Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Beuthen 2006/10/20 21:27 #501

Po niemieckojęzycznej książce o Bytomiu postanowiłem poszukać niemieckojęzycznych stron. I oto na co trafiłem:

Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3
Galeria 4
Galeria 5
Galeria 6
Galeria 7
Galeria 8

Plan Miasta Bytom z roku 1927

Kilka zdjęć szombierek
Dwie Pocztóweczki

Miłego oglądania :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Beuthen 2006/10/20 22:59 #506

Kurcze, czasami chciałbym się przenieść w czasie do przedwojennego Bytomia i zrobić sobie wycieczkę. Z pocztówek wynika, że było przepięknie. Bytom mógł się równać z innymi starymi europejskimi miastami. Teraz patrząc na te zdjęcia, widać, że wiele pięknych budynków zniknęło, a inne zostały oszpecone (vide kamienice na pl. Sikorskiego - w czasach PRL-u usunięto zdobienia na ich szczytach. Widać to na tej pocztówce CLICK! ).

Beuthen 2006/10/20 23:34 #512

ciekawe gdzie są te usunięte fragmenty...
mój tata ostatnio wyczytał czy obejrzał historię, gdzie podobno jakiś mieszkaniec BTM rozpoznał posąg z naszego miasta w Warszawie, rzeźba ta zaginęła podobno nawet nie wiadomo kiedy :) ale na ile historia jest prawdziwa i kiedy sie wydarzyła dokładnie nie wiem...ale nawet jesli nie jest prawdziwa obrazuje jaki stosunek a właściwie jego brak mają władze i niektórzy mieszkańcy miasta :] (w kazdej plotce jest ziarno prawdy ;) )
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Beuthen 2006/10/21 12:53 #573

Hmm zapewne chodzi ci o posąd lwa który dziwnym trafem znalazł się w Warszawie. Było o tym dosyć głośno, nawet z DZ był artykuł o tym i niby miał on wrócić znów do Bytomia. Ale widać sprawa ucichła :/
Bytom pięknym był miaste, ale wydaje mi się, że te czasy już nie wrócą :(

Beuthen 2006/10/21 13:11 #574

Bytom sprzed I wojny na pewno nie wróci, ale jeśli Polska będzie się rozwijać, to możliwe, że znowu będzie tu ładnie, czysto i bezpiecznie...

Beuthen 2006/10/21 13:50 #579

no to miał byc pomnik lwa...czy ja wiem czy było głośno...jeden artykuł w DZ nic nie da...podobno robili jego odlew...nie wiem czy gdzieś można się dowiedzieć co się z zacnym pomnikiem stało...

jeżeli czyta to ktoś z DZ to niech anm odpowie :tease: ;)
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Beuthen 2006/11/18 08:13 #2577

Super mapa!

• Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone