Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/11/26 00:01 #163084

Już w grudniu stare parkomaty ustąpią miejsca nowym. Razem z nimi do lamusa przejdzie usługa moBiLET, dzięki której za postój w Strefie Płatnego Parkowania można było płacić telefonem komórkowym.


Od grudnia kierowcy pozostawiający swoje samochody w centrum miasta będą korzystać z nowych urządzeń ustawionych w ramach metropolitalnego projektu Śląskiej Karty Usług Publicznych. Za sprawą tego przedsięwzięcia do rąk mieszkańców miast konurbacji śląsko-załębiowskiej trafiły plastikowe karty służące m.in. jako elektroniczny bilet w autobusach i tramwajach KZK GOP, czy właśnie jako środek płatniczy w strefach płatnego parkowania pięciu miast. Nowe urządzenia na bytomskich ulicach będą przyjmować płatności gotówką (mają wreszcie wydawać resztę!) oraz kartą ŚKUP. Tę z kolei można doładowywać w wyznaczonych punktach, bądź przez internet.

Dotąd w bytomskiej SPP można było regulować należności za postój również za pomocą aplikacji zainstalowanej na telefonie komórkowym - moBiLET. Usługa posiadała tę przewagę, że umożliwiała płacenie za faktyczny czas postoju, a nie tak, jak w parkomacie - z góry. Użytkownicy nie musieli za każdym razem szukać automatu i zastanawiać się, czy mają przy sobie wystarczającą ilość drobnych. Aplikacja pozwalała również na kupowanie biletów komunikacji miejskiej KZK GOP, dzięki czemu zakres jej możliwości był naprawdę duży.

W ostatnich dniach osoby korzystające z moBiLETu zostały powiadomione, że w najbliższy piątek, 27 listopada, usługa przestanie być dostępna w bytomskiej SPP. Wynika to z faktu, iż z końcem miesiąca wygasa dotychczasowa umowa na obsługę strefy, natomiast nowy operator zaproponował w przetargu inną aplikację mobilną spełniającą wymogi specyfikacji. Od 30 listopada płatności komórkowe za postój będzie można dokonywać za pomocą City Park App, której sposób działania jest bardzo podobny do moBiLETu. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemami Android, iOS oraz Windows Phone.

Niestety część naszych forowiczów skarży się na brak kompatybilności City Park App ze wszystkimi telefonami działającymi na wspomnianych systemach. Ponadto umożliwia jedynie płatności za parkowanie, natomiast w celu kupna biletów KZK GOP wciąż będzie trzeba korzystać z moBiLETu. Co więcej, dotychczasowa aplikacja działa w kilkudziesięciu miastach Polski, podczas gdy nowa jest wykorzystywana zaledwie w kilkunastu. Tak więc wybierając się poza Bytom kierowcy i pasażerowie częściej będą wybierać moBiLET.

Zamiast ułatwić mieszkańcom korzystanie ze Strefy Płatnego Parkowania zapowiedziane zmiany powodują jedynie niepotrzebne komplikacje. Trudno zrozumieć po co postawiono na nową aplikację, kiedy dotychczasowa oferowała to samo, dobrze się spisywała i wielu bytomian było z niej bardzo zadowolonych. - Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu pragnie zaznaczyć, iż wybór operatora usługi płatności mobilnych odbył się zgodnie z obowiązującą Ustawą Prawo zamówień publicznych na podstawie ogłoszonego przetargu. MZDiM nie posiada możliwości przedłużenia umowy - w taki sposób magistrat wyjaśnia w swoim komunikacie zmianę aplikacji. - System ten całkowicie spełnia wymogi postawione w specyfikacji przetargowej, ponadto posiada nowe rozwiązanie dotyczące sposobu płatności (przedpłata lub karta płatnicza) - czytamy w informacji urzędu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/11/26 10:40 #163091

Bez sensu, teraz mam doładowywać dwa konta? Absurd

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/11/26 11:17 #163093

Bez sensu, teraz mam doładowywać dwa konta? Absurd


Tak właściwie to trzy: karty ŚKUP, moBiletu i tej nowej aplikacji City Park App i wtedy można powiedzieć, że jesteś przygotowana na każdą ewentualność.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/11/26 11:22 #163094

Trochę jest to absurdalne, że w strefie obsługiwanej przez parkomaty ŚKUP będzie obowiązywać inna aplikacja mobilna, niż w autobusach i tramwajach KZK GOP odpowiadającego za ŚKUP.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/11/26 11:31 #163095

Trochę jest to absurdalne, że w strefie obsługiwanej przez parkomaty ŚKUP będzie obowiązywać inna aplikacja mobilna, niż w autobusach i tramwajach KZK GOP odpowiadającego za ŚKUP.


Taka nasza polska logika, żeby dobro społeczeństwa nie było najwyższym dobrem tylko ważne aby przetarg wygrać i robić hajs.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/11/26 12:53 #163101

Za rok pewnie się dowiemy, że KZK GOP zrobi własną apkę i znowu wszyscy będą musieli się przenosić, na nowo rejestrować i na nowo wpłacać środki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/12/01 13:58 #163240

Działają już nowe parkomaty i czy można już używać CityParkApp?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/12/01 14:53 #163242

Działają już nowe parkomaty i czy można już używać CityParkApp?

SPP Bytom jest już w aplikacji dostępna więc zakładam że można. Ale osobiście nie testowałem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/12/01 16:10 #163244

Wczoraj pierwszy raz w życiu korzystałem z nowego parkomatu. Na ostatnim kroku się zawiesił i musiałem czekać ponad 10 sekund, aż się sam włączy ponownie. Poza tym jest duże opóźnienie od momentu dotknięcia ekranu do wykonania czynności. Nie jest to takie szybkie jak smartfon. Z pewnością przez wpisanie numeru rejestracyjnego proces zapłaty wydłuża się. Ciekaw jestem dlaczego zachodzi konieczność podania tego numeru.

Jedyny plus to wydawanie reszty.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/12/01 16:29 #163245

[...] Ciekaw jestem dlaczego zachodzi konieczność podania tego numeru. [...]


Po to aby wydoić więcej hajsu. Ludzie kupowali np. godzinę parkowania, załatwili sprawę w 5 minut i niewykorzystany bilet dawali osobie, która akurat podjechała z czasem np. 55min... Do kasy nie wpadał extra hajs...

Mam nadzieję, że te nowe parkomaty będą inteligentniejsze niż stare i będzie można wpisać 6. cyfrowy nr rejestracyjny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/12/01 17:15 #163246

płacę to i mogę komuś oddać... mogę kupić dla kogoś i nie pamiętam jego nr rejestr... albo po prostu chcę komuś podarować... nie wolno mi?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/12/01 17:28 #163247

płacę to i mogę komuś oddać... mogę kupić dla kogoś i nie pamiętam jego nr rejestr... albo po prostu chcę komuś podarować... nie wolno mi?


Wolno Ci, ale obdarowanego będzie to kosztowało 50zł kary...

Swoją drogą ciekaw jestem, cy podawanie nr rejestracyjnego jest jakoś usankcjonowane prawnie czy to tylko widzimisię operatora strefy?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/12/04 00:36 #163329

Witajcie,
wczoraj korzystałam pierwszy raz z aplikacji City Park. No cóż, szału nie ma, chociaż to może kwestia przestawienia się z Mobiletu?? Nie wiem, czy nie zauważyłam czy za szybko używałam appki, ale chyba nie ma w aplikacji opcji "zakończ teraz"... Po prostu z góry dałam "30 minut".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/12/04 13:19 #163338

Z pewnością przez wpisanie numeru rejestracyjnego proces zapłaty wydłuża się. Ciekaw jestem dlaczego zachodzi konieczność podania tego numeru.

Nie ma obowiązku wpisywania numeru.

płacę to i mogę komuś oddać... mogę kupić dla kogoś i nie pamiętam jego nr rejestr... albo po prostu chcę komuś podarować... nie wolno mi?

Wolno Ci.

Wolno Ci, ale obdarowanego będzie to kosztowało 50zł kary...
Swoją drogą ciekaw jestem, cy podawanie nr rejestracyjnego jest jakoś usankcjonowane prawnie czy to tylko widzimisię operatora strefy?

To jest widzimisię operatora strefy.

wigru nie ma podstaw aby ukarać kogoś za to, że nie wpisał numeru.
Bytomska uchwała jak i regulamin nie przewidują wpisywania numeru rejestracyjnego auta - poza parkingiem przy UM gdzie jest darmowa godzina.
Nie ma w tych przepisach sankcji, że jak nie wpiszesz numeru to należy się kara.
Kara (opłata dodatkowa) może być tylko nałożona w przypadkach wskazanych w § 17 regulaminu SPP, które w gruncie rzeczy sprowadzają się do stwierdzenia, że nie opłaciło się postoju / postój trwa ponad ustalony czas / korzysta się z uprawnień które nie przysługują.

Co więcej są już wyroki sądów administracyjnych które wskazują, że zarządca drogi nie ma podstaw do żądania wpisywania numeru rejestracyjnego a tym bardziej określania w uchwale czy regulaminie SPP sankcji za jego nie wpisanie.
Opłata dodatkowa, zgodnie z ustawą o drogach publicznych, może być nałożona tylko w przypadku nie opłacenia postoju w SPP.

ps. tak więc jeśli ktoś z Was w przyszłości dostanie wezwanie do uiszczenia opłaty dodatkowej wobec nie wpisania numeru rejestracyjnego i ma chęć na udowodnienie łamania prawa przez MZDiM to zapraszam do mnie. Z chęcią zajmę się taką sprawą.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koniec płatności za postój komórką? Co z moBiLETem? 2015/12/08 10:23 #163404

  • Marek Hatko
  • Marek Hatko Avatar
  • Gość
  • Gość
Przejrzałem stronę cityparkapp.pl, przeczytałem dokładnie regulamim i - dziękuję, nie skorzystam. Operator systemu nie przedstawia żadnej gwarancji (certyfikatu) bezpieczeństwa użytkowania aplikacji. Mało tego, w regulaminie zaleca, by w przypadku utraty kontroli nad telefonem, blokować powiązaną kartę płatniczą (zapewne mając świadomość zagrożenia możliwością nieuprawnionego dostępu do środków na koncie). Dla mnie podawanie kodów CVV/CVC2 przy realizacji drobnych płatności bez pewności, czy numer karty i data ważności są przechowywane bezpiecznie, jest proszeniem się o kłopoty. Dziwię się, że przy realizacji przetargu tak słabo zadbano o warunki bezpieczeństwa.
Warto wspomnieć o innych niedogodnościach. Dla trybu "czasowego" lub "za kwotę" nie ma możliwości modyfikacji (w tym przedłużenia) czasu parkowania. Dla trybu "od teraz" przyjęto domyślny czas parkowania do końca dnia (w dotychczasowym systemie była to 1 godzina). Nie jest wyjaśnione rozliczanie parkowania w trybie "od teraz" wielokrotnie w ciągu dnia. Dla trybu "od teraz" konieczne jest posiadanie (i blokada) na koncie kwoty za parkowanie do końca dnia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Robert CzykielGhost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone