Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/01 20:21 #174180

Wiem, że to wszystko sfera marzeń, odległych, ale myślę, że warto zrobić kopalnię dobrych pomysłów na rewitalizację według dzielnic.
Moje propozycje obszarów do rewitalizacji:
1. Bobrek - do zrobienia jest naprawdę dużo i będzie to naprawdę duże wyzwanie. Okiem obserwatora problemy dzielnicy:
- Wysoki poziom bezrobocia i wykluczenia społecznego
- Wielokulturowość (liczna społeczność Romska) - odpierając wszelkie zarzuty nie chodzi o to, że samo ich istnienie jest problemem.
- Przestępczość, zła sława.
- Katastrofalny stan infrastruktury (od dróg i stacji kolejowej poczynając, na budynkach mieszkalnych, zieleni i ich obejściach kończąc).
- Niezagospodarowane, lub źle zagospodarowane tereny poprzemysłowe (mam na myśli głównie śmieci przy koksowni, ale nie tylko).
- Bardzo duża koncentracja lokali socjalnych.

2. Miechowice - do zrobienia jest przede wszystkim stara część dzielnicy wzdłuż ul. Frenzla, Bończyka, Elsnera, okolice kościoła św. Krzyża, na zamek trzeba niestety pomysłu i inwestora. Utrzymywanie tego przez miasto bez wyraźnej funkcji jest pozbawione sensu. Ponadto tereny poprzemysłowe KWK Miechowice i niedługo także starej EC Miechowice. Problemy starej części Miechowic są generalnie podobne do problemów Bobrka z tym, że na mniejszą skalę.

Czekam na propozycje odnośnie Śródmieścia bo to chyba najtrudniejszy temat z jakim miasto musi się zmierzyć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/01 22:01 #174183

Mam taką propozycję, nie nazywajmy "kopalnią" już niczego co dotyczy Bytomia. To się raczej źle kojarzy.

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/02 06:57 #174186

O tej rewitalizacji słyszę już chyba 2 lata. Zastanawiam się czy będzie mi dane jej dożyć :D

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/02 09:29 #174188

O tej rewitalizacji słyszę już chyba 2 lata. Zastanawiam się czy będzie mi dane jej dożyć :D

Jeśli dalej w mieście będzie uprawiana taka kreatywna księgowość, to raczej nie doczekamy się rewitalizacji, bo miasto nie będzie mieć pieniędzy na wkład własny.

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/02 11:27 #174197

Jeśli dalej w mieście będzie uprawiana taka kreatywna księgowość, to raczej nie doczekamy się rewitalizacji, bo miasto nie będzie mieć pieniędzy na wkład własny.

"My ze swojej strony robimy naprawdę, co możemy. Swego czasu zastanawiałem się nad zatrudnieniem pełnomocnika tylko i wyłącznie do spraw Bytomia. Muszę jednak przyznać, że przez ten cały czas, podczas co najmniej kilku spotkań z władzami Bytomia trudno było wyczuć zwyczajną chęć działania. Z tego miejsca proszę państwa o wpłynięcie na prezydenta Bytomia. Jeżeli nie staniemy wszyscy na wysokości zadania, będzie wstyd na całą Polskę" – zaapelował do bytomskich radnych marszałek.

www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=8789

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/02 12:13 #174201

W 2019 wzrosną stopy procentowe w Polsce i będzie to początek cyklu podwyżek. Rzecznik Finansowy ostrzega, że raty kredytów mogą wzrosnąć aż o 50%. Jeżeli Bartyla i jego koledzy w imieniu gminy zaciągnęli w ostatnich latach jakieś nieodpowiedzialne kredyty to sytuacja finansowa gminy i jej ewentualna zdolność kredytowa mogą nie napawać optymizmem.

www.bankier.pl/wiadomosc/Rzecznik-Finans...skoczyc-7545875.html

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/02 16:25 #174213

• Lusia
  • Lusia Avatar
  • Wylogowany
  • Senior forum
  • Senior forum
  • Zycie jest piękne tylko ludzie dziwni:):)
Rewitalizacja:) ładnie brzmi, ale zrobić coś nawet coś małego to koszmar ze służbami.
Przewlekłość w odpowiedzi na pisma to już jakiś koszmar.
Tłumaczę że trzeba myśleć globalnie ale działać lokalnie. Po prawie roku pism, wizyt rożnych instytucji udało się WYMALOWAĆ PŁOT, NAPRAWIĆ UBYTKI NA MURKU OKALAJĄCYM KAMIENICE.
Należy działać już, kiedy niektóre prace nie kosztują jeszcze milionów . Problem jednak to nie tylko służby, ale i mieszkańcy. brak porozumienia , stare konflikty nie rozwiązane i za tym idzie efekt.
Na dwie wspólnoty -ja i sąsiad ze wspólnoty sąsiedzkiej staramy się działać.
Śródmieście:)

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/02 19:27 #174215

Obecnie mieszkam w Katowicach, ale tam też jest przykład nieudanej rewitalizacji - Nikiszowiec. Zrobiono familoki, pl. św. Anny, rynek, kościół i skwer Zillmanów, zrobiono kawiarnie, restauracje, miejsca spotkań. Jednak sąsiedztwo Janowa, walki pseudokibiców a także zwykła lokalna nieaktywizująca się zawodowo społeczność to nadal ogromny problem.
W Bytomiu będzie dużo trudniej bo wysoka koncentracja lokali socjalnych, wysokie bezrobocie, i wysoki odsetek ludności nieaktywizującej się zawodowo to problem większości dzielnic miasta ze szczególnym uwzględnieniem Bobrka, Śródmieścia, Łagiewnik i Rozbarku.

Szczerze powiedziawszy czy poza Bytomiem jest jeszcze takie miasto w Polsce, które tak bardzo potrzebuje pracy u podstaw...

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/03 08:48 #174223

Przykład Nikiszowca pokazuje, że odpicowanie architektury i sprowadzenie do dzielnicy hipsterów z ajfonami nie rozwiąże problemu, bo żeby zrewitalizować dzielnicę trzeba ściśle współpracować z lokalną społecznością. Tymczasem chyba jedynym trwałym projektem, jaki jest realizowany na Nikiszowcu i który jest nastawiony na działanie z mieszkańcami jest Centrum Zimbardo. To jednak trochę za mało, dlatego Katowice powinny znacznie zintensyfikować działania społeczne w tej dzielnicy.

Wracając do Bytomia - tu chciano zrobić to samo: wydać kasę na remonty, zrobić fajne fotki do kalendarza, rozliczyć inwestycje i o wszystkim zapomnieć. Na szczęście od lat grupka ludzi z różnych stowarzyszeń męczy urząd tłumaczeniami, że wszystko pójdzie na marne, jeśli rewitalizacja zostanie przeprowadzona w taki sposób i widać, że powoli (choć z oporem) zmienia się podejście do tematu. Konsultacje są prowadzone w coraz lepszy sposób, zaangażowano do tego organizacje, które lepiej się znają na partycypacji społecznej, niż nasi urzędnicy i mam nadzieję, że wykluje się z tego coś dobrego.

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/03 11:32 #174225

Czytałem, że około 50 kamienic ma zostać uratowanych - to jest jednak historyczne dziedzictwo tego miasta. Zadałem jednak pytanie o adresy tych kamienic i odesłano mnie do załącznika programu rewitalizacji. Szukam i szukam, ale 50 kamienic to ja tam nie widzę... Mało tego, ze swoich źródeł dowiedziałem się, że to mają być tylko i wyłącznie kamienice w 100% należące do miasta tzn, jeśli jest lokal użytkowy na parterze, to możemy zapomnieć o remoncie. Tak się zastanawiam, czy jakikolwiek efekt rewitalizacji będzie widoczny w centrum gołym okiem...

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/03 12:34 #174227

A teraz jeszcze zadaj sobie pytanie kto w takich 100% miejskich kamienicach mieszka i co z nimi będzie za parę lat po ewentualnym remoncie?

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/03 14:59 #174232

Czy plany rewitalizacyjne w jakimś stopniu uwzględniają niepokojące prognozy dotyczące wyludniania się obszarów miejskich w Polsce?
Mam tutaj dwa artykuły które dzielą 3 lata:
wpolityce.pl/spoleczenstwo/227528-polski...-poznan-lodz-i-opole
tvn24bis.pl/z-kraju,74/liczba-ludnosci-w...nozy-pan,777201.html
Zapytam z ciekawości.Kto będzie mieszkał w tych ładnych odnowionych miejskich kamienicach?Kto będzie podróżował czystym tramwajem po prostych szynach do Miechowic?Kto pójdzie po stawę duchową do odnowionych bytomskich kościołów?
Mam nadzieję MephiR że te KONSULTACJE przyniosą jakiś wymierny efekt.

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/16 15:45 #174521

Zapytam z ciekawości.Kto będzie mieszkał w tych ładnych odnowionych miejskich kamienicach?Kto będzie podróżował czystym tramwajem po prostych szynach do Miechowic?Kto pójdzie po stawę duchową do odnowionych bytomskich kościołów?
Mam nadzieję MephiR że te KONSULTACJE przyniosą jakiś wymierny efekt.

W jakich "ładnych odnowionych kamienicach"? W tych kilku, czy kilkunastu? Tych ładnych odnowionych kamienic nie będzie 100-200-500, więc z tym akurat NIESTETY problemu nie będzie

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/16 20:27 #174528

@Mephir: Dobrze, ze cos się ruszyło. Mam tez nadzieje ze potencjalni następcy beda chcieli nawiązać współpracę ze stowarzyszeniami a nie "sami wiemy czego chcemy". Wrzuciłem Nikiszowiec żeby potencjalni decydenci, którzy czytają to forum wiedzieli jak tego NIE NALEŻY robić.

Bytom dzięki temu może się nauczyć na cudzych błędach. Sen z powiek spędzają mi Bobrek i spora część Śródmieścia. O ile Bobrek od dłuższego czasu byl zapuszczona dzielnicą nawet w czasach gdy huta była czynna to Śródmieście dopada coraz wieksza zapaść. Szczerze ciekawy jestem czy da się w ogóle zaktywizować taką ilość ludzi, którzy z pokolenia na pokolenie uczeni byli życia z dala od edukacji, pracy, ocierając sie lub wchodząc w półświatek przestępczy. I przede wszystkim jak duzo czasu potrzeba na realizację

Rewitalizacja miasta - pomysły. 2017/10/17 07:52 #174531

Sen z powiek spędzają mi Bobrek i spora część Śródmieścia.

To współczuję. A poważnie to od 30 lat na bytomskim Rynku nie było chyba takiej liczby pustostanów do wynajęcia jak obecnie. Warto zwrócić uwagę, że ta sytuacja zachodzi w czasie, kiedy zbliżamy się do szczytu cyklu gospodarczego, który polska gospodarka osiągnie w ciągu najbliższych 2-3 lat. Później nastąpi nieuchronne spowolnienie i pogorszenie perspektyw rozwojowych. I jak wtedy Bytom będzie wyglądać?

• Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone