Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/12 14:59 #140275

Prezydent Bartyla wycofał się z dzierżawy BPK. Chociaż rozwiązanie było dobre, prezydent szuka możliwości, dzięki którym miasto pozyska środki z innych źródeł. Emocje opadły, a pracownicy spółki nie muszą obawiać się utraty miejsc pracy. I chociaż nieszczęść, którymi straszyli radni opozycji nie będzie, prawdziwy problem pozostał.

To bardzo zła sytuacja finansowa miasta, na jaką poprzednie władze pracowały latami. Rosnące zadłużenie i zaciągane kredyty komercyjne znacząco wpłynęły na możliwości Bytomia. Dziś, jeśli chcemy realizować ważne, kluczowe dla miasta inwestycje, w budżecie gminy potrzebne są dodatkowe pieniądze, a Damian Bartyla w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie chce ich szukać w bankach.

Pieniądze muszą się znaleźć, bo projekty unijne są ostatnią szansą dla szybkiego rozwoju Bytomia. Zaplanowane projekty są warte kilkaset milionów złotych, z czego większość pokryje Unia. To m.in. budowa Bytomskiej Centralnej Trasy Północ Południe, budowa zintegrowanego dworca przesiadkowego na placu Wolskiego, czy rozbudowa infrastruktury tramwajowej do Miechowic. To również projekty w ramach zapewnionych dla miasta 100 mln euro (OSI) oraz szereg mniejszych, ważnych dla mieszkańców. Aby je zrealizować musimy ustabilizować sytuację finansową gminy.

Cel jest prosty! Musimy sami załatać dziurę budżetową, bez sięgania po kosztowne pożyczki. Szkoda, że poprzednie władze nie stawiały sobie równie ambitnego celu. Liczę na to, że wspólnie (przy wsparciu opozycji) uda nam się go osiągnąć. Wierzę, że prezydent Bartyla przygotuje Bytom do absorpcji środków unijnych na niespotykaną dotąd skalę. Bytom otrząsnął się już z letargu, ale najlepsze dopiero przed nami.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/12 15:26 #140276

Tego to my się sami dowiedzieliśmy od wszystkich, tylko nie od was ;) dlaczego polityka informacyjna jest u was tak kiepska??

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/12 15:27 #140277

Skoro pomysł dzierżawy BPK był "taki dobry", to dlaczego się z niego wycofano?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/12 15:46 #140278

Moim zdaniem był dobry, był rozwiązaniem na sytuację w jakiej się znajdujemy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/12 16:35 #140282

Prezydent Bartyla wycofał się z dzierżawy BPK.


Jeśli prezydent Bartyla i członkowie BIS poważnie myślą o utrzymaniu władzy to tylko wycofanie się z decyzji o dzierżawie ratowało ich przed katastrofą. Nic nie wywoła większej irytacji u wyborców, jak wyższe ceny za wodę i wprowadzenie podatku deszczowego. Poza tym Bytomiowi groziło odebranie milionów złotych środków unijnych przeznaczonych wcześniej na modernizację sieci BPK. Przypadek miasta w Czechach, którego władze mimo ostrzeżeń tamtejszego Ministerstwa Środowiska zdecydowały się na prywatyzację sieci wodociągowej pokazał, że utrata takiego dofinansowania była jak najbardziej realna. Bytomia nie stać na tego rodzaju niebezpieczne eksperymenty.

Chociaż rozwiązanie było dobre, prezydent szuka możliwości, dzięki którym miasto pozyska środki z innych źródeł.


Należy z tego rozumieć, że pomysł prywatyzacji BPK w sumie był OK, a obawy pracowników spółki o ich miejsca pracy w pełni uzasadnione.

Emocje opadły, a pracownicy spółki nie muszą obawiać się utraty miejsc pracy.


Ta wypowiedź z pewnością uraduje wyborców. Stworzenie ciepłego wizerunku władzy z prezydentem dbającym o miejsca pracy i ludzi jest ważne. Chociaż jak widać w zdaniu powyżej, rozwiązanie z którego zrezygnowano "było dobre".

[...]prawdziwy problem pozostał.
To bardzo zła sytuacja finansowa miasta, na jaką poprzednie władze pracowały latami.


Ciągłe przerzucanie odpowiedzialności za obecne problemy na poprzedników jest stałym elementem gry wyborczej każdej rządzących ekipy. Tego rodzaju komunikaty używane zbyt często przestają wywierać wpływ na wyborców.

Dziś, jeśli chcemy realizować ważne, kluczowe dla miasta inwestycje, w budżecie gminy potrzebne są dodatkowe pieniądze


Dobra wypowiedź. Nawiązujemy do potrzeb miasta, wprowadzamy dobrze brzmiące, choć już nieco zbyt nagminnie używane wyrażenie "kluczowe inwestycje", a następnie wprowadzamy kontrowersyjny temat budżetu i brakujących w nim pieniędzy.

Damian Bartyla w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie chce ich szukać w bankach.


To zdanie nie wygląda zbyt dobrze. Wyborcy mogą się wystraszyć, że prezydent sięgnie do ich kieszeni. Wypadałoby jednak wyborców uspokoić w tej kwestii.

Pieniądze muszą się znaleźć, bo projekty unijne są ostatnią szansą dla szybkiego rozwoju Bytomia.


Nie należy straszyć wyborców używając wyrażeń typu: "pieniądze muszą się znaleźć" - to brzmi jak groźba.

Zaplanowane projekty są warte kilkaset milionów złotych, z czego większość pokryje Unia. To m.in. budowa Bytomskiej Centralnej Trasy Północ Południe, budowa zintegrowanego dworca przesiadkowego na placu Wolskiego, czy rozbudowa infrastruktury tramwajowej do Miechowic. To również projekty w ramach zapewnionych dla miasta 100 mln euro (OSI) oraz szereg mniejszych, ważnych dla mieszkańców.


To są już przygotowane jakieś konkretne projekty? W budżecie na 2014 nie wpisano przecież na co ma zostać przeznaczone te 100 mln zł z prywatyzacji BPK. Poza tym warto byłoby podać przykłady tego "szeregu mniejszych, ważnych dla mieszkańców projektów."

Cel jest prosty! Musimy sami załatać dziurę budżetową, bez sięgania po kosztowne pożyczki.


Cel wcale taki prosty nie jest, bo chodzi o zdobycie brakujących w budżecie 100 mln złotych. Poza tym to znowu brzmi jak groźba. Wyborca może wystraszyć się tych prostych celów, zwłaszcza jeśli będzie musiał płacić z własnej kieszeni.

Szkoda, że poprzednie władze nie stawiały sobie równie ambitnego celu.


Poprzednicy nie mieli "równie ambitnego celu" z tego prostego względu, że nie stworzyli sobie nagle deficytu budżetowego na 100 mln złotych na rok 2014. Oprócz tego nigdy nie dysponowali kwotą 100 mln euro środków unijnych.

Liczę na to, że wspólnie (przy wsparciu opozycji) uda nam się go osiągnąć.


To jest dobra wypowiedź. Z jednej strony ostra krytyka wobec opozycji np. "poprzednie władze nie stawiały sobie równie ambitnego celu", "radni opozycji straszyli", a tu nagle pojawia się wyciągnięta dłoń wobec tej samej opozycji. Takie hasła nawołujące do współpracy z pewnością spodobają się wyborcom.

Wierzę, że prezydent Bartyla przygotuje Bytom do absorpcji środków unijnych na niespotykaną dotąd skalę. Bytom otrząsnął się już z letargu, ale najlepsze dopiero przed nami.


"Niespotykana skala", "otrząsanie się z letargu", "najlepsze przed nami" - dobre hasła wyborcze, jednak zbyt silnie podkreślające funkcją emotywną wypowiedzi. Jesteśmy przecież na forum internetowym nie zaś na wiecu wyborczym i dużo lepsza byłaby wypowiedź bardziej merytoryczna, zawierająca więcej informacji odnośnie źródeł pozyskania tych 100 mln zł oraz ich wydatkowania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/12 22:41 #140295

Głowa do góry panie Jakubie. BiS jest tak zajebisty, że na pewno coś wymyśli! O!

Proszę tylko nie zapomnieć nas poinformować jakiś miesiąc po tym fakcie :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/13 08:46 #140302

A co stało na przeszkodzie żeby pozyskać dla budżetu kapuchę i z dzierżawy BPK i ze sprzedaży nieruchomości?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/13 11:27 #140307

Pomysł z wpisaniem awansem kwoty do budżetu traktujmy jako nieudany żart. Ciekawe, że trzeba było niezłego larum, aby wreszcie Pan Damian Bartyla poszedł po rozum do głowy. Zapewne i Pan pomógł Panu Prezydentowi w zrozumieniu tego błędu. Jest mi niezmiernie miło, iż władza posłuchała naszych wrażliwych utyskiwań. Mamy nadzieję, iż w wypadku byłej elektrowni nie będziemy musieli wysłuchiwać kolejnych niedorzeczności. Aha, mamy problem budynku poczty na Piekarskiej. Oba obiekty nie są "miastowe". Mogą więc podzielić los wielu innych, w ramach restrukturyzacji, czyli rewitalizacji Bytomia inaczej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/13 11:45 #140308

A mnie zastanawia ciągle, jak miasto chce dostać budynek od Fortum. Myślicie, że tak wielka firma jak Fortum przyjdzie do Bartyli i powie: Proszę bardzo panie prezydencie, tutaj dajemy Wam EC Szombierki, możecie sobie je sprzedać? Skoro firmie nie udało się do tej pory tego budynku sprzedać, nawet za groszowe kwoty, to myślicie, że miastu się uda? Przecież ewentualna adaptacja pójdzie w dziesiątki, jak nie setki milionów. Znajdźcie mi takiego inwestora, co rzuci taką kwotą.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/13 12:08 #140309

Znajdźcie mi takiego inwestora, co rzuci taką kwotą.


Armada pięknie odstawiła Szyb Krystyna, więc może oni? ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/13 12:14 #140310

A może Justyna Kowalczyk? Jest złota to i złotem może się podzieli.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/13 12:15 #140311

Sie Fantus zlosliwy ostatnio zrobiles ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/13 12:37 #140313

Sie Fantus zlosliwy ostatnio zrobiles ;)

Ostatnio? Przecież Fantus to nasz forumowy mistrz sarkazmu :D. Zawsze mi się poprawia humor po przeczytania jego postów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/13 12:45 #140315

Znajdźcie mi takiego inwestora, co rzuci taką kwotą.


Armada pięknie odstawiła Szyb Krystyna, więc może oni? ;)


Nie wolno wymawiać nazw "Armada" i "Szyb Krystyna" w negatywnym kontekście. Po prostu - NIE WOLNO, bo.. nie :) Wstydź się!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Prawdziwy problem pozostał 2014/02/13 12:57 #140317

A mnie zastanawia ciągle, jak miasto chce dostać budynek od Fortum. Myślicie, że tak wielka firma jak Fortum przyjdzie do Bartyli i powie: Proszę bardzo panie prezydencie, tutaj dajemy Wam EC Szombierki, możecie sobie je sprzedać? Skoro firmie nie udało się do tej pory tego budynku sprzedać, nawet za groszowe kwoty, to myślicie, że miastu się uda? Przecież ewentualna adaptacja pójdzie w dziesiątki, jak nie setki milionów. Znajdźcie mi takiego inwestora, co rzuci taką kwotą.


Biorąc pod uwagę potencjał rozwojowy miasta w przyszłości, który będzie znajdować się pod narastającą presją czynników demograficznych najlepszym rozwiązaniem dla obiektu tej wielkości co EC Szombierki byłby inwestor nastawiony na szeroko rozumianą i wieloletnią "obsługę" potrzeb seniorów. Gmina mogłaby zawiązać spółkę z inwestorem i wnieść aportem udziały w postaci budynków wraz z terenem, a inwestor środki na adaptację obiektu i jego utrzymanie. Wiadomo, że w najbliższych latach wzrośnie składka zdrowotna, czyli zwiększy się ilość środków finansowych w systemie opieki zdrowotnej. Coraz większa część z tych środków przeznaczona będzie na realizację potrzeb ludzi starych. Spółka z udziałem gminy działająca na terenie EC Szombierki mogłaby więc czerpać niezłe profity prowadząc działalność w zakresie domu opieki spokojne starości, kliniki gerontologicznej lub czegoś podobnego. W każdym razie ten kierunek działalności gospodarczej wydaje się być jednym z niewielu, który miałby szansę na stabilne i długoletnie finansowanie. Żadna inna działalność komercyjna nastawiona na zysk nie daje podobnych szans przetrwania na przyszłość dla tego obiektu. Oczywiście wszystko to przy założeniu, że znalazłby się jakiś poważny inwestor.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Jakub Snochowski
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone