Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/12 16:46 #169314

Od dziesięcioleci miechowicki pałac coraz bardziej popada w ruinę. Jednak najbliższe lata mogą być dla niego bardziej szczęśliwe. Miasto planuje wyremontować ocalałe skrzydło budynku i tchnąć w nie nowe życie.


Początki miechowickiego pałacu sięgają 1817 r., lecz w połowie XIX wieku przeszedł znaczną przebudowę, w wyniku której stał się jedną z najwspanialszych posiadłości na Górnym Śląsku. Należał wówczas do rodziny Tiele-Wincklerów, posiadającej kilkanaście kopalń i hut. Na początku XX w. śląscy arystokraci przenieśli się do większego pałacu w Mosznej, a swoją siedzibę w Miechowicach wraz z okalającym ją parkiem przekazano spółce Preussengrube AG. Posiadłość przetrwała obie wojny światowe, ale nie przetrwała "wyzwolenia" Górnego Śląska przez Armię Czerwoną.

Przeczytaj też: Historia pałacu w Miechowicach

Od stycznia 1945 roku zaczęły się gorsze czasy dla miechowickiego pałacu. Rosjanie wpierw go splądrowali, a następnie podpalili. Po kilku miesiącach ponownie wybuchł w nim pożar, po którym pozostały już tylko wypalone mury. W ocalałej części w latach 40. i 50. utworzono biura zarządu kopalni Miechowice, natomiast w 1954 r. saperzy Wojska Polskiego podłożyli ładunki wybuchowe i wysadzili pałac w powietrze, pozostawiając jedynie skrzydło z dawną wieżą wodną. W kolejnych latach pełniło ono różne funkcje, lecz przez ostatnie dekady stało opuszczone i ulegało coraz większej degradacji.

Dziś pozostały już tylko same mury. Budynek nie ma dachu, ani żadnych stropów, a złomiarze ukradli ankry, którymi spięto ściany, by wzmocnić jego konstrukcję. Mimo tak poważnych uszkodzeń skrzydło pałacu wciąż stoi, lecz pojawiające się spękania wskazywały, że ten stan nie potrwa już długo. Na szczęście po jednym z naszych artykułów władze Bytomia podjęły interwencję i zabezpieczyły ruiny.

Być może w ramach planowanej rewitalizacji miasta uda się wyremontować pałac, nadać mu nowe funkcje i przy okazji uporządkować część Parku Ludowego. Wydział Realizacji Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego przygotowuje dokumentację tego przedsięwzięcia w celu pozyskania funduszy na jego realizację. W tym celu w najbliższy poniedziałek odbędą się konsultacje społeczne, podczas których urzędnicy mają nadzieję dowiedzieć się jakie są potrzeby i oczekiwania mieszkańców miasta wobec miechowickiego pałacu. Jak powinien zostać wykorzystany, co powinno się w nim dziać, kto powinien z niego korzystać - m.in. takie pytania padną na poniedziałkowym spotkaniu, które odbędzie się w siedzibie MZZiGK przy ul. Smolenia 35 o godzinie 18:00. Ponadto osoby, które się na nim pojawią, poznają plany budowy związane z dawną siedziba Tiele-Wincklerów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/12 20:24 #169318

... Ponadto osoby, które się na nim pojawią, poznają plany budowy związane z dawną siedziba Tiele-Wincklerów.

Eee, przyszłe plany związane z pałacykiem, czy dawne plany pałacyku? Bo mam wrażenie, że to zdanie można dwojako rozumieć.
I jeśli to chodzi o dawne plany, to czy można dostać do nich dostęp również, jeśli się na konsultacjach nie będzie? Bo z Warszawy się nie urwę, żeby dojechać. :-(
No chyba, że to te plany, które swego czasu były w Agorze?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/13 08:37 #169321

Miasto planuje odremontowaći tchnąćw pałac nowe życie jestem za, ale zadam proste pytanie panu prezydentowi i radnym , za co? już budujecie oczywiście w głowach paru radnych i pana Bartyli stadion widmo nie mając kasy chcecie to i tamto a kieszenie macie puste, skąd wezniecie na realizacje tego pomyslu pieniądze?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/14 07:08 #169330

Przebudowa pałacu ma być finansowana ze środków na rewitalizację miasta, których natomiast nie można przeznaczyć na budowę stadionu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/14 18:24 #169333

Wspaniale! Liczę nawet na jakąś większą odbudowę - przecież w tej hołdzie przy ruinach jest tyle zachowanych "kawałków" pałacu, że wprawna ekipa archeologiczno-rekonstruktorska nie powinna mieć problemów z poskładaniem tego do kupy.

Pytanie - za ile? :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/14 20:01 #169335

Może ktoś mi wytłumaczyć co ma wspólnego władowanie kasy w kupę gruzu z rewitalizacja miasta które jest w zapaści społeczno -gospodarczej?
Bezrobotni będą chodzić (bo na autobus nie ma kasy) i podziwiać?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/14 20:16 #169336

"[...] W ocalałej części w latach 40. i 50. utworzono biura zarządu kopalni Miechowice, natomiast w 1954 r. saperzy Wojska Polskiego podłożyli ładunki wybuchowe i wysadzili pałac w powietrze, pozostawiając jedynie skrzydło z dawną wieżą wodną.[...]"


A według mnie - żołnierze wysadzili - żołnierze powinni odbudować za wojskową kasę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/15 10:42 #169340

Może ktoś mi wytłumaczyć co ma wspólnego władowanie kasy w kupę gruzu z rewitalizacja miasta które jest w zapaści społeczno -gospodarczej?


Myszaty, odpowiem Ci - nie ma kompletnie nic wspólnego z rewitalizacją miasta, tak samo jak nic wspólnego z rewitalizacją Bytomia nie ma ładowanie ponad 20 mln zł w obiekty kościelne i tak samo jak nic wspólnego z tym tematem nie ma ratowanie kolonii Zgorzelec za kolejne 26 mln zł. W całym tym programie brakuje jeszcze tylko pstrągów w Bytomce.
Zgorzelec jak i pałac w Miechowicach to stare projekty poprzednich ekip, odkurzone tylko po to aby coś do tego programu wsadzić. To wszystko jest najlepszym dowodem na to że obecna ekipa nie ma żadnego pomysłu, żadnej wizji ani żadnych ludzi którzy są w stanie stworzyć projekt który nie będzie stał na głowie. Te pieniądze nie spadły z nieba z dnia na dzień, przecież o nich mówi się od 5 lat.
Ten program po 4 latach rządów powinien być przygotowany w najmniejszym detalu, powinien być spójny, tworzyć zwięzłą całość. A nie być zbieraniną byle czego bez ładu i składu.

A co do samego Pałacu, powinno się obiekt wzmocnić przez uzupełnienie skradzionych ankrów i zamurowanie otworów co już zrobiono i mieć nadzieję że doczeka czasów kiedy miasto będzie stać na taka inwestycję. Dziś mamy znacznie więcej palących potrzeb niż ratowanie mało znaczących pozostałości. Sam pochodzę z Miechowic i darzę zamek wielkim sentymentem ale trzeba patrzeć realnie na potrzeby i możliwości Bytomia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/15 19:35 #169353

Akurat w Kolonii Zgorzelec mieszkają ludzie i to dla ludzi jest rewitalizacja, co do reszty to się z tobą zgadzam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/16 10:36 #169362

Akurat w Kolonii Zgorzelec mieszkają ludzie i to dla ludzi jest rewitalizacja,


Owszem, tylko wychodzi na to że wg UM te kilka familoków położonych na dalekim przedmieściu i głębokim uboczu jest ważniejszych niż rozsypujące się kamienice w centrum miasta. Choćby miasto włożyło w Zgorzelec i 200 mln to nie stanie się on wizytówką Bytomia i nigdy nie będzie bytomskim Nikiszowcem. Dlatego wkładanie tak dużych środków w to miejsce przy ogromnych potrzebach w centrum jest delikatnie mówiąc pomyłką.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/17 00:14 #169386

Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest: wyburzyć(rozebrać pozostałości, bo i tak z nich nic nie odtworzą)zaorać i stworzyć warunki dla funkcjonowania ludzi żyjących dzisiaj. Tu i teraz. Przestańmy żyć historią

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/17 00:49 #169387

Przestańmy żyć historią

Nie ma narodu bez historii.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/17 09:06 #169393

Pieniądze na rewitalizację były wielką szansą zmianę wizerunku miasta a w szczególności jego starej części. Problemem jest tylko i aż brak pomysłu. Wydaje mi się, że ktoś uznał że skoro Nikiszowiec w Katowicach to atrakcja przyciągająca turystów to my w Bytomiu sobie taki Nikiszowiec zrobimy. Skoro Zabrze zbudowało sobie stadion to i my sobie zbudujmy. Bytom stał się takim zbiorem pomysłów "od czapy". Bo skoro gdzieś się udało to my sobie to powielimy.
A przeznaczenie pieniędzy na Kościoły to wydaje mi się pójście na łatwiznę. Parafie dostarczą gotowe plany, dokumenty itp. my przystawimy pieczątkę wyślemy pieniądze a po zakończeniu remontu pójdziemy odebrać kwiaty i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Renowacja pałacu w Miechowicach to jedno ale mnie zawsze zastanawia stwierdzenie "nadania nowych funkcji". To chyba właśnie przyszłe przeznaczenie obiektu powinno warunkować czy i w jakim zakresie poddać obiekt rewitalizacji.
I czy stać nas będzie na utrzymanie budynku i jego funkcji.
Ale skoro rządzący marzą to i się marzeniami podzielę. Ostatnio w Holandii udało mi się zobaczyć ruiny kościoła Broere w Bolswardzie i tak sobie pomyślałam że w innej rzeczywistości fajnie byłoby w ten sposób wykorzystać ruiny pałacu.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/17 11:39 #169398

Bardziej podoba mi sie takie wykorzystanie kościoła.No ale to nie była ruina.
www.jopenkerk.nl
Można jeszcze w inny sposób
designyourlife.pl/design/hotel-restaurac...obiektow-sakralnych/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Co dalej z pałacem w Miechowicach? 2016/11/17 12:26 #169401

Mnie patrzacemu na to wszystko z perspektywy tysiaca kilometrow juz sie powoli smiac z tych pomyslow bartylowych kolesi chce. Paczochy, Wojciki, Koje i Korpaki przez 30 lat nie zrobili niczego zeby ratowac to co bylo do odratowania. Teraz wielki Damian Bartyla i jego mierni ale wierni dupolizowcy sie wzieli za ratowanie 4 murów ;) Smiech na sali. Niegospodarnosc przez duze N. Za to powinien byc prokurator. Co tam ratowac ? Tonę gruzu ? No ale pewnie kuzyn królika na tą okolicznosc zarejestrowal juz firme budowlana ktora dobrze zarobi na odbudowie ;) Pozatym, pamietajmy, niektorym ostatnio powiekszyla sie rodzina, stan cywilny zmienili, trzeba pomyslec o zabezpieczeniu przyszlosci, budowie domu jakiegos itd. Tym bardziej ze wiele wskazuje na to ze ze aktualna kadencja bedzie ostatnia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Robert CzykielGhost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone