Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/17 22:39 #165121

W połowie 2015 roku podczas lipcowej sesji Rady Miejskiej padło zapewnienie, że Prezydent Bartyla nie planuje sprzedaży Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Kiedy usłyszeliśmy w styczniu bieżącego roku, że tamte deklaracje nijak mają się do rzeczywistości nie byliśmy zaskoczeni. Po 3 latach rządów pana prezydenta w zasadzie nie widać żadnej wizji. Niestety fiaskiem póki co okazuje się BSAG a zapowiadany przez prezydenta wzrost dochodów miasta to mrzonka. W 2015 roku zrealizowane dochody budżetu były niższe niż w 2013. Nie ma się zatem co dziwić, że to już czwarta(!) próba prywatyzacji podjęta przez BIS.

Jak we wszystkim tak i prywatyzować można mądrze lub głupio. W przypadku PECu mamy do czynienia z dziką prywatyzacją.

Po pierwsze pan prezydent wydaje się nie przejmować najważniejszym, czyli interesem mieszkańców. Z uporem wartym lepszej sprawy władze Bytomia forsują pomysł budowy nowego źródła ciepła dla Bytomia. Abstrahując od tego, że najpewniej powstałoby w Radzionkowie, ze względów odpowiedniej infrastruktury, to między bajki można włożyć hasła o nowych miejscach pracy, nowych podatkach i uniezależnieniu się od Zabrza. Miejsc pracy będzie co najwyżej 20-30 i zapewne nie zajmą ich bytomscy bezrobotni. Podatki będą płacone we Francji, Szwajcarii albo Słowacji i jednocześnie stracimy 2 miliony podatku z PEC. Czystą demagogią są słowa o uniezależnieniu się od Zabrza kiedy wg zamierzeń pana prezydenta będziemy zależni od Radzionkowa albo firm z ww. krajów.
Najgorsze jednak, że za nową ciepłownię zapłacą bytomianie. I to nie mało, bo około 700 milionów złotych. Nikt chyba nie uwierzy, że obce firmy zbudują nam ciepłownię za darmo. Nie! One będą chciały nie tylko zwrotu zainwestowanego kapitału, ale również zarobku!

Po drugie, dlatego, że sprzedaż PEC to tak naprawdę sprzedaż gotowego rynku. Na którym nowy podmiot będzie monopolistą. Gdyby prezydentowi naprawdę zależało na portfelach bytomian to doprowadziłby do konkurencji na rynku dostaw ciepła. Można to uczynić poprzez zainwestowanie w połączenia ciepłownicze z Chorzowem, Zabrzem lub Piekarami. Wtedy PEC organizowałby przetarg na dostawę ciepła i kupowałby najtańsze. Tylko wtedy nie można zrobić „dealu życia”.

Po trzecie, dlatego, że prywatne zarządzanie nie jest zawsze lepsze od publicznego. PEC Bytom pozytywnie wyróżnia się na tle innych państwowych lub samorządowych przedsiębiorstw. Nie bez kozery jego prezes kieruje spółką już kilkanaście lat. Przetrwał wielu prezydentów, ale tylko obecny nie liczy się z jego zdaniem. PEC jest dziś w dobrej kondycji finansowej, zrealizował inwestycje, na które pozyskał 50 milionów złotych dotacji z UE i szykuje kolejny duży wniosek o dofinansowanie. Oprócz zarządu o spółkę nadzwyczajnie dbają również pracownicy. W trudnych chwilach zrzekli się części wypłaty żeby zapewnić spółce przetrwanie. Uzasadnione są również obawy przed grupowymi zwolnieniami po prywatyzacji, ograniczaniu inwestycji i remontów czy braku dbałości o środowisko naturalne. Niemal pewna jest konieczność zwrotu 50 milionów unijnej dotacji po sprywatyzowaniu spółki. Wynika to z podpisanego kontraktu na pozyskane środki.

Po czwarte, dlatego, że brak jest jakiejkolwiek publicznej dyskusji na temat celu prywatyzacji. PEC nie jest dla gminy obciążeniem, nie przychodzi do prezydenta po pieniądze na inwestycje, wątpliwe jest również przeznaczenie tych środków na wkład własny do projektów unijnych. Dlaczego? Świadczą o tym poprzednie trzy(!) Próby prywatyzacji miejskich spółek w ostatnich 3 latach. Te pieniądze miały być zwyczajnie przejedzone i tym razem byłoby podobnie. Tegoroczna dziura budżetowa (wraz z pożyczanymi pieniędzmi na stadion) to ponad 80 milionów złotych. A gdzie tam do rozpoczęcia inwestycji ze środków UE.

Po piąte, dlatego, że prezydent Bartyla robi to nietransparentnie. Najpierw po kryjomu jeździ do potencjalnych nabywców, potem publicznie ogłasza, że prywatyzacji nie będzie by w końcu oświadczyć, że rozważy oferty, które otrzymał. Prywatyzuje, więc nie, dlatego, że taki jest interes miasta tylko, dlatego, że otrzymał oferty. Powinno to wyglądać odwrotnie najpierw publiczna dyskusja i decyzja o sprzedaży a potem szukanie inwestorów i publiczny przetarg. Brak transparentności tych działań powoduje pojawienie się plotek o 1% „prowizji” za ten „deal”. Całemu procesowi powinno przyjrzeć się CBA i powinno objąć tą próbę prywatyzacji tzw. parasolem antykorupcyjnym.

To tylko niektóre z powodów, dla których bronimy PECu przed tą dziką prywatyzacją. Jest to decyzja, której skutki mieszkańcy będą odczuwać przez dekady. Dlatego wraz z Joanną Stępień, Henrykiem Bonkiem, Andrzejem Kostkiem, Michałem Napierałą, Michałem Staniszewskim i Mariuszem Wołoszem złożyliśmy projekty uchwał o sprzeciwie Rady Miejskiej wobec prywatyzacji PEC oraz o przeprowadzeniu referendum gminnego w tej sprawie. Wiem, że również radni Prawa i Sprawiedliwości są przeciwni prywatyzacji. Do tej pory prezydent i jego radni nie chcieli rozmawiać na sesjach i ściągali dyskusję o PEC z porządku obrad. Zobaczymy jak będzie na kolejnej sesji.

Jeżeli prezydent nie wycofa się z tej szkodliwej propozycji to właśnie mieszkańcy powinni zdecydować w drodze referendum czy godzą się na prywatyzację czy nie. Damian Bartyla obiecywał, że będzie słuchał głosu bytomian. Niech przynajmniej tą obietnicę wyborczą spełni.

Zapraszam do dyskusji w tym temacie, w której w miarę możliwości postaram się uczestniczyć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 00:50 #165125

Zanim zaczniemy dysputę chciałbym wiedzieć czy autor tekstu nie ma na podorędziu pistoletu na kulki z farbą?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 06:57 #165126


Jeżeli prezydent nie wycofa się z tej szkodliwej propozycji to właśnie mieszkańcy powinni zdecydować w drodze referendum czy godzą się na prywatyzację czy nie. Damian Bartyla obiecywał, że będzie słuchał głosu bytomian. Niech przynajmniej tą obietnicę wyborczą spełni.


Znowu będzie referendum na które pójdzie 5% mieszkańców Bytomia. Jak się okaże, że wyniki są po myśli Bartyli to napiszecie że kupił głosy za wódkę. Jeżeli uważasz, że w tej sprawie będzie większa frekwencja to gratuluję optymizmu.

P.S. Michale jaki cel przyświecał, robiąc strzelając kulkami z farbą w plakaty wyborcze Twoich przeciwników ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 08:23 #165131

Naczelny wyjazdowicz PB sie odezwał ;) Pistolet do paintballa rozumiem naoliwiony, kulki uzupełnione. Kiedy ostrzał ? I gdzie ?

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Chłopie daj sobie spokoj, Ty juz nigdy i nigdzie nie bedzie traktowany poważnie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 08:24 #165132

Skończcie z tym paintballem, bo to jest już nudne. Ciekawe, że nie rażą Was w Radzie Miejskiej takie postaci jak Kurzątkowski, czy Patoń, którzy w normalnym świecie nigdy nie powinni znaleźć się w takim gremium...

Wracając do tematu - ciekaw jestem tego ewentualnego referendum. Nie zdziwiłbym się, gdyby władza jednak zgodziła się na jego przeprowadzenie, ale wprowadzono by zmiany do brzmienia pytań, jak to było w przypadku BPK, gdzie odpowiadając na Tak, znaczyło Nie, a odpowiadając na Nie, znaczyło Tak ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 08:42 #165133

Ciekawe, że nie rażą Was w Radzie Miejskiej takie postaci jak Kurzątkowski, czy Patoń, którzy w normalnym świecie nigdy nie powinni znaleźć się w takim gremium...


Jakie miasto, taka rada ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 08:59 #165134

Panie Michale,
mam pytanie. Chciałbym zacząć przygodę z paintballem, bo słyszałem, że to świetna zabawa. Jaki marker mógłby mi Pan polecić? No i oczywiście, ile tych kulek kupić na początek? :side:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 09:46 #165137

Zgłaszam wniosek formalny w sprawie obrony PEC.

Proszę o wydzielenie ze Straży Miejskiej w Bytomiu pododdziału strażników miejskich i oddelegowanie ich do obrony PEC.
Jednocześnie proszę o udzielenie pozwolenia na użycie, w razie konieczności, broni paintballowej z różowym markerem.
Na dowódcę pododdziału proponuję Michała Biedę, z racji pełnionej funkcji oraz sporego doświadczenia z tego typu bronią.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 10:31 #165138

Proszę o wydzielenie ze Straży Miejskiej w Bytomiu pododdziału strażników miejskich i oddelegowanie ich do obrony PEC.
.


Oni chyba siedzą w tym samym budynku, więc wystarczy tylko uzbroić ich w markery.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 11:27 #165143

Wiecie czemu miasto Bytom znajduje się na dnie i się nie podniesie?

Między innymi dlatego, że kiedy radny miejski pisze o niezwykle kontrowersyjnej i strategicznie niezwykle ważnej sprawie dla przyszłości Bytomia jaką jest prywatyzacja PECu to sześciu kolejnych forumowiczów zamiast w JAKIKOLWIEK sposób odnieść się do meritum dyskusji piszę o paintballu.

Sorry, ale z takimi bytomianami to miasto jest przegrane na zawsze :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 11:49 #165145

Dlaczego nie napisales ze sprawę podnosi skompromitowany gówniarskim zachowaniem radny ? Chociaz podejrzewam że o tym doskonale wiesz.
Pozatym - jeslibys przesledzil forum, zauwazylbys ze to co zostalo powyzej napisane, jest autorstwa ludzi ktorzy czesciej sie z soba nie zgadzaja niz zgadzaja, ktorzy maja odmiene poglady polityczne i ideowe. Ale co ich cechuje ? Wszyscy są przeciwko głupocie i zachowaniom kompromitującym miasto, oraz swoja osobe. A takim jest Michał Bieda, ktory dzisiaj powinien cytowac przede wszystkim Redutę Ordona, a w szczegolnosci pierwszy jej wers.

Dla tych co nie wiedzą :

"Nam strzelać nie kazano. - Wstąpiłem na działo

I spójrzałem na pole; dwieście armat grzmiało.

Artyleryi ruskiej ciągną się szeregi,

Prosto, długo, daleko, jako morza brzegi;

I widziałem ich wodza: przybiegł, mieczem skinął

I jak ptak jedno skrzydło wojska swego zwinął;

Wylewa się spod skrzydła ściśniona piechota

Długą czarną kolumną, jako lawa błota,

Nasypana iskrami bagnetów. Jak sępy

Czarne chorągwie na śmierć prowadzą zastępy."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 12:07 #165148

I dlatego w Polsce przechodzą różne wałki, bo ciemny lud skupia się na zupełnie błahych sprawach, podczas gdy za plecami wszystkich zapadają istotne decyzje...

Po co dyskutować o PEC? Niech sprzedadzą! Później podwyżki cen za ciepło zwali się na Koja i Biedę, a ci, co faktycznie są za to odpowiedzialni będą się śmiać z głupoty swoich własnych wyborców.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 12:55 #165151

Sorry, ale nie będę dyskutował o tematach zastępczych w postaci głupot z kampanii wyborczej sprzed kilku lat, wrzucanych celowo przez otoczenie polityczne Bartyli.

Młody Bieda, czy wam się to podoba czy nie, jest najbardziej kompetentnym radnym tej chyba najmniej kompetentnej rady w powojennej historii Bytomia.

Ale poniekąd to rozumiem - wrzucanie tematów zastępczych to nie zwykła głupota tylko rozmyślne działanie na polityczne zamówienie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 13:09 #165153

O tak! Faktycznie temat obrony PEC nie był jeszcze poruszany na forum. Ten wątek nie wnosi nic nowego, to "come back" Pana Michała na forum, skąd zniknął po nieudanym polowaniu na plakaty wyborcze.
Pod przykrywką ważnego tematu pragnie wkupić się w łaski forumowiczów. Niestety gdy był proszony o wyjaśnienie sprawy paitball'u na forum po wyborach milczał jak zaklęty.

Piszecie że w Polsce przechodzą wałki bo wszyscy zajmują się tematami zastępczymi, może i racja. Tylko wałki robią ludzie którym wydają się że wszystko im wolno, robią wałki a jak ich złapią to znikają na jakiś czas. Potem wracają na scenę jako bohaterowie, obrońcy ciemnego ludu i jak gdyby nigdy nic dalej robią co chcą.

U mnie Pan Michał jako rady ma czerwoną kartkę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dlaczego bronimy PECu? 2016/03/18 13:32 #165155

:lol: :blink: :woohoo: :side:

Na tym forum byłem już nazwany zwolennikiem Kaczynskiego, zwolennikiem Tuska, teraz zwolennikiem i obronca Bartyli (na polityczna zamowienie w dodatku !). Ciekawe co bedzie nastepne : obronca Krzyża, albo emigrantów ;) ;) ;) ;) ;)

Radny Bieda najbardziej kompetentnym z radnych ? Rozumiem ze to wiosenne przesilenie dyktuje Ci, szanowny Robocie, co wypisywac. A moze cos sie przegrzało ...

@Mephir - znaczy poprzednia władza wałków nie robiła, tak ? Wołosz sie z Kojem nie układali dzien po wyborach ? Kolega z partii Wołosza nie został w wyniku tego układu szefem katowickiego NFZ ? Wołosz rozumiem też stanowisko najpier wice a za chwile Dyrektora Szpitala dostał bo taki kompetentny fachowiec od służby zdrowia i zarządzania ?

Nikt tutaj tematow zastepczych nie wrzuca, wysmiewany jest tylko radny Bieda ktory swoimi czynami skompromitował siebie i swoją partię już raz w dość dobitny, aczkolwiek mało bohaterski sposób.

A PEC ? Jesli beda chcieli to sprzedadzą i nikt ich przed tym nie powstrzyma. Maja wiekszosc w Radzie Miasta, wybraną dodam demokratycznie. To jest taka sama sytuacja jaką teraz mamy w kraju - partia wiekszosciowa ma niczym nie skrępowane ręce w robieniu co im sie żywnie podoba. W imię demokracji rzecz jasna. Straszenie podwyżkami ? Ludzie w Bytomiu wszystko wytrzymają. Za Koja podnoszono ceny wody tłumaczac to kosztownymi remontami sieci i doszło do tego ze Bytom jest na 5 miejscu w Polsce pod względem cen za wodę i scieki ! Polecam tabelke tutaj : cena-wody.pl/index.php?p=&Kol=4&Klo=5&po=1&iw=l&lu=50000&da=gd
Rozumiem ze taki radny Bieda, mieszkajac zapewne pokątem u mamusi i tatusia i bedac na ich garnuszku pokornie akceptował to jak windowane były ceny, bo byc moze nie wiedział nawet ile mamusia z tatusiem płacą za te media ?. Pewnie ze go nie interesowało, bo był razem z rodzicami przy korycie. Teraz, jak został od koryta odsunięty to zaczyna protestowac i straszyc mieszkancow podwyzkami.
Wołosz drugi gagatek, też nie protestował bedac w koalicji z PO i haslem na ustach "Stop Partiom w Samorządach". Też nie protestował bo był przy korycie, i w sumie nadal jest, taka pensja Dyrektora Szpitala to pewnie kilkanascie tys zł, pozatym granty, gifty i inne "przywileje". Ale, jak wiadomo Dyrektorem sie bywa, o czym tak wytrawny działacz z lewicowym rodowodem doskonale wie. W koncu w jego rodzimej partii komunistycznej miał od kogo się uczyć że trzeba sobie grunt do upadku zawczasu przygotować, żeby dupa jak najmniej zabolała jak się spadnie z piedestału.
Zresztą, nie lepsi wcale są aktualnie będący przy korycie Kupijaje, Snochowskie, Patonie, Wace i inne im podobne osobniki. Ich czas rozliczeń też kiedyś przyjdzie. Tak ze na razie jest : hulaj dusza piekła nie ma. Kwestia czasu i znajdzie sie kij na ich **j.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone