Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/04/30 14:25 #166214

Miasto zaciągnie wielki kredyt, który w znacznym stopniu zostanie przeznaczony na budowę kompleksu sportowego. Wygląda na to, że jego spłata będzie potwornym obciążeniem dla Bytomia - tak jak koszt modernizacji chorzowskiego giganta dla województwa śląskiego.


Radni po długiej i bardzo burzliwej dyskusji wyrazili zgodę na zaciągnięcie przez miasto kredytu w wysokości 225 mln zł. Pożyczkę ma udzielić Bytomiowi Europejski Bank Inwestycyjny. Gdy do tego dojdzie, nasze miasto będzie zadłużone jak nigdy dotąd. Kredyt będzie wypłacany w pięciu rocznych transzach od 2017 do 2021 roku. Jak wskazuje Wieloletnia Prognoza Finansowa, w szczytowym momencie zadłużenie Bytomia osiągnie aż 427,7 mln zł. Dla porównania na koniec bieżącego roku ma wynieść "zaledwie" 236 mln zł, a więc w ciągu kilku lat urośnie niemal dwukrotnie!

W tym roku gmina na spłatę obecnego zadłużenia przeznaczy 3,6 mln zł, co w skali rocznych dochodów w wysokości 635 mln zł jest stosunkowo niewielkim wydatkiem. Jednak prognoza przedstawiona przez skarbnika miasta przewiduje, że już za dwa lata, w 2018 roku wysokość rat przekroczy 10 mln zł, a od 2020 roku Bytom będzie przeznaczać na spłatę swojego zadłużenia ok. 20 mln zł rocznie! Za takie pieniądze miasto mogłoby budować co roku jeden taki obiekt jak np. Hala Sportowa Na Skarpie w Szombierkach. Z kolei magistrat szacuje, że do 2020 roku wydatki gminy będą przewyższały dochody. Bytom przez najbliższe lata nie będzie dysponować nadwyżką budżetową, którą mógłby przeznaczyć na spłatę kredytów. Deficyt w tym roku wyniesie 49 mln, a w następnym aż 80,8 mln zł! Na jego pokrycie miasto będzie zaciągać kolejne pożyczki.

Nic więc dziwnego, że Rada Miejska podzieliła się w sprawie kredytu z EBI. Prezydentowi Damianowi Bartyli ledwo udało się uzbierać większość konieczną do zatwierdzenia pożyczki. Przeciwko głosowali radni opozycji, ale też Prawa i Sprawiedliwości, którzy dotąd sprzyjali działaniom rządzących. Podczas sesji większe kontrowersje niż sama wysokość kredytu budziły projekty, na jakie mają zostać przeznaczone środki z pożyczki. Prezydent i jego ludzie niezbyt potrafili uzasadnić, dlaczego akurat takie inwestycje mają być realizowane przez miasto i jakie korzyści z nich będą mieli mieszkańcy.

wykres budzet zadluzenie btm

Jednym z największych projektów jest budowa kompleksu sportowego przy al. Olimpijskiej. Gminna spółka Bytomski Sport zamierza wybudować tam nowy stadion na 9000 miejsc oraz halę sportową, w której znajdą się dwa lodowiska, w tym jedno z widownią na 3000 miejsc, hotel z basenem, SPA, muzeum Polonii Bytom i zaplecze socjalne stadionu. Te ostatnie nie będzie mieściło się w samym stadionie, tak jak to ma miejsce na większości nowych obiektów, bo koncepcja kompleksu przewiduje budowę trybun przy wykorzystaniu przestarzałej techniki. Widownia zostanie umieszczona na zwykłych wałach ziemnych, a więc tak, jak na stadionach budowanych w PRL. Tymczasem współcześnie obiekty tego typu stawia się na żelbetowej lub stalowej konstrukcji, co umożliwia wykorzystanie dodatkowej powierzchni pod trybunami. Koszt budowy kompleksu ma wynieść aż 115 mln zł, choć wcześniej mówiono o 50 mln zł.

Podczas sesji prezes Bytomskiego Sportu, Łukasz Wiejacha, nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie radnego Henryka Bonka, czy planowany kompleks będzie w stanie generować zyski. Potrzebę jego budowy tłumaczono zapewnieniem mieszkańcom Bytomia, szczególnie młodzieży, warunków do atrakcyjnego spędzania czasu wolnego. Zdaniem prezydenta nowy obiekt sportowy doprowadzi również do poprawy wizerunku miasta i przyciągnie do niego inwestorów. Te tłumaczenia nie robiły wrażenia na opozycji, która twierdziła, że do uprawiania sportu przez mieszkańców nie są potrzebne trybuny na wiele tysięcy widzów, lecz nowoczesne boiska, sale gimnastyczne i pływalnie kryte w dzielnicach. Jako przykład radna Joanna Stępień podała basen Aquarius na os. Kopernika w Zabrzu, z którego każdego dnia korzysta mnóstwo bytomian. Jego budowa kosztowała 21 mln zł, czyli za pieniądze wydane na stadion miasto mogłoby wybudować aż 5 takich pływalni, po jednej w największych dzielnicach.

djembed

Pod względem wartości jedynym projektem, który dorównuje kompleksowi sportowemu, jest być budowa osiedla mieszkaniowego w Łagiewnikach, przy ul. Krzyżowej. Na terenie o powierzchni 6,4 ha planowane jest powstanie około 20 budynków wielorodzinnych wraz z niezbędnym zagospodarowaniem terenu. W sumie ma tam się znaleźć ok. 700 nowych mieszkań. Inwestycja ma kosztować 136 mln zł, ale część tej sumy zostanie pokryta z innych źródeł niż wspomniany kredyt.

Na liście projektów współfinansowanych z EBI są jeszcze: budowa budynków mieszkalnych w celu uzupełnienia zabudowy śródmiejskiej (45,6 mln zł), modernizacja budynków mieszkalnych wchodzących w skład zasobów gminy (78 mln zł), rozbiórka dwóch budynków przy ul. Siemianowickiej i budowa trzech budynków mieszkalnych (18 mln zł), przebudowa Rynku (15,6 mln zł) i ul. Dworcowej (6 mln zł), uzbrojenie terenów inwestycyjnych przy ul. Elektrownia i Racjonalizatorów (26,4 mln zł). Ponadto w Wieloletniej Prognozie Finansowej wpisany jest jeszcze wkład własny do budowy Centrum Przesiadkowego na pl. Wolskiego (29,5 mln zł).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/04/30 15:34 #166217

Z jednym się trzeba zgodzić, spore pieniądze mają być wydane na nowy stadion a projekt jego budowy jak za czasów PRL i dodatkowo tylko trzy trybuny :( Powiem tak, jestem za budową nowego stadionu ale jak już budować to niech to będzie naprawdę stadion z prawdziwego zdarzenia z kompletem trybun dookoła murawy a nie wydanie pieniędzy na bubel budowlany ;) Byle jak byle było :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/04/30 15:37 #166218

Trzeci temat o tym samym. Na wymioty mnie juz zbiera. Tak bardzo Wam zalezy na kliknieciach czy o co chodzi ? Ile jeszcze bedzie tematow o stadionie ? a moze teraz czas na osobny termat dla kazdje trybuny ktora powstanie, dla kazdego lodowiska itd ? ? ? Po co to ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/04/30 16:02 #166219

Teraz będziemy mieli cały serial- stadion będzie jak Czarnobyl, Fukushima i katastrofa w Mekce (może wszystko w jednym). I tak do znudzenia.

Drogi autorze- Stadion Śląski to symbol kompetencji rządzącej w województwie Platformy Obywatelskiej tak więc powtórka grozi tylko w wypadku gdyby do władzy w mieście dorwali się tacy ludzie jak sławetny kojobiedowołosz.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/04/30 20:09 #166220

Dwie refleksje dotyczące filmu. Pierwsza:
Czy to były prezes jest teraz prezydentem miasta, czy prezes - w wyniku dziwnych okoliczności - jest chwilowo prezydentem?
Oooo, i jeszcze coś ważnego: prezes, ale chyba tylko klubu piłkarskiego.
Załączony film jednoznacznie pokazuje, że dla rządzącego miastem stadion jest najważniejszy! Potwierdzają to też inne okoliczności. Wszystkie szersze plany finonsowo-inwestycyjne w ostatnich latach obejmowały budowę stadionu. Niemal każda dyskusja, wywiad, materiał prasowy dotyczący planów inwestycyjnych wspominał o budowie stadionu. Sam DB do dzisiaj podkreśla, że w kampanii wyborczej mówił, że wybuduje stadion.
Refleksja druga:
Dlaczego ten tak pieczołowicie zrealizowany film pokazuje przez ponad 6 minut .... tylko stadion piłkarski. Stadion wzdłuż, wszerz, z góry, z bliska, z daleka, w perspektywie, detale na wyciągnięcie ręki ... mało każdego źdźbła trawy nie kontemplowano.
Hala gdzieś tam przemyka w tle. Niezauważalna. Taki element dekoracyjny - co najwyżej. NIE LICZY SIĘ!
To mnie tylko przekonuje, że gadka o kompleksie to nadal tylko ściema.
Pamiętacie na pewno pierwsze zapowiedzi, że najpierw powstaną hale lodowiskowo-widowiskowe, aby już przynosiły jakieś dochody pozwalające na budowę stadionu. Potem zaczęto już otwarcie mówić, że budowany będzie tylko stadion. Przedstawiano kalkulacje i szacunki kosztów dotyczące jedynie budowy stadionu.
Teraz film promocyjny inwestycji i ...... tylko stadion piłkarski.
Tak. Prezes klubu piłkarskiego na chwilę został prezydentem.
A może tylko udaje prezydenta?
Ot, takie subiektywne refleksje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/04/30 20:31 #166221

Trzeci temat o tym samym. Na wymioty mnie juz zbiera. Tak bardzo Wam zalezy na kliknieciach czy o co chodzi ? Ile jeszcze bedzie tematow o stadionie ? a moze teraz czas na osobny termat dla kazdje trybuny ktora powstanie, dla kazdego lodowiska itd ? ? ? Po co to ?


Tekst jest o kredycie i sytuacji finansowej miasta w najbliższych latach. Jednak ze względu na to, iż stadion będzie głównym projektem finansowanym z EBI i był on najdłużej omawiany na sesji, to trudno byłoby o nim nie wspomnieć w tym materiale.

Uspokoję Cię, że to ostatni artykuł dotyczący stadionu w najbliższym czasie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/05/01 13:55 #166227

Znając życie i obserwując budowy stadionów w naszym kraju mozna stwierdzić że ten stadion będzie kosztować o wiele więcej niż mówi pan prezydent I niejaki Wiejacha , żadna budowa stadionu w naszym kraju nie zamknęła się w kwocie z kosztorysu u nas raz było 55mln a teraz 115mln ale cóż Bytom na to stać ...A do tego dochodzi jeszcze koszt utrzymania obiektu kto za to zapłaci????

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/05/03 16:57 #166264

.A do tego dochodzi jeszcze koszt utrzymania obiektu kto za to zapłaci????Jak to kto ?? My, Bytomianie pracujący, a trzeba zaznaczyć , że jest nas coraz mniej...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/05/11 11:01 #166400

Nie logiczniej zbudować jedno nowe lodowisko na placu obok starego (zresztą od samego początku takie było założenie)?! Obiekt za ~20mln, przynoszący zyski, który pozwoliłby na rozładowanie obłożenia starego lodowiska, które jest oblegane od samiutkiego rana do późnego wieczora a i tak brak wolnych terminów na większą ilość ślizgawek, udostępnienie dla większej ilości szkół i przedszkoli, brak sekcji łyżwiarstwa figurowego czy szybkiego, brak nauki jazdy dla dorosłych. Taki obiekt mógłby na siebie zarabiać a przynajmniej nie przynosiłby strat. Do tego wreszcie porządne zaplecze i można organizować ogólnopolskie turnieje na skalę Tych, gdzie udział bierze po kilkaset dzieci. Mamy zdolnych juniorów i juniorki, Mistrzynie PLHK, Mistrzów Ligi Amatorów, seniorzy też dają radę a do dyspozycji śmierdzące, przepełnione szatnie. Później wymiana dachu na starym obiekcie i niskim kosztem powstałby obiekt treningowy z dobrym zapleczem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/05/16 21:21 #166466

Ciekawe,że na biednej Białorusi potrafią wybudować taki stadion ;) i jaki nowoczesny a u nas plany jak z PRL-u, jak to się mówi "byle jak,byle było"

Kosmiczny spodek, jaki stanoł w mieście Borisov na Białorusi, to nowy stadion piłkarski, którego otwarcie nastąpiło w 2014 roku.

Stadion ma 13 tysięcy miejsc dla kibiców. Nie tylko sama jego struktura wygąda imponująco, ale też położenie obiektu jest niezwykle malownicze – otoczony jest zielenią, z zachowaniem wększości drzew istniejących obecnie na tym terenie. Nadaje to kompleksowi charakterystycznego, rozpoznawalnego wizerunku.

Stadion ma nowoczesny charakter i opiera się na rozwiązaniach przyjaznych dla środowiska naturalnego oraz dla odwiedzających go kibiców.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/05/16 21:23 #166467

Jeszcze fotka z góry,tego nowego stadionu na Białorusi

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/05/22 07:52 #166559

Jak widać na fotkach,nawet na wschodzie Europy jak już wydają pieniążki na nowy stadion to budują go tak jak przystało na 21 wiek :)
A u nas zostanie wydana spora sumka i będziemy mieli nowiuśki stadionik i najbrzydszy spośród nowo wybudowanych stadionów jakie w ostatnim czasie zostały zbudowane w Polsce :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/05/24 01:52 #166581

Nikt jeszcze nie wbił szpadla w ziemię a już zaczynają się narzekania...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/05/24 19:39 #166592

Może i narzekanie ale jak już mamy wydać sporą kasę na budowę stadionu to zbudujmy go tak jak na 21 wiek przystało :) a nie trzy trybunowe dziwadło :( Jeżeli nie stać nas na prawdziwy piłkarski stadion to lepiej zaprzestać takiej budowy, z której cała piłkarska Polska będzie miała pośmiewisko :( Rozumiem,że w Bytomu potrzebny jest nowy stadion ale nie budujmy go byle jak,byle było B)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Obiekt Polonii będzie jak Stadion Śląski? 2016/05/24 22:10 #166595

Trzy trybuny, to jeszcze pół biedy. Są fajne obiekty, które nie są z każdej strony zamknięte widownią. Jednak prawdziwym ewenementem będzie posadowienie trybun na wałach ziemnych (jak przed wojną!) i zostawienie masztów oświetleniowych w narożnikach. Jeśli kiedykolwiek Polonii uda się awansować, to w każdej wyższej lidze ten obiekt będzie przyciągać złośliwe komentarze. Dokładnie jak obecny żagiel...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Robert CzykielGhost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone