Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 12:02 #132385

To już nie jest plotka, pogłoska czy też opowiadanie wszystko wiedzących, to już jest faktem. Na najbliższej sesji Rady ma wejść pod jej obrady projekt Uchwały dotyczący zamiaru sprzedaży ZBM.W tym miejscy wielu zaklaszcze w dłonie i powie super pomysł, ja jednak jestem w tej grupie która uważa, od lat zresztą, że nie sprzedaje się gminnego majątku od tak sobie, a na pewno nie sprzedaje się ważnych spółek miejskich.

Zamiar pozbycia się ZBM przypomina mi pomysły krytykowanego przeze mnie Piotra Koja , on też jedyny ratunek dla finansowania swoich fanaberii widział w upłynnianiu wszystkiego co się dało, nowe władze jak widać również nie mają pomysłów na referendalne budzenie miasta, chyba że chodzi o budzenie meneli z ławki.

Tak w ogóle to przestaję rozumieć o co chodzi, plan który został zakreślony około roku temu , mający na celu połączenie ZBM z TBS był dobry , klarowny i perspektywiczny. Likwidowano niepotrzebny twór jakim jest TBS, tworzono nową spółkę z planem restrukturyzacyjnym, spółkę która zarządza ponad 900 wspólnotami, największy gracz na rynku, skąd nagle pomysł sprzedaży ZBM, mam nadzieję, że w najbliższym czasie zapoznamy się z kulisami tych decyzji.

Od siebie dodam, że jak już powstał plan zwijania miasta, a miało przecież być powszechne budzenie, to mamy jeszcze kilka spółek do sprzedania, np PEC, jest też BPK które można wydzierżawić na 25 lat, chętni na dwa wymienione podmioty już byli w Bytomiu, ale na taki krok nawet Piotr Koj nie miał ostatecznie odwagi.

Wczoraj pisałem o nowej Radzie Miejskiej , czym powinna być dla miasta, mam nadzieję, że w kwestii pozbywania się ZBM z zasobów Bytomia radni staną na wysokości zadania i powiedzą stanowcze "nie"

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 13:41 #132395

Sprzedaż w sensie prywatyzacja? Czyli przejście w całości pod prywatne i profesjonalne zarządzanie? Zwolnienie pierdyliarda "panów Mietków" noszących dumne miano "inspektorów" i innych pań biurowych urzędniczek, które nie widziały na oczy budynków, którymi się opiekują? Likwidacja bezsensownych biur? Stworzenie systemu komputerowego, gdzie mógłbym podejrzeć historię opłat itp?

Jestem ZA

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 14:00 #132396

Tak Fantus, a zaraz potem manna spadnie z nieba.

Tylko np. gdzie są dzisiaj te wszystkie sprywatyzowane na początku lat 90-ych zakłady?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 14:02 #132397

Od siebie dodam, że jak już powstał plan zwijania miasta, a miało przecież być powszechne budzenie, to mamy jeszcze kilka spółek do sprzedania, np PEC, jest też BPK które można wydzierżawić na 25 lat, chętni na dwa wymienione podmioty już byli w Bytomiu, ale na taki krok nawet Piotr Koj nie miał ostatecznie odwagi.


Tylko jest "drobna" różnica pomiędzy ZBM a PEC oraz BPK, które posiadają konkretny majątek pomiędzy firmą, która wyłącznie świadczy usługi zarządzania nieruchomościami. Zarządzanie nieruchomościami nie jest usługą, którą powinno się zajmować miasto.

Do tego w mojej ocenie w przeciwieństwie do ZMB generalnie PEC oraz BPK należycie realizują swoje podstawowe zadania. Szczególnie brawa dla PEC za realizację projektu wymiany sieci ciepłowniczej, który został dofinansowany ze środków unijnych.

Ma być głosowana również uchwała dot. rozwiązania spółki Bytomskie Przedsiębiorstwo Mieszkaniowe.

Brawo za ograniczanie administracji w strukturach miejskich. Nie spodziewałem się tego po tej ekipie ;)

Aktualizacja:

Pozycję rynkową ZBM idealnie przedstawia fragment uzasadnienia uchwały:

Zasadność podjęcia procedury prywatyzacji Zakładu Budynków Miejskich Sp. z o.o. podyktowana
jest tym, że obecnie ZBM sp. z o.o. prowadzi wyłącznie komercyjną działalność w zakresie
zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi
, a więc poza sferą użyteczności publicznej i działalność ta
nie jest bezpośrednio związana z gospodarką komunalną i wykonywaniem zadań własnych przez
Gminę Bytom.


Nie widzę najmniejszego zagrożenia jeśli zarządzanie wspólnotami przejmą podmioty prywatne. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 14:02 #132398

tworzono nową spółkę z planem restrukturyzacyjnym


To moje zdanie w temacie " pierdyliarda "panów Mietków" noszących dumne miano "inspektorów" i innych pań biurowych urzędniczek, które nie widziały na oczy budynków, którymi się opiekują? Likwidacja bezsensownych biur? Stworzenie systemu komputerowego, gdzie mógłbym podejrzeć historię opłat itp?"
Restrukturyzacja oraz zmiany są tu kluczowe i niezbędne w przypadku ZBM, sprzedaż zdecydowanie nie.
A tak na marginesie, prywatni zarządcy też nie są ideałami, wiele z tego o czym piszesz jest nie do zrealizowania przez nich, w związku z tym nie demonizowałbym tych kwestii. Ale zgoda co do jednego, ZBM powinien być wzorem dla innych pod względem jakości usług.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 14:08 #132399

Tylko jest "drobna" różnica pomiędzy ZBM a PEC oraz BPK, które posiadają konkretny majątek pomiędzy firmą, która wyłącznie świadczy usługi zarządzania nieruchomościami. Zarządzanie nieruchomościami nie jest usługą, którą powinno się zajmować miasto.[/quote]


ZBM również posiada majątek więc nie koniecznie widzę tę "drobną" różnicę, zresztą działania podejmowane przez ZBM służyły planowi stworzenia firmy z prawdziwego zdarzenia- może wreszcie.
A co do tego czym powinno zajmować się miasto a czym nie powinno, no cóż, ja uważam ,że miasto ma wiele powodów aby np zajmować się zarządzaniem nieruchomościami, jest ich dzisiaj jakieś 162,000.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 14:15 #132401

Wyjaśnisz z czego się składa majątek ZBM?
Wydaje mi się iż jest on szczątkowy, a majątkiem gminy dysponuje spółka Bytomskie Mieszkania, ponieważ aktualnie ona zajmuje się przetargami na wynajem, sprzedaż lokali.

ZBM zarządza 162 tys. nieruchomości ? Proszę wyjaśnij bo zaskoczyła mnie ta liczba.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 14:24 #132403

Dla jednych szczątkowy dla innych istotny, ja akurat wybieram to drugie.
A liczba 162,000 odnosiła się do liczby mieszkańców Bytomia, bo to jak chcę wierzyć w ich imieniu sprawuje się władzę w mieście.
Ale tak jak zaznaczyłem na wstępie, są tacy którzy na wiadomość o sprzedaży ZBM będą klaskać w dłonie, każdy ma prawo do błędów :) , szkoda tylko, że za lekcje dla niektórych płacimy wszyscy, ale to już moje osobiste, dodam subiektywne zdanie w tej kwestii.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 14:29 #132405

Bardzo odważne jest moje stwierdzenie, ale ZBM moim zdaniem jest nikomu nie potrzebny, bo z opłat, które wnoszą mieszkańcy starczy chyba wyłącznie na utrzymanie miejsc pracy w tej instytucji, a na zarządzanie nieruchomościami nie ma już kasy. Jest to jednak dużo bardziej złożony problem. Choć mimo wszystko jestem raczej przeciwko sprzedaży.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 14:32 #132407

Adrianie strasznie teraz poczułem populizm :(

Dla jednych szczątkowy dla innych istotny, ja akurat wybieram to drugie.


Konkretny majątek ma BPK (wodociągi, kanalizacja, oczyszczalnia) oraz PEC (cała elektrociepłownia w Radzionkowie, ciepłociągi).

Nie wiem jaki majątek może mieć ZBM - nie wiem czy ich siedziba jest własnością spółki czy miasta. Uchwała nie precyzuje tej kwestii, raportów ZBM nie znazłem w BIP. Stwierdziłeś, że ZBM posiada majątek, więc pytam jaki bo nie wiem.

A liczba 162,000 odnosiła się do liczby mieszkańców Bytomia, bo to jak chcę wierzyć w ich imieniu sprawuje się władzę w mieście


Czyli liczba z kosmosu...
Przecież ZBM nie zarządza wszystkimi nieruchomościami. Idąc ulicami miasta widzimy coraz więcej tabliczek prywatnych zarządców, nawet nie jestem w stanie strzelić jaki mają udział w rynku. Jednak jeśli budynek jest remontowany lub jest po remoncie to w większości wypadków nie zarządza nim ZBM.
No i dużą częścią zarządzają spółdzielnie mieszkaniowe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 14:54 #132409

Do Jurdzioła
To nie jest populizm ale odczucie, choć dla wielu może to być tak odbierane. Nie znam dokładnego wykazy własności ZBM , dam przykład budynków przy Armii Krajowej. Ale ta kwestia jeśli dojdzie do sprzedaży będzie przedmiotem wyceny rzeczoznawcy, więc będziemy wiedzieć, zarówno ja jak i Ty co chce Gmina sprzedać.
Na dzisiaj ZBM zarządza 905 Wspólnotami ,średni koszt zarządzania to ile, 1000 zł ?, miesięcznie , 1200 zł miesięcznie?, ile więc można "wyciągnąć" , że tak powiem kolokwialnie z takiej spółki?
Na koniec, ja nie podważam zarzutów wobec pracy ZBM na wielu polach, sam jestem autorem planu restrukturyzacji ZBM , który napisałem w 2010 na wypadek gdyby kandydat SLD został prezydentem. Ale też nie można patrzeć na problemy spółki jedno płaszczyznowo , to raz, a dwa, skoro ZBM jest tak beznadziejny to kto liczy na jego sprzedaż i dlaczego liczy, czyżby do Bytomia zjeżdżali sami filantropi, chyba nie.
I krótkie zdanie na temat prywatnych zarządców, z nimi jest jak z ZBM, są dobrzy i są beznadziejni, jest ich dużo na rynku, ale to mimo wszystko ZBM jest największym graczem na rynku zarządców.
A co do elewacji, to nie jest do końca winą samego zarządcy - ZBM-u , ale często braku woli u właściciela na podwyżkę funduszu remontowego na cele np odnowy elewacji. W tym temacie, stosunku właściciela do swojej-naszej własności jest dużo do zrobienia ( żeby nie było watpliwości o jakim właścicielu mówię, chodzi mi o Gminę )

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 15:31 #132413

Maciek - jeśli prywatyzacja to zło i głupota to czym jest trwanie w obecnym stanie?

Ja to widzę tak (jeżeli gdziekolwiek mylę fakty to niech mnie ktoś lekko stuknie):

ZBM zarządzał mieszkaniami należącymi do miasta oraz prywatnymi.
Nastąpił podział i teraz mamy ZBM zarządzający nieruchomościami prywatnych właścicieli oraz BM zarządzający tymi należącymi do miasta.
Tym samym ZBM znalazł się w otoczeniu konkurencyjnym innych, prywatnych zarządców, którzy nie mają takiego obciążenia po "starych czasach".
ZBM wcześniej nie działał - jak każda prywatna spółka - w celu przyniesienia zysku, wobec czego nie jest efektywny finansowo. Jakość świadczonych usług jest kiepska. W równej konkurencji z prywatnymi ma nikłe szanse. To czym wcześniej wygrywał to "monopol" w zakresie obsługi zasobów miasta (ustawione przetargi). Dodatkowo takie spółki stanowią przechowlanię kolesi i to na każdym szczeblu. To nie kompetencje decydowały o zatrudnieniu czy awansie.
Złote czasy się skończyły.
Obecnie to na czym jeszcze ciągnie ZBM to dość spora ilość wspólnot odziedziczona po starych czasach. Przeciętna pani Gertruda, mająca 70 lat nie rozumie co się zmieniło, gdy za namową córki wykupiła mieszkanie. Owszem, ma niższe opłaty, ale poza tym nadal istnieje dla niej mityczna "ADMINISTRACJA!" do której trzeba dzwonić jak się coś dzieje. I to oczywiście po prośbie... a nie w relacji klient-zleceniobiorca czyli "płacę-oczekuję".
Niestety (dla ZBM) z każdym rokiem zasoby topnieją, bo ludzie przeglądają na oczy i uciekają do prywatnych zarządców.

Konkluzja: ZBM to tonący okręt. Spółka zdechnie dlatego możliwości są dwie, jak zauważył Adrian:
1. Gruntowna restrukturyzacja.
2. Sprzedaż

Pkt. 1 nie wydarzy się, bo żadna władza nie ma skłonności samobójczych. Zwolnienia grupowe w administracji? Słyszał ktoś kiedyś o takich cudach? Zaraz związkowcy zrobią aferę i będzie "bye bye" podczas kolejnych wyborów. Ale spółkę zasadniczo mogłoby się udać uratować. Nawet chętnie bym się podjął :)

Pkt. 2 jest bezpieczny, bo przerzuca obowiązek restrukturyzacji na nowych właścicieli, a jeszcze trochę grosza wpadnie do kasy miejskiej.

Tak to widzę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 15:37 #132415

Sprzedaż to również zwolnienia, nawet jeśli będą owleczone w czasie, więc ryzyko przegranej w wyborach wciąż jest realne. Zresztą ten strach istniał zawsze, ale ja wychodziłem z prostego założenia, zadowoleni klienci ZBM , mieszkańcy Bytomia to potencjalni wyborcy.
Skoro Ty chciałbyś się podjąć, ja również jestem chętny to jednak warto rozważać taki wariant. :) może w 2014 , jeśli Rada zablokuje sprzedaż ZBM :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 15:45 #132416

ZBM to nie tonący okręt ale instytucja przynosząca zysk. Nie ma żadnej merytorycznej przesłanki aby te jedną z "pereł rodowych" (wiem górnolotnie :) ) sprzedawać. Prywatny zarządca - czyli ten kto kupi formę - nie oznacza automatycznie tego, że wszystkim pod jego rządami będzie lepiej niż w ZBM. Nie łudź się Fantus, kartoteki przez neta nie obejrzysz. ZBM dzisiaj w większości obsługuje wspólnoty, w których większość stanowią właściciele, mniejszość stanowią te, w których najwięcej udziałów ma gmina. To, że istnieje "administracja" do której możesz zadzwonić to akurat wielki plus. W większości przypadków (a może raczej w sporej części) zarządca oszczędza na wszystkim, a w skrajnych przypadkach właściciela ma całkowicie w d.... Z wieloma takimi przypadkami spotykam się podczas kontaktów z mieszkańcami miasta. W strukturze skarg na zarządców ZBM stanowi może 0,01%. Nie ma najmniejszego powodu aby miasto łożyło do kasy prywatnego zarządcy pieniądze zamiast utrzymywać je na koncie miejskiej spółki. Pomijam fakt zadłużenia miasta w stosunku do wspólnot, przed prywatyzacja wszystkie zadłużenia trzeba będzie spłacić.

Kolejna sprawa - ludzie. Chyba nikt nie łudzi się, że nabywca ZBM utrzyma zatrudnienie? Pytanie: czy ktoś policzył jak przełoży się to na strukturę bezrobocia? Czy przypadkiem kilkudziesięciu nowych bezrobotnych nie będzie zmuszonych zacząć korzystać z "socjalu"? Kto zapłaci tym ludziom zasiłek, dodatek mieszkaniowy etc.... Nowy właściciel?

Większość z was ma jak widzę nikłą wiedzę o tej firmie, opartą na stereotypach, funkcjonujących od lat. Tymczasem dzisiaj ZBM to zupełnie inna firma, niż jeszcze chociażby pod rządami Koja, gdzie prezesi haratali po ćwierć bańki rocznie.

Pierwszy to chyba raz gdy zgadzam się z A. Królem, miasto ma mieszkańcom służyć, a nie wyprzedawać majątek. Powtórzę jeszcze raz pytanie - zadane wszystkim zwolennikom prywatyzacji a la Poland - gdzie są te sprywatyzowane tysiące polskich zakładów? Do jakiego stanu doprowadzili je "biznesmeni"? Jaka jest gwarancja, że nowy właściciel - o ile będzie - ZBM dokapitalizuje firmę, a nie nastawi się wyłącznie na zysk - osiągany jak najszybciej i każdym sposobem?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Kto da więcej czyli ZBM pod młotek 2013/08/21 16:13 #132417

Kolejna sprawa - ludzie. Chyba nikt nie łudzi się, że nabywca ZBM utrzyma zatrudnienie? Pytanie: czy ktoś policzył jak przełoży się to na strukturę bezrobocia? Czy przypadkiem kilkudziesięciu nowych bezrobotnych nie będzie zmuszonych zacząć korzystać z "socjalu"? Kto zapłaci tym ludziom zasiłek, dodatek mieszkaniowy etc.... Nowy właściciel?

^ czyli sam stwierdzasz, ze mamy w mieście ukryte bezrobocie, więc co za różnica? Przynajmniej będzie szansa, ze pracownicy sie przekwalifikuja i będzie z nich jakiś pożytek.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Adrian. Król
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone