Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/07/26 15:32 #131350

BIS wraz ze swoją koalicją unieszkodliwiła Radę Dzielnicy Miechowice. Dzięki zmianom statutu ta najprawdopodobniej przestanie istnieć po wyborach na jesieni. Po cichu wprowadzono próg frekwencyjny o wysokości 20%, który jest - moim zdaniem - niemożliwy do osiągnięcia w obecnych warunkach.

To kolejny wyskok BIS i PiS po Inicjatywie Uchwałodawczej Mieszkańców. Jak dla mnie to zwykła obrona przed potencjalną konkurencją - tak na wszelki wypadek, żeby ktoś się nie wybił. Szokujące jest to, że koalicja, która odwołała PO, zachowuje się dokładnie jak... PO.

Do poczytania: bytomski.pl/78-polityka/19270-koalicja-zarzyna-rady-dzielnic

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/07/26 15:45 #131352

Nie sposób nie rpzyznac Ci racji. Dla mnie jest to wogóle jakaś groteska. Gdy wszędzie w kraju pewna decyzyjność i inicjatywa projektowa jest kierowana na niższe szczeble drabiny władzy, to w Bytomiu mamy na odwrót. Przecież np. taka rada dzielnicowa w Zabrzu Rokitnicy działa bardzo dobrze. Zresztą miechowicka też. Tyle sie mówiło ostatnio o budżecie obywatelskim ... a tu lipa! Cofamy się, kiedy nawet na inicjatywy lokalne kasa z nowego budżetu UE jest wydzielona. Niech lepiej skupią się na robocie dla miasta a nie zabijaniu inicjatywy mieszkańców i sporach politycznych - jak dla mnie obecna władza ma za to duży minus. Ciekawi mnie, czy na forum jest jakiś radny potrafiący uzasadnić tak głupią i nieodpowiedzialną decyzję.

A przy okazji pytanie - czy wie ktoś które dzielnice Bytomia posiadają swoje rady? Bo szczerze słyszałem tylko o Miechowicach ... a nie wiem czy jest np. takowyż na Szombierkach.

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/07/26 15:51 #131353

BI(a)S - Bytomska Inicjatywa (anty)Społeczna. Choć pewnie da się to próbować tłumaczyć chęcią ograniczania kosztów organizacji wyborów itp itd. Referendów też nie będzie nikt próbował robić, bo nie zbierze wymaganej ilości podpisów. Ale przyznam, że czekam niecierpliwie na uzasadnienie decyzji od obecnych tu polityków - może Jakub Snochowski?

PS. Amon - Szombierki nie mają takiej rady.

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/07/26 16:46 #131359

Mephir, nie pamiętam aby po wygranych wyborach samorządowych, bytomska PO wnosiła poprawki podwyższające jakiekolwiek progi w sprawach inicjatyw.

Ciekaw jestem też tłumaczeń szeregowego Macieja, który o inicjatywie uchwałodawczej 21 lutego 2013 pisał tak :
"Nie żebym sie chwalił ale pierwszy projekt został przygotowany przeze mnie, miał go wówczas złożyć Henk, ale nie doszło do porozumienia w sprawie ilości osób, które miałyby to prawo. ja optowałem za jak najmniejsza liczbą (jesli pamięć mnie nie myli było to 100 osób) radni z którymi konsultowano propozycję opowiadali się za liczba większą. ..." - mam prtscr

bytomski.pl/forum/polityka-i-wl-adza/117...wcza?start=15#121392

Jedynym uzasadnieniem to stara, sprawdzona szkoła jednego z mistrzów PR-u, którego nazwisko niebawem wymieni znany wszystkim nasz forumowy doktorek.

"Jeśli zdobędziemy władzę, nie oddamy jej już nigdy, chyba że zostaniemy wyniesieni z naszych gabinetów jako trupy."

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/07/26 16:51 #131360

O jakiej koalicji piszesz Mephir? Bo mi nic nie wiadomo jakoby w Bytomiu jakakolwiek koalicja funkcjonowała? Czyżbyś dysponował jakimś tekstem takiego porozumienia zawartego w Bytomiu?

Co masz na myśli pisząc o "kolejnym wyskoku PiS" w kontekście inicjatywy uchwałodawczej? Chcesz cos zasugerować? Czyżby do Ciebie nadal nie dotarło to, iż radni PiS nie poparli ani propozycji PO ani propozycji BiS uważając, iż obydwie proponują zbyt dużą liczbę podpisów, jakie trzeba byłoby zebrać?

A jeżeli chodzi o rady dzielnicy, to nie widzę żadnego problemu w tym aby ich byt uzaleznić od rzeczywistej chęci mieszkańców do posiadania takowej. Rada Dzielnicy, którą wybiera kilkudziesiędziu czy kilkuset mieszkańców jest parodią, a nie skutecznym, reprezentatywnym ciałem. Pomijając już fakt, iż jest zupełnie niepotrzebnym mnożeniem bytów, jest Rada Miasta i ona w zupełności wystarcza. A to, że kilka osób zostanie odciętych od mozliwości wykorzystywania tejże w celu promowania - przede wszystkim własnej osoby - naprawdę nie jest powodem aby kruszyć o to kopie.

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/07/26 17:57 #131366

Zorro, nie udawaj głupiego - chodziło mi o PO w wydaniu ogólnopolskim. Co się teraz dzieje, gdy pali się grunt pod nogami HGW?

Szeregowy - dobrze wiesz kto tworzy koalicję. Umowa ustna według polskiego prawa to też umowa. Wystarczy popatrzeć na jakich miejscach siedzą radni na sesjach: BIS, PiS, SLD i WB w jednej kupie, a PO na drugim końcu sali. I jeszcze dziwnym trafem jedyny radny SLD jakoś świetnie dogaduje się z przedstawicielami PiS.

Przyznaj otwarcie, że tu chodzi tylko i wyłącznie o wycięcie potencjalnej konkurencji. Wszystkie dzielnice w Bytomiu - oprócz Rozbarku - jeszcze długo po wojnie były samodzielnymi gminami. Przez całe wieki stanowiły same o sobie i nie widzę powodu, dlaczego i dziś powinno odbierać się im głos.

Jeżeli działalność miechowickiej rady wzbudza małe zainteresowanie, to jest to tylko i wyłącznie winą władz miasta, które odpowiednio nie wypromowały idei rad dzielnic. Jest to po części też wina poprzedniej władzy, ale w tej dziedzinie obecna koalicja zdecydowanie przebiła PO-BPM.

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/07/26 19:08 #131369

Mephir, bez urazy, ale wyluzuj proszę. Temat nie jest ogólnopolski - sam go nazwałeś " Rady dzielnic Bytomia ".
Warszawa w tym przypadku chyba nas nie interesuje. Sam też użyłem zwrotu "bytomska PO"
pozdrawiam

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/07/30 10:45 #131455

To czemu radni PIS nie złożyli poprawki obniżającej próg podpisów? Proste?

Co do innych rad dzielnic to za poprzedniej władzy kolejne dzielnice inicjowały powstanie rady: Stolarzowice, Górniki i Bobrek (skasowany w latach 90-tych przez czerwonych w identyczny sposób - progiem wyborczym). Koalicja rządząca w Bytomiu, tylko naiwni i kłamcy mówią, że jej nie ma, podawała, że powodem jest upolitycznienie rady przez PO. Sprawdziłem i jest tam 2 członków PO. Są też ludzie z BIS, BPM i lewicy. Jest też były kandydat z listy PIS i DB z 2010. Jest albo był nawet w zarządzie. Rada dzielnicy Miechowice ma dobre efekty jak na takie skromne możliwości. Hasło "po co nam rada dzielnicy skoro mamy radę miasta" pasuje jak ulał do słów Henka po co nam inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców skoro 3 radnych może złożyć projekt. Zresztą oba powtarzane często przez radnych obecnej koalicji.

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/08/14 11:07 #132094

Ponieważ wiedzieliśmy po przeprowadzonych konsultacjach, iż nie uzyskałaby ona większości. Po co więc było tworzyć działania pozorne, których efekt był znany od początku?
proste?

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/08/20 12:42 #132305

Zgłoszenie poprawki nie byłoby ruchem pozorowanym. Byłoby wyrazem intencji i konkretem. Twoje gadanie o tym, że PIS chciał mniej jest bardziej pozorowanym działaniem niż byłaby poprawka.

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/08/21 14:31 #132406

Witam.
Pozwolę sobie zabrać głoś w dyskusji, bo to chyba jedyne forum „w okolicy”, na którym rozmówcy starają się utrzymywać pewien poziom kultury w swoich wypowiedziach a i same wypowiedzi wynikają z wiedzy (choćby minimalnej)- a nie bezmyślnego przeświadczenia o „jedynej prawdzie” i powielaniu zasłyszanych plotek. A więc…

Chciałbym zwrócić uwagę na to, iż pismo do wojewody w/s uchwały RM w Bytomiu, ustalającej 20% próg wyborczy, pisał nie tylko radny Michał Bieda. Pismo takie napisali radni dzielnicy- w tym i ja oraz mieszkańcy Miechowic nie działający w strukturach RD. Nie wiem dlaczego została podana tak nierzetelna informacja w mediach (pierwsza w naszemiasto.pl , druga- w Życiu Bytomskim, które praktycznie zerżnęło wiedzę od tej pierwszej i nawet nie próbowało dowiedzieć się czegoś więcej). Jedynym przychodzącym mi do głowy wytłumaczeniem takiego stanu rzeczy, jest kolejna chęć pokazania społeczeństwu, że oto były polityk PO- Michał Bieda wraz z elementem PO- jak się nas działaczy RD nazywa, załatwił sobie uchylenie tejże uchwały u wojewody. No cóż… Zarzut o tyle nieprawdopodobny co bezsensowny. W uzasadnieniu uchylenia tej uchwały wojewoda nie pozostawia złudzeń. Sposób, w jaki wprowadzono poprawkę pod obrady RM i próba ominięcia prawa- przysługujących mieszkańcom dzielnicy uprawnień- należy uznać za niegodne niektórych radnych miejskich. A przecież na straży praworządności, szczególnie wśród tych, którzy to prawo tworzą i winni je przestrzegać, winien stać przewodniczący RM i prezydent miasta.

W różnych komentarzach internetowych przeczytać możemy o PO-wskiej Radzie Dzielnicy, o przechowali polityków PO (o czym skrupulatnie po raz kolejny informuje Życie Bytomskie niby słowami „innych”), o tym jaka RD jest zła, jak bardzo nie jest nikomu potrzebna, jakie horrendalne koszty generuje z budżetu miasta, itd., itp.. Natomiast na stronach internetowych UM do dziś nie ukazała się choćby wzmianka o rozstrzygnięciu wojewody, nie opublikowano uzasadnienia tej decyzji- w każdym razie nie ma nic na ten temat w dziale newsów.

Komentarze komentarzami, ale oto na Waszej stronie odnajduję tekst pana Tomasza Chojnackiego, którego fragment przytoczę:
„Temat 6: Rada dzielnicy Miechowice.
Nie jest to temat wygodny dla mnie politycznie, bo uważam że skład Rady był wyjątkowo upolityczniony na czele z jej przewodniczącym.”
I tak patrzę na zdjęcie tego pana zamieszczone obok i w żaden sposób nie mogę sobie przypomnieć tej twarzy. Być może pan Chojnacki zna mnie- skoro tak poproszę o rozwinięcie tematu bo, doprawdy, o czym Pan pisze?

Należy zadać pytanie- czemu trwa tak skomasowany atak na grupkę społeczników, którzy poświęcają swój czas bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, ba- dokładają do interesu (drobne bo drobne, ale zawsze) w imię satysfakcji i dobrze spełnionego, narzuconego sobie zadania, z którego korzystają mieszkańcy dzielnicy? Dlaczego grupka ludzi sączy jad i podsyca w bytomianach nienawiść i wrogość do RD, skoro sama RD do tej pory nie publikowała żadnych komentarzy, nie atakowała nikogo i nie prowadziła żadnej kampanii politycznej przeciw nowej RM i prezydentowi? Czemu zarzuca się radnym przynależność do PO i prowadzenie polityki PO w ramach działalności RD?

Mogę tutaj wyrazić moją własną opinię na ten temat. Uważam, że posunięto się do bardzo prymitywnej metody stworzenia sztucznego wroga, któremu należy zarzucać wszystko co złe i wpajać społeczeństwu, że pozbycie się tegoż wroga uczyni nasze życie wspanialszym, wolnym od trosk i problemów. Z czasem zaczynają się wyłaniać prawdziwe intencje organizatorów tej akcji- kamuflaż ma na celu zdegradowanie wszelkiej konkurencji mogącej mieć chęć w przyszłości wzięcia udziału w wyborach. Krótko i prosto mówiąc: utrzymać się na stołkach nie dając w zamian nic- bo nic nam jeszcze ta RM nie dała- kosztem tych, którzy do tej pory zrobili sporo (jak na skromną RD) a więc są realnym zagrożeniem. Te PO-wskie bzdety zamykają się w prawdzie, która brzmi: w RD Miechowice zasiada chyba 2 (słownie: dwóch) członków PO. Reszta radnych to członkowie innych bytomskich partii, a znacząca większość- w tym i ja- to osoby nie należące do żadnej partii.

Przechodząc do meritum mojej wypowiedzi chciałbym zadać pytanie:
Co takiego złego zrobiła RD, jakie nieprawidłowości wygenerowała szkodząc swoim działaniem dzielnicy lub miastu, że osoby przeciwne RD w niektórych komentarzach i wypowiedziach przedstawiają członków tej rady jako element o wątpliwej reputacji a ich działania sprowadzają do nikomu niepotrzebnych i polegających- jak to się określa- na samopromocji? Które to działania RD wynikają z linii polityki PO? Pytam bo nigdzie nikt do tej pory nie podał żadnych konkretów za wyjątkiem powyżej opisanych bzdur i pomówień.

Pozdrawiam
Janusz Rymarz

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/08/21 16:21 #132418

Panie Januszu, po przeczytaniu Pana wpisu nasuwa mi się kilka uwag. Po pierwsze pisze Pan o konsultacjach, proszę więc napisać ilu mieszkańców Miechowic było nimi zainteresowanych? Z moich informacji wynika, iż nie pojawiła się ani jedna osoba. Nikt. To prawda? Kogóż więc, czyje zdanie, próbowano pominąć, skoro sami mieszkańcy dzielnicy nie wyrazili zainteresowania konsultacjami?

Pisze Pan o nie pozostawiającym złudzeń uzasadnieniu wojewody. Przyznam, iż nie czytałem tego dokumentu, jednakże z informacji, jakie do mnie spłynęły wynika, iż wcale nie jest ono miażdżące, w części merytorycznej jest oparte na "domniemaniach" wojewody, w stylu "moim zdaniem" czy "zdaniem wojewody" - jeżeli chodzi o próg wyborczy. Najpoważniejszym zarzutem natomiast jest - literówka (tak można chyba to nazwać) - w uchwale zapisano, iż wchodzi ona w ciągu 14 dni od daty podjęcia, a wojewoda zaś kwestionując to napisał, że powinno być" wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty podjęcia". czy to prawda? czy tez wojewoda podał jeszcze jakieś uzasadnienia?

Całkiem osobna sprawą jest fakt, iż sami Państwo pokazaliście, że nie potraficie ze sobą współpracować. Czy doniesienia medialne o kłótniach, o nie przychodzeniu połowy radnych na sesję, o tym, że jeden z jej członków tak naprawdę nawet nie mieszka już w Miechowicach etc... są fałszywe? Czy w Pana opinii Rada funkcjonowała sprawnie? czy brali w jej posiedzeniach wszyscy wybrani?

Nie wiem ilu członków innych partii niż PO zasiada w RD Miechowice, przyznam, że nie słyszałem o takich.

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/08/21 16:36 #132419

Szeregowy, a może podzielisz się z nami tajemną wiedzą, jak wypromować konsultacje dysponując budżetem 5 tys. zł na rok na wszystko? To nie jest kwestia zainteresowania mieszkańców, lecz dotarcia do nich z informacją. Dlaczego chociaż na stronie Urzędu Miejskiego nie pojawiła się aktualność zachęcająca do udziału w konsultacjach?

Poniżej możesz sobie pobrać uzasadnienie decyzji wojewody i przekonać się, że wcale nie chodziło o literówkę.
Załączniki:

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/08/21 18:50 #132432

Dzieki Mephir, przeczytałem. Faktycznie jest tak jak napisałem, że Wojewoda zajął sie grą słowną dotyczącą 14 dni. Nie widzę w tym niczego miażdżącego czy druzgoczącego - jak chcą niektórzy.

Druga część uzasadnienia - jak sądzę - także jest dla prawników do obalenia, z tego co slyszałem stosowna skarga została już opracowana.

a co do tajemnej wiedzy to - dla chcącego nic trudnego. nie jest tajemnicą, iż rada dzielnicy nie budzi żadnych emocji w Miechowicach i tak naprawde mało kto wie, że taki twór w ogóle istnieje. Ani jedna osoba nie zechciała pozielic sie swoimi uwagami na proponowane zmiany, i to mówi wszystko na temat. I nawet gdyby rada dzielnicy otrzymała 100 000 na rozpropagowanie informacji o konsultacjach to i tak nikt by tam nie poszedł - podkreslam: moim zdaniem.

reasumując, uważam, iż rada dzielnicy jest niepotrzebna i nie widzę żadnych przesłanek ku temu aby funkcjonowała dalej.

Rady dzielnic w Bytomiu 2013/08/21 21:16 #132437

Przestań mydlić oczy! Podawanie jako argumentu, że mieszkańcy nie brali udziału w konsultacjach jest śmieszne. Co najmniej. W treści uchwały, którą konsultowano były kosmetyczne zmiany. KOSMETYCZNE.
To co ma znaczenie to fakt, że mieszkańcy Miechowic udzielili poparcia powstaniu Rady kilka lat temu. Zebrano odpowiednią (chyba 15%) liczbę podpisów. Wymagana liczba mieszkańców chciała tej rady. Została uchwalona przez radę miejską (chyba nawet jednogłośnie). Co najważniejsze to jak na skromne możliwości budżetowe ma dobre efekty działalności.

Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone