Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Dworzec PKP 2007/02/16 15:52 #8745

Są plany modernizacji dworca PKP
Odrapane szare ściany, półmrok i poczucie zagrożenia towarzyszą pasażerom korzystającym z głównego dworca PKP w Zabrzu.

Niszczejącą nieruchomość polskich kolei od europejskich standardów dzieli przepaść. Chcą to zmienić nowe władze Zabrza, które planują wydzierżawienie budynku od PKP i jego modernizację.

Dworzec wybudowano w 1964 roku. Zabrzanin Andrzej Mańka pamięta czasy, kiedy budynek o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych nie odstraszał wyglądem. - Było czysto i schludnie. Można było posiedzieć w restauracji, coś zjeść i napić się kawy - wspomina.

Możliwe jest to również dziś, ale trudno mówić o przyjemności. - Nie pachnie tu ładnie i kręcą się podejrzane typki. Ktoś z tym w końcu powinien coś zrobić - uważa zabrzanka Anna Drąg.

Borykającej się z problemami finansowymi kolei nie stać na zarządzanie dworcem tak, jaki życzyliby sobie tego mieszkańcy. Pojawiła się szansa, że ciężar utrzymywania tego miejsca zdejmą z PKP władze Zabrza. - Rozpoczęliśmy już negocjacje w sprawie przejęcia budynku dworca. Przedstawiono nam kilka propozycji - mówi Adam Kurbiel, wiceprezydent Zabrza.

Wśród rozważanych rozwiązań znalazło się wykupienie dworca. - Musielibyśmy jednak wysupłać z miejskiej kasy kilka milionów złotych. W chwili obecnej o takie pieniądze trudno - wyjaśnia Adam Kurbiel.

Wydaje się, że obie strony wybiorą oddanie budynku miastu w dzierżawę. Zwłaszcza że dworzec jest jednym z nielicznych kolejowych obiektów przynoszących zyski.

- Trzeba sprawić, by zabrzańskie władze miały tytuł prawny do administrowania dworcem, a jednocześnie, by spełniał on swoją podstawową funkcję - mówi Tomasz Liszaj, rzecznik katowickiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP SA.

Dla prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik to jedna z priorytetowych spraw.

- Musimy zrobić wszystko, żeby to miejsce przestało być negatywną wizytówką miasta - deklaruje pani prezydent.

Modernizacja dworca będzie przebiegać stopniowo. - Najpierw skupimy się na doprowadzeniu go do porządku - mówi prezydent Mańka- Szulik.

Późnej zostanie rozpisany konkurs na zagospodarowanie obiektu i przylegających do niego terenów. - Trzeba stworzyć tu wreszcie porządną bazę handlową i usługową - podkreśla Kurbiel.

W dalszej przyszłości gmach mógłby zostać przebudowany i połączony z obiektem, którego powstanie planuje się na sąsiednich działkach przy ulicy Śląskiej. Zarządza nimi Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. - Stworzono by w ten sposób nowoczesny kompleks komunikacyjno-handlowy podobny do tych, jakie istnieją w krajach Europy Zachodniej - opowiada Włodzimierz Mikoda, prezes MOSiR-u.

Decyzja o zajęciu się sprawą dworca ucieszyła mieszkańców miasta. - Odnowienie tego miejsca jest potrzebne. Mówi się o nim od lat. Mam nadzieję, że i tym razem nie skończy się na zapowiedziach - uważa Artur Suliga.

Byłbym niezmiernie uradowany gdyby nasze władze podjęły się takiego zadania. Dworzec przecież jest w ścisłym centrum, a niebawem 100 metrów dalej w prostej linii stanie centrum handlowo-rozrywkowe. Nasz dworzec można wykorzystać w odpowiedni sposób, bo jest ogromny, a wiele pomieszczeń jest w nim niewykorzystanych. Ja widziałbym tam biura, a w głównym holu i w tej hali, gdzie teraz są targi, wyobrażam sobie lokale pod sklepy lub punkty usługowe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/16 19:49 #8751

Nasz dworzec swego czasu miał klasę, jest jednym z nielicznych w Polsce z zadaszoną halą peronową. Ja bym ją przeszklił otwierając widok na wzgórze Małgorzatki i szyb Krystynę KWK Szombry. Kiedyś, przed zmianami na forum, był artykuł pewnego sympatycznego forumowicza. Podał on ciekawe linki kolejowe. Myślę, że kolej ma przyszłość, zwłaszacza w naszej konurbacji. Na razie jest droga, ale przyjdzie czas, że się świetnie odnajdzie w realiach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/16 21:16 #8759

Kiedys miasto staralo sie dogadac z PKP na ten temat, z tego co pamietam kolej nie zgodzila sie sprzedac miastu budynkow dworca, co samo w sobie jest paranoja (wlasnosc dworca) bo dworzec jest miejski a jakies absurdalne decyzje przekazaly kiedys cala infrastruktore kolejom panstwowym, to tak jakby teraz dac na wlasnosc KZK GOP plac Wolskiego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/16 22:59 #8773

Kiedys miasto staralo sie dogadac z PKP na ten temat, z tego co pamietam kolej nie zgodzila sie sprzedac miastu budynkow dworca

Nie pamiętasz kiedy to mniej/więcej było? A tak w ogóle, to śmieszy mnie postawa PKP, bo krzyczą głośno, że ich nie stać na utrzymywanie dworców etc., a o pozbyciu się ich nawet nie myślą. Ani nie mają z tego zysków, ani nie potrafią z tym nic zrobić.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/17 09:28 #8800

Kilka lat temu, glownym powodem niedogadania sie miasta z koleja bylo chyba to ze kolej chciala powiazac sprzedaz budynkow dworca z cala instrafruktura czyli miasto by musialo dbac rowniez o stan torow, sygnalizacji swietlnej itp. co zrobiloby caly interes nieoplacalnym.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/21 12:21 #9183

Remont zaczną od dachu
Samorządowcy wreszcie zatwierdzili zakres przebudowy dworca PKP. Będą nie tylko odnowione elewacje, ale nastąpi też całkowita wymiana dachu budynku.

Toczą się również dyskusje na temat podświetlenia dworca. Miasto inwestuje w kolejowy budynek, bo po długich negocjacjach PKP wydzierżawiły gminie dworzec na 29 lat.

- Na pewno przeniesiony zostanie na dworzec posterunek Straży Miejskiej, który będzie się mieścił w prawym skrzydle z wieżą. Ruszą też dwie windy. Lewa strona budynku będzie natomaist przeznaczona na użytek komercyjny - mówi Tomasz Delowski, naczelnik wydziału rozwoju lokalnego Urzędu Miejskiego w Będzinie.

Remont skrzydła na siedzibę strażników miejskich ma się zacząć pod koniec roku.

- Myślę, że lokalizacja punktu usługowego albo handlowego na dworcu to dobry pomysł na ożywienie tego miejsca, a jednocześnie korzystna ze względu na podróżnych. Wystarczy popatrzeć na inne miasta. Jednak dopóki na dworcu nie ruszą konkretne prace, stan budynku potencjalnych inwestorów tylko odstrasza - twierdzi Włodzimierz Kowalski, mieszkaniec Będzina.
(mano) - Dziennik Zachodni

Ah co ja bym dał, by bytomskie władze tak się zabrały za nasz dworzec. W Będzinie remontują, a w Sosnowcu zbudowali nowy, tyle że autobusowy. W Bytomiu tymczasem obydwa dworce niszczeją, a pl. Sikorskiego z dnia na dzień popada w większą ruinę (w chodnikach przecież są takie dziury, że nie problem sobie nogę zwichnąć).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/21 12:36 #9195

Cóż nie pozostaje nic innego jak tylko zazdrościć. U nas jak wyglądają dworce każdy dobrze wie. Dworzec PKP straszy z zewnątrz i z wewnątrz, nocą sam bym tam nie wszedł. Wogóle obskurnie tam i nie miłe, śmierdzi też. Nawet żule tam nie śpią. Autobusowy również piękny nie jest, a o Sikorskim to szkoda gadać. Latem to jeszcze jakoś przeżyć idzie, bo dziur się ominie. Ale zimą to odśnieżą wąziutką ścieżkę i kilkudziesięciu ludzi musi po niej iść nie chcąc zaliczyć podłogi. Ale na remonty się nie szykuje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/21 13:45 #9260

Latem to jeszcze jakoś przeżyć idzie, bo dziur się ominie. Ale zimą to odśnieżą wąziutką ścieżkę i kilkudziesięciu ludzi musi po niej iść nie chcąc zaliczyć podłogi. Ale na remonty się nie szykuje.

mnie na sikorskim rozbrajają straganiki... niby te dwa nie szkodzą...ale to nie jest chyba odpowiednie miejsce dla nich.
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/21 14:20 #9272

mnie na sikorskim rozbrajają straganiki... niby te dwa nie szkodzą...ale to nie jest chyba odpowiednie miejsce dla nich.

Straganiki już są dosłownie wszędzie i od tego się nie da opędzić. Ostatnio na Piekarskiej w bramie sobie zrobili wielki stragan :/ Dziwi mnie że Straż Miejska nie reaguje przecież ci ludzie nie mają pozwolenia na handel chyba :|

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/21 14:35 #9274

Straż Miejska reaguje, tylko oni dostaną mandat, a później i tak się rozkładają. Ostatnio widziałem jak spisywali ulicznych sprzedawców na dworcowej. Te kary po prostu są za niskie w stosunku do zarobków takich ludzi. Podobno mają z tego całkiem sporo kasy i takie kary to dla nich pestka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/21 14:45 #9276

Straż Miejska reaguje, tylko oni dostaną mandat, a później i tak się rozkładają. Ostatnio widziałem jak spisywali ulicznych sprzedawców na dworcowej. Te kary po prostu są za niskie w stosunku do zarobków takich ludzi. Podobno mają z tego całkiem sporo kasy i takie kary to dla nich pestka.


Oglądałam reportaż, na ten temat. Podchodzili wprost do takich straganików i pytali się ich włascicieli o dokładne liczby - pamiętam że przeżyłam szok...ponieważ, nawet jak zostanie nałożone kilka kar to nadal opłaca się handlować. Tak jakby ta kara była wliczona w ich zarobek :| . Nie podam tych liczb, bo nie jestem ich pewna, nie pamiętam dokładnie.
Al po prostu są one zbyt niskie, powinny być takiej wysokości by delikwentowi się nie opłacało drugi raz stawać bo jeszcze wyjdzie na minusie.
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/21 14:47 #9277

To teraz się nie dziwię że oni sobie tam spokojnie handlują :| Raz słyszałem jak jedna z tych sprzedawczyni na Sikorskim miała wielkie pretensje że jej mandat dali i ona nie ma za co żyć, w takim razie niech idzie na wyznaczone do tego miejsce i zapłaci, a nie że wszystko chciałaby mieć za darmo. Straż miejska powinna dawać mandat i dodatkowo zwijać cały ich sprzęt. Wtedy by się nie odważyli.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/21 14:56 #9278

dodatkowo zwijać cały ich sprzęt

chodzi ci o towar? :co2:
Gdy patrzę w twe oczy, zmęczone jak moje
To kocham to miasto, zmęczone jak ja

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/21 21:37 #9314

Nasz dworzec swego czasu miał klasę, jest jednym z nielicznych w Polsce z zadaszoną halą peronową

Taki dworzec (halowy) jako jeden z trzech znajdowały się po stronie niemieckiej t.j
we Wrocławiu, Legnicy i Bytomiu. Szczególnie godne uwagi na naszym dworcu są schody. Antypoślizgowe z dodatkiem jakiegoś swiecącego materiału , który dodaje uroku, pomimo powyrywanych drzwi i walających sie śmieci.Zastanawiam sie dlaczego to nikomu nie przeszkadza?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dworzec PKP 2007/02/22 00:46 #9328

chodzi ci o towar? :co2:

Jak najbardziej towar. Kara powinna być surowa i to jak najbardziej, bo mi się nie podobają te wszędobylskie straganiki. Żeby to jeszcze jakieś ładne było albo mieliby jakieś fajne rzeczy. Ale większość z ich towarów pochodzi ze sklepów po 4 zł ;]

pomimo powyrywanych drzwi i walających sie śmieci.Zastanawiam sie dlaczego to nikomu nie przeszkadza?

Przeszkadza bo syfu na dworcu jest naprawdę dużo, tyle że nawet miejscowych żuli odstrasza i to jest jedyny plus. Nie wiem jak kiedyś, za Niemców wyglądał ten dworzec ale mogę się jedynie domyślać i wiem że obecny wygląd jest tylko cieniem tego dworca sprzed lat. Ale niestety na zmiany się na razie nie zanosi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone