie nie ma chyba tygodnia żeby gdzieś nie odbywało się Referendum odwoławcze aktualne władze, i nie dotyczy to jedynie Wójtów, Burmistrzów czy też Prezydentów, proces dosięga całą władzę , również Rady.I tychże Rad dotyczą moje wątpliwości którymi chciałbym się podzielić.

W większości przypadków należałoby sądzić, że nowo wybrana Rada po procesie jej odwołania będzie miała przynajmniej w 90 % inny skład, a praktyka pokazuje, że składy Rad po wyborach niewiele różnią się od poprzedniego. Czasem nawet dochodzi do komicznych wręcz sytuacji, tak jest w Bytomiu, że byli radni, byłej koalicji rządzącej, będący gorącymi orędownikami decyzji upadłych prezydentów, które to doprowadziły do zrywu referendalnego, dzisiaj w nowej Radzie chwalą decyzje prezydenta przywracające stan przed Referendum, przykład Elektronika i jego reaktywacji.

Przy takich okazjach zawsze zadaję sobie pytanie, czy my do końca rozumiemy czym jest Rada Miejska, jaką funkcje powinna spełniać w procesie lokalnej legislacji, na straży czego i kogo powinna stać nasza bytomska Najwyższa Izba. Patrząc na skład nowej (sic) Rady mam poważne wątpliwości.

Pytanie które nasuwa się samo przez się brzmi , czy warto było organizować Referendum, oczywiście , że warto było, ale też warto było pomyśleć kogo desygnujemy do Rady i po co taką osobę obdarzamy mandatem, czy tylko po to żeby było strasznie i śmiesznie, czy raczej widzimy w tym głębszy cel.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/20 11:40 #132304

Odnośnie tych referendów to naprawdę jest to troszkę przykład bezradności całej społeczności.
Najpierw bowiem społeczność nie jest w stanie spośród siebie wskazać ludzi, którzy mogliby rzetelnie podejmować decyzje, a potem robi rewolucję.
A robienie rewolucji co tydzień świadczy o słabości demokracji.
Główne wady: źle przygotowani politycy do pełnienia funkcji publicznych, brak zainteresowania ludzi wyborami, brak innych narzędzi wpływu.
Referendum jest rozwiązaniem dość drogim, choć zapewne tańszym niż nieudolna władza. Z tym, że ciężko uwierzyć, że w aż tak wielu gminach w Polsce władza jest nieudolna. Jak to świadczy o wyborcach?
W obecnych przepisach może najlepiej nie iść na wybory samorządowe. Potem będzie łatwiej odwołać :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/20 12:53 #132306

Nie pójście na wybory to najgorszy scenariusz z możliwych- jestem na "nie". Ale samo pójście i zagłosowanie to już za mało , trzeba w końcu wybierać mądrze, a to nie jest ani takie trudne ani niemożliwe. B)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/20 13:21 #132309

Sprecyzuj, proszę, co to znaczy "wybierać mądrze"? :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/20 14:09 #132317

Amerykanie mówią : pokaż mi swoje konto, a ja powiem czy jesteś wart mojego głosu. To oczywiście mocno przerysowany sposób dokonywania oceny kandydatów politycznych, choć w amerykańskich warunkach gospodarczych przyjęty i akceptowalny.
Ja nie jestem zwolennikiem takich progów, ale Amerykanie stawiają sobie pytania przed podjęciem wyboru, my nie zastanawiamy się co człowiek który jest na liście wyborczej zrobił do tej pory, co osiągnął, co potrafi, a w konsekwencji co może zrobić dobrego dla mnie jako mieszkańca.Nie potrafimy moim zdaniem wybierać ludzi którzy sprawdzili się w tzw normalnym życiu, tak naprawdę nie wiem kogo szukamy jako wyborcy, czego oczekujemy od kandydatów na radnych, prezydentów. A skoro tego nie wiemy w dniu wyborczym to trudno oczekiwać, że nasz wybór będzie mądry i przemyślany. Oczywiście nie jest to jedynie wina statystycznego wyborcy, na taki stan rzeczy mają wpływ zarówno sama ordynacja wyborcza skupiająca się głównie na zbieraniu podpisów, jak też i same partie polityczne, ze stowarzyszeniami włącznie, ale też wina leży po stronie samych kandydatów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/20 15:18 #132318

A może problem jest gdzie indziej- po prostu Polakom brak wiedzy- tzn. powstaje następujący problem:

1. Ludzie nie za bardzo wiedzą dokąd dana jednostka ma podążać
2. Ludzie wybierają kandydatów bez większego rozeznania
3. Kandydaci później też za bardzo nie realizują programu i nie mają pomysłu na radzenie sobie z niedoborem środków
4. Złe wybory dorosłych zniechęcają młodych do udziału

itd...

Niby mówimy o kompetentnej władzy, ale np. na Śląsku wśród prezydentów jest wielu nauczycieli. Nie ma za to nikogo z topowych obecnie zawodów- nie ma ani informatyka, ani psychologa, mało jest lekarzy i tylko kilku prawników. Pytanie więc czy wysyp referendów to nie efekt kulawego rynku pracy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/20 15:46 #132322

...Nie potrafimy moim zdaniem wybierać ludzi którzy sprawdzili się w tzw normalnym życiu, tak naprawdę nie wiem kogo szukamy jako wyborcy, czego oczekujemy od kandydatów na radnych, prezydentów. A skoro tego nie wiemy w dniu wyborczym to trudno oczekiwać, że nasz wybór będzie mądry i przemyślany.


Przecież nie jest tajemnicą, że w przypadku niezadowolenia, do głosu dochodzą ci głośni i radykalni. Nie jest też tajemnicą, że ci głośni i radykalni nie grzeszą inteligencją. Jeszcze dalej im do długoterminowego planowania w sprawach dobra ogółu. Kierują się wyłącznie swoimi partykularnymi interesikami. Kopanie i niszczenie tego co się kojarzy z poprzednikami.
Cała negatywna akcja i podsycanie niezadowolenia miało na celu wyłącznie destrukcję bez patrzenia w przyszłość. No, może oprócz działaczy KW. Kibice, dali się po raz kolejny wyrolować. Rozwalić poprzedników i rozwalać dalej i "dawać ciała" za co się wezmą - patrz felieton Tomka.

I o ile pamiętam, ponad rok temu bytomskie SLD postanowiło się przyłączyć do grupy tych głośnych - i razem z nimi odwołać tych, którzy sprawdzili się w poprzedniej kadencji i poniekąd w tzw - jak to określasz - normalnym życiu. Byli przecież wybrani na drugą kadencję.

Jakie wobec tego są intencje Twojego przekazu ?. Czy chcesz potwierdzić, że sojusz SLD z przedstawicielami Związków Zawodowych i Kiboli był wyborem mądrym i przemyślanym ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/20 15:47 #132323

Ja wiem, nie kochamy w Bytomiu nauczycieli B) , ale nie sądzę aby samo wykształcenie było wadą sama w sobie, problem tkwi w człowieku i jego zawodowej, ale też i politycznej drodze, bo żeby być kandydatem trzeba mimo wszystko trochę się zaangażować.
Teoria mówiąca o tym,że to zły rynek pracy ma wpływ na liczbę inicjatyw referendalnych nie przemawia do mnie, brak edukacji wyborczej szeroko pojętej bardziej. Bo jeśli istotnym, jak nie najważniejszym kryterium wyborczym jest dla kogoś udział kandydata w licznych festynach parafialnych, lub liczba piastowanych stanowisk w gremiach partyjnych, albo czy wiesza lub też zdejmuje Krzyż ,albo czy był asystentem posła i jak długo był takim asystentem,czy działał jako związkowiec czy też nie działał ,to efekty mamy takie jakie mamy . Mało kto rozumie, że Rada Miejska nie jest jedynie miejscem spotkań Pań i Panów deliberujących na temat chodnika, ławki , Rada Miejska taka z prawdziwego zdarzenia powinna być ciałem które z wiedzą i kompetencjami pochyla się nad problemami miasta, pochyla się i je rozwiązuje. Sami musimy sobie odpowiedzieć czy tak jest, każdorazowo bowiem oddajemy 25 osobom los nas, naszych podatków, los naszych pieniędzy, losy naszego miasta.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/20 15:57 #132324

[quote="Sir Zorro" ..
I o ile pamiętam, ponad rok temu bytomskie SLD postanowiło się przyłączyć do grupy tych głośnych - i razem z nimi odwołać tych, którzy sprawdzili się w poprzedniej kadencji i poniekąd w tzw - jak to określasz - normalnym życiu. Byli przecież wybrani na drugą kadencję.

Jakie wobec tego są intencje Twojego przekazu ?. Czy chcesz potwierdzić, że sojusz SLD z przedstawicielami Związków Zawodowych i Kiboli był wyborem mądrym i przemyślanym ?[/quote]Sojusz od roku 2006 krytykował prezydenturę Piotra Koja oraz kolejnych jego koalicjantów : PiS, WB, BPM.Nie było więc nic dziwnego w tym, że SLD poparł Referendum, jako ówczesny Przewodniczący SLD osobiście optowałem za możliwością odwołania Piotra Koja oraz całej Rady Miejskiej, podkreślam całej bez wyjątków. I gdyby to ode mnie zależało faktycznie zmieniłbym ją w 90 % na nową, z taką wiarą brałem udział w Referendum. A więc nie przyłączyliśmy się do najgłośniej krzyczących, zrobiliśmy to co najsłuszniejsze było z naszego punktu widzenia. Pytanie czy nowy ład jest tym czego oczekiwaliśmy, może inaczej, nie oczekiwaliśmy, czego ja oczekiwałem, oczywiście , że nie, chociażby dlatego, że SLD nie uzyskał wyniku który by usatysfakcjonował takich jak ja. Ale nie mam wątpliwości , że odwołanie Piotra Koja było słuszne i konieczne.Natomiast odpowiedź pytanie o udzielnie votum zaufania na drugą kadencje nowym władzom pozostawiam każdemu chcącemu zaangażować się w życie społeczne Bytomia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/20 19:12 #132331

A może problem tkwi w "partyjkach" czy "komitetach wyborczych", które do wyborów wysyłają tabuny lojalnych, niemyślących wazeliniarzy. W takim wypadku nie pomoże żaden "mądry" wybór - bo, obojętnie kogo się wybierze "ten ktoś" zawsze będzie tylko "ręką do głosowania".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/20 20:17 #132346

Adrian, dzięki za odpowiedź, chociaż pewne rzeczy były do przewidzenia, ale już taka mentalność, że jak się krytykowało, to trzeba krytykować dalej bez względu na skutki.

Leszku ... zgadzam się, Napoleon twierdził, że "stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana."

Korzystając jeszcze z mądrości amerykanów przytoczonej przez Adriana a brzmiącej "pokaż mi swoje konto, a ja powiem czy jesteś wart mojego głosu" trzeba się zastanowić kto tu jest tym lwem ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/20 20:31 #132350

Trzeba się raczej zastanowić nad kondycja kogoś kto odkrył zależność między radykalizmem a poziomem inteligencji.
Do tej pory rekord bzdury należał do osobnika, który twierdził,że Polakom dobrze żyło się w III Rzeszy ale jak widzę jego miejsce jest zagrożone...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/21 12:08 #132386

A może problem tkwi w "partyjkach" czy "komitetach wyborczych", które do wyborów wysyłają tabuny lojalnych, niemyślących wazeliniarzy. W takim wypadku nie pomoże żaden "mądry" wybór - bo, obojętnie kogo się wybierze "ten ktoś" zawsze będzie tylko "ręką do głosowania".Wbrew pozorom stworzenie list wyborczych nie jest takie proste B) a tabuny oblegają biura tych którym akurat się dobrze wiedzie. Znamy to w SLD, znają to w PO , zna to również BiS. Nie jest obojętne kogo się wybierze, a maszynki do głosownia "zawsze zgodnie własnym sumieniem " można zobaczyć na każdej sesji, są w Radzie od wielu kadencji, ktoś ich wybiera.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Polska Referendami stoi 2013/08/21 12:12 #132388

Adrian, dzięki za odpowiedź, chociaż pewne rzeczy były do przewidzenia, ale już taka mentalność, że jak się krytykowało, to trzeba krytykować dalej bez względu na skutki.Nie krytykuję Piotra Koja oraz jego prezydentury dla samej krytyki, byłem tym który w roku 2006 spodziewał się bardzo wiele po ekipie PO, choć oczywiście żałowałem naszej klęski jako SLD i byłem szczerze rozgoryczony. Krytykuję , a raczej polemizuję z tym co uważam subiektywnie za złe i niepotrzebne. W roku 2012 mógłbym też powiedzieć po co było wybierać Piotra Koja w 2006 skoro trzeba go odwoływać w 2012, mógłbym , ale tego nie robię ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Adrian. Król
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone