Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/16 15:44 #151710

W Bytomiu nie będzie drugiej tury wyborów prezydenckich. Damian Bartyla znokautował rywali i zapewnił sobie reelekcję. Zdobył ponad 60-procentowe poparcie. Na drugiej pozycji uplasował się Jacek Brzezinka z Platformy Obywatelskiej, który uzyskał ponad 15 procent. Trzecie miejsce zajął Henryk Bonk – ponad 7 procent.


Wygrani

Są to już oficjalne wyniki. Podobnie jak w całym kraju również u nas pojawiły się problemy z systemem informatycznym Państwowej Komisji Wyborczej, który miał przeliczać głosy. W końcu się udało – ale trzeba było przeliczyć wszystko ręcznie. W Bytomiu wygrał Damian Bartyla z 60% poparciem. Drugi jest Jacek Brzezinka (PO) z wynikiem 15%, a trzeci Henryk Bonk, który zdobył około 7%. Następni w kolejności są: Mariusz Janas (PIS) – 7% oraz Krzysztof Wójcik (SLD) około 5% i Waldemar Bartosik (KNP) z 3% zdobytych głosów. W liczbach bezwzględnych na Damiana Bartylę oddało swój głos 26 381 wyborców. Drugi w kolejności Jacek Brzezinka zdobył 6 326 głosy, Henryk Bonk zdołał do siebie przekonać 3 159 głosujących, Mariusz Janas 2 859, a na Krzysztofa Wójcika głosowało 2 279 osób. Ostatni na liście Waldemar Bartosik zdobył poparcie 1332 wyborców.

Rada Miejska również ukształtowała się po myśli Damiana Bartyli. Jego komitet zdobył dwanaście mandatów, co pozwoli mu spokojnie rządzić ze Wspólnym Bytomiem, które uzyskało 2 mandaty radnych. Platforma obywatelska będzie mieć 5 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość 4, a Sojusz Lewicy Demokratycznej 1. Radnym został również Henryk Bonk ze swojego komitetu wyborczego. Listę radnych, którzy zdobyli mandaty prezentujemy w tabeli poniżej.

Przegrani

Spektakularne zwycięstwo Damiana Bartyli w pierwszej turze zaskoczyło niemal wszystkich. A najbardziej chyba sztabowców z Platformy Obywatelskiej. Ci bowiem po cichu liczyli na to, że ich kandydat Jacek Brzezinka osiągnie lepszy wynik i wspólnie z Bartylą znajdzie się w drugiej turze. Nie pomógł też elektorat Mariusza Wołosza, który w 2012 roku zdobył aż 10% kandydując na prezydenta. Ostatecznie kandydat PO otrzymał 15% poparcia, a do Rady Miejskiej bytomianie wybrali tylko 5 radnych z Platformy. Swojego wyniku nie poprawiło też Prawo i Sprawiedliwość. Partia, która w kraju ma coraz lepsze notowania, w Bytomiu w ciągu 2 lat straciła około 4% elektoratu. W 2012 roku kandydata PiS na prezydenta poparło ponad 11% głosujących, natomiast w tych wyborach Mariusz Janas zdobył zaledwie 7% poparcia. Wynik poniżej oczekiwań zarówno w wyborach na prezydenta, jak i w walce o mandaty radnych odnotował Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Kongres Nowej Prawicy, który w Bytomiu w wyborach startował pierwszy raz. Sojusz ze swoim jednym mandatem radnego, który zdobył Piotr Bula nie potrafi się odbić od dna. Nie pomógł również kandydat na prezydenta ze znanym nazwiskiem. Były prezydent Krzysztof Wójcik zdobył tylko 5% w rywalizacji o fotel prezydenta. KNP, który do wyborów szedł podniesiony na duchu po udanych majowych wyborach do europarlamentu, boleśnie się przekonał, że zdobyte wtedy 9% w Bytomiu to głosy oddane na Janusza Korwin-Mikkego, startującego wówczas z naszego regionu. Największymi przegranym może się jednak czuć Henryk Bonk i jego środowisko. Odchodząc od Bartyli tuż przed wyborami Henryk Bonk, Danuta Skalska i Janusz Wójcicki z pewnością nie przypuszczali, że w ten sposób przyjdzie się im pożegnać z Radą Miejską. Bytomianie bowiem w tych wyborach nie obdarowali tej trójki szczególnym zaufaniem i Janusz Wójcicki oraz Danuta Skalska nie zdobyli mandatów.

W Bytomiu jest prawie 130 tys. osób uprawnionych do głosowania. Z tego przywileju niestety skorzystało tylko niespełna 40 tys. osób, co przełożyło się na 31-procentową frekwencję.

Frekwencja na wyborach samorządowych w Bytomiu

2002 r. ― 26,84%
2006 r. ― 31,87%
2010 r. ― 34,59%
2012 r. ― 27,90%

W naszym mieście doszło też do niecodziennej sytuacji. Na kartach do głosowania znajdowało się nazwisko Tomasza Chojnackiego, który wycofał się z wyborów wraz z całym komitetem. Głos oddany na niego był nieważny. - Stosowne informacje były podane na tablicach informacyjnych w każdym lokalu wyborczym. Co było przyczyną? Karty do głosowania były już wydrukowane, kiedy kandydat zgłosił wycofanie się z wyborów - mówi nam Leszek Nasiadko, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Bytomiu.

W tych wyborach samorządowych w Bytomiu nie doszło do przypadków zakłócenia ciszy wyborczej oraz do żadnych poważnych incydentów - taką informację potwierdził nam Tomasz Bobrek, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu.

Oficjale wyniki wyborów prezydenckich,

Damian Bartyla 60%
Jacek Brzezinka 15%
Hanryk Bonk 7%
Mariusz Janas 7%
Krzysztof Wójcik 5%
Waldemar Bartosik 3%

Oficjale wyniki wyborów do Rady Miejskiej,

RADNI Bis - Damiana Bartyli

Mariusz Kurzątkowski,
Michał Lewicki,
Katarzyna Szołtysik,
Marek Wilk,
Iwona Pakosz,
Krzysztof Gajowiak,
Jakub Snochowski,
Tomasz Wac,
Tomasz Kupijaj,
Joachim Nowak,
Bożena Mientus za Bartylę,
Robert Rabus,

RADNI Platformy Obywatelskiej

Joanna Stępień,
Andrzej Kostek,
Michał Staniszewski,
Michał Bieda,
Mariusz Wołosz,

RADNI Prawa i Sprawiedliwości

Michał Glatte,
Piotr Patoń,
Alfred Pyrk,
Mariusz Janas,

RADNI Wspólnego Bytomia

Michał Napierała,
Andrzej Wężyk,

RADNI KKW Henryka Bonka

Henryk Bonk.

Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu [Bartyla wyraźnie prowadzi] 2014/11/17 01:56 #151729

Wygrana w pierwszej turze - przeciwnicy zdeklasowani. Przyznam, że ja obstawiałem drugą turę.
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 05:19 #151731

Nadal nie ma wyników. PKW podaje, że są problemy z systemem informatycznym.

W Bytomiu problemy były głównie z tego powodu, że jeden z komitetów do Rady Miasta się wycofał, a w programie nadal częściowo widniał, przez co nie dało się sporządzić protokołu i przesłać tych wyników do Warszawy. Już od około 24 wszystko w komisji było policzone, ale czekaliśmy prawie do 4:30 na rozwiązanie problemu.
Co do wyniku to zaskoczenie, że aż taka różnica. Ale eletkorat Bartyli jest chyba bardziej zdeterminowany i zdyscyplinowany. W każdym razie będzie stadion...
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 06:02 #151732

  • Morfi
  • Morfi Avatar
  • Gość
  • Gość
Pozostaje pogratulować Dmianowi i jego sztabowi, bo włożyli w te wybory naprawdę dużo pracy i wysiłko i to się przełożyło na wynik.
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 06:41 #151733

Nic się nie stało .
Bytomianie .
Nic się nie stało ... :silly:
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 11:34 #151738

Frekwencja była żenująco niska. Kolejny raz bytomianie pokazali że mają gdzieś swoje miasto.

Natomiast wynik Bartyli jest zaskakujący, choć można go było przewidzieć. Żaden z konkurentów nie był w stanie nawiązać rywalizacji. Choć urzędującego prezydenta można było punktować za wiele rzeczy (dziura budżetowa, wzrost zadłużenia...), to nikt nie potrafił mu tego porządnie wygarnąć. Albo po prostu nie chciał... Wysokość środków przeznaczonych na kampanię sprawia wrażenie, że zakładano pewną porażkę w starciu z Bartylą, bądź nikt nie garnął się do zwycięstwa ze względu na katastrofalną sytuację miasta.

Bis skrzętnie wykorzystał słabość konkurencji i efekt jest taki, że bodaj pierwszy raz w historii bezpośrednich wyborów na prezydenta Bytomia, kandydat wygrał w pierwszej turze. Pytanie jak będzie wyglądać Rada Miejska. Ciekawe czy Bis odebrał też głosy takim pewniakom jak Wężyk, Bula, Bonk, Skalska...
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 12:06 #151742

Najbardziej podobał mi się kandydat, z którym fundamentalnie się nie zgadzałem. Nie byłem na wyborach.
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 12:09 #151744

Frekwencja była żenująco niska. Kolejny raz bytomianie pokazali że mają gdzieś swoje miasto.


Ta frekwencja to są jakieś bzdury. Ja czekałem 10 min żeby oddać głos. W lokalu razem ze mną było z 10 osób i ciągle ktoś dochodził. Ciężko było dopchać się do długopisu, nie było miejsca by się umieścić.
Moim zdaniem przyczyną słabej frekwencji w Bytomiu nie jest brak aktywności ludzi, tylko zryte spisy wyborców. Zapewne większość z tych co nie poszli na wybory po prostu już tu nie mieszka, ale nadal są zameldowani. U mnie na stronie listy wyborców podpisana była co druga osoba, a byłem ok. 17:00. Ja miałem wrażenie, że głosowało naprawdę dużo ludzi. Poza tym frekwencja wciąż rośnie w Bytomiu. Dożyjemy czasów, gdy głosować będzie co drugi.

Bis skrzętnie wykorzystał słabość konkurencji i efekt jest taki, że bodaj pierwszy raz w historii bezpośrednich wyborów na prezydenta Bytomia, kandydat wygrał w pierwszej turze. Pytanie jak będzie wyglądać Rada Miejska. Ciekawe czy Bis odebrał też głosy takim pewniakom jak Wężyk, Bula, Bonk, Skalska...


Po prostu ludziom spodobał się kierunek w jakim idzie Bartyla. Tak ma być, że miasto skupia siły na rozwoju przedsiębiorczości i przygotowywaniu terenów pod inwestycje. To jest kierunek jaki ludzie chcą by był realizowany i zakładam, że są w stanie ponieść większe koszty, ale naprawdę efekt musi być widoczny.
Poza tym większość kandydatów na debacie chciało realizować maksymalnie zachowawczy program. To nie przejdzie- nie ma na to czasu. Ale niestety skupiono się na finansach, a nie na rozwoju. OK, można gadać, że bez kasy nie ma rozwoju, ale niestety aż bolała głowa, kiedy jeden z drugim kandydatem mówili w kółko o tym jak to źle działają spółki te czy tamte, że zwiększy budżet obywatelski, ale ani słowa o tym, jakie inwestycje zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych lat. Tzn. co- byli aż takimi realistami, że jedyne co miasto ma robić przez 4 lata to spłacanie długów? Najbardziej zniszczył wszystko Wójcik stwierdzeniem "że bedzie zakaz zaciągania pożyczek". Sorry, obiecywał 4 lata zastoju.

Poza tym zauważmy, że wzrosła frekwencja, a jednocześnie kandydat wygrywa w pierwszej turze. Dla mnie to szok. Nie spodziewałem się tego. Ciekawe co z tego wyniknie, Tym niemniej doszło do chwili historycznej- pierwszy raz wybory rozstrzygnęły się w pierwszej turze. Szczerze- nie chciałbym tej presji.
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 12:10 #151745

(...)
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 13:12 #151747

Smutne te wyniki. Frekwencja lipna, do tego popołudniu padał jeszcze deszcz, wiec kto by tam szedł na wybory. Myślałem że przy takiej liczbie kandydatów, dość znanych w mieście, trochę głosów Bartyli 'ukradną'. Szkoda, że nigdy nie dowiemy się czy wygrał dlatego, że tak zasypał miasto reklamami i tępi wyborcy głosowali na reklamy, czy po prostu mu tak ufają, zresztą nie wiem za co. Czas zweryfikuje, oby nie było tragiczne dla miasta.
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 13:54 #151752

Przyznam szczerze że nie udało mi się zagłosować w tych wyborach.
Nie to że nie chciałem ; wręcz przeciwnie - byłem nawet w lokalu wyborczym , ale okazało się że moja ulica nie należy już do tego okręgu a nikt nie potrafił mi powiedzieć do jakiego, ani gdzie jest siedziba komisji do której miałbym się udać.
Odpuściłem sobie bo po prawdzie i tak wśród kandydatów nie było takiego na którego mógłbym oddać głos z pełnym przekonaniem.
Napewno nie głosowałbym na Pana Bartylę i nie jestem zadowolony z jego reelekcji. Zapewne mój krzyżyk przypadłby posłowi Brzezince , niejako w opozycji do Pana Prezydenta.
Ale Pan Brzezinka to też nie moja bajka.
Tak naprawdę to parę miesięcy temu cieszyłem się że być może będzie kandydował Pan Robert Białas ; jeśli nie On, to miałem nadzieję że Pani Halina Bieda. Niestety rzeczywistość pokazała swoje parszywe oblicze i " moi " kandydaci nie wystartowali.
Wiem . Nie mieliby szans - zbyt są kojarzeni z nieszczęśliwymi rządami Piotra Koja.
Ale ja ich znam. Ja wiem że oboje mogliby być dobrymi prezydentami.
Mam nadzieję że ta "dwójka " nie zniechęci się do polityki i przez następne cztery lata dadzą się poznać szeregowym wyborcom ze strony z której ja ich znam i że wystartują ( oboje, albo jedno z nich )
w następnych wyborach .
A obecnemu Prezydentowi życzę dużo zdrowego rozsądku na nadchodzące lata i odpowiedzialnych doradców.
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 14:04 #151753

Obserwując "kampanię" w Bytomiu miałem wrażenie że nikt tak naprawdę nie chce wygrac, tylko Bartyla. Ilość bannerow, ulotek, wielkosc środków finansowych przeznaczonych podejrzewam że jest taka iż Bartyla wydał więcej niż wszyscy pozostali razem wzięci. Brak obecności na debacie tylko ją zmarginalizował i sprowadził do niewiele znaczącego epizodu. Lata nieudolnej władzy poprzedników też zrobiły swoje, o czym świadczy w pewnym stopniu frekwencja. W efekcie został wybrany ten ktory wybrany miał być, bez żadnej niespodzianki. Jak podane zostają ostateczne wyniki bedzie mozna wyliczyć ile tak naprawde tych głosów było, bo na razie to wiemy ze około 60 % z frekwencji ktora była w okolicach 30 %, czyli tak naprawde jest to 15 % uprawnionych. Mniej wiecej oczywiscie.

Bardzo mnie interesują wyniki wyborów do RM, czy dostali sie Ci wszyscy bytomscy polityczni karierowicze którzy wypłyneli na fali "przewrotu" dwa lata temu, a niektorzy jeszcze wczesniej - radny Bieda Michał, radny Wac, radny Snochowski, radny Rabus i jeszcze kilku ;)
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 14:21 #151756

MephiR, frekwencja nie zapowiada się obiecująco ale poczekajmy do oficjalnych wyników. Byłem oddać głos wczoraj ok 19:30 i powiem szczerze że frekwencja była w tym czasie dosyć duża, nawet musiałem chwilę odczekać zanim mogłem usiąść za parawanem.

Kampania była w naszym mieście dosyć słaba, powiem szczerze że gdyby nie bilbordy Bartyli to na mieście pewnie nawet by się jej nie zauważyło. W pewnym momencie nawet zacząłem się zastanawiać czy w ogóle ktoś te wybory chce w Bytomiu wygrać. Już nawet przeszła mi przez myśl taka chyba trochę katastrofalna koncepcja, a mianowicie że sytuacja w miasta jest na tyle nieciekawa że nikomu się nie kwapi do wygranej, ponieważ najbliższa kadencja upłynie na cięciu kosztów i podwyżkach które będą miały zwiększyć wpływy a po takich rządach na reelekcję nie ma co liczyć.
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 14:59 #151760

Ja chciałem zagłosować na Roberta Białasa na prezydenta i Marka Wójcika na radnego, ale niestety nie mogłem. Szkoda.

Do RM należy się spodziewać wejścia sporej liczby budzików. Ktoś kto na Bartylę głos oddał to i do RM raczej głosował na nich.
Temat został zablokowany.

Wyniki wyborów w Bytomiu 2014/11/17 15:36 #151763

Jak już kiedys poznamy (:)) oficjalne wyniki wyborów to ciekawa sprawa czy będą rządzić samodzielnie czy tez w "koalicji".Tak co jakis czas jak pokazują w tv tą PKW to jakos mnie nie dziwi że nie potrafią sprawnie ogarnąć tematu. Nie mam nic przeciwko osobom starszym bo i mnie to czeka, ale oni w 6 osob mają z 850 lat, i zasiadali pewnie w roznych komisjach epoki słusznie minionej. Taki prawdziwy beton, gorszy od PZPN-owego nawet ;)
Temat został zablokowany.
Moderatorzy: Robert CzykielGhost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone