Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Linia kolejowa nr 145 2012/12/18 19:54 #115762

Linia kolejowa nr 145 łączy Chorzów Stary z Radzionkowem. A raczej łączyła, bo między Chorzowem Starym a Brzezinami została niedawno (po 87 latach od powstania)rozebrana. Co prawda przez teren Bytomia biegła na odcinku zaledwie kilkuset metrów (okolice Żabich Dołów oraz skrzyżowania Nałkowskiej z Obwodnicą) ale jakże historia jej powstania była związana z naszym miastem. Wybudowano ją w 1925 celu połączenia Chorzowa z Tarnowskimi Górami aby ominąć leżący za kordonem granicznym Bytom. Była wtedy dwutorową linią magistralną. Wystarczy powiedzieć, że przed wojną kursowały tą nią 43 pary pociągów dziennie, w tym 18 par osobowych (m.in. również pociągi relacji Lwów-Gdynia i Lwów-Poznań). Po wojnie mimo już niczym nie skrępowanego ruchu przez Bytom, w/w linią kursowało nawet 58 par pociągów! Planowano również jej elektryfikację w latach 80 XX wieku, do czego w końcu nie doszło. W latach 90 gdy burzono stary wiadukt kolejowy na Karbiu (pociągi jeździły wtedy nad ul. Miechowicką) cały ruch został skierowany właśnie na opisywaną linię ( ot taki krótki powrót do czasów przedwojennych). Z czasem zapaść transportu kolejowego jak również ( z może przede wszystkich) szkody górnicze doprowadziły do powolnego wycofywania pociągów z tej linii. Gwoździem do trumny była chyba likwidacja kopalni Andaluzja znajdującej się przy stacji Brzeziny. Co prawda do Brzezin można jeszcze dojechać po szynach od strony Rojcy, ale pewnie jest tylko kwestią czasu rozbiórka jeszcze kilkuset metrów toru - do miejsca gdzie odbija bocznica na kopalnię Julian. Tam ciągle jeszcze jeżdżą pociągi z węglem.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2012/12/18 21:04 #115767

  • BK01
  • BK01 Avatar
  • Gość
  • Gość

... W latach 90 gdy burzono stary wiadukt kolejowy na Karbiu (pociągi jeździły wtedy nad ul. Miechowicką) ...


Pamiętam ostatnie lata starej Miechowickiej pod torami PKP na Karbiu. Byłem małym dzieckiem. Było strasznie wąsko i po większej ulewie czy burzy przejazd był nie możliwy.[/quote]

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2012/12/18 22:18 #115775

  • JarJaro
  • JarJaro Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • "Sójcze" a Ziętkowi dajcie spoczywać w pokoju
  • Posty: 735
Senda, czy to ten sam szlak, który przebiegał pod ulicą Witczaka, a pobliżu wiaduktu była stacja osobowa Piekary Szarlej? Później przebiegała nasypem obok 'kapliczki' i dalej w kierunku Buchacza? Czy nie jest on (częściowo) wykorzystywany przez bazę paliw TanQuid Polska w Rojcy?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2012/12/19 07:41 #115793

Senda, czy to ten sam szlak, który przebiegał pod ulicą Witczaka, a pobliżu wiaduktu była stacja osobowa Piekary Szarlej? Później przebiegała nasypem obok 'kapliczki' i dalej w kierunku Buchacza? Czy nie jest on (częściowo) wykorzystywany przez bazę paliw TanQuid Polska w Rojcy?


Tak, o tej linii piszę. We wszystkich miejscach o których wspominasz nadal spotkamy pociągi - właśnie dzięki bazie paliw oraz kopalni Julian.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2012/12/19 08:52 #115799

Marzy mi się, że kiedyś ograniczą TIRy na drogach i kolei odżyje. Tylko najpierw trzebaby było zbudować więcej torowisk we wschodniej Polsce.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2012/12/19 10:35 #115810

Senda a możesz uzupełnić swój pierwszy post o kilka linków do sit-planu które pokazywały by opisywaną przez Ciebie linię?
Jak nie wiesz jak to odezwij się do mnie na PW.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2012/12/19 19:35 #115848

Senda a możesz uzupełnić swój pierwszy post o kilka linków do sit-planu które pokazywały by opisywaną przez Ciebie linię?
Jak nie wiesz jak to odezwij się do mnie na PW.


Chyba ten link będzie lepszy. Mapa jest na dole - pod ciekawymi zdjęciami, zwłaszcza dworca Piekary-Szarlej zburzonego w latach 80 XXw.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2012/12/23 15:15 #116111

Linia kolejowa nr 145 łączy Chorzów Stary z Radzionkowem. A raczej łączyła, bo między Chorzowem Starym a Brzezinami została niedawno (po 87 latach od powstania)rozebrana. Co prawda przez teren Bytomia biegła na odcinku zaledwie kilkuset metrów (okolice Żabich Dołów oraz skrzyżowania Nałkowskiej z Obwodnicą) ale jakże historia jej powstania była związana z naszym miastem. Wybudowano ją w 1925 celu połączenia Chorzowa z Tarnowskimi Górami aby ominąć leżący za kordonem granicznym Bytom. Była wtedy dwutorową linią magistralną. Wystarczy powiedzieć, że przed wojną kursowały tą nią 43 pary pociągów dziennie, w tym 18 par osobowych (m.in. również pociągi relacji Lwów-Gdynia i Lwów-Poznań). Po wojnie mimo już niczym nie skrępowanego ruchu przez Bytom, w/w linią kursowało nawet 58 par pociągów! Planowano również jej elektryfikację w latach 80 XX wieku, do czego w końcu nie doszło. W latach 90 gdy burzono stary wiadukt kolejowy na Karbiu (pociągi jeździły wtedy nad ul. Miechowicką) cały ruch został skierowany właśnie na opisywaną linię ( ot taki krótki powrót do czasów przedwojennych). Z czasem zapaść transportu kolejowego jak również ( z może przede wszystkich) szkody górnicze doprowadziły do powolnego wycofywania pociągów z tej linii. Gwoździem do trumny była chyba likwidacja kopalni Andaluzja znajdującej się przy stacji Brzeziny. Co prawda do Brzezin można jeszcze dojechać po szynach od strony Rojcy, ale pewnie jest tylko kwestią czasu rozbiórka jeszcze kilkuset metrów toru - do miejsca gdzie odbija bocznica na kopalnię Julian. Tam ciągle jeszcze jeżdżą pociągi z węglem.


Ostatnio na stronie posła Polaczka została podana informacja o proponowanej likwidacji wielu torów kolejowych w naszym województwie, w tym także linii kolejowej nr. 145 Chorzów -Radzionków.
www.jerzypolaczek.pl/aktualnosci ... h-w-polsce
Linia 145 w rejonie Rojcy ma już od kilku lat tylko jeden tor, gdyż drugi został rozebrany.
Z owego toru korzysta Wtórmet, oraz baza paliw w Rojcy, gdzie są pociągami dowożone paliwa. Zastanawiam się, co się kryje za propozycją likwidacji linii kolejowej nr.145, i co w praktyce ma zostać zlikwidowane? , przecież nie zlikwidują torów, które prowadzą do bazy paliwowej i Wtórmetu? , to by było absurdalne, i spowodowałoby niemożliwość dostarczania paliw koleją, do bazy paliw.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2012/12/31 20:29 #116528

Stacja Piekary Szarlej na filmie z roku 1936
www.youtube.com/watch?feature=pl ... FdQ#t=518s

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2020/04/02 19:51 #190259

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2020/04/02 20:09 #190262

Pierwszy link.
Przyznaję, że nie wgłębiałam się w tekst.
Z załączonego zdjęcia i podpisu pod nim, można wnioskować, że tak zwana promenada z Rozbarku na Żabie Doły była by zlikwidowana?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2020/04/02 20:58 #190263

Chyba tak

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2020/04/02 21:33 #190264

Wiesz, chciałem ukazać absurdalność sytuacji z doborem zdjęcia i podpisu.
Liczyłem na krytykę "durnowatego pomyślunku" albo głupich pomysłów.
A Ty mi tu prawie że potwierdzasz.
---
Tak przy okazji, zauważyłem dziwny zwyczaj na tym forum cytowania wypowiedzi w przypadku gdy odpowiada się bezpośrednio pod nią. W dawnych czasach nie do pomyślenia (regulamin forum albo netykieta?).
Nie wiem jak Was, ale mnie to troszkę irytuje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2020/04/03 09:29 #190269

nettg.pl/news/165434/kolej-chce-odbudowa...wa-obwodnice-bytomia

nettg.pl/news/165635/przetarg-na-odbudow...odnicy-towarowej-gop

Chca odbudować LK145 wraz jej elektryfikacją

Na to potrzeba czasu i pieniędzy. Poczekajmy zobaczymy. Jeszcze kilka lat temu ciągnąłem rower po torowisku, które było czynne i nawet drezynę spotkałem po drodze od Żabich Dołów do Brzezin. I szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Linia kolejowa nr 145 2020/04/04 12:00 #190295

Pierwszy link.
Przyznaję, że nie wgłębiałam się w tekst.
Z załączonego zdjęcia i podpisu pod nim, można wnioskować, że tak zwana promenada z Rozbarku na Żabie Doły była by zlikwidowana?

A to niby czemu ? Przecież linia kolejowa szła górą prostopadle do promenady.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone