Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Budowa domu 2023/10/19 11:52 #197934

Cześć wszystkim.
Poproszę o Waszą opinię.
Powoli rozważam z żoną budowę domu. Dom pow. ok. 100m2, raczej prefabrykat (Abakon lub coś podobnego, kwestia czasu, któego nigdy nie zarobimy). Przewidywana aranżacja byłaby z tzw. środkowej półki.
Przyjmijmy dla uproszczenia, że na całość wyłożyłbym 600-800 tysiaków. Ile % z całości kwoty można przeznaczyć na działkę + przyłącza + pozwolenia + papierologię?
Pytam, bo w internetach jest wystarczająco dużo ofert domów w SSO, i zgaduję, że ludzi przerosły koszty budowy. Nie chciałbym powielić ich błędów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Budowa domu 2023/10/19 12:26 #197935

Wysyp domów na sprzedaż w SSO lub SSZ to niestety w dużej mierze pokłosie przygotowywania kosztorysu pod konkretny kredyt. Nasz architekt, który robił nam wycenę powiedział, że od dawna nie miał klientów, którzy przyszli po realną wycenę. Większość przychodzi z gotowym wyliczeniem swojej zdolności kredytowej i zaczyna się szykowanie wyceny, tak żeby się zmieściła w danej zdolności, żeby tylko dostać dany kredyt. Przed podniesieniem stop procentowych wielu ludzi było niestety na granicy swojej zdolności kredytowej w ten sposób i mieliśmy powtórkę z kredytów we frankach. Pomijając legalność tych kredytów to wiele osób brało kredyt we frankach bo w PLN by go nie dostali albo wystarczył by na metodę mocno gospodarczą budowy.
Co do kwoty to trudno powiedzieć. Działki są różne w różnych miejscach. Sama kwota z metra to nie wszystko. Trzeba wiedzieć co jest w gruncie bo to często determinuje metodę budowy np. fundamentów. U nas działka była zmeliorowana i trzeba było przerobić główny zbieracz tak, aby ominąć dom. Projekt plus wykonanie to już robi się kilkanaście tysięcy w dzisiejszych realiach. Coraz więcej osób decyduje się poza tym na technologię szkieletową :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Budowa domu 2023/11/20 14:50 #197996

Budując dom przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę to, aby dom był zero emisyjny. Jak będziesz zaopatrywać się w fotowoltaikę, najlepiej od razu pompą ciepła. Jeśli pompa ciepła, to o ile Ci fundusze pozwolą, najlepszą opcja jest pompa głębinowa, która nie jest uzależniona tak od czynników zewnętrznych jak pompa zewnętrzna. Montaż paneli razem z pompą jest bardziej opłacalne, wychodzi to kosztowo troszkę taniej. Co do samych paneli, to jest mnóstwo firm na rynku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone