Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/07/24 22:09 #185435

O tym, że wspólnoty mieszkaniowe mają wiele plusów mówi wielu, a o minusach nie mówi nikt. Największym minusem są DYLETANCI, którzy nastawieni są na "ZYSK", tzn nie jestem tego w stanie zrozumieć, ale ja to nazywam "źle ulokowane oszczędności". I tak wiele wspólnot za sprawą Mietków, Zdzichów, Grażyn podejmuje nierozsądne decyzje, które nie dość, że mają zły wpływ na ich samych, jak o zgrozo na otoczenie. I taki przykład prosto z rąsi. Jedna ze wspólnot w Bytomiu postanowiła swój parking otoczyć zasiekami. Nastawiali słupków, zapór, drutu kolczastego brakuje i strażnika z psem. Postawili znak zakaz ruchu za wyjątkiem mieszkańców wspólnoty, a za znakiem szlaban. Szlaban piękny, lśniący w słońcu jak zbroja rycerza pilnującego zamku księżniczki i jej cnoty, dający poczucie bezpieczeństwa i dobrej roboty, bo "somsiady nie parkujo" (warto wspomnieć, że goście mieszkańców tejże wspólnoty zapychają innym miejsca na innych parkingach). Ale to wszystko nic! Już któryś raz zdarzyło mi się zauważyć mało ciekawą i zatrważającą sytuację. Otóż, do tej wspólnoty do jednego mieszkańca przyjechała karetka, na sygnale. A jak ratownicy jadą na bombach, to nie ma żartów. Głupie żarty zaczynają się "na szlabanie", bo ten sobie leży i kwiczy i na nic ma homologowane dźwięki dopplerowskie wydawane przez pojazdy służ! Niczym niezrażony rycerz w rzyci ma, że ktoś tam potrzebuje pilnie pomocy. Na nic mrugania, gwizdy, świzdy i wycie czy to w dzień, czy w nocy. Miecio, Zdzichu i Grażyna w swojej zawziętości i chorobliwej chęci zaznaczenia granic swej małej ojczyzny zapomnieli o bezpieczeństwie i zakupili najtańszy na rynku szlaban, do tego słupków nasadzili jak moja sąsiadka pelargonii w skrzynkach na balkonie (pięknie się prezentują). I tak szlaban, który miał być swoistą granicą, dla tego tam, cierpiącego, czekającego pomocy staje się murem, który ratownicy muszą przebić. I albo pomoże sąsiad, który pilota ma przy kluczykach i przez balkon uchyli rąbka wspólnotowej tajemnicy, albo dewastacja sprzętu przez służby, bo do otwierania awaryjnego też trzeba mieć "coś" co uruchomi otwieranie. Samo podnoszenie szlabanu, to też strata cennego czasu, a i Mietek, Zdzichu i Grażyna mogą być niezadowoleni, że im ktoś szlaban zepsuł i zgłoszą sprawę gdzie trzeba i załoga z wypłaty odda. A wystarczyłoby ruszyć deklem, rozeznać się, zapytać specjalistów nie pierwszego lepszego majstra, który chce "opieirdzielić" szlaban najlepiej pasujący mu do montażu. Bo kto tam się zna na sterownikach i modułach SOS do bram, szlabanów, rolet?! Nie ci co robią kompleksowo dwuosobowo remonty, tapety, kafelki, elektrykę, hydraulikę, sufity, podłogi, meble i co tam jeszcze wymyślisz. No tak, szlaban też zamontują!
LUDZIE! Myślcie trochę na tych swoich zebraniach zanim ktoś wpadnie na popieprzony pomysł wydatkowania z FR pieniędzy na coś co w dalszej perspektywie może zaszkodzić!!! Przyjdzie czas na was, kiedy mama, tata, siostra, syn, córka, babcia będzie potrzebować pomocy, a ta przyjdzie za późno, bo ułańska fantazja jaką się ktoś wykazał na zebraniu spowoduje pośrednio krzywdę, może nawet Wam samym!
Jest jeszcze wiele absurdalnych "decyzji" "samorządnych szpeców od zarządzania". może Wy macie jakieś spostrzeżenia? Brak oświetlenia wokół budynków, brak infrastruktury zabezpieczającej, brak parkingów i miejsc postojowych za znakami D-40, dewastacje na żądanie wspólnot?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/07/25 08:24 #185445

To grodzenie się przez wspólnoty to chyba ich znak firmowy.

Wspólnoty to dla mnie w niektórych przypadkach dziwne pomysły. Ja rozumiem że w przypadku kamienic ludzie słusznie zakładają wspólnoty bo doczekać się czegoś od miasta graniczy z cudem. Więc ludzie słusznie biorą sprawy we własne ręce.

Nie rozumiem po co natomiast bloki odłączają się od spółdzielni. Nie mówię, że jestem wielkim fanem BSM, ale patrząc realnie mieszkałem w 3 różnych mieszkaniach z zasobach spółdzielni i każdy blok był już ocieplony, miał zrobiony dach, pomalowaną klatkę i wymienione piony. Żadnego kredytu podpisywać nie musiałem, a mam wszystko zrobione. Także jakoś to wygląda.
Natomiast na moim osiedlu AB jest parę bloków, które się odłączyły od spółdzielni i teraz biadolą, bo żeby cokolwiek z w bloku zrobić trzeba wziąć kredyt, a wystarczy że jeden z lokatorów się nie zgodzi i blokuje wszystko. Podobnie nie potrafią się dogadać co remontować w pierwszej kolejności. Bo ten z 4 piętra chce dach, a temu na parterze remont dachu nie jest potrzebny itp itd.
Na moim osiedlu najlepszym przykładem jest alejka przy stawie. 95% alejki wyremontowała spółdzielnia, a te ostatnie 20 m jest nie zrobione bo leży na terenie bloku który ma wspólnotę. Za to trawnik i teren wspólnoty odgrodzony metrowym płotem. Na to była kasa. Jak będę przechodził to cyknę fotki bo śmiesznie to wygląda.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/07/25 13:50 #185455

Ale przecież wystarczy zrobić spotkanie mieszkańców wspólnoty byleby była większość, stworzyć uchwałę i w głosowaniu ustalić co należy remontować pierwsze. Wygrywa większość, żaden pojedynczy Janusz czy Grażyna tego nie przyblokuje. Najlepiej znaleźć 1-2 ogarniętych sąsiadów i wejść w zarząd wspólnoty i będzie wszystko tip-top.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/07/25 14:45 #185460

Tak jeśli wspólnota robi coś z funduszy własnych. A jeśli jest grubsza robota i trzeba wziąć kredyt to wszyscy się muszą zgodzić bo wtedy jest rata doliczana do czynszu. A nikogo nie zmusisz do podpisania umowy kredytowej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/07/25 14:59 #185462

Bzdura. Nie muszą się wszyscy zgodzić. Musi być stosowna uchwała o zaciągnięcie kredytu przez wspólnotę mieszkaniową, a do podjęcia uchwały konieczne jest natomiast uzyskanie większości głosów właścicieli lokali wg. zasady liczonej według wielkości udziałów lub 1 właściciel = 1 głos.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/07/26 09:12 #185472

Ja nie znam dokładnie tych przepisów, bo zawsze mieszkałem w zasobach spółdzielni.
Ale moja siostra mieszkała swego czasu w Katowicach w wieżowcu gdzie była wspólnota. I przez długie lata był tam temat ocieplenia bloku co wiązało się z pozyskaniem kredytu. I za każdym razem kilka osób się nie zgodziło, stwierdzili wręcz że nie zapłacą dodatkowej raty do czynszu i basta bo żadnej umowy nie podpisywali z bankiem. I tak przez parę lat. Siostra już tam nie mieszka dawno, a blok dalej nieocieplony.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/07/26 10:32 #185473

Decyzje we wspólnocie podejmuje większość w formie uchwały. i nie ma żadnych rat.Spłata kredytu jest w płacona w funduszu remontowym,który każdy właściciel płaci.Wspólnoty biorą kredyt na ocieplenia,bo to są duże kwoty. Myślisz że spółdzielnia robi ocieplenie z czynszu? Wejdź na forum wspólnot mieszkaniowych,to zobaczysz jak yo wygląda.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/07/26 11:37 #185478

Ja wiem, że spółdzielnie robią ocieplenia z kredytu, a przede wszystkim z dopłatą UE.

Tylko, że spółdzielnia ma przykładowo 4000 mieszkań jak każde zapłaci po 100 zł funduszu remontowego to popatrz jaką dysponuje miesięcznie kasą. 400000 zł. Wtedy uwierzę, że fundusz remontowy wystarczy. Bo kilka bloków sponsoruje remont innego. A potem zamiana.

Wspólnota to przeważnie jeden blok czyli powiedzmy 40 mieszkań. Czyli masz funduszu remontowego po 100 zł czyli łącznie na miesiąc 4000 zł. A co jak rata kredytu na ocieplenie wynosi 200 zł miesięcznie w przeliczeniu na lokal ? Może raty ty do banku nie płacisz, ale za to fundusz remontowy ci podniosą.

Mówiąc w skrócie: duży może więcej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/07/26 13:11 #185487

To nie jest tak do końca.Jeżeli w bloku jest wykupione przynajmniej jedno mieszkanie to zawiązuje się wspólnota w ramach spółdzielni.Wiadomo,że dzisiaj większość mieszkań to są mieszkania spółdzielcze własnościowe.I teraz w zależności jak to było przekształcane sa różne nieruchomości .Nieruchomością może być jeden blok lub kilka.
Fundusz remontowy jest osobny dla każdej nieruchomości(każda nieruchomość ma swoje konto).Spółdzielnia wykonując jakies prace remontowe na jednej nieruchomości nie może pożyczać pieniędzy z konta innej bo na to nie pozwalają przepisy.W takich przypadkach albo czeka sie na zebranie odpowiedniej kwoty albo bierze się kredyt pod konkretną nieruchomość.Minęły te czasy,że mieszkańcy jednego bloku finansowali np.ocieplenie bloku na innym osiedlu należącym do tej samej spółdzielni.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/07/27 19:37 #185536

A co powiecie na temat wynajmowania przez wspólnoty, spółdzielnie siepaczy od brudnej i nielegalnej roboty, jaką bez wątpienia jest blokowanie pojazdów i wlepianie "mandatów" za parkowanie na ich terenie?
Kolejne buble, to totalnie nieumiejętne zarządzanie finansami. Między innymi zarządzanie podziałem kosztów CO. Decyzja o inwestycji w podzielniki ciepła i brak zmniejszenia opłaty stałej na zaliczki i zwiększenia kwoty wynikającej z podzielnika?

Kolejną bzdurą z jaką się spotkałem, to wielkie docieplenie budynku, bez badań, a co za tym idzie bez likwidacji mostków termicznych. Ale to chyba norma?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/08/05 09:39 #185667

Wspólnota ma prawo wystawić mandat czy blokadę gdy ktoś postawi auto na jej terenie. Jeżeli jest informacja, że parking jest przeznaczony tylko dla mieszkańców danej kamienicy lub bloku to chyba oczywiste.
Na remonty, faktycznie, trzeba zbierać dłużej we wspólnotach ale za to mamy realny wpływ na wykonywane prace. W spółdzielni w czynszu trzeba jeszcze opłacać całą administrację i pseudofachowców, bo oni tam pracują na etat.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/08/05 14:14 #185671

Zarządca wspólnoty też pobiera sobie wynagrodzenie :). U mnie zarządcą jest ZBM i nie jestem zadowolony, a szansa na zmianę prawie zerowa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/08/05 15:22 #185673

Ale kwota na utrzymanie administracji jest groszowa od metra kwadratowego. Zarządcę wybiera wspólnota. Jak chcecie inną firmę to żaden problem. Możecie też sami prowadzić administrację, bez firmy. To mieszkańcy decydują. Największą bolączką wspólnot są lokale komunalne należące do gminy i bsrk. Jak jest ich dużo, to nagle okazuje się, że to gmina wybiera nam zarządcę, bo ma większość we wspólnocie.
Oby było jak najmniej takich mieszkań, zwłaszcza w centrum, bo to rodzi same problemy i sprawia, że te wykupione lokale są trudniejsze do zbycia. Ludzie boją się patologii i meneli a tacy zamieszkują głównie w „darowanych” mieszkaniach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/08/06 19:10 #185694

Zarządca wspólnoty też pobiera sobie wynagrodzenie :). U mnie zarządcą jest ZBM i nie jestem zadowolony, a szansa na zmianę prawie zerowa.

ruda, NIK stwierdził że spółki zależne od gminy nie mogą zarządzać wspólnotami.Z tego co wiemy to zbm ma być wchłonięty przez TBS.To ciekawe jak to będzie z tym zarządzaniem wspólnotami przez zbm?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Niebezpieczne oszczędności wspólnot 2019/08/10 16:41 #185749

Wspólnota ma prawo wystawić mandat czy blokadę gdy ktoś postawi auto na jej terenie. Jeżeli jest informacja, że parking jest przeznaczony tylko dla mieszkańców danej kamienicy lub bloku to chyba oczywiste.

Chyba tylko Tobie. Żadna administracja osiedla, wspólnota, spółdzielnia nie ma prawa do stosowania sankcji wobec kierowców w drodze mandatu. Jeśli masz odmienne zdanie poucz mnie stosownym paragrafem, odpisem z wyroku sądu, etc.
Dodatkowo prawo jasno przewiduje kto i w jakich okolicznościach może założyć blokadę na koło.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone