Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Różnice między sunnitami a szyitami 2015/07/24 21:46 #160633

Za niedługo będziemy gościć większe ilości muzułmanów a kto wie, może część z nich zostanie tutaj na stałe. Wypada więc dowiedzieć się czegoś więcej o gościach.

Jedną z podstawowych cech świata Islamu jest podział wyznawców na szyitów i sunnitów. Sunnitów jest zdecydowana większość i to oni będą do nas głównie przybywać. Sunnitami są członkowie Al-Ka'idy i wrogiego jej Państwa Islamskiego. Szyitami są Irańczycy i większość Irakijczyków. Szyizm jest ponoć bardziej mistyczny. Jeśli dobrze sobie przypominam "Baśnie tysiąca i jednej nocy" działy się na terenach szyickich właśnie. Może ich mistycyzm jest jakoś powiązany z mistycyzmem szyickim?

Religia muzułmańska dzieli się dzisiaj na trzy najważniejsze nurty. Pierwszym z nim, a zarazem tym najbardziej licznym, jest sunnizm. Liczba sunnitów oscyluje w granicach 85% wszystkich wyznawców islamu. Drugi pod względem wielkości odłamem są szyici, którzy stanowią ok. 10 % wierzących w Allaha. Najmniej liczną grupę stanowią ludzie przynależący do pierwszego z nurtów, jaki oddzielił się od islamu – charydżyzmu (chawarydżyzmu).

Rozłam islamu na sunnitów i szyitów nastąpił po śmierci Mahometa, czyli w roku 632 n.e. Jako że nie zostawił on męskiego potomka, doszło do sporu między wiernymi, a jego tematem było przejęcie schedy po Wysłanniku Allaha. Jedni z nich uważali, że następcą powinien zostać najszlachetniejszy z towarzyszów Mahometa, a drudzy postać tę widzieli w Alim. Ali ibn Abi Talib był bratem stryjecznym, przybranym synem i zięciem Mahometa. Doszło wtedy do wielu walk, a rodzina Alego (wraz z nim) została wymordowana. Kolejnym kalifem został Mu’awija I, którego nie zaakceptowała część wiernych – nazywana dzisiaj szyitami. Za prawowitych następców Mahometa uznają oni jedynie potomków Alego i Fatimy, natomiast sunnici nie odrzucili następnych kalifów i to w nich widzą kontynuatorów władzy Mahometa.

Ze względu na długi czas, jaki zdążył upłynąć od czasu rozłamu wśród muzułmanów, różnice między szyitami a sunnitami nie są znaczne. Przejawiają się one głównie w sposobie organizacji wyznania, gdyż kwestie wiary pozostają niemalże takie same. Podczas gdy wśród sunnitów władzę sprawują kalifowie, szyici za swoich zwierzchników uznają imamów – potomków kalifa Alego – którzy zostali natchnieni przez niego boską mocą. Szyizm jest także bardzo mocno nacechowany pierwiastkami ezoterycznymi – alchemią, mistycyzmem i innymi praktykami duchowymi. Najważniejszą różnicą doktrynalną między szyitami a sunnitami jest fakt, iż spory odłam szyitów (wyłącza się z niego jedynie zajdytów) uważa, że prawdziwe i pełne objawienie możliwe jest jedynie za pośrednictwem jednego z następców kalifa Alego.

Różnice między sunnitami i szyitami są niezwykle trudne do precyzyjnego wskazania. Nawet sami muzułmanie mają problemy z ich właściwym uchwyceniem. Pewne jest natomiast to, że szyici jako odłam ortodoksyjny i opozycyjny wobec większościowych sunnitów stali się obiektem prześladowań i wielkiej niechęci. Przez długi czas byli oni bezwzględnie mordowani i eliminowani z życia wspólnoty muzułmańskiej. Dzisiaj w całym świecie arabskim stronnicy Alego zamieszkują głównie Iran (90% populacji), Azerbejdżan (75% populacji) i Irak (ok. 50%).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Różnice między sunnitami a szyitami 2015/07/24 23:17 #160635

Kto ich będzie gościł?Bo ja na pewno NIE.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Różnice między sunnitami a szyitami 2015/07/25 11:40 #160647

taka ciekawostka

Darmowe mieszkanie 66 m2 w Niemczech to dla rodziny z Libii za mało ...

ruch-obywatelski.com/absurdy/darmowe-mie...iny-z-libii-za-malo/

hanysek, czy możesz to zweryfikować ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Różnice między sunnitami a szyitami 2015/07/26 20:36 #160665

Kamienice w której mieszkam,zamieszkują oprócz Nas jeszcze trzy rodziny orientacji muzułmańskiej(syryjczycy,turcy i albańczycy)oraz niemieckie starsze małżeństwo.Odkąd pamiętam muzułmanie zawsze robili nam pod górkę.A to skargi do Stadt Heilbronn że za głośno(mimo że mieszkamy na ostatnim piętrze a pod nami mieszkają poczciwi Niemcy którzy na hałas nigdy się nie uskarżali),a to że nie sortujemy śmieci(co jest kompletną bzdurą),a to że zostawiamy przed klatką niedopałki papierosów(mimo że na mieszkaniu pali tylko jedna osoba i to tylko polskie fajki).Doszło nawet do tego że zadenuncjowali kolegę który parkował przed klatką samochód bez znaczka o emisji spalin...Co się okazało po czasie?Nasi niemieccy sąsiedzi oznajmili nam w tajemnicy że przeciwko nam powstał "układ",mający na celu wyrugowanie nas z wynajmowanego mieszkania.Na Nasze miejsce mieliby się sprowadzić krewni jednej z muzułmańskich rodzin.Najlepsze jest to że właścicielem wynajmowanego przez Nas mieszkania jest turek,który ani myśli się Nas pozbywać...taka ciekawostka.
A co do muzułmanów to Ci ludzie zdecydowanie lgną do siebie i lubią tworzyć coś w rodzaju komun.Muzułmańskie bloki,ulice,osiedla.Myślę że w wypadku tej libijskiej rodziny nie chodziło o powierzchnię mieszkania komunalnego ale raczej o sąsiadów.Ci ludzie się raczej nie asymilują.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Różnice między sunnitami a szyitami 2015/07/26 21:33 #160667

Dziękuję, że podsunąłeś odpowiedź co do oczekiwań wspomnianej rodziny. Nie wpadłem na to.
Jak w kwestaich spornych zachowywał się Stadt Heilbronn ?. Czyją stronę bardziej "szanuje" ?

Poza tym poruszyłeś ciekawy problem jakim jest anektowanie obszaru.
Każdorazowe jednak pojawienie się na danym obszarze masy krytycznej skutkuje w czasie wyparciem przedstawicieli grupy już mieszkającej. Praktycznie wystarczy aby jedna rodzina wprowadziła się do kamienicy. Dołączy druga. Następnie kilkanaście młodych osób skutecznie utrudnia życie innym starszym już lokatorom - czy to prowokujące żądania pod pretekstem poszanowania ich kultury, bądź donosy - zmuszają do opuszczenia lokalu. Cena lokalu ze względu na sąsiedztwo spada.
Na ich miejsca wprowadzają się krewni. Dzięki zasiłkom - kilka tysięcy euro/mies oraz sąsiedztwu, mieszkania w kamienicy są dla nich łatwe do nabycia. Obniża się cena lokali w kamienicach sąsiadujących. Z czasem na ulicy, ulicach przyległych, dzielnicy...

Innym sposobem jest propozycja warszawska.
niezalezna.pl/68791-w-warszawie-stanal-o...dowac-cala-dzielnice

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Różnice między sunnitami a szyitami 2015/07/26 21:53 #160668

Niemieckie władze lokalne na szczęście traktują takie "akcje" z dużym dystansem.Owszem mieliśmy wizytę miejskich urzędników,ale na zasadzie "byliśmy,zobaczyliśmy...wszystko jest ok".
Co jeszcze rzuca mi się w oczy jeśli chodzi o muzułmańskie rodziny to...wielodzietność.U Nas po klatce biega chyba z 12 maluchów,a przed budynkiem parkują dwa wózki...To jest ukryta aneksja.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone