Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Felieton: Dobry wiatr dla Polonii 2013/09/11 15:42 #133369

Ucieszyła mnie informacja, że prezydent Damian Bartyla zdecydował się na odważny krok budowy kompleksu sportowego przy ulicy Olimpijskiej. Lokalizacja wydaje się bardzo korzystna szczególnie biorąc pod uwagę plany budowy obwodnicy w jej sąsiedztwie. 170 tysięczne miasto zasługuje na obiekt z prawdziwego zdarzenia szczególnie, że ma on mieć charakter uniwersalny. Ponadto powinno to ułatwić pozyskanie sponsorów dla obydwu klubów, bo takie obiekty przyciągają biznes. Oprócz stadionu piłkarskiego znajdzie się tam najnowocześniejszy obiekt hokejowy w tej części Polski. Nie muszę chyba udowadniać, że hokeistom, którzy przez każdą władzę byli traktowani po macoszemu należy się to jak przysłowiowa psu buda. Można oczywiście polemizować czy konieczne jest budowanie aż dwóch lodowisk, ale z drugiej strony na to patrząc może to być niewątpliwie duży atut tego obiektu. Mam nadzieję, że miasto uczuliło projektantów na to aby lodowisko było na tyle uniwersalne, że w okresie letnim nie będzie świeciło pustkami.
Wiele osób na pewno zada pytanie czy to aby dobry moment dla napiętego budżetu miasta. Ja myślę, że nigdy dla budżetu miasta nie będzie dobrego momentu na taką inwestycję. Należy pamiętać, że zaczyna się robić swoista moda na pomaganie naszemu miastu, więc trzeba ten trend wykorzystać.
Jest niestety też druga strona medalu. Utrzymanie obiektu. Zawsze staram się patrzeć na tego typu inwestycje biznesowo. Wybudować obiekt jest dużo łatwiej niż znaleźć później środki na jego utrzymanie. No i rodzi się pytanie. Jaki pomysł ma na to prezydent Bartyla. Obawiam się, że według koncepcji władzy cały ciężar spadnie na samorząd bo to pewnie on będzie właścicielem obiektu.
W związku z tym, że staram się prowadzić merytoryczną i konstruktywną krytykę zaproponuje własne rozwiązanie tego problemu. Gdybym był prezydentem Bytomia powiększyłbym ten obiekt o kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni komercyjnych. Niewątpliwie lokalizacja wydaje się doskonała, a podobne przykłady już w Polsce funkcjonują (stadion w Krakowie). Na stadionie mógłby się znaleźć oprócz planowanego hotelu dyskont spożywczy, kilka większych sieciowych sklepów. W ten sposób zapewniłoby to wpływy na wysokim poziomie. Pewnie tych kilka tysięcy metrów nie utrzyma całego obiektu, ale niewątpliwie wpłynie korzystnie na bilans utrzymania i znacząca jego część wypracowana zostanie przez sam obiekt, co odbierze krytykom inwestycji podstawowy argument.
Prezydent Damian Bartyla w trakcie zeszłorocznych rozgrywek hokeistów zapewniał mnie, że jest otwarty na wszystkie dobre pomysły z korzyścią dla miasta. Liczę na to, że nie były to puste słowa i mimo, że stoimy po dwóch stronach barykady w sensie politycznym to mam nadzieję, że równocześnie obydwaj stoimy po stronie interesu miasta i prezydent rozważy taką koncepcję.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Dobry wiatr dla Polonii 2013/09/11 16:17 #133373

A jak sie ma ta inwestycja? Czytałem, że przy dobrych wiatrakami wystartuje po wakacjach, tymczasem nawet o projekcie cisza...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Dobry wiatr dla Polonii 2013/09/11 20:44 #133377

Niewątpliwie lokalizacja wydaje się doskonała, a podobne przykłady już w Polsce funkcjonują (stadion w Krakowie). Na stadionie mógłby się znaleźć oprócz planowanego hotelu dyskont spożywczy, kilka większych sieciowych sklepów. W ten sposób zapewniłoby to wpływy na wysokim poziomie. Pewnie tych kilka tysięcy metrów nie utrzyma całego obiektu, ale niewątpliwie wpłynie korzystnie na bilans utrzymania i znacząca jego część wypracowana zostanie przez sam obiekt, co odbierze krytykom inwestycji podstawowy argument.


Ten stadion o którym mowa to stadion Cracovii- moim zdaniem obecnie jeden z ładniejszych stadionów w Polsce z zewnątrz. Z tym, że tam lokalizacja jest dużo lepsza niż stadionu Polonii- jest tuż przy Alejach Trzech Wieszczów, obok Muzeum Narodowego, tuż przy Błoniach. Cracovia w Krakowie oznacza nie tylko stadion i klub, ale m.in. jedno z największych skrzyżowań w mieście (Piłsudskiego z Krasińskiego/Mickiewicza) i konkretny punkt komunikacyjny.
Dla tych co nie wiedzą o co chodzi:
stadiony.net/stadiony/pol/stadion_cracovii
Wzdłuż ulicy ciągnie się galeria handlowa- nieduża, ale jednak

Mnie akurat bardzo podoba się to, że nowy kompleks dla Polonii jest wzorowany na Cracovii, a nie na stadionie Piasta, bo to akurat pokraczna budowla.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Dobry wiatr dla Polonii 2013/09/12 00:09 #133392

150 baniek kosztował stadion Cracovii :ohmy: Moim zdaniem taniocha, bo jest tak, jak piszesz.... Jeden z najbardziej "dorobionych" stadionów w Polsce (no i właściwie nie tylko w Polsce). Bardzo solidny projekt, przyjemny dla oka i chyba dość dobrze pojemnościowo dostosowany do możliwości;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Dobry wiatr dla Polonii 2013/09/12 08:08 #133393

Stadion będzie się "budował" bardzo długo. Oczywiście nigdy nie powstanie, bo nie ma na to pieniędzy. Natomiast powstanie wiele kolorowych koncepcji, wizualizacji i pięknych obietnic.
Ich kumulacja nastąpi... no kto zgadnie kiedy? :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Dobry wiatr dla Polonii 2013/09/12 08:37 #133396

Obawiam sie ze masz racje, przezylem juz trzy wizualizacje projektow stadionu a wybudowania moge nie dozyc.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Dobry wiatr dla Polonii 2013/09/12 18:03 #133445

A ja myślę, że ten budynek lodowiska + zaplecze powstanie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Tomasz Chojnacki
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone