Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Szkoła protestancka w Bytomiu 2018/10/07 19:29 #181051

Jak w temacie - czy ktoś wie gdzie była (jeżeli faktycznie)? Do kiedy przetrwała? Czy ktoś znany w niej uczył lub był nauczany?
Ja osobiście przypadkiem natknąłem się na takie wzmianki:
U Jana Kwaka, "Jak budowano miasta górnośląskie i jak się w nich żyło, uczyło i bawiło", Opole 1991, s. 53 autor wspomniał, iż pośród innych miejscowości, także w Bytomiu od XVI wieku (wiadomo: Luter itp.) istniała szkoła protestancka. Musiało się to stać chyba nie wcześniej jak w 1565, ponieważ wówczas w Bytomiu rada miejska oficjalnie uznała luteranizm za religię panującą w mieście (Józef Mandziuk, "Historia Kościoła katolickiego na Śląsku", 1995, s. 24 i 27).

W książce "The Formation of Clerical And Confessional Identities in Early Modern Europe" pod red. W. Janse i B. Pitkin, s. 92, podano datę utworzenia szkoły - 1601, ale wydaje mi się, że może to dotyczyć akademii w Bytomiu Odrzańskim (na to wskazują informacje w książce Czesława Osękowskiego, "Ziemie zachodnie: Polska-Niemcy integracja europejska : księga pamiątkowa z okazji 70-tych urodzin Profesora doktora habilitowanego Hieronima Szczegóły", Zielona Góra 2001, s. 371 i 374).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Szkoła protestancka w Bytomiu 2018/10/07 21:34 #181057

O szkole ewangelickiej i jej nauczycielach pisze m.in. Gramer (s.276-277), [books.google.pl/books?id=NbUqAQAAMAAJ&pr...ewangelische&f=false]

Powtórnie otwarto ja dopiero w 1843 r. Z planów miasta wynika, że znajdowała się wtedy przy obecnej ul. Rostka (w miejscu dzisiejszego targu), potem powstał nowy budynek przy pl. Klasztornym: fotopolska.eu/880187,foto.html?o=b45896 (ok. 1910 r. powstała w jej miejscu nowa szkoła ewangelicka - budynek stoi do dziś)

Natomiast co do XVI w., to oczywiście nie ma takich danych — gdzie wtedy się znajdowała szkoła. Jednak przypomnę, rzecz oczywistą — miasto, jak i całe Państwo Bytomskie było zamieszkałe przez zwolenników Lutra. Wszystkie kościoły i szkoły (wyjątkiem stanowił podobno kościół św. Ducha) nauczały aż do 1621 r. w duchu reformacji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone