Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Co za wstyd! 2016/12/15 20:17 #169913

Co za wstyd! Nie sądziłem, iż prezydent Damian Bartyla doprowadzi miasto Bytom do takiej konfuzji. Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała projekt budżetu Bytomia na rok 2017. Dotychczas pisząc na blogu o Bytomiu temat budżetu i rosnącego zadłużenia miasta traktowałem marginalnie. Nie tylko Bytom jest, bowiem zadłużonym miastem. Ważne jest to jak władze poszczególnych miast radzą sobie z obsługą zadłużenia. Jedne lepiej, drugie gorzej. Bytomski ratusz dotychczas radził sobie średnio, wspomagając się nieco, kreatywną księgowością. Było to jednak jeszcze w granicach zdrowego rozsądku i odbywało się, co warto zaznaczyć, za zgodą RIO.

Lektura uzasadnienia opinii negatywnej RIO wskazuje, że cierpliwość Izby się wyczerpała. Z opinii wynika niedwuznacznie, iż skład orzekający Izby zarzuca prezydentowi Bytomia próbę nieudolnego zatajenia rzeczywistego poziomu zadłużenia miasta. Zarzut jest sformułowany w eleganckich słowach, ale jego istota jest jednoznaczna. Nie ma mowy o pomyłce. Każdy, kto chociaż raz zetknął się z procedurą przygotowania projektu budżetu doskonale wie, iż nie ma możliwości przeoczenia poręczeń kredytowych dla Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego na sumę ok. 22 mln zł. A więc celowe działanie? Po co? Aby można było uchwalić budżet miasta nie naruszając tzw. „kotwicy Rostowskiego” czyli zapisanego w ustawie o finansach publicznych skomplikowanego wzoru, według którego liczy się dopuszczalny poziom zadłużenia miasta. Jak można być aż takim głupcem? Jak można sądzić, iż urzędnicy RIO nie czytają dokumentów z Bytomia? Przecież fakt zatajenia ustalono w RIO na podstawie bytomskich sprawozdań kwartalnych. Jak można uważać, że zarządzanie miastem to kierowanie klubem piłkarskim – tej faktury nie zapłacimy, tutaj o czymś zapomnimy i na końcu nie będziemy odbierać telefonów? Przez 16 lat byłem bytomskim radny, przez 2 wiceprzewodniczącym Rady i przez 8 przewodniczącym i nigdy coś podobnego nawet przez myśl mi nie przeszło.

Konsekwencje? Możliwości są dwie a czasu już niewiele – budżet miasta trzeba uchwalić do 31 stycznia 2017 r.

Możliwość pierwsza. Bytomska Rada Miasta uchwala budżet w brzmieniu niezmienionym, zaproponowanym przez Prezydenta Bartylę. Co prawda RIO wyraża tylko opinię, ale w tym wypadku jest ona w praktyce wiążąca, bo uchwalenie takiego budżetu narusza art. 243 ustawy o finansach publicznych. Taka uchwała budżetowa będzie uchylona przez organ nadzoru i nie da się jej obronić przed sądem administracyjnym. To otwiera drogę do zastosowania przez premiera art. 97 ustawy o samorządzie gminnym i zawieszenia władz miasta, czyli prezydenta miasta i Rady Miasta oraz wprowadzenie do Bytomia komisarza rządowego. Nie, jak dotychczas w Bytomiu bywało, Osoby Pełniącej Funkcję Organów Gminy z pełnią praw prezydenta miasta i Rady, to będzie pełnokrwisty Komisarz, którego zadaniem będzie ustabilizowanie finansów miasta. Nie będzie przedterminowych wyborów. Komisarz będzie urzędował do wyborów w 2018 r. Zamrożone zostaną wydatki, nie będzie żadnych nowych inwestycji i raczej będą zwalniać niż zatrudniać.

Możliwość druga. Prezydent Bartyla koryguje budżet a dokładniej ogranicza wydatki. W skali budżetu miasta być może będzie to niewiele, ale trzeba pamiętać, że nie wolno ruszyć wydatków sztywnych (wynagrodzenia, edukacja, kultura, pomoc społeczna itp.) i tu się robi problem. Druga możliwość oznacza także pewną drobnostkę. Otóż prezydenta Bartyla będzie musiał się przyznać, iż od dwóch lat oszukiwał mieszkańców Bytomia wmawiając im, iż wszystko jest w porządku. Ale budżet miasta uchwalony będzie legalnie.

Co prawda z ratusza dochodzą nieśmiałe sugestie, że będą zmieniać metodę kredytowania w BPK, co zmniejszy poręczenia, ale jeśli dotychczas do tego nie doszło to w taki rozwój wypadków śmiem wątpić. Z kronikarskiego obowiązku trzeba to jednak przyznać.

W piątek 16 grudnia 2016 r. odbędzie się w Bytomiu miejska wigilia. Prezydent Bartyla będzie rozdawał na ulicy Dworcowej darmowy barszczyk czerwony i życzył wszystkim Wesołych Świąt. Jeśli tam przyjdziecie to pamiętajcie, że i życzenia i czerwony barszczyk będą zdecydowanie na kredyt.

/blog - "Moje zapiski uczesane"/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co za wstyd! 2016/12/16 15:11 #169918

Bartyla - leżysz Pan i robisz pod siebie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co za wstyd! 2016/12/16 22:39 #169919

Sesja budżetowa dwa dni przed sylwestrem:

www.bytom.pl/terminy-sesji-rady-miejskiej

Mam nadzieję, że punkty 5 i 6 nie zostaną wciśnięte 22.12.2016 i nie jest to próba mydlenia oczu zainteresowanym.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone