Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Wybory 2014 2014/08/04 15:42 #147290

Blisko do wyborów samorządowych a nie widzę jak do tej pory żadnego tematu temu poświęconego (chyba, że źle szukam :) ).
Życie Bytomskie już się podjęło pierwszych komunikatów więc i Bytomski.pl powinien.
2 lata temu wygrał prezydenturę naszym miastem kandydat, który się nie odzywał i nie podniósł żadnej rzuconej mu rękawicy. Taki mieliśmy wtedy klimat :)
Ale dzisiaj mam nadzieję, że kandydaci będą mogli już coś powiedzieć. Tylko czy nas interesuje wieczne ględzenie o mchu i paproci kiedy ciągle nie mamy odpowiedzi na rzeczywiste pytania mieszkańców ? Więc co nas interesuje ? Ano mamy wszystko gotowe ! Same tematy z bytomski.pl tworzone przez mieszkańców dają pole do popisów oratorskich kandydatom na radnych i na prezydenta. A oto i one:

1. Historia miasta i zabytki - co robią radni i prezydent aby wspomóc nasze zabytki (mamy kilkadziesiąt kamienic wpisanych do rejestru w stanie "do remontu") ? Jakie działanie są podejmowane w celu ratowania naszego muzeum ? itp itd.
2. Sport i rekreacja - jaki % budżetu miasta chciałby przeznaczyć kandydat na ratowanie sportu w naszym mieście ? (Pytanie podchwytliwe bo wielu głosujących uważa, że to wyrzucone pieniądze). Co ze ścieżkami rowerowymi ? itp, itd
3. Kultura i sztuka - ?
4. Puby, kluby, restauracje - jaki jest stosunek kandydatów do rozwoju tego rodzaju form spędzania czasu w naszym mieście ? (Tu na pewno są oburzeni mieszkańcy okolic Rycerskiej o powstawanie ogródków na zamkniętej drodze :) ) - więc może być ciekawie w wypowiedziach.
5. Zieleń miejska, turystyka, przyroda - jakie środki przeznaczyłby kandydat na uporządkowanie działań Zieleni Miejskiej w zakresie wycinki i nasadzeń drzew + itp, itd
6. Ulice, ścieżki, chodniki, trasy, tramwaje, pociągi - Kontrola i działania MZDiM w zakresie tworzenia kolejnych dróg jednokierunkowych, remontów itp. Jaki % budżetu zdaniem kandydata powinien być na to przeznaczony.
7. Inwestycje - Jak pozyskać nowe środki unijne ? Jak ściągnąć inwestorów ? Jak zapewnić inwestorom właściwe warunki do budowy budynków tak, żeby nie obawiali się szkód górniczych ciągle czynnej kopalni wydobywającej "na zawał"?
8. Kamienice, bloki i inne budynki - Czy kandydat potrafi wyjaśnić mieszkańcom na co są przeznaczane pieniądze z czynszów jeśli nie są remontowane ich budynki ? Jaka będzie JEGO polityka w zakresie remontów rozpadających się budynków ? Jaki % budżetu przeznaczyłby na remonty kamienic ?
Zabrakło mi 3 tematów: Bezrobocie, służba zdrowia i kopalnia. A chciałbym wiedzieć jaki jest stosunek kandydata do służby zdrowia szczególnie w zakresie prywatyzacji służby zdrowia jak i przejęć szpitali przez Gminę lub odwrotnie - oddanie takiej instytucji. Jakie działanie chciałby podjąć kandydat w zakresie kopalni? Czy jest to dla Niego szkodnik niszczący Bytom czy też super pracodawca do którego należy podchodzić w rękawiczkach.
Temat bezrobocia jest oczywiście bardzo medialny ale totalnie poza obszarem działania jakiekolwiek kandydata. Jednakże skrótowa wypowiedź w tym zakresie mogłaby być kropką nad "i". wcześniejszych poglądów. Będzie to dla nas informacja czy taki kandydat chce coś zrobić czy będzie bajdurzył o współczuciu dla bezrobotnych
12. Inne propozycje tematów :)

Ewentualnie inny podział tematów na obszary budżetowe, czyli można wziąć tego roczny budżet "pod lupę" zrobić tabelę i niech kandydaci wpisują ile ich zdaniem powinno się znaleźć pieniędzy na poszczególne pozycje. Nie będziemy wtedy oczekiwać od radnego już po jego kadencji, że głosował przeciw remontowaniu budynków w mieście jeśli wg niego było ważniejsze budowanie stadionu Polonii. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Wybory 2014 2014/08/04 19:23 #147299

2. Sport i rekreacja - jaki % budżetu miasta chciałby przeznaczyć kandydat na ratowanie sportu w naszym mieście ? (Pytanie podchwytliwe bo wielu głosujących uważa, że to wyrzucone pieniądze). Co ze ścieżkami rowerowymi ? itp, itd

To chyba oczywiste - 0zł.

Ktoś kto uważa, że prezydent (lub ktokolwiek z zewnątrz) powinien ingerować w sport mieszkańców powinien zastanowić się nad tym, do czego służy administracja, a do czego własna głowa.

Może by tak jakiś większy procent na dbanie o dietetykę mieszkańców? Tylu z nas odżywia się niezdrowo. Chciałbym, by ktoś za darmo z zewnątrz narzucił mi pewne normy w tym temacie bo sam nie jestem w stanie się tym zainteresować, a o wizycie u dietetyka za 50zł nie wspomnę. Nie stać mnie na to. Zabierzcie mi z podatków i zaoferujcie taką możliwość przez socjal po drodze marnując 50% środków za obsługę.

I karnety do Pure może. Kondycja jest przecież bardzo ważna. Sam nie mam motywacji, ale jak bym dostał "za darmo" to pewnie pogoniłbym rodzinę.

LUDZIE!

Wybory 2014 2014/08/05 10:09 #147308

Już się nie mogę doczekać jesiennego wysypu "zombies" ...

Wybory 2014 2014/08/05 10:35 #147310

znowu będzie: "od daawna czytam posty na bytomskim, teraz jednak postanowiłem/postanowiłam aktywnie włączyć się do dyskusji... " :D

Wybory 2014 2014/08/05 11:16 #147311

Może na miesiąc wystawić scenkę na rynku i na soboty zapraszać tam kandydatów do dyskusji na zadane tego dnia tematy?

Wybory 2014 2014/08/05 11:21 #147312

znowu będzie: "od daawna czytam posty na bytomskim, teraz jednak postanowiłem/postanowiłam aktywnie włączyć się do dyskusji... " :D

do tego dojdą jeszcze "akcje cudów" typu uprzątnięcie boiska na Bobrku, festyn w Miechowicach, likwidacja straży miejskiej i likwidacja strefy płatnego parkowania

strach się bać, co będzie dalej

Wybory 2014 2014/08/05 11:22 #147313

12. Inne propozycje tematów :)

Ja bym jeszcze dodał pytanie dotyczące współpracy z samorzadami w regionie, zarówno z ościennymi gminami i powiatami/miastami na prawach powiatu, miastami tworzącymi GZM Silesia, jak też z Marszałkiem Województwa Śląskiego. Warto zapytać o wspólne projekty, koncepcje rozwoju czy rozwiązywanie ponadlokalnych problemów.

Wybory 2014 2014/08/05 13:16 #147316

Organizowałem poprzednio akcję zbierania pytań do kandydatów. Tym razem też się zrobi :)

Wybory 2014 2014/08/11 15:08 #147480

Mamy już kandydatów z SLD (Wójcik), PIS (Janas), BIS (Bartyla - pewny "gracz"), BAS się uaktywnia (R. Białas):) A co z resztą ? Czekamy na prezesów spółdzielni mieszkaniowych, liderów stowarzyszeń i przewodniczących kółek gospodyń wiejskich.....
Ja tylko chciałbym aby kandydat po wygraniu wyborów nie musiał się rewanżować sponsorom za co my mieszkańcy potem musimy płacić ! Jak poprzednio gdy stworzono kolejne spółki miejskie tworząc nowe zarządy wysokoopłacanych "specjalistów" bez podstawowych licencji czy wymieniając zarządy spółek obstawiając je w ramach wdzięczności np. działaczami związkowymi, którzy poparli kandydata.
O obietnicach przedwyborczych zatrudniania Bytomian na stanowiskach urzędników gminnych nie wspomnę.

Wybory 2014 2014/08/11 16:09 #147484

Jak mnie pamięć nie myli to kandydatem BAS jest Adrian Król :)

Wybory 2014 2014/08/11 16:50 #147488

Jak mnie pamięć nie myli to kandydatem BAS jest Adrian Król :)

hm... nie wiedziałem. Ale to ciekawe, szczególnie w przypadku ich wzajemnie różnych poglądów nt kopalni w naszym mieście :cheer:

Wybory 2014 2014/08/11 16:55 #147489

na ten moment udział w wyborach zapowiedzieli : Wójcik, Chojnacki, Janas, Król i chyba Brzezinka
miał go wykluczyć jeden z żelaznych kandydatów Bartkowiak
o innych na razie głucho

Re:Wybory 2014 2014/08/11 18:04 #147494

Jeśli Paczocha nie wystartuje to będzie koniec pewnej epoki w Bytomiu :P

Wybory 2014 2014/08/13 17:05 #147562

Raczej wymiany pokoleniowej - z czym z jednej strony wiąże duże nadzieje, a z drugiej strony mam sporę obawy...
Młodość ma swoje prawa i potrzeby czego trochę się obawiam patrząc na miasto bo jego potrzeby zejdą na dalszy plan.
Co do Paczochy to myślę, że będzie miał godnego następce w kandydowaniu ;)
Sam temat fajny i na pewno przydatny dla paru komitetów, które same nie mają pomysłów na program i tu nie żartuje :)

Wybory 2014 2014/08/13 21:10 #147570

Liczę, że tym razem nie prześpimy wyborów do Sejmiku.
To są również bardzo ważne wybory- i tu nie można głosować byle jak, bo potem do władzy dochodzą takie dziwaki jak Matusiewicz, czy Sekuła.

Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone