Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/05/31 18:07 #128490

Witam

Myślę, że ze względu na fakt wielkości wstępnie przyznanych funduszy woj. śląskiemu i naszemu miastu warto założyć taki temat. Tym bardziej, że prace nad RPO WSL (Regionalny Program Operacyjny Województwa Ślaskiego - piszę, bo skrzywienie zawodowe powoduje częste używanie skrótów, a nie każdy może wiedzieć co i jak) wrą. Już teraz lepiej pomyśleć co planować, niż obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku (jak w przypadku wieży na Oświęcimskiej - gdyby problem wyszedł 3-4 lata temu, z sytuacji byłoby więcej wyjsć).

Jeżeli ktoś chce komentować w tym wątku to proszę tylko o jedną rzecz - nie obrzucamy się błotem. Forum czyta wiele osób, w tym decyzyjnych - nie wiem czy wątek wypali, ale z racji tego, iż RPO to kwestia aż do 2020 roku, to skoncentrujmy się na dyskusji merytorycznej a nie "kto zawalił i dlaczego", a tym bardziej "jakie ugrupowanie".

Na początek parę faktów:
Woj. Ślaskie dostanie (według obecnych założeń) 2,9 mld. EUR. Po waloryzacji pod koniec tego roku budżet ten wzrośnie do 3,3 mld. EUR. To największy budżet w historii regionów państw UE - dobrzeby było, aby Bytom tego nie przespał (mam takie nieodparte wrażenie patrząc m.in. na budżet na lata 2007-13 i porównując nasze miasto np. do Piekar Śląskich). Te 3,3 mld. EUR to budżet całego województwa. Są tam m.in. projekty kluczowe, z którymi nasze miasto zapewne już nic nie zrobi (zostały juz one wybrane), ale też inne sposoby przyznawania pieniedzy (gdzie ejszcze można się wykazać).

RPO WSL zostanie zwiększone (do powyższych 3,3 mld EUR zostanie doliczona dodatkowa kasa) dla potrzeb miast, które są w szczególnie trudnej sytuacji (m.in. Bytom). Środki te zostaną przekazane naszemu miastu w ramach tzw. Zintegrowanych Instrumentów terytorialnych (w skrócie ZIT), czyli środków, o których będzie decydowało samo miasto (ZIT to fundusze nakierowane na dany subregion, miasto wojewódzkie i inne, znajdujące się w wyjatkowym położeniu - założenie jest proste: statystyczny pracownik lub decydent Urzędu Marszałkowskiego nie wie, jakie są szczególne potrzeby danego miasta, wiec z automatu pieniażki idą do władz miasta, które te potrzeby znają). Aby powyższe się sprawdziło już teraz urząd miejski musi określić szczególne potrzeby i współpracować w tym zakresie z marszałkowskim. Tym krótkim opisem chyba odpowiedziałem na pytania osób, które komentowały przyznanie dla Bytomia szczególnych środków przez p. Bieńkowską, jednak w tekstach o tym fakcie nie było mowy z czego i w jaki sposób. Suma nie jest dokłądnie jeszcze okreslona, ale mówi sie o paruset milionach PLN (gdzieś czytałem że 300 - ale wiarygodności źródła nie mogę potwierdzić, bo nie pamiętam).

Podsumowując: Bytom (i podmioty w nim zlokalizowane - firmy, stowarzyszenia, jednostki publiczne) może liczyć na projekty w ramach "ogólnego" RPO WSL gdzie mamy alokację 3,3 mld. EUR, jeżeli posiada odpowiednich specjalistów pozyskujących środki (za wyjatkiem projektów kluczowych, gdzie już sie raczej nie załapiemy - np. pieniążki na becetke - no cóż, projekty kluczowe zostały przespane podczas zmiany warty w Bytomiu i z tym już nic się nie zrobi - moze wejdziemy z rezerwy, a może nie). Dodatkowo RPO WSL zostanie powiększone o kasę specjalnie m.in. dla Bytomia (w ramach wspomnianych, dodatkowych ZIT - mówimy o kwocie paruset milionów złotych). Ważne jest rozgraniczenie tych dwóch instrumentów, gdyż np. dla Tarnowskich Gór ZIT nie jest przewidziany. Skuteczność działań odnosnie funduszy na lata 2014-20 nalezy rozpatrywać i w końtekscie "ogólnego" RPO WSL i ZIT (i innych programów ale to już osobny temat).

Co można zrobić obecnie?
1. Ciekawi mnie czy Bytom przewiduje konsultacje społeczne w ramach ZIT - ot na co chcemy zagospodarować te pieniadze. Podejrzewam, że takie konsultacji powinny mieć miejsce w najbliższym czasie - wielkość tych środków zależy m.in. od współpracy z marszałkowskim bazując na konkretnych obszarach problemowych.
2. Brać udział w projektach pilotażowyhc, które już ZOSTAJĄ OGŁASZANE:
"Jedną z ważnych informacji, jaka została przekazana podczas konferencji przez Minister Rozwoju Regionalnego Elżbietę Bieńkowską, była zapowiedź ogłoszenia w czerwcu br. dwóch konkursów dla samorządów w kontekście przygotowań do nowej perspektywy wdrażania Funduszy Europejskich 2014-2020. Jeden dotyczyć będzie planowania obszarów funkcjonalnych, drugi - stworzenia strategii niskoemisyjnych, na podstawie których gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie tego typu projektów w latach 2014-2020."
link:
rpo.slaskie.pl/?grupa=2&art1=1369637179
3. Brać czynny udział w konsultacjach społecznych RPO WSL - obecnie sugestie przesłane do 24 maja 2013 roku sa analizowane i na ich bazie zostanie zmieniony obecny zakres programu i opublikowany w czerwcu. Kolejny etap konsultacji odbędzie się w sierpniu/wrześniu br. Czyli jest wystarczajaco dużo czasu, aby zaznajomić się z programem. W konsultacjach KAŻDY może brać udział - ja reprezentuje małą firemkę, ale sugestie wysyłam i sa brane pod uwagę (widze m.in. po zmianach jakie sa wprowadzane). Jeżeli pracujesz w urzędzie miasta, piszesz biznes plany, strategie rozwoju, lub orientujesz się w funduszach UE tym bardziej (!!!) powinieneś/powinnaś brac udział w konsultacjach.
link do informacji o końcu konsultacji przewidzianych na maj:
rpo.slaskie.pl/?grupa=2&art1=1369646985&..._m=1&kat=&katrodzic=
link do strony z informacjami o RPO WSL (są tam też informacje o obecnym programie na lata 2007-13- zaznaczam aby się nie pogubić):
rpo.slaskie.pl/
link do obecnej wersji RPO WSL (jak ktoś chce się zaznajomić to najważniejszy opis dotyczy: opisu priorytetów na str 112-202 i podziału środków ze względu na priorytety i rodzje finansowania: str 221; zaznaczam, iż nowy RPO pojawi się za miesiac):
rpo.slaskie.pl/index.php?grupa=2&art1=13..._m=1&kat=&katrodzic=

Mam nadzieję, że ten wątek nie umrze, gdyż dotyczy realnej perspektywy rozwoju Bytomia w kolejnych latach. Wiem że czasami pisze troche zawile - jak coś jest niejasne to piszczie - wytłumaczę (jeżeli będe potrafił). Nie wiem czy też nie wychodze przed szereg - ale prawda jest taka, że 1. Bytom dostanie wyodrębnioną kasę i dobrze aby odbyły się konsultacje społęczne na co 2. W konsultacjach całego RPO może brać udział każdy - mało się o tym mówi ale jak chcesz np. w przyszłosci starać się o środki z UE to lepiej mieć na niego wpływ 3. Jak napisałem niektóre konkursy się lada chwila zaczną - głupio je przespać gdy np. taka Gmina Strumień z niespełna 12 tys. mieszkańców i trzema osobami na krzyż od pozyskiwania środków zewnętrznych znowu będzie wymiatać.

Temat chyba opisałem wystarczajaco wyczerpująco. Dla zainteresowanych przesyłam jeszcze:
link do informacji o dodatkowych środkach dla Bytomia:
wiadomosci.onet.pl/regionalne/slask/byto...26593,wiadomosc.html
link do informacji czym jest ZIT (jeżeli dla kogoś opis był niejasny):
www.mrr.gov.pl/rozwoj_regionalny/Polityk...rialne_01022013.aspx

Pozdrawiam i zainteresowanych zapraszam do komentowania.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/05/31 20:49 #128493

Ja jeszcze dodam, że oprócz wymienionych instrumentów, będą też inne, tematyczne. W latach 2014-2020 będzie obowiązywał program Kreatywna Europa, w którym będzie można szukać pieniędzy na nawiązywanie, wzmacnianie i rozwijanie współpracy międzynarodowej m.in. w dziedzinie kultury. Tutaj można poczytać więcej na ten temat.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/03 12:57 #128572

Tasurinczi - możesz napisac coś wiecej? Byłbym zobowiązany. Wiesz, w zakresie funduszy UE nie ma specjalisty od wszystkiego - moja działka to głównie innowacje i sektor MSP (a sam wiesz, że przeglądanie dokumentacji jest czasochłonne - jak masz szersze informacje to opisz je w skrócie - to nie lenistwo - sam wiesz że UE uwielbia dokumenty). Aczkolwiek po łebkach się zaznajomiłem i program ciekawy. Dodatkowo odnośnie nowego okresu budżetowania jest jedna wielka luka informacyjna - przed budżetem 2007-2013 w połowie 2006 roku było już wiadomo jakie sa nazwy i załozenia programów operacyjnych. Obecnie Nie ma kompleksowej informacji w tym zakresie. Ja z mojej strony wiem tylko o tym, że:
- będzie znowu 16 programów regionalnych (RPO - dla każdego województwa jeden), różnica natomiast jest taka, że wiecej do nich wrzucili opcji jak i występuje większa decentralizacja przyznawania srodków. Są już znane mniej wiecej budżety dla województw oraz na Śląsku określono już priorytety (nie wiem jak w innych - ale to nie temat na ten post - tylko sygnalizuję że nasz region spiął mocno tyłek i coś się dzieje);
- będzie Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (zamiast starego PO IG). Będzie to działanie nakierowane na innowacje oraz rozwój przedsiębiorczosci (w tym współpracę sektora MSP z instytucjami otoczenia biznesu). jest już zarsy tego programu:
www.mrr.gov.pl/aktualnosci/Fundusze_Euro...014_2020_230513.aspx

i konsultacje w woj. śląskim - jednak nie na zasadzie pisemnych uwag a spotkań - link do spotkania na 10 czerwca przesyłam poniżej (kto zainteresowany niech się rejestruje - choćby dla poczęstunku i aby Bytom był widoczny):
rpo.slaskie.pl/index.php?grupa=2&art1=13...d_m=&kat=&katrodzic=

O tym programie piszę, bo z niego takowyż jednostki w naszym mieście mogą skorzystać.

Jeżeli ktokolwiek ma jakiekolwiek informacje o funduszach UE z nowego okresu budżetowania 2014-20 przydatne dla naszego miasta lub jednostek i przedsiebiorców w nim działajacych to piszcie. Niech to będzie forum a nie blog fundusze ue dla Bytomia 2014-20. Na pytania takze moge odpowiedzieć - jak wspominałem to ostatnia szansa na wyciagniecie dodatkowej kasy.

Tasurinczi - dzięki za linka i informacje. Jak pisałem - jak mozesz coś opisac w skrócie byłoby super - ja sam też niebawem opisze w skrócie priorytety RPO WSL nowego. Jak jest tu ktoś jeszcze kto pracuje przy funduszach UE w jakiejś konkretnej działce to piszcie - mamy już kogoś od kultury, ja jestem od innowacji i MSP, ale jest np. ciekawy priorytet Rewitalizacja - o niej nie mam pojecia.

Szerszy opis całosci RPO pod katem Bytomia zamieszcze po uwzględnieniu konsultacji już zamknietych, na początku lipca.

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/03 14:04 #128578

To może najpierw trochę o budżecie 07-13:
W ramach "Programu Kultura 2007-2013" można było aplikować w kilku tematach:
1) projekty współpracy kulturalnej (krótko i długoterminowe, a także z krajami trzecimi - poza UE)
2) tłumaczenia literackie
3) Europejskie Festiwale Kultury
4) wspieranie organizacji kulturalnych działających na poziomie europejskim
5) współpraca między organizacjami analizującymi europejską politykę kulturalną.
Najważniejszą zasadą w tym Programie było to, że w projekcie musiały być obecne co najmniej 3 instytucje z 3 różnych krajów UE. Ta zasada będzie utrzymana w kolejnym okresie programowania. W latach 2007-2013 osobno funkcjonował też program poświęcony mediom, filmowi itp. W nowej wizji polityki kulturalnej KE połączyła te programy w jeden. Zakładany budżet na cały okres programowania 14-20 to ok 1,8 miliarda euro. Na segment poświęcony kulturze (czyli na to, co obecnie objęte jest Programem Kultura 2007-2013) przeznaczono 500 mln euro.
Co można finansować z tych środków?
Praktycznie wszystko co interesuje instytucje kultury: "wydarzenia kulturalne i artystyczne wynikające ze współpracy pomiędzy operatorami kulturalnymi (koncerty, spektakle, wystawy), programy wymiany młodych twórców i profesjonalistów, kursy mistrzowskie, warsztaty." UE dofinansowuje do 50% kosztów kwalifikowanych projektu.
Jak wygląda procedura składania aplikacji?
Jedna instytucja (lider) opracowuje wniosek, oczywiście przy ścisłej współpracy partnerów - i składa bezpośrednio do EACEA (czyli po polsku Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego), która wniosek rozpatruje. Wnioski można składać w języku polskim.
Te elementy najprawdopodobniej pozostaną niezmienione w kolejnym okresie.
Dla zainteresowanych:
Dokument z opisem projektów realizowanych w Polsce
Publikacja o polskich doświadczeniach - Program Kultura pod lupą
Broszurka - po trochu o wszystkich naborach.
Nabory odbywały się cyklicznie, kilka razy w roku, w z góry ustalonych terminach. Podobnie ma być w kolejnych latach.
Zdecydowanie nie jest to Program dla instytucji, które działają lokalnie i nie mają/nie chcą szukać/ partnerów poza granicami Polski. Wspierane są projekty, które odwołują się do wartości europejskich i mają charakter międzynarodowy (projekty bilateralne też odpadają - minimum 3 instytucje z 3 różnych krajów UE). Więcej szczegółów w materiałach, które podlinkowałem.
Warto też dodać, że w RPO Woj. Śląskiego na lata 14-20 nie będzie środków na promocję kultury. Będzie segment dotyczący ochrony zabytków, ale w przeciwieństwie do lat 07-13 nie będą wspierane typowe działania instytucji kultury, czy turystyki (chyba że będzie tam coś innowacyjnego). Nacisk będzie na wspomniane już rozwój i innowację, nowoczesność.

Tyle o Programie Kreatywna Europa (bo tak się będzie nazywał nowy Program, powstały z połączenia programów Kultura i Media).

Później jeszcze napiszę o funduszach norweskich, które też stanowią dobre źródło dofinansowania projektów kulturalnych i w tym roku lecą (i są planowane) kolejne nabory.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/07 20:09 #128772

Witam

Tasurinczi - dzięki za obszerną relację. Ja z mojej strony napewno postaram sie opisać RPO WSL 2014-20 (ogólnie i w blokach tematycznych, na co kto może się starać). Dorzucę jeszcze inne programy, jak MRR uchyli rąbka tajemnicy (już mam jakieś informacje ale wole konkrety). Jak pisałem - narazie zapodałem temat, szerzej omówię jak pod koniec czerwca pojawi się nowe RPO. Mam nadzieję że więcej osób właczy się do dyskusji, a informacje zawarte w wątku będą pomocne.

Co do funduszy norweskich - byłoby to bardzo przydatne - nie siedze w temacie od 4 lat. Jak ktoś ma jeszcze jakieś pojecie w innych tematach - także zapraszam (z tego co widze to programów operacyjnych będzie kilka, do tego dochodza fundusze norweskie, sa jeszcze mechanizmy szwajcarskie - ale je znam bardzo pobieżnie - zachecam kolejne osoby do pisania, a wątek co jakiś czas będę odświeżał o aktualne informacje - i mam nadzieję że Wy także :).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/07 20:38 #128774

Kolego Amon - dzięki za ten ważny temat.

Niestety nie mam bladego pojęcia o funduszach unijnych, ale temat jest bardzo istotny dla Bytomia.

Liczę, że nasze miasto w końcu przełamie kiepską passe jeśli chodzi o ich pozyskiwanie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/07 21:46 #128782

Odchodząc na chwilę od tematu Programu Kultura, Kreatywnej Europy i Funduszy Norweskich. Innym fajnym źródłem pieniędzy na stosunkowo nieduże projekty w różnych dziedzinach jest Fundusz Wyszehradzki. Miastem partnerskim Bytomia jest czeski Vsetin, nie tak dawno gościliśmy Węgrów z Debreczyna - to też kierunek, w którym władze mogłyby spojrzeć - chociażby na dofinansowanie projektów społecznych, edukacyjnych itp.

Co do Funduszy Norweskich. W tej chwili otwarty jest nabór w programie „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” - można składać wnioski do 16 sierpnia 2013 r. Jeśli instytucja ma kontakt z kimś z Norwegii, Liechtensteinu albo Islandii, to warto się temu przyjrzeć.

Drugim programem FN, w którym obecnie trwa nabór (do połowy września 2013 r.) jest program "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" - tutaj już można zdobyć duże pieniądze na duże projekty - minimalny koszt realizacji to 1 mln EUR. Warto w to wejść, bo choć konkurencja będzie na pewno duża, to w ramach tego programu można uzyskać do 85% kosztów realizacji projektu.

A FN ogólnie skierowane są do:
 1. jednostek samorządu terytorialnego,
 2. państwowych i samorządowych instytucji kultury,
 3. państwowych szkół i uczelni artystycznych,
 4. publicznych uczelni wyższych,
 5. archiwów państwowych,
 6. organizacji pozarządowych ze sfery kultury,
 7. kościołów i związków wyznaniowych.

Po więcej szczegółów póki co odsyłam na stronę naborów

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/08 01:50 #128790

"Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" - tutaj już można zdobyć duże pieniądze na duże projekty - minimalny koszt realizacji to 1 mln EUR. Warto w to wejść, ... w ramach tego programu można uzyskać do 85% kosztów realizacji projektu.

A FN ogólnie skierowane są do:
 1. jednostek samorządu terytorialnego,
 2. państwowych i samorządowych instytucji kultury,
 3. państwowych szkół i uczelni artystycznych,
 4. publicznych uczelni wyższych,
 5. archiwów państwowych,
 6. organizacji pozarządowych ze sfery kultury,
 7. kościołów i związków wyznaniowych.

To bym polecił proboszczowi parafii pw. Świętej Trójcy w Bytomiu na renowację cmentarza Mater Dolorosa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/08 13:10 #128800

Minimalny koszt projektu to 1 mln Euro. 15% wkładu własnego to 150 tyś Euro czyli ponad 600 tyś złotych. Myślisz, że parafia wyskoczy z takiej sumy?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/08 16:17 #128802

Kolego Robot - tu nawet nie trzeba się znać - wystarczy wiedzieć że są i że można z nimi dużo zrobić. Ot jak będziemy o tym pisali, to i może ktoś decyzyjny z miasta dowie się o czymś, o czym nie wiedział i osoba która ma lub planuje założyć firmę, jest członkiem stowarzyszenia lub spółdzielni, lub po prostu ma pomysł zobaczy jaki jest zakres funduszy patrząc pod kątem naszego miasta. Wiedza o funduszach jest niewielka - ale nie jest ona konieczna. Wystarczy aby ludzie wiedzieli z czego mogą ewentualnie skorzystać planując różne rzeczy, i z czego może skorzystać ich miasto - wtedy przed kolejnymi wyborami nikt nie da sobie wkręcać kitu.

Co do 15 % wkładu własnego - nie wiem, nie znam sytuacji parafii. Należy natomiast zauważyć, iż za 15 % ktoś może zrealizować inwestycje znacznie droższą, bo ktoś dorzuci prawie 3,5 miliona PLN. Ja mam takie spojrzenie na fundusze :) Ot jak teraz nie znajdą tych 600 tys. PLN to za jakiś czas aby cokolwiek ruszyć będą szukać 4 milionów. Natomiast odpowiadając szczerze - fundusze publiczne wszelkiego rodzaju są przeznaczone dla jednostek posiadających zasoby, w tym finansowe. Siedzę w temacie ponad 8 lat i wiem, że jak ktoś daje kase to chce widzieć efekty przez pare kolejnych lat. Nie dadzą żadnemu podmiotowi o niepewnej przyszłości - bo po co? Po co powiedzmy rozbudowywać firmę która za pół roku będzie zamknięta. Tak tylko uczulam, bo niestety w TV dostajemy dużą porcję propagandy odnośnie funduszy UE. Jest wiele wymagań aby je dostać, ale się da.

Co do Mater Dolorosy - kościoły i związki wyznaniowe sa uzwględnione jako potencjalni wnioskodawcy chyba w każdym priorytecie nowego RPO - natomiast wkład własny to coś czego raczej się nie uniknie. UE nie funduje wszystkiego - ale jak pisałem - teraz trzeba wyłożyć 600 tys. PLN, ale za pare lat bez funduszy trzeba będzie pokryć całość, a nie 15 %.

Tasurinczi - mogę dostać jakiś namiar na Ciebie? Kurcze nie wiem jak na tym nowym forum pisze się wiadomości prywatne :P A chętnie bym podpytał o pare rzeczy. Coprawda za pare godzin znikam na jakieś 2 tygodnie wypoczywać, ale po powrocie bym się odezwał. Fajnie się układa - bo akurat wtedy ma być też nowe RPO WSL tak wiec od razu przed kolejnymi konsultacjami pociągnę wątek. Robot - wtedy można się będzie wypowiadać do woli - nawet jak się nie znasz na bank zobaczysz gdzie według Ciebie powinno np. iść więcej kasy. Wszystkim dziękuję za coraz szerszy odzew.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/08 16:42 #128804

... 600 tyś złotych. Myślisz, że parafia wyskoczy z takiej sumy?

Myślę, że parafia nie. ale uwierz mi, że dla Kurii to grosze. Za te 600 tyś mogą mieć najpiekniejszy cmentarz na Śląsku i to nie tylko z nazwy. Z resztą kto powiedział, że ta kasa musi być ich. Towarzystwo Miłośników Bytomia, Rodło, UM, sponsorzy prywatni - chetni z pewnościa się znajda i dołożą. Tylko Grzeszczak musi wykazać minimum inicjatywy - no ale zaupełnie za darmo to ... nawet w kościele odpustu nie ma ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/08 18:12 #128810

Towarzystwo Miłośników Bytomia może, jak sądzę, dać 6 tyś. Pozostaje jeszcze tylko 594 tyś ;) Miasto mogłoby wspomóc zabytek rejestrowy jakim jest Mater Dolorosa... ale pytanie czy będzie wola bo ważniejszych problemów jest więcej.

Ghost ma rację - kościół to potęga i powinni dać wkład własny. Tylko jak na nich wpłynąć?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/08 18:38 #128811

Kościół św. Jacka też pewnie musiał włożyć w cmentarz na Staffa wkład własny, a nie jest to przecież jakaś super bogata parafia. W dzisiejszych czasach proboszcz musi też być menadżerem zwłaszcza gdy ma się pod opieką taką perełkę, jak na Piekarskiej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/08 19:55 #128812

 • Kris Beskidzki
 • Kris Beskidzki Avatar
 • Gość
 • Gość
Myślę, że teraz, kiedy odgórnie cześć podatku będzie wpływać na kościół - jeśli kasa nie pójdzie do centrali i się nie straci, to może pewne środki będą rozdzielane na lokalne potrzeby?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Fundusze UE dla Bytomia - 2014-20 2013/06/09 00:28 #128817

Z tego co mi się obiło o oczy, to Parafia Św. Jacka sporo rzeczy robiła z funduszy UE - a przynajmniej składała masę wniosków - też do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - o ich dofinansowanie.

Te 15% trzeba mieć wkładu własnego - ale jak wspomniano - nie muszą to być fizycznie moje środki. MKIDN też daje promesy - na pokrycie wkładu własnego. A i Kuria powinna dać radę coś dołożyć. Zacząć i tak trzeba od pomysłu, projektu, idei - a potem szukać do tego reszty, w tym i dofinansowania.

Amon - uzupełniłem profil o mail, póki co jeszcze nie ma w żadnej formie prywatnych wiadomości na forum.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone