Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Felieton: Niema rada 2013/11/04 13:03 #135636

Sesje rady miejskiej w Bytomiu bywają czasami wręcz zaskakującym doświadczeniem. Oto w sposób bezpośredni możemy przekonać się jakimi kompetencjami mogą pochwalić się radni. Wydawałoby się, że rada miejska powinna składać się z osób działających społecznie, aktywnych w swoich okręgach no i przede wszystkim aktywnych podczas obrad rady miejskiej. Jak się okazuje teoria rozmija się z praktyką. Na sesjach odbywają się debaty i głosowania nad prawem miejscowym, które wielokrotnie bezpośrednio nas dotyczy. Trudno nie odnieść wrażenia, że debaty są wyłącznie sposobem na promowanie opozycji. Dlaczego? Dlatego, że radni nieformalnej koalicji składającej się z przedstawicieli BIS, PiS, WB, SLD głos zabierają niezmiernie rzadko, a jak już się na taki krok zdecydują to zazwyczaj sprowadzają swoje wystąpienia do oskarżania poprzedników. Nic konstruktywnego, nic merytorycznego tylko złośliwości, a czasami nawet język daleko odbiegający od ogólnie przyjętych standardów. Dzisiaj w Życiu Bytomskim przeczytałem felieton Tomasza Nowaka. Trudno nie zgodzić się z tym co napisał. Podczas ostatniej sesji sytuacja stała się już absurdalna. Opozycja nie zgłaszała merytorycznych poprawek, a jedynie wyłapała błędy językowe. Co zrobiła koalicja? Głosowała przeciw poprawkom wbrew zasadom języka polskiego. Absurd. Pewnie gdyby opozycja poddała pod głosowanie czy ziemia jest okrągła to radni koalicji nie zagłosowaliby za. Ponadto jest co najmniej kilku radnych którzy głosu na sali nie zabrali ani razu w dyskusjach nad projektami. Co zaskakujące przewodnicząca Rady Miejskiej Danuta Skalska zwróciła w bardzo złośliwym tonie uwagę jednemu z radnych opozycyjnych, że za często zabiera głos. To tylko potwierdziło moje przekonanie, że z deklaracji jakie Pani przewodnicząca składała na początku kadencji, że będzie się starała w sposób rzetelny i bezstronny prowadzić obrady nie zostało nic. Ponadto po dziś dzień dźwięczą mi w uszach słowa prezydenta Damiana Bartyli, że każdy dobry pomysł na rzecz rozwoju Bytomia przyjmie wbrew temu kto taki pomysł mu zaproponuje. I nie przekonają mnie argumenty, że poprzednicy tak też robili. mieszkańcy oczekują nowych standardów i inaczej wyobrażają sobie pełnienie funkcji radnego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Niema rada 2013/11/04 14:16 #135640

Kazik śpiewa o minionych czasach:

"To były takie super, super chwile
Nie złodzieje rządzili lecz debile"

Może historia, jak to ma w zwyczaju, zatoczyła koło? ;)


Będąc jeszcze szczylem, miałem przekonanie, że taki radny, prezydent czy np. prezes miejskiej spółki to są ludzie inteligentni, kompetentni, wygadani, oczytani itp. Ot wyciągnąłem logiczny, wydawałoby się, wniosek, że bez tych cech nie znaleźli by się tam gdzie są. Tymczasem brutalna rzeczywistość jest taka, że stanowią oni w miarę dokładne odwzorowanie naszego społeczeństwa. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że odsetek jednostek... niezbyt bystrych, bywa większy niż w całej populacji.
Kilkukrotne, osobiste spotkanie "twarzą w twarz" z lokalnymi politykami (mniejsza o nazwiska, ale z każdej "strony") niestety tylko utwierdziło mnie w tym przekonaniu.
Jeśli już trafi się jednostka ponadprzeciętnie inteligentna to zazwyczaj wyrachowana szuja :) No i bądź tu człowieku mądry i głosuj...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Niema rada 2013/11/04 14:46 #135643

Skoro opozycja wyłapała tylko błędy językowe, to znaczy, że stanowione prawo jest ... dobre :lol:
Jeśli prawo jest dobre ... to po co zabierać głos?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Niema rada 2013/11/04 20:34 #135662

Debaty odbywają się w trakcie posiedzeń komisji. O czym merytorycznie na sesji można porozmawiać z np. radnym Biedą? z radną Stepień? Jak można traktować poważnie ludzi, którzy dzisiaj gonią coraz bardziej w piętkę, zgłaszając wciąż nowe pomysły rodem z kosmosu. Teraz np. wyskoczyli z propozycja wprowadzenia - już, natychmiast - budżetu obywatelskiego. 6 lat rządząc nie znaleźli na to czasu, ot nagle, tracac władzę uznali to za świetny pomysł. Jak można traktować poważnie osoby, które obwiniają Bartylę nawet o to, że Fantasy Park znika z Agory! Jak jest sens prowadzenia jałowych dyskusji w momencie, kiedy wszystko zostało ustalone wcześniej w toku prac komisji? Poza tym gdybyś Tomaszu chodził czasami na sesje RM także i przed referendum to zauważyłbyś, że to o czym piszesz dzisiaj w kontekście "nieformalnej koalicji" nie jest czymś nadzwyczajnym. Jak najbardziej formalna koalicja PO - BPM robiła dokładnie to samo, z ta tylko różnicą, że o ile pamięć mnie nie zawodzi, w przeciwieństwie do prezydenta Bartyli prezydent Koj nigdy osobiście nie pofatygował się aby merytorycznie dpowiedzieć pytającym radnym.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Niema rada 2013/11/04 22:21 #135671

Macieju, zgadzam się z Tobą że radni koalicji popierającej Koja wchodzili już na wyżyny arogancji w pewnym momencie. Ale nie masz wrażenia, że powinniśmy raczej poprawiać standardy? Nie wiem czy byłeś na sesji dotyczącej likwidacji rady dzielnicy Miechowice. Gdybyś posłuchał wypowiedzi niektórych radnych na czele z radnym BISu Kurzątkowskim to myślę, że byłbyś zażenowany tak samo jak ja. Różnić można się merytorycznie i z klasą, ale jak widać niektórych to przerasta. No a sytuacja z ostatniej sesji gdzie radna Halina Bieda złożyła poprawkę językową i radni koalicji zagłosowali z przekory przeciw była po prostu śmieszna. Tak nie powinno być.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Tomasz Chojnacki
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone