Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Wolna kwota dobije Bytom? 2015/12/21 09:59 #163670

Nasze miasto będzie jeszcze biedniejsze? Zapowiadane podniesienie kwoty wolnej od podatku spowoduje wyrwę w budżecie Bytomia.


Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł było jednym z głównym haseł wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Andrzej Duda złożył już w Sejmie projekt nowelizacji ustawy w tej sprawie. Zgodnie z nim kwota wolna wzrośnie ponad dwukrotnie. Obecnie wynosi bowiem 3091 zł.

Realizacja tej wyborczej obietnicy spędza sen z oczu samorządowcom z całej Polski, gdyż skutki noweli najbardziej odczują miasta. Według wyliczeń Ruchu Autonomii Śląska tutejsze gminy stracą blisko 200 mln zł. Najwięcej Katowice - 89 mln zł, natomiast Bytom - 31 mln zł. Szacunki prezydenta Katowic są ostrożniejsze. Zgodnie z nimi stolica naszego województwa straciłaby ok. 50 mln zł. Bytomscy radni Platformy Obywatelskiej też podają niższą (ale wciąż wysoką) sumę: 20 mln zł.

Samorządy przewidują, że podniesienie kwoty wolnej spowoduje zatrzymanie rozwoju miast. Z powodu obniżonych dochodów najprawdopodobniej zostaną znacząco ograniczone inwestycje. Nowych dróg, czy mieszkań będzie powstawać znacznie mniej, a o przedsięwzięciach, które nie są związane z realizacją podstawowych potrzeb, jak np. rewitalizacja parków lub budowa stadionów, będzie można zapomnieć. Dysponując ograniczonymi środkami władze gmin będą musiały skupić swoje działania wyłącznie na podstawowych zadaniach.

Zapowiadane zmiany mają niebagatelne znaczenie dla Bytomia. Nasze miasto od kilku lat jest "na minusie". Dziura budżetowa jest łatana za pomocą emisji obligacji, będących po prostu inną formą kredytów. W przyszłym roku deficyt ma wynieść aż 48 mln zł. Natomiast w ciągu najbliższych kilku lat Bytom ma przejść największą modernizację w swojej najnowszej historii. Miasto otrzyma 100 mln euro na rewitalizację, ale żeby po nie sięgnąć musi mieć środki na wkład własny. Obniżenie dochodów z powodu podniesienia wysokości kwoty wolnej od podatku może być więc gwoździem do trumny Bytomia.

Przeczytaj też: Bytom jeszcze bardziej się zadłuży

Na niedawnej sesji Rady Miejskiej klub Platformy Obywatelskiej próbował wprowadzić do porządku obrad projekt uchwały w sprawie kwoty wolnej od podatku. Opozycyjni radni chcieli, aby miasto Bytom przyjęło stanowisko z żądaniem do władz centralnych o przeprowadzenie rzetelnej analizy skutków wprowadzenia w życie prezydenckiego projektu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zapewnienie samorządom, w tym Bytomiowi, stosownych rekompensat.

Niestety większość w bytomskiej radzie, którą stanowi m.in. PiS, nie pozwoliła nawet na procedowanie proponowanej uchwały. Koalicja zarzuciła radnym PO, że działają wyłącznie z pobudek politycznych, a sugerowana treść uchwały została napisana zbyt ostrym językiem. Ponadto stwierdzono, że nasze miasto odniosło się do projektu nowelizacji ustawy podatkowej w stanowisku Związku Miast Polskich.

Skutki podniesienia kwoty wolnej mogą nie być tak poważne dla samorządów, jeśli projekt prezydenta Dudy zostanie poprawiony i uzupełniony o rekompensatę dla gmin. Do sejmu trafił obywatelski projekt, który przewiduje zwiększenie udziału Jednostek Samorządu Terytorialnego w podatku PIT. Gdyby został on przyjęty, to miasta miałyby znacznie mniejszy problem w sytuacji podniesienia wolnej kwoty.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wolna kwota dobije Bytom? 2015/12/21 10:35 #163671

Może miasto zbiednieje, ale za to mieszkańcy się wzbogacą.

A to że przez tyle lat nas okradano zaniżając kwotę wolną od podatku to kto nam to wynagrodzi ? Powinni nie tylko podnieść kwotę wolną ale i za ostatnie 5 lat zwracać każdemu obywatelowi to co zostało niesłusznie pobrane. Zgodnie z wyrokiem TK.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wolna kwota dobije Bytom? 2015/12/21 10:53 #163672

Przecież to jasne, że lepiej by pieniądze mieli mieszkańcy - niż samorządowcy :)
Przecież miasto (to znaczy mieszkańcy) tych milionów by nie zobaczyli.

"Liberalizm" PO polega na tym by ściągać pieniądze z podatników - i rozdzielać je w "przetargach" osobą "niePOwiązanym POlitycznie" :P

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wolna kwota dobije Bytom? 2015/12/21 11:43 #163673

jeśli projekt prezydenta Dudy zostanie poprawiony i uzupełniony o rekompensatę dla gmin.


Nawet jeśli wprowadzona zostanie jakaś rekompensata to najprawdopodobniej nie wyniesie ona 100% utraconych dochodów z PIT. Trzeba pogodzić się z tym, że każdego roku wpływy do budżetu Bytomia będą o te 20-30 mln złotych niższe niż obecnie. W wyniku tego można spodziewać się podwyżek cen wody, ograniczenia liczby inwestycji, wyprzedawania podmiotów należących do gminy i dalszego wzrostu zadłużenia czyli nic nowego i zaskakującego. Co więcej, w związku z podniesieniem kwoty wolnej od podatku obecne plany rewitalizacji miasta staną się nieaktualne. I pomyśleć, że niektórzy na tym forum wciąż bajają o rewitalizacji bytomskich zabytków posiłkując się przykładami Drezna, Pragi czy też innych miast. Ludzie są jednak naiwni.
Jest jeszcze jedna kwestia. W przyszłym roku prognozy odnośnie budżetu państwa wskazują, że zabraknie ok. 20-25 mld złotych. Rząd PIS będzie więc musiał znacznie podnieść deficyt lub wprowadzić wysokie podatki dla przedsiębiorców. To także wpłynie negatywnie na przyszłość Bytomia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wolna kwota dobije Bytom? 2015/12/21 11:54 #163674

Przecież to jasne, że lepiej by pieniądze mieli mieszkańcy - niż samorządowcy :)
Przecież miasto (to znaczy mieszkańcy) tych milionów by nie zobaczyli.

Mi akurat jakoś łatwiej przełknąć płacenie podatków, jeśli wiem, że choć część z nich zostaje w mieście lub w regionie. Niestety od lat kolejne rządy zamiast oszczędzać na sobie, to oszczędzają kosztem samorządów. Tylko czekać aż PiS śladem PO dowali JST kolejne zadania, na realizację których nie da żadnych środków.

Fakty natomiast są takie, że samorządy są bardziej efektywne, niż władza centralna. Doskonale widać to po stopniu wykorzystania środków unijnych. Samorządom udaje się zagospodarować wszystkie, na jakie mogą liczyć, a np. państwowe PKP wykorzystało niewiele ponad połowę dostępnych funduszy na kolej. Poza tym samorządy co rusz ratują państwowe instytucje ze swoich skromnych budżetów. W Bytomiu przecież co roku są dofinansowywane patrole policyjne i kupowane radiowozy, choć przy obecnym ustroju w Polsce to rząd powinien w pełni finansować Policję...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wolna kwota dobije Bytom? 2015/12/21 15:25 #163678

Co z tego, że samorząd jej bardziej efektywny od centralnego rozdawnictwa skoro mówimy o środkach jakie zostaną w domowym budżecie? Dla mnie ważniejszy jest ciepły posiłek, książki dla dzieci i lekarstwa niż kosze z kwiatów na dworcu, lodowisko i nowe lampki na rynku czy stadion.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wolna kwota dobije Bytom? 2015/12/21 16:39 #163679

  • Morfi
  • Morfi Avatar
  • Gość
  • Gość
Najważniejsze, ze mieszkańcy się wzbogadzą. To realna kasa w kieszeni każdego podatnika, która przeznaczy na konsumpcję.
Straszysz jakby coś wielkiego się działo, a podwyższenie kwoty powinno nastąpić już kilka lat temu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wolna kwota dobije Bytom? 2016/01/04 02:05 #163874

Oczywiście, że wolna kwota od podatku dobije Bytom. A to dlatego, że Bytom to jedna wielka ruina przez lata nie remontowana. Już niebawem kochane PIS które tak wygrało w Bytomiu będzie musiało wprowadzić podatek katastralny którym tak straszyło przed PO. Smutne ale prawdziwe, z pustego i Salomon nie naleje

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wolna kwota dobije Bytom? 2016/01/04 05:12 #163875

Ciekawe czy ktoś policzył jaka kwota dobije podatnika? Gdzie się kończy możliwość zdzierania z człowieka pieniędzy? A może oddajmy państwu 100% dochodów a ono to sprawiedliwie rozdzieli to między wszystkich? Ja mam chyba deja vu.....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone