Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Felieton: Białoruskie standardy... 2014/01/28 17:13 #139508

Kiedy zbliżają się wybory na Białorusi wszyscy wiedzą jaki będzie ich finał. Prezydent Łukaszenka dwoi się i troi, aby zachować pozory demokratycznych wyborów. Za każdym razem wysyłani są obserwatorzy, a i tak nie daje to żadnego efektu po przeprowadzonych wyborach poza potępieniem opinii publicznej oraz polityków europejskich.
Wydawałoby się, że takie standardy mogą funkcjonować jedynie na Białorusi.
A jednak i w Bytomiu można odnieść wrażenie, że władze miasta, jak stwierdził na wczorajszej sesji radny Kurzątkowski z ugrupowania prezydenta Damiana Bartyli „uczą się od najgorszych”.
W poniedziałek przegłosowana została uchwała o przeprowadzeniu referendum w Bytomiu. Nie byłoby w tym nic niedemokratycznego gdyby nie styl w jakim ten projekt się pojawił, odpowiedzi radnych wnioskodawców na zadawane im pytania i samo sformułowanie pytania.
Radni projekt uchwały otrzymali o godzinie 14:15, mimo że sesja rozpoczęła się... 15 minut wcześniej. Ogłaszano w ciągu godziny 3 przerwy, bo nikt do końca nie był zorientowany co się dzieje, nie wspominając o tym, że nikt poza BISem nie miał pojęcia jak ta uchwała wygląda i jak brzmi referendalne pytanie.
Kiedy wznowiono obrady posypał się grad pytań opozycji. Dlaczego w takim trybie, dlaczego pytanie ograniczono do jednego wariantu. Zwrócono się również z prośbą o złożenie oficjalnej deklaracji przed radą miejską przez obecnego na sesji wiceprezydenta Andrzeja Panka o tym, że dzierżawca zostanie wyłoniony w drodze przetargu. Wiceprezydent nawet nie zamierzał zabrać głosu w tej sprawie a tylko ironicznie uśmiechał się, nie zachowując jakiejkolwiek powagi sytuacji i nie zważając że na sali pojawili się pracownicy BPK, dla których temat ten to „być albo nie być”. Jedyne co robił to wnikliwie obserwował, kto odważył się klaskać po wypowiedziach opozycji.
Na pytania merytorycznie nie odpowiedział również żaden z radnych wnioskodawców, co świadczyć może o poziomie debaty w tej radzie miejskiej.
Co do kwestii samego pytania to jak długo żyje nie spotkałem się z taką próbą zmanipulowania kształtu referendum.
Pytanie brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciwko zrównoważeniu budżetu miasta, realizowaniu ważnych dla Bytomia inwestycji oraz częściowemu zabezpieczeniu środków na wkład własny na projekty współfinansowane z Unii Europejskiej poprzez czasowe wydzierżawienie udziałów Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o."
Otóż aby zagłosować przeciw trzeba zagłosować..... za. Jest to przejaw największej ignorancji i próba oszukania i ogłupienia ludzi. Jestem przekonany, że prezydenci Bartyla i Panek celowo tak sformułowali pytanie, aby spowodować dezorientację mieszkańców i ogólne ich zniechęcenie do pójścia do referendum. Jeżeli panowie są tak pewni swojej decyzji to dlaczego nie sformułowali prostego pytania i w referendum nie postarają się przekonać mieszkańców do słuszności ich decyzji?
Trudno nie odnieść wrażenia, że działanie mające teoretycznie na celu angażowanie mieszkańców do czynnego decydowania o losach miasta w zamierzeniach ma przynieść odwrotny skutek. W ten sposób władze miasta chcą z premedytacją zmarnować 300 tysięcy złotych przeznaczone na organizację referendum. Dlaczego nie wykorzystają okazji i nie zapytają mieszkańców o inne istotne dla miasta sprawy? Przecież to nie spowoduje wzrostu kosztów. Odpowiedź jest prosta. Prezydent Damian Bartyla, wiceprezydent Andrzej Panek oraz radni Bytomskiej Inicjatywy Społecznej nie chcą wcale wykorzystywać referendum do podjęcia decyzji, a jedynie celowo doprowadzić do tego aby to referendum było nieważne, co da im mandat do podejmowania autorytatywnej decyzji i argument do odrzucania każdej uchwały o referendum.
Referendum w kształcie, jakim zaproponował prezydent Bartyla i radni BIS to jest jawna kpina z demokracji. Są oni za demokracją, ale wg ich standardów i w kształcie korzystnym dla ich własnych interesów. Oczywiście czas rozliczenia tych decyzji przyjdzie wraz z pierwszą podwyżką cen wody, kiedy mieszkańcy z własnej kieszeni zapłacą za nieudolność tej władzy. Tyle tylko, że może się okazać że będzie już za późno na interwencję.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Białoruskie standardy... 2014/01/29 09:59 #139563

Wpiszę się tu - jak w pamiętniku - by Ci nie było przykro.:)
Zająłeś Tomku zaszczytne trzecie miejsce. Niestety - dla Ciebie - Dawid Grabowski zgarnął już wszystkie komentarze.
"Pozamiatane" w temacie.

PS Istnieje możliwość, że (dzięki mnie) ktoś jeszcze doceni Twój ... trochę przydługi tekst i się "wpisze".
PS2 Nie musisz dziękować.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Białoruskie standardy... 2014/01/29 15:52 #139600

z tego co wiem, w klubie BIS jest kilkanaście osób - żadna z nich w czasie głosowania nie odważyła się na odwagę samodzielnego pomyślunku ?????????????????
nikt nie wstrzymał się od głosu?
nie zagłosował przeciw?

przecież za chwilę trzeba będzie znów pójść do swoich wyborców - zdać sprawozdanie z mandatu, poprosić o ponowne poparcie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Białoruskie standardy... 2014/01/30 09:23 #139649

Panie Tomaszu, pytanie:
Czy jest jakakolwiek instytucja/urząd która może podważyć treść pytania dot. referendum?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę że jest tendencyjne, mało tego niektóre gazety użyły słowa "manipulacja" w opisach referendum, więc może jest jakaś "władza odgórna" która może zakwestionować pytanie?
Przyjmując skrót myślowy można przyjąć że pytanie dotyczy tego "czy w Bytomiu mają powstać nowe inwestycje a jeśli TAK to dzierżawa BPK - przecież to logiczne że każdy mieszkaniec powie TAK.
Tylko w tle skrywa się kwestia wymiernych strat dla prywatnych portfeli mieszkańców (ja uważam że pierwsza podwyżka po wyborach)
Pomijam kwestię wyliczenia kwoty dzierżawy - skąd te 100 baniek?
Dzięki za tekst :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Białoruskie standardy... 2014/02/05 12:32 #139929

Witam Kleinfeldowski!
Został złożony wniosek o stwierdzenie nieważności uchwały, natomiast wszystko wskazuje na to, że władza wystraszyła się konsekwencji politycznych i wycofuje się zarówno z pomysłu referendum, jak i samej dzierżawy BPK.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Tomasz Chojnacki
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone