Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/21 13:58 #146642

Od kilku dni w Bytomiu pogoda jest wręcz tropikalna. Bytomianie przed upałami uciekają głównie na ulicę Wrocławską na miejską pływalnię odkrytą. Według relacji pracowników OSIRu w niedzielę przez kąpielisko przewinęło się ponad 3,5 tysiąca osób. Jak na ten obiekt to bardzo dużo, bo w Bytomiu alternatywy brak. Kiedyś w naszym mieście funkcjonowało kilka mniejszych zewnętrznych basenów zlokalizowanych głównie w dzielnicach miasta. Dzisiaj zarastają krzewami, albo są zdewastowane. Koszt budowy tego typu obiektów nie jest mały. Co więcej do najtańszych nie należy też utrzymanie takiego basenu. Niemniej jednak miasto powinno zastanowić się jak ten problem rozwiązać. Oprócz pomysłu rewitalizacji dzielnicowych basenów należy również rozważyć inne działania. Jednym z nich jest zagospodarowanie zbiornika wodnego Brantka, który zlokalizowany jest w okolicach obwodnicy. Zaaranżowanie sztucznej plaży, uporządkowanie nabrzeża, przygotowanie parkingu i uruchomienie ośrodka sportów wodnych wydaje się rzeczą niewspółmiernie tańszą niż budowa nowych obiektów. Na przeszkodzie stoją jedynie wędkarze, ale myślę że i z nimi można się w tej sprawie porozumieć. Kolejnym pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest rozważenie budowy odkrytych basenów przy ulicy Olimpijskiej. Skoro już miasto zdecydowało się na budowę dużego kompleksu sportowego to niech znajdzie się tam też miejsce nie tylko dla zawodowych sportowców, ale także zwykłych mieszkańców Bytomia. Dzięki połączeniu tej inwestycji można zastosować efekt synergiczny i w ten sposób obniżyć koszty funkcjonowania takiego kąpieliska. Wymaga to oczywiście pieniędzy, ale czy rozwiązaniem dla wyludniającego się miasta nie powinno być uatrakcyjnianie go dla potencjalnych mieszkańców?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/21 14:34 #146644

Porozumieć z wędkarzami? Wypier..lic na zbity pysk z Brantki, z Groty i wieku innych miejsc. Zostawić im jeden zbiornik w mieście i starczy tego dewastowanka. Proszę zobaczyć, co zrobili z Grota. Zniszczyli to piękne miejsce, nie rozumiem, czemu miasto dalej pozwala im zajmować ten teren. :/


Sent from my iPad using Tapatalk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/21 14:59 #146646

Najlepsze jest, że w Bytomiu swoją siedzibę ma jeden z najlepszych klubów sportów wodnych w kraju - Zefir - a w mieście nie ma zbiornika przeznaczonego do rekreacji. Aby trenować zawodnicy muszą jeździć po innych miejscowościach.

Co ciekawe nieopodal, w Sosnowcu, w tym roku wybudowano sztuczną plażę i wyciąg wakeboardowy na Stawikach, dużo mniejszym zbiorniku niż nasza Brantka. Wystarczy sobie porównać:Znowu potwierdza się, że za miedzą się da, ale u nas nie.

Linia brzegowa Brantki jest tak duża, że spokojnie dałoby się pogodzić potrzeby wędkarzy i zwykłych mieszkańców, którzy chcą sobie popływać, gdy jest ciepło. Poza tym największy bytomski zbiornik jest świetnie skomunikowany, bo tuż obok przebiega obwodnica i tory wąskotorówki, więc łatwo dałoby się zorganizować transport zbiorowy.

Problemem jest niewielka ilość gruntów należących do gminy w rejonie stawu, ale od północy większość gruntów należy do Skarbu Państwa (w zarządzie Lasów Państwowych), dlatego sądzę, że samorząd potrafiłby się jakoś dogadać w kwestii wygospodarowania kawałka brzegu na plażę.

Na koniec cytat z artykułu Dziennika Zachodniego sprzed dwóch lat na temat Brantki: "- Nie ma przeciwwskazań do zorganizowania kąpieliska - mówi Dorota Widźgowska, kierownik sekcji badań wody bytomskiego Sanepidu."
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/21 15:49 #146647

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/21 21:41 #146651

Ostatni felieton kandydata na prezydenta Bytomia Tomasza Chojnackiego, zatytułowany „Upalne rozwiązania”, sprowokował mnie do wypowiedzi. Niektóre z tez tam postawionych świadczą o braku znajomości miasta i jego możliwości budżetowych. Otóż, czy się to będzie podobało czy nie, miasta nie stać (na chwilę obecną) na budowę nowych basenów, a już na pewno basenów odkrytych. Gdyby był to dochodowy interes, zapewne w wielu miastach prywatni inwestorzy wybudowaliby już kilka basenów krytych, a może i odkrytych. Niestety tak nie jest, a wszystkie tego typu obiekty, ich budowa i utrzymanie, leżą na barkach samorządu. Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie naturalnych zbiorników, choć brakuje takich, które tanio mogłyby zostać dostosowane. Wspominana Brandka to rzeczywiście „problem” z wędkarzami, ale przede wszystkim z brakiem warunków szybkiego i taniego dostosowania tego zbiornika. To zadrzewiony fragment dzielnicy, zalany wodą na skutek prowadzonej działalności górniczej. Oddaję głos uczestnikowi forum bytomski.pl: Od strony Karbia jej nabrzeża i dno jest usiane kamiennym złomem , gruzem i odpadami przemysłowymi. Brzegi są strome i niestabilne ; stąpając po nich bardzo łatwo spaść do wody a przy okazji dotkliwie się pokaleczyć.
W tej części brandka jest bardzo głęboka ; podobno są miejsca gdzie głębokość sięga kilkunastu metrów. Od strony Radzionkowa jest płycej ale całe dno pokryte jest zatopionym lasem i biada temu kto pójdzie tam sobie popływać . Natomiast od strony Miechowic gdzie łąki łagodnie schodzą do wody i wszystko wygląda dość przyjaźnie , teren jest bardzo podmokły i tworzy głębokie grzęzawiska z tłustego czarnego błota które nigdy nie wysychają bo są bezustannie zasilane wodą deszczową spływającą z całego obszaru osiedla Miechowice
. Wracając do tematów basenów odkrytych zacytuję materiał z TVS: W tym sezonie tylko jednym odkrytym kąpieliskiem mogą pochwalić się miedzy innymi Bytom, Chorzów, Ruda Śląska czy Świętochłowice. Po dwa baseny sezonowe maja Katowice i Zabrze. Nie ma tez szans na to, że w województwie śląskim powstaną nowe, odkryte kąpieliska.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/21 22:00 #146654

Kurcze a w zeszłym roku też były upały, nawet chyba bardziej dokuczliwe niż obrcnie, i jakoś nikt wtedy nie chciał zadbać o nasze samopoczucie.

ps. zapomnieliście o odkrytym basenie w Radzionkowem. Obecnie mozna się tam szybko dostać bo przy Ridding Clubie skręca się w lewo i nowa asfaltową drogą dojeżdża na Księżną Górę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/21 22:52 #146656

Bytom byłby dzisiaj w innym miejscu gdyby zamiast szukania przeszkód szukał Pan rozwiązań dla problemów. Z tego co pamiętam to kiedyś basen odkryty przy Wrocławskiej został zrewitalizowany także ze środków pochodzących ze szkód górniczych, o czym Pan jako były prezydent doskonale powinien wiedzieć. Zamiast piętrzenia argumentów na "nie" będąc tak doświadczonym samorządowcem może uda się Panu zaproponować jakieś lepsze rozwiązanie? Obiecuję, że jeżeli pomysł będzie rozsądny i z korzyścią dla miasta to chętnie go zrealizuję:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Odp: Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/22 00:30 #146661

Trzy wieki temu na bagnach w delcie Newy wybudowano Petersburg - drugie najważniejsze miasto Rosji - a przeszło pół wieku temu uruchomiono w nim podziemne metro. Rozumiem, że z dzisiejszą technologią nie jesteśmy w stanie zrobić kąpieliska nad byle stawem?

Pytanie do Piotra Koja i obecnie rządzących - czy ktokolwiek w UM zadał sobie trud, aby sprawdzić na ile taka inwestycja jest realna? Daleko mamy do Politechniki i Uniwersytetu Śląskiego?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/22 08:58 #146666

Temat nie jest nowy i odkrywczy, wręcz odświeżenie czyjegoś...
przytoczę całość artykułu, o którym wspomina Daniel z 03.08.2012

- Jeśli ktoś od nas marzy o wypoczynku nad wodą wybiera Chechło, Rogoźnik czy Pogorię - mówi Dawid Grabowski, bytomianin.
- A przecież w Bytomiu jest trochę rozlewisk, większość powstałych w miejscach po eksploatacji górniczej. Dlaczego nie wykorzystać tych poindustrialnych skarbów? - mówi Dawid. Za idealne miejsce z potencjałem uważa Brantkę przy Miechowicach. - Najbliżej mają oczywiście mieszkańcy Miechowic, ale z centrum jest tu autem kilka minut. Teren spory, można go wykorzystać nawet na małe pole namiotowe, może jakaś gastronomia? - zastanawia się.
Gorącym zwolennikiem tego pomysłu jest Daniel Lekszycki, bytomski społecznik.
- Można byłoby tu także dojechać wąskotorówką i połączyć atrakcje - podpowiada. Przyznaje, że pomysł zorganizowania tu plaży już się kiedyś pojawił. - Jeden z działaczy w klubie nart wodnych proponował, aby ten teren wykorzystać do uprawiania sportów wodnych, ale zakrzyczeli go wędkarze. A ja myślę, że dałoby się pogodzić interesy wszystkich. Przecież można byłoby wydzielić część zalewu, który naprawdę jest spory, na przykład od strony Miechowic czy lasku i zorganizować tam miejsce do wypoczynku - mówi Damian Lekszycki. Tymczasem teren jest rzeczywiście oblegany przez wędkarzy. Na wejściu informacja o okazach, które tu złowiono. Woda nie jest tu chyba najgorszej jakości. - Nie ma przeciwwskazań do zorganizowania kąpieliska - mówi Dorota Widźgowska, kierownik sekcji badań wody bytomskiego Sanepidu.

Badań wody tam nie przeprowadzali, bo jako Sanepid robią to na zorganizowanych kąpieliskach. - Jeśli właściciel chciałby tam takie zorganizować i mieć pewność co do czystości wody, wtedy oczywiście może zwrócić się z prośbą o badania - mówi Widźgowska.
A Bartłomiej Nowakowski, rzecznik bytomskiej Straży Miejskiej przyznaje, że bytomianie chętnie szukają odpoczynku nad takimi zalewiskami. Poza tym miejscem, popularne są też "Żabie Doły", "Jadwiga" w Szombierkach czy Staw pod Topolami w centrum.
- Od początku wakacji przeprowadziliśmy 176 kontroli tych zbiorników, było 17 pouczeń i 2 mandaty - mówi Nowakowski. Bo żadne z rozlewisk nie jest kąpieliskiem.


Natomiast zagrożenia, o których piszę Piotr Koj w felietonie to są dla mnie tylko dodatkowe atrakcje....
Z jednej części możemy mieć plażowiczów, a z drugiej nurków gdzie podwodny las, pozostałości lądowe i głębokość to tylko atrakcje...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/22 09:41 #146668

Ja tam wiem tyle, że miasta na pewno nie stać na bezsensowne polewanie ulic wodą, które miłościwie nam panujący zafundowali w zeszłym roku...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/22 11:31 #146677

Pomysł jest fajny, i sam juz kiedyś poruszałem ten temat na forum jednak pomysł jest kosztowny. I najmniejszym kosztem będzie stworzenie samej plaży bo to można zrobić miejskimi siłami. Ludziom nie wytłumaczy się że jest plaża a pływać nie wolno dlatego należałoby wyczyścić przynajmniej część dna od strony planowanej plaży , żeby wyczyścić i uregulować dno należy brandke osuszyć i tutaj pojawia się kolejny problem ponieważ nie jest ona zasilana stale przez żaden strumyk, rzekę czy źródło nie wiadomo kiedy po takich pracach brandka by się zapełniła. Dodatkowo teraz woda jest czysta ale w momencie kiedy ludzie zaczęli by z wody korzystać przy braku wymiany wody mógłby się pojawić problem z jej jakością. Kolejny problem to odpływ nadmiaru wody który powinien zostać wykonany juz dawno, wtedy nie byłoby problemu z zagrożeniem podmycia obwodnicy a wystarczy wykonać rów biegnący ruwnolegle do ul. Celnej lub wzdłuż obwodnic, który wylot miałby w rowie biegnącym od stawów w Miechowicach jednak to też kosztuje a dodatkowo po zapadnięciu się terenu przez szkody górnicze rów nie pełni już swojej roli w miechowickich stawach przez co poziom wody w stawach znacznie się podniósł. I w chwili obecnej nie ma pewności że rów byłby w stanie odprowadzać wodę z brandki. Kolejny koszt to miejsca parkingowe, jeżeli nie chcielibyśmy mieć takich problemów jak na Lasowicach w czasie upałów czyli zastawionych dróg i trawników samochodami należałoby stworzyć parkingi, miejsce na nie jest ,wystarczy dzisiejszy mini parking podnieść i połączyć z hałdą i na hałdzie z ilością miejsc parkingowych można szaleć jednak ich przygotowanie to tez koszt.
Brandka ma potencjał jednak wszystko rozbija się o kasę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/24 00:40 #146726

Podzwoniłem, popytałem i sytuacja wygląda tak: www.bytomski.pl/93-miasto/20652-wyciag-n...pielisko-nad-brantka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Felieton: Upalne rozwiązania 2014/07/24 01:35 #146727

Super, alternatywa dla Chechla to by było cos. Sugestia o wedkarzach w artykule tylko uoewnia mnie w przekonaniu, ze wędkarzy trzeba pogonić z jak największej ilości zbiorników wodnych, bo działają na szkodę ogółu.


Sent from my iPad using Tapatalk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Tomasz Chojnacki
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone