Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1
 • 2
 • 3

TEMAT:

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2007/09/28 01:04 #15949

 • RonPaul
 • RonPaul Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Mam do Was pytanie. Czy wiecie może co z tą inwestycją? Bo tak szczerze mówią w prasie o niej niewiele, a robotników kopiących rury też nie widać.. Choć może się mylę?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2007/09/28 12:59 #15954

Z tego, co wiem, to cały czas trwa. Modernizacja kanalizacji w całym mieście, to nie zadanie na kilka chwil. O wymienianiu rur pisało przy okazji odsłaniania bruku na bytomskich ulicach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2007/09/28 13:08 #15955

 • RonPaul
 • RonPaul Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
No właśnie ja też wiem, że trwa to cały czas, ale wielkich robót nie widzę dlatego sie pytam :) ciekawe ile % zostału już zrobione i czy na pewno zdążymy..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2007/10/05 09:44 #16093

Czyzby-nie potrafimy?

Jak załatwić 28 mln euro?
Brakuje nam ponad 28 mln euro na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w mieście, twierdzi zarząd Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. To ważna informacja dla bytomian. Bo wszystko wskazuje na to, że cena wody pójdzie w górę!

To miała być sztandarowa miejska inwestycja, bo największa i najdroższa, za 62 mln euro. Na realizację projektu gmina dostała ponad 49 mln euro dofinansowania z unijnego Funduszu Spójności. Za te pieniądze wybudowanych ma być m.in. blisko 63 tys. metrów kanalizacji sanitarnej, 38 tys. metrów kanalizacji deszczowej, 32 przepompownie i 123 oczyszczalnie deszczowe. Odpowiedzialne za inwestycję jest BPK, ale za rozliczenie się z pieniędzy odpowiada gmina.

We wtorek Tomasz Górski, prezes BPK, powiedział na specjalnej konferencji, że budowa bytomskich "wodociągów" może się nie udać. Przyczyny to gwałtowny wzrost cen na materiały budowlane, niski kurs euro, wyższa inflacja i wzrost oprocentowania kredytów. - Ceny materiałów wzrosły od 25 do 35 procent. Kurs euro spadł z 4,65 złotych w roku 2004 do 3,75 złotych w 2006 roku. Inflacja w 2007 roku prognozowana była na 1,5 procent, a wynosi 2,5 procent. Te czynniki spowodowały wzrost kosztów przedsięwzięcia o szacunkowo ponad 28 milionów euro - mówił Górski.

To przyczyny obiektywne. Prezes BPK zarzuca jednak swoim poprzednikom błędy. - Niespójny i nieoptymalny w stosunku do potrzeb mieszkańców jest zakres rzeczowy inwestycji. Robi się coś na peryferiach, a zapomina o śródmieściu! Ĺšle wyliczono efekt ekologiczny przedsięwzięcia. Niemożliwy jest spadek strat wody do 18 procent. A co najgorsze, w projekcie nie uwzględniono kosztów przyłączy. Kto wyłoży 15 tysięcy złotych na podłączenie domu do sieci - pytał Górski.

Wzrost kosztów inwestycji o tak ogromną kwotę doprowadzi, zdaniem prezesa BPK, do wzrostu obciążenia mieszkańców opłatami za wodę i ścieki do 12 zł 40 gr w 2010 roku. A tego bytomskie rodziny mogą nie zaakceptować.

Po raz pierwszy o tych problemach zaczęto mówić na początku czerwca. Przedstawicielom Komisji Europejskiej powiedziano wtedy, że zabraknie pieniędzy na inwestycję. - Żeby potwierdzić nasze oceny i kalkulacje, zleciliśmy niezależnemu podmiotowi przeprowadzenie gruntownej analizy - mówi Górski. Tym niezależnym podmiotem okazał się... CITEC, konsultant projektu od 2004 roku. Jak to się stało, że w 2004 roku CITEC opracował Studium Wykonalności projektu, które teraz sam wyrzuca do kosza? - Wytyczne z 2004 roku do Studium Wykonalności miały narzucone przez Ministerstwo Środowiska prognozy makroekonomiczne. Studium musiało być przygotowane według tych wytycznych, żeby było przyjęte. Nie wyobrażam sobie, jak można było krytykować coś, co wykonane było według ówczesnych kanonów - tłumaczy Iwona Metzger, kierownik zespołu ds. ekonomiczno-finansowych w CITEC. A Jerzy Siwicki z poznańskiego Grontmija, nadzorującego inwestycję, dorzuca: - Przewidywaliśmy to, co teraz dzieje się w Bytomiu. Próbowaliśmy z narzuconymi wskaźnikami polemizować. Powiedziano nam, że zmiany są nie do przyjęcia. Bo zasady biznesplanu w standardach Unii Europejskiej bazują na stałych danych wyjściowych - mówi Siwicki.

Iwona Metzger twierdzi, że Komisja Europejska zarzucała Polsce, iż przysyła 15 studiów wykonalności i w każdym są inne prognozy finansowe. W związku z tym podjęto decyzje o ujednoliceniu wskaźników. Gdyby gmina we wniosku zawarła inne dane, to przygotowany przez nią projekt nie miałby szans na dotacje.

To właśnie dlatego Górski i Koj mieli być wczoraj w Warszawie. Doszli bowiem do wniosku, że jeśli to centrala kazała pisać we wnioskach nieprawdę, to powinna wyłożyć brakującą kwotę. Co załatwili?

Krystyna Jastal,
była prezes Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego


Zacznę od powtórzenia za profesorem Zygfrydem Nowakiem pewnej myśli: jeżeli chcesz - znajdziesz sposób, jeżeli nie chcesz - znajdziesz powód.

Moim zdaniem, to co robi zarząd BPK, to szukanie powodów na dyskredytowanie poprzedniego zarządu, zamiast sposobu na rozwiązanie problemu. Nie znam opinii tak zwanego niezależnego eksperta CITEC. Bo CITEC przecież jest konsultantem tego projektu od samego początku!!! Zatem niezależny być nie może. Czemu nie zapytano o zdanie firmy konsultingowej, która wykonała studium wykonalności? A co takiego się wydarzyło w ciągu tych dziesięciu miesięcy, że projekt raptem stał się kulą u nowego zarządu BPK?

Pytań jest dużo. Sytuacja ulega zmianom, projekt winien być ciągle poddawany weryfikacji z uwagi na jego długi cykl realizacyjny.

Podane cyfry wydają się być wielką improwizacją. Aktualni realizatorzy winni przemyśleć i ustalić pozytywną strategię.

Nie ma inwestycji bezproblemowych, wystarczy przypomnieć budowę Oczyszczalni Centralna. Ale wtedy ówczesny zarząd, i ja osobiście, rozwiązywaliśmy na bieżąco wszystkie pojawiające się przeszkody a było ich niemało, aż do efektu końcowego i ostatecznego rozliczenia środków unijnych. Również opinie ekspertów nadzorujących projekt, w tym audyt finansowy, wydane w styczniu 2007 roku były pozytywne!

Życzę projektowi jak najlepiej a beneficjentowi, czyli gminie Bytom i realizatorom, czyli BPK, bieżącego rozwiązywania pojawiających się trudności czy problemów aż do osiągnięcia pozytywnych przemyślanych rezultatów.

Ponadto przypominam, że tylko jeden raz, w ciągu trwania projektu, można uzyskać zgodę na zmiany tak co do jego zakresu jak i terminu.


Maria Klimczyk - Dziennik Zachodni

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2008/01/30 08:43 #18616

Jest kolejna umowa na dalszą realizacje poprawy gospodarki wodno-ściekowej
Opublikowane: 18:22, 2008-01-29
Konsorcjum Hydrobudowy ma umowę z gminą Bytom wartą 3,2 mln euro

Konsorcjum Hydrobudowy Polska, jako liderem, Hydrobudowy 9 PI-B i PBG podpisało z Bytomskim Przedsiębiorstwem Komunalnym umowę na realizację zadania pod nazwą 'Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom' o wartości 3.225 tys. EUR netto, poinformowała Hydrobudowa we wtorek.
"Strony ustaliły, iż umowa zostanie ukończona w terminie do dnia 30 czerwca 2009 r."- czytamy w komunikacie.

Spółka podała, że Hydrobudowa Polska wykona i będzie odpowiedzialna za 50% prac, Hydrobudowa 9 PI-B za 25%, a PBG za także za 25%.

Umowa jest kolejną w ramach realizowanego na terenie miasta Bytom projektu. Wcześniejszą zawarto na kwotę 7.980.000 EUR netto w 2006 roku.

W połowie grudnia spółka podwyższyła prognozę zysku netto na 2007 rok do 39 mln zł z 35 mln zł, a przychodów ze sprzedaży do 540 mln zł z 511 mln zł.Ĺšródło: ISB

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2009/03/28 13:55 #25922

 • Szczepan
 • Szczepan Avatar
 • Gość
 • Gość
Ruszyła budowa kanalizacji na Blachówce

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2009/10/07 02:11 #31470

Prace nad bytomskimi ściekami trwają od wielu lat i dotarły w końcu do Stolarzowic. Wcześniej prace trwały już w innych dzielnicach, których mieszkańcy momentami przeżywali prawie apokalipsę z powodu rozkopanych ulic i chodników, uszkadzanych kabli internetowych, problemów z dojazdem, parkowaniem i pewnie wielu innych "atrakcji" a na koniec nie wszystko zostało doprowadzone do idealnego porządku. Ostatni punkt przed "wejściem" w Stolarzowice stanowiły roboty na ul.Łokietka.
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=3807

O tym że "wykopki" w Stolarzowicach i Górnikach mają się rozpocząć słychać już od dawna ale wygląda na to że rozpoczną się dopiero teraz i czeka nas ponad rok życia w błocie. Zamiast tworzyć kolejne wątki lub komentować tylko kolejne doniesienia BPK lepiej zebrać ten temat w jeden wątek. Zbiór informacji które być może przydadzą się mieszkańcom którzy trafią na to forum a może również radnym którzy to forum odwiedzają.

Już od dłuższego czasu mieszkańcy byli namawiani do podpisywania dokumentów takich jak ten:
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=3809

Według prawa obowiązek przyłączenia powstaje dopiero w momencie kiedy sieć kanalizacyjna już istnieje dlatego tak ogólny dokument "oświadczenia" może budzić wątpliwości.

6 marca 2009
informacja o ogłoszeniu przetargu, fragment:
II.1.5)
Krótki opis zamówienia lub zakupu(ów):
Przedmiot zamówienia stanowi przebudowa i budowa sieci kanalizacyjnej na terenie gminy Bytom. W ramach zadania przewidziano wykonanie 8 działań, które zostały podzielone na.
...
Część D.
Działanie IX Etap I – Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w dzielnicach Górniki, Stolarzowice – (zlewnia Z1),
Część E.
Działanie IX Etap II – Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w dzielnicach Górniki, Stolarzowice – (zlewnia Z2 i Z6),
Część F.
Działanie IX Etap III – Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w dzielnicach Górniki, Stolarzowice – (zlewnia Z3, Z4, Z5).
Część G.
Działanie IX Etap IV – Budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej w dzielnicach Górniki, Stolarzowice – (rurociąg tłoczny T1),
Część H.
Działanie XIV- Zabudowa urządzeń podczyszczających na wylotach kanalizacji deszczowej.

ted.europa.eu/Exec?DataFlow=N_on ... ame=TED_PL


Cała dokumentacja przetargowa dostępna jest w internecie ale nawet pobierzne przeglądnięcie jej zabiera sporo czasu. Najbardziej obrazowe są plany całości:

Bytom, dnia 11.08.2009
informacja ze strony internetowej BPK
Mieszkańcy muszą się podłączyć
Kanalizacja sanitarna będzie prowadzona w ulicach. Wykonawca wybuduje ją do pierwszej studzienki. Przyłącze od domu do studzienki, właściciel posesji musi wykonać we własnym zakresie i na własny koszt. Żeby móc korzystać z nowej sieci, mieszkańcy będą musieli podpisać z Bytomskim Przedsiębiorstwem Komunalnym specjalną umowę na odprowadzanie ścieków. Informacje o tym, jak podłączyć się do nowej sieci mieszkańcy dzielnic otrzymają w piśmie, które BPK – w ramach akcji informacyjnej – wyśle do ich domów. Żeby zaoszczędzić mieszkańcom kłopotów, do pisma będą dołączone odpowiednie wnioski do wypełnienia....

Dlaczego dokumenty i informacje nie są wysyłane wcześniej? To wie tylko BPK. Dokumenty są dostępne na stronie ( www.bpk.pl/index.php?option=com_ ... Itemid=211 ) tylko nie każdy ma możliwość żeby je znaleźć, wydrukować tak jak nie każdy ma czas i umiejętności żeby ważne informacje wyłuskiwać z dokumentacji przetargowej. Ogólnikowe komunikaty na stronie BPK i na oficjalnej stronie Bytomia warto śledzić ale nie należy zapominać że są one pisane "pod publikę" i przedstawiają punkt widzenia urzędników a nie mieszkańców. Jeśli komuś nie podoba się plan lub zasady przymusowego podłączania do kanalizacji to podstawową lekturą są ustawy i uchwały. Poniżej najważniejsze fragmenty dla osób których posesje będą podłączane:

USTAWA z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Rozdział 3
Obowiązki właścicieli nieruchomości
16)
Art. 5.
1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
1) wyposażenie nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów
komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;
2) przyłczenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych,
spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłczenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;
...
isip.sejm.gov.pl/servlet/Search? ... 9961320622

Z przepisów tej ustawy wynika że obowiązkiem podłączenia do kanalizacji nie będzie objęta tylko nieruchomość wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków, zgodną z przepisami, przed ukończeniem publicznej sieci. Po powstaniu kanalizacji i podpisaniu umowy nie będzie możliwe jej rozwiązanie i rozpoczęcie korzystania z nowej przydomowej oczyszczalni.

USTAWA z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
DU z 2001 r. Nr 72 poz. 747
...
Art. 6. 1. Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług.
2. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne jest obowiązane do zawarcia umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków z osobą, której nieruchomość została przyłączona do sieci i która wystąpiła z pisemnym wnioskiem o zawarcie umowy.
...
Art. 19. 1. Rada gminy, po dokonaniu analizy projektów regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, opracowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, uchwala regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków, zwany dalej "regulaminem", obowiązujący na obszarze gminy.
2. Regulamin powinien określać prawa i obowiązki przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego oraz odbiorców usług, w tym:
...
isip.sejm.gov.pl/servlet/Search? ... 0050850729

UCHWAŁA NR LXI/819/06
Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 9 lutego 2006
Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków
...
§ 22
1. Jeżeli są spełnione warunki techniczne, umożliwiające podłączenie nieruchomości do sieci, Przedsiębiorstwo w terminie 21 dni, od otrzymania prawidłowo wypełnionego wniosku, o którym mowa w § 21 wraz z kompletem załączników, wydaje osobie ubiegającej się o podłączenie nieruchomości dokument pod nazwą "warunki techniczne przyłączenia do sieci wodociągowej i/lub kanalizacyjnej". W razie braku możliwości podłączenia nieruchomości do sieci, Przedsiębiorstwo w terminie 21 dni od otrzymania wniosku, o którym mowa w § 21, informuje o tym osobę ubiegającą się o podłączenie, wskazując wyraźnie na powody, które uniemożliwiają podłączenie.
...
www.bpk.pl/index.php?option=com_ ... Itemid=154


Bytom, dnia 14.08.2009
...
Zanim jednak ciężki sprzęt zawładnie ulicami obu dzielnic, Bytomskie Przedsiębiorstwo rozpocznie akcję informacyjną, w ramach której zostanie zorganizowane spotkanie z mieszkańcami. To podczas niego będzie można poznać harmonogram prac dla poszczególnych ulic. Harmonogram przygotuje Wykonawca.
Mieszkańcy nie muszą się martwić. Będą na bieżąco informowani o tym, co dzieje się w ich dzielnicach. Wystarczy zaglądać na strony internetowe bytomskiego Urzędu Miejskiego ( www.bytom.pl ) oraz Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego ( www.bpk.pl ). Informacji można szukać także w lokalnej prasie.

Wrzesień się skończył a prace rozpoczynają się bardzo wolno, póki co widać tylko planowanie i pomiary. Nadal nie ma harmonogramu i szczegółowej informacji. Harmonogram prac powinien powstać jak najwcześniej i być dostępny w prasie, internecie i na tablicach ogłoszeń a nie tylko przedstawiony na spotkaniu. Ze spotkaniami tak już jest że nie ma takiej pory i miejsca żeby wszyscy zainteresowani mogli się na nim pojawić. Kiedy rozpytuję mieszkańców na temat tego co wiedzą o informacjach, spotkaniach i planach to okazuje się że nikt nic nie wie. Mieszkańcy powinni być informowani bezpośrednio i na piśmie bo sprawa dotyczy ich bezpośrednio a brak informacji może oznaczać że BPK nie są na rękę dobrze poinformowani mieszkańcy.
Według planów kanalizacja będzie prowadzona środkiem dróg nawet w miejscach w których teoretycznie jest możliwość prowadzenia jej poboczem. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na utrudnianie ruchu pojazdów. Po pierwsze wykonawca musi przywrócić teren prac do stanu poprzedniego dlatego warto pilnować czy rzeczywiście ten wymóg będzie spełniony. Po drugie prace powinny być prowadzone w odcinkach do 100 metrów, powinien być zapewniony dojazd i dojście do posesji. Sposób prowadzenia prac jest bardzo szczegółowo opisany w dokumentacji przetargowej ale wiadomo że mało kto do niej w ogóle zajrzy.
Instalacja, kiedy już powstanie, ma być nieuciążliwa dla użytkowników, przynajmniej takie są zapewnienia ze strony BPK

Bytom, dnia 19.08.2009
Uspokajamy. Pompownie nie uprzykrzą życia mieszkańcom. Są to urządzenia podziemne, hermetyzowane i wytłumione, więc ich pracy po prostu nie słychać. Mało tego. Pompownie będą ogrodzone i oświetlone, a na teren, na którym staną, będzie prowadziła brama wjazdowa. Dzięki specjalnym biologicznym filtrom, pompownie nie wydzielają odoru. Te same filtry będą zastosowane także w studniach rozprężnych i w pięciu studniach rewizyjnych, za studnią rozprężną.

Piękne obietnice ale rzeczywistość juz pokazuje jak to wygląda w praktyce:

Komu śmierdzi „Centralna”?
2004-10-11
Prawie wszyscy mieszkańcy domów sąsiadujących z bytomską oczyszczalnią ścieków „Centralna” narzekają na zapach, jaki się wokół niej unosi...
bytom.naszemiasto.pl/wydarzenia/409596.html

Bytomianie skarżą się na wyziewy z przepompowni ścieków
2009-09-04
Na rogu ulic Szkolnej i Matejki, okolicznym mieszkańcom oraz kupcom handlującym na pobliskim targowisku doskwiera śmierdzący problem. Jego źródłem jest znajdująca się w odległości około dziesięciu metrów od zabudowań przepompownia ścieków, którą w tym miejscu, za zgodą ówczesnego adminstratora budynków wybudowało Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Według zapewnień budowniczych przepompownia miała być hermetycznie zamknięta i bezwonna. I faktycznie tak było przez mniej więcej rok czasu. Później zaczął się koszmar. Wieczorami, od godziny 21.30 do 1 w nocy, przy zmianach ciśnienia atmosferycznego, w upalne dni oraz gdy pułap chmur jest niski, smród jest nie do wytrzymania...
bytom.naszemiasto.pl/wydarzenia/ ... ,id,t.html

Nie miejmy złudzeń że wszystko będzie idealne.
Według planów ścieki mają być przepompowywane przy użyciu pomp napędzanych elektrycznie. Niestety nie ma informacji na temat tego w jaki sposób przepompownie będą zabezpieczone przed bardzo częstymi w tym rejonie przerwami w dostawie energii elektrycznej. Ostatnio przerwę w dostawie zapowiedziano tydzień wcześniej ale przed wyznaczoną datą prądu brakowało kilka razy, czasami nawet godzinę lub dwie.
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=3836

Ścieki deszczowe po prowizorycznym oczyszczeniu będą odprowadzane do Potoku Rokitnickiego który pośrednio jest dopływem Bytomki ( pl.wikipedia.org/wiki/Potok_Mikulczycki ) Wiąże się z tym pytanie czy podczas przebudowy kanalizacji i potem po jej ukończeniu wykonawca lub odpowiednie służby dopilnują aby nieoczyszczone ścieki sanitarne nie były wpuszczane do kanalizacji deszczowej. Nie dotyczy to tylko kanałów które mają dopiero zostać wybudowane ale również tych które były budowane w poprzednich latach, w pobliżu posesji z których w łatwy sposób można było wykonać nielegalne podłączenie.
Koszt podłączenia niektórych instalacji może być stosunkowo niski a innych wysoki. W wielu przypadkach podłączenie będzie się wiązało z poważną przebudową instalacji kanalizacyjnej i z dużymi kosztami.

2007
Tomasz Górski, prezes BPK
...
"A co najgorsze, w projekcie nie uwzględniono kosztów przyłączy. Kto wyłoży 15 tysięcy złotych na podłączenie domu do sieci?"
bytomski.pl/viewtopic.php?t=1262

W związku z tym ważne są niektóre tematy ostatnich obrad rady miejskiej:

PORZĄDEK OBRAD LII SESJI
RADY MIEJSKIEJ W BYTOMIU
W DNIU 30 WRZEŚNIA 2009 r. - O GODZ. 15.00 I W DNIU 01 PAĹšDZIERNIKA 2009 r. –
O GODZ. 15.00
...
pkt.8.Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia Regulaminu udzielania dofinansowania do budowy przyłączy kanalizacyjnych, wykonanych do budynków jednorodzinnych
w związku z inwestycją „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Bytom” (R-787).
...
pkt.15.Podjęcie uchwały w sprawie określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości z terenu miasta Bytomia za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżniania zbiorników
bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych (R-794).
...

Czy ktoś ma informacje jak przebiegały obrady w tych punktach? Uchwalony regulamin dofinansowania jest tak restrykcyjny a kwota tak mała że nie wiem nawet jakim celom ma służyć ta uchwała. Kto decydował o takiej treści regulaminu? Czy jest prawidłowe takie formułowanie regulaminu aby stanowił on swego rodzaju zemstę na tych którzy nie pozwolili przekopać swoich ogrodów? Dlaczego kwota dofinansowania jest tak ograniczona i czy są inne sposoby zrekompensowania kosztów podłączenia? To oczywiście pytania do radnych.
(regulamin dofinansowania: www.bytom.pl/urm/uchwala.php?id= ... m%E2%80%9D . )

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2009/10/09 08:50 #31529

Miasto dopłaci do 1 tys. zł do przyłączenia kanalizacji


Podczas zeszłotygodniowej sesji, bytomscy radni ulżyli naszym portfelom ustalając górną stawkę za wywóz odpadów oraz uchwalając ustawę mówiącą o dofinansowaniu do budowy przyłączy kanalizacyjnych, wykonanych do budynków jednorodzinnych w związku z prowadzoną inwestycją "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Bytom".

Fundusz Spójności partycypuje w kosztach przedsięwzięcia dając niemal 49,6 mln z niespełna 62 mln euro, które składają się na szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia; aby zapewnić wymagany przez Fundusz Spójności efekt ekologiczny koniecznym jest m.in. skanalizowanie miasta na poziomie 99,9 proc).

Oznacza to, że po spełnieniu określonych w regulaminie wymogów, każdy, kto będzie chciał przyłączyć do swojego domu jednorodzinnego kanalizację będzie mógł uzyskać od miasta dofinansowanie w wysokości 50 proc. poniesionych kosztów, na które składają się materiały i robocizna, ale nie więcej niż 1 tys. zł brutto.

- Decyzja o dofinansowaniu do budowy przyłączy to wspólna inicjatywa bytomskiego Urzędu Miejskiego i Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego. Żeby skorzystać z dofinansowania należy pobrać wniosek o udzielenie dofinansowania do budowy przyłączy kanalizacyjnych, wypełnić go i złożyć w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Wniosek będzie można pobrać ze stron internetowych Urzędu Miejskiego oraz Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, a także w Biurze Obsługi Klienta BPK przy pl. Kościuszki 11 - informuje Agnieszka Klich, rzecznik BPK, która dodaje, że do wszystkich potencjalnie zainteresowanych dofinansowaniem zostaną wysłane imiennie listy zawierające komplet informacji i wzór wniosku.

Przewiduje się, że dofinansowanie obejmujące wykonanie nowych przyłączy kanalizacyjnych odprowadzających ścieki z budynków jednorodzinnych do nowo budowanej miejskiej kanalizacji sanitarnej obejmie około 1900 gospodarstw domowych i potrwa do 2011 roku. Realizację dofinansowania planuje się na lata 2009-2011.

Andrzej Panek, naczelnik Wydziału Ekologii Urzędu Miejskiego w Bytomiu cieszy się, że uchwała dotycząca dofinansowania do budowy przyłączy kanalizacyjnych została przyjęta przez radnych jednomyślnie. - Merytoryczne pytania pojawiały się w komisjach. Podczas ostatniej sesji, radni nie mieli zastrzeżeń do uchwały wznosząc się ponad polityczne podziały - mówi Andrzej Panek zwracając uwagę również na drugą przyjętą jednogłośnie uchwałę, dotyczącą maksymalnych stawek za wywóz odpadów.

- Niektóre firmy działające w naszym mieście zawyżały swoje stawki, co było przyczynkiem do przygotowania uchwały. Przy okazji wprowadzono o 20-procent niższe stawki za wywóz odpadów segregowanych - mówi naczelnik Wydziału Ekologii.

Niestety, w zeszłym tygodniu radni nie poszli na całość i za jednym zamachem, w pakiecie, nie obniżyli również stawek za postój w bytomskiej strefie płatnego parkowania, o co wnioskowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

Warto jednak przypomnieć, że od 30 września parkowanie stało się bezpłatne na dwóch bytomskich placach - Kruczkowskiego i Sikorskiego, które zostały wcześniej wykreślone ze znienawidzonej przez kierowców strefy.
Bartłomiej Wnuk-Dziennik Zachodni

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2009/11/25 03:22 #33446

Prace przy budowie kanalizacji trwają, jednak tempo nie jest tak oszałamiające jak w przypadku autostrady.
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=3915
ul.Kościuszki
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=3917
ul.Kościuszki
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=3916
ul.Dunikowskiego

Oby tylko "bezwykopowe" metody budowy kanalizacji nie wyglądały tak jak ostatnio na ulicy Łokietka na Stroszku, to była prawdziwa tragedia, szczere wyrazy współczucia dla mieszkańców z tej ulicy i kierowców muszących się nią poruszać. Poniżej fotki z czasu kiedy dało się je wykonać, potem było tak że połowa drogi była rozkopana a druga połowa pokryta marsjańskimi wertepami.

http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=3921
ul.Łokietka
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=3922
ul.Łokietka

Listopad się kończy a obiecanej szczegółowej informacji dla mieszkańców nadal nie ma. Są za to informacje o tym że niektórym mieszkańcom proponowano umowę określającą że BPK będzie odprowadzało kanalizacją jedynie ścieki płynne a część stałą właściciel będzie usuwał na dotychczasowych zasadach co powodowało by podwójne koszty dla właściciela a dla BPK było by bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Podczas zeszłotygodniowej sesji, bytomscy radni ulżyli naszym portfelom...

Załącznik
do uchwały nr LII/735/09
Rady Miejskiej w Bytomiu
z dnia 30 września 2009 roku
Regulamin w sprawie udzielania dofinansowania do budowy przyłączy kanalizacyjnych, wykonanych do budynków jednorodzinnych
w związku z inwestycją „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2010/02/25 16:28 #38421

 • Mark II
 • Mark II Avatar
 • Gość
 • Gość
Przebudowa kanalizacji na Karbiu najwyraźniej dobiega końca. Niestety po likwidacji bazy teren nie został uprzątnięty. Miejmy nadzieję że niebawem to nastąpi.
Póki co :

http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=4201
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=4200

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2010/02/26 01:02 #38479

Zimą budowa kanalizacji bardzo zwolniła ale o dziwo nie zatrzymała się całkowicie i zwłaszcza od początku roku różne prace cały czas trwały - kopanie, przewożenie materiałów i blokowanie kolejnych ulic. Kilka razy miały miejsce braki wody spowodowane uszkodzeniem wodociągu. Wraz ze zbliżaniem się odwilży wszystkie prace wyraźnie przyspieszyły, jednocześnie drogi pokryło błoto, a miejscami bagniste rozlewiska w których mieszkańcy grzęzną samochodami. Poniżej kilka zaległych fotek, więcej w galerii .

http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=4203
Główna droga została zablokowana w kilku miejscach przez co wszystkie jeżdżące nią autobusy mają zmienione trasy.

Poniżej dwie fotki jednego skrzyżowania - zimą i po odwilży.
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=4204 http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=4216

Obszar przed i częściowo pod składowiskiem to był parking pokryty ubitym żwirem.
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=4212 http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=4213

W miejscach gdzie asfalt jeszcze jest wygląda tak:
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=4215

Stolarzowice są jednym wielkim terenem budowy zalanym błotem, składowiskiem materiałów budowlanych, królestwem maszyn i ciężarówek a torem przeszkód dla wszystkich. Tiry przeciskają się przez wąskie boczne uliczki przy okazji rozjeżdżając resztki trawników przed domami i zrywając przewody telefoniczne i internetowe. Wieczorem teren zamienia się w wielki parking maszyn które wciskają się pod płoty albo po prostu zostają tam gdzie kopały.
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=4214
Zablokowane są prawie wszystkie ulice, więc lepiej nie myśleć o skracaniu sobie drogi przez Stolarzowice. Poza tym po jednym przejeździe auto nadaje się do mycia. http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=4218

Prace wykonuje firma Wodrol która na swojej stronie prezentuje ilustrowaną listę aktualnych zleceń. Informacja o Bytomskiej budowie jako jedyna nie jest aktualnie upiększona zdjęciami.
http://bytomski.pl/album_pic.php?pic_id=4219
link

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2010/02/27 00:12 #38534

Po kostki w błocie

Wczoraj i dzisiaj sprawdzałem postęp prac przy budowie kanalizacji w Miechowicach i Stolarzowicach. W obu przypadkach działania prowadzone są w rejonach o dominującej zabudowie jednorodzinnej. Niestety wiąże się to z bardzo dużymi utrudnieniami dla mieszkańców. Dzieje się tak zwłaszcza za sprawą wszechobecnego błota. Sam brodziłem w nim po kostki, lecz nie ma możliwości uniknięcia tych niedogodności. Nadzór inwestorski winien zadbać o ich zminimalizowanie i jak najszybszy postęp prac. Niestety ciężka zima nie była naszym sprzymierzeńcem, a dodatkowo kończy się powoli czas realizacji projektu. Ciężki sprzęt uszkodził także część dróg. Czeka więc nas ogrom prac przy ich odtwarzaniu. W jeszcze gorszej sytuacji znajdują się mieszkańcy domków fińskich w Miechowicach, bowiem przeważają tam drogi gruntowe, których zarządcą jest Kompania Węglowa.
Piotr Koj

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2010/02/27 11:50 #38540

 • Szczepan
 • Szczepan Avatar
 • Gość
 • Gość
Budowa kanalizacji w naszym miescie cieszy, niestety mam wątpliwości co do solidności firm które prowadzą te prace, w miejscach gdzie w ubiegłym roku robiono kanalizacje asfalt który został położony obecnie wygląda fatalnie, w wielu miejscach jest popękany (jest nierówny ale taki od początku, został źle położony). Łączenie miedzy starym a nowym asfaltem nie zostało poprawie zabezpieczone. Zima zrobiła swoje, powstaje szczelina która z czasem stanie sie jedna dluga dziurą. Droga wygląda fatalnie za rok lub 2 będzie się nadawała do remontu. Gdyby firma położyła asfalt jak należy droga wytrzymałaby jeszcze długo, przed budową jej stan nie był idealny ale w mojej ocenie był bardzo dobry. Jak znajde chwilke to porobie zdjęcia.


@MephiR: Zastanawiam się czy nie należałoby połączyć tego wątku z tematem "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom" ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2010/02/27 14:22 #38544

@MephiR: Zastanawiam się czy nie należałoby połączyć tego wątku z tematem "Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom" ?

Zrobione :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom 2010/03/11 00:07 #39368

 • palacz
 • palacz Avatar
 • Gość
 • Gość
Arogancja wykonawcy sięga Zenithu!!!!!!!
Tak nieprofesjonalnego wykonawcy - życzę wszystkim przyłączanym.
Ostatnio gostek w kasku - opierdzielił mnie stojąc z rękoma w kieszeni że go ochlapałem błotem.
Przy wskazówce licznika 20km/h
Prowokacja dla mnie.
Dziecko do szkoły nie ma jak.
Wyjechać z posesji nie ma jak.
Parkują u mnie - na jedynej do parkowanie - sam ją zrobiłem 7 lat temu za jedyne 12.000zeta
Zasrana, zalana, zabłocona i zagliniona.
Poprosiłem żeby lekko zrobili przejezdną - to o mało co do pięści nie doszło.
Trzeba chyba zacząć dzwonić do INB-udu odpowiedzialnego.
I znowu "buraki" stolarzowickie będą napietnowane...............

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
 • 2
 • 3
Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone