Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 09:00 #169558

Gmina wyselekcjonowała trzecią pulę mieszkań przeznaczonych dla młodych i dobrze wykształconych osób. Właśnie rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie lokali w ramach tego programu.


Od początku roku jednostka Bytomskie Mieszkania realizuje projekt "Mieszkania dla młodych". Od stycznia w jego ramach przyznano już 30 lokali, z tego 22 w gruntownie odnowionym budynku przy ul. Oświęcimskiej. Program daje największe szanse na najem parom (niekoniecznie małżeństwom), które tworzą osoby poniżej 35 roku życia z dyplomem wyższej uczelni. Dodatkowe punkty są przyznawane także za sytuację rodzinną i warunki mieszkaniowe. Ponadto osoby ubiegające się o przyznanie lokalu nie mogą posiadać prawa własności do żadnych nieruchomości i muszą spełniać określone kryteria dochodowe.

W trzecim rozdaniu przygotowano 10 mieszkań do remontu w Stroszku, Szombierkach, Śródmieściu oraz Rozbarku o powierzchni od 28 do 67 m2. Wszystkie posiadają łazienki i instalację gazową, natomiast w dwóch lokalach jest ogrzewanie centralne zasilane z miejskiej sieci. Terminy oględzin oferowanych mieszkań wyznaczono na początek przyszłego miesiąca, z kolei wnioski o ich przyznanie należy składać w sekretariacie Bytomskich Mieszkań (ul. Zielna 25B) najpóźniej do 14 grudnia.

Więcej informacji na temat programu "Mieszkania dla młodych" oraz dokumenty zgłoszeniowe można znaleźć na stronie Bytomskich Mieszkań.

Lista mieszkań do remontu w ramach programu Mieszkania dla Młodych

- ul. Tysiąclecia 1B/10 - III piętro - 37,45 m2
- ul. Tysiąclecia 1A/1 – parter - parter - 36,13 m2
- ul. Gwarków Tarnogórskich 9B/8 - II piętro - 29,13 m2
- ul. Gwarków Tarnogórskich 9A/2 - parter - 28,67 m2
- ul. Rydza Śmigłego 1A/10 - II piętro - 35,03 m2
- ul. Przemysłowa 10/1 - parter - 40,36 m2
- ul. Powstańców Śląskich 25/13 - III piętro - 43,83 m2
- ul. Zakątek 11/5 - I piętro - 53,09 m2
- ul. Szkolna 7/7 - II piętro - 54,80 m2
- ul. Klonowa 4/4 - parter - 67,22 m2

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 09:18 #169559

Dyskryminacja ze względu na wykształcenie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 11:09 #169563

Co determinuje młodych i w miarę wykształconych ludzi do pozostania w danym mieście?Dostępność mieszkań,pracy czy rozrywki?
"Mieszkanie dla młodych"to ciekawa inicjatywa,ale nie wiem czy ktoś nie zajął się problem od dupy strony.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 11:21 #169564

Jak ktoś ma wykształcenie, to powinien spokojnie znaleźć pracę w pobliżu (np. w Katowicach), a Bytom jest całkiem nieźle skomunikowany. O wiele lepiej jest zamieszkać w lokalu komunalnym i płacić kilka stówek za 60-metrowe mieszkanie, niż bulić 1,5 tys. zł za wynajmowanie prywatnej kawalerki w Katowicach.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 12:32 #169568

I chyba tak jak w przypadku innych mieszkań do remontu z zasobów BM po 5 latach można takie mieszkanie kupić z bardzo dużą bonifikatą.
Przyznawanie mieszkań "socjalnych" zawsze ma coś z dyskryminacji. A to dyskryminacja ze względu na sytuację materialną, ze względu na sytuację rodzinną, wykształcenie itd.
Ktoś założył pewnie, że osoby z określonym dochodem i wykształceniem lepiej rokują dla miasta. Nie będę wchodziła czy to słuszne założenie czy nie ale stawianie warunków jest prawem właściciela.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 13:18 #169570

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.

Art. 32. Zasada równości obywatela wobec prawa

"1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne."
"2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 15:04 #169575

A jednocześnie każde miasto przyznając mieszkania socjalne warunkuje kto może ubiegać się o owo lokum. Bo czy fakt posiadania prawa do innego lokalu w Bytomiu nie jest rodzajem dyskryminacji gospodarczej? A czy fakt uzyskiwania określonych dochodów a może to że niepełne rodziny bądź te które są liczne mają pierwszeństwo? Samo przyznawanie punktów osobom starającym się o lokal jest jakąś formą nierówności i niesprawiedliwości.
A z drugiej strony Zasada równości obywatela WOBEC PRAWA niestety nie jest tożsama z równością wszystkich obywateli.
To prawo określa warunki "sprawiedliwości" i "równości". Zarządzenie prezydenta Bytomia jest tego najlepszym przykładem. Prezydent ustalił kto i na jakich zasadach ma prawo starania się o lokale mieszkalne a więc każda osoba spełniająca dane warunki zgodnie z prawem ma takie same szanse na otrzymanie mieszkania.
Podobnym przykładem są inne stawki podatku dochodowego dla osób lepiej zarabiających. Zgodnie z obwiązującym prawem podatkowym obywatele płacący różne daniny są nadal wobec tego prawa równi bo jasno zostały określone zasady pobierania podatku w zależności od osiągniętego dochodu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 15:25 #169576

Warunki socjalne - kto ile zarabia, jaki ma metraż, ilość dzieci, stan techniczny itd to co innego = możliwość dostania mieszkania socjal.
Warunki osobowe - wiek, wykształcenie, narodowość, kolor skóry, religia to już jest dyskryminacja.

Bytomskie Mieszkania są jednostką budżetową gminy Bytom. Prezydent Bytomia wydając zarządzenie dotyczące prawa do zasiedlenia robi to w imieniu Urzędu Miasta, który z definicji jest między innymi powołany do realizacji uchwał określonych przepisami prawa państwowego. Wniosek jest prosty - ograniczając osobom o danych cechach prawo do zamieszkania (przyznając im mniejszą liczbę punktów) ich dyskryminuje.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 17:03 #169580

Nie mylcie lokali socjalnych z komunalnymi. Lokale socjalne to mieszkania o najniższym przewidzianym prawem standardzie, które gminy muszą zagwarantować osobom eksmitowanym z dotychczasowego miejsca zamieszkania.

Z kolei lokale komunalne - a to ich dotyczy program Mieszkania dla Młodych - to zwykłe czynszówki, które powinny mieć jakiś przyzwoity standard.

Problem polega na tym, że i jednych i drugich jest za mało. Trzeba więc jakoś zadecydować komu powinny zostać przydzielone w pierwszej kolejności. Kierowanie się tylko kolejnością zgłoszeń też jest jakąś formą dyskryminacji, bo skoro wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, to każdy powinien dostawać mieszkanie od razu. Niestety takiego luksusu nie ma i trzeba wybrać: czy wpierw pomagamy najuboższym (w tym i zwykłej patoli), czy chcemy zatrzymać lub przyciągnąć do miasta określoną grupę ludzi, żeby zmienić nieco strukturę społeczną miasta.

Moim zdaniem nigdy nie będzie jednego systemu, który będzie zadowalać wszystkich. Jednak uważam, że pomysł z tym programem jest dobry, bo ludność Bytomia starzeje się w potwornym tempie, a wysoko wykwalifikowane osoby mają tendencje wyprowadzania się do większych ośrodków miejskich, więc jeśli to miasto ma mieć przed sobą jakąś przyszłość, to trzeba tu zatrzymać młodych z dyplomem. Natomiast zaoferowanie im tanich mieszkań komunalnych, to całkiem dobra metoda.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 20:39 #169584

Znam całkiem sporą grupę ludzi ze średnim wykształceniem którzy są bardzo cenionymi specjalistami w swoich branżach i jeszcze większa ilość głąbów z dyplomem.
W czym jest lepszy handlowiec z wyższym wykształceniem od automatyka po technikum?
Chyba że ktoś jest aż taka niemotą że trzeba mu mieszkanie dać - to znaczy że nie da rady zarobić na te 37m/kw, no to fest z niego wyższa klasa ale tłumoka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 21:18 #169585

[...] Kierowanie się tylko kolejnością zgłoszeń też jest jakąś formą dyskryminacji, bo skoro wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, to każdy powinien dostawać mieszkanie od razu. Niestety takiego luksusu nie ma i trzeba wybrać: czy wpierw pomagamy najuboższym (w tym i zwykłej patoli), czy chcemy zatrzymać lub przyciągnąć do miasta określoną grupę ludzi, żeby zmienić nieco strukturę społeczną miasta. [...]


Otrzymywanie mieszkań wg kolejności zgłoszeń nie jest dyskryminacją, bo każdy spełnia te same kryteria. Wyznaczając wiek i wykształcenie jest dyskryminacją.

Czym się różni 34 latek od 36 latka starającego się o mieszkanie? I dlaczego jeden z nich jest dyskryminowany?

Odróżnij też chęć przyciągnięcia lub pozostania młodych ludzi z dyplomem w mieście od chęci albo marzenia aby Bytom się rozwijał.

To ukierunkowane działanie jest potrzebne, ale coś zbudowanego na krzywdzie innych nigdy nie jest dobre.

Działanie w dobrej wierze (ściągniecie wykształconych osób do miasta aby się rozwijało) nie może być budowane na eliminowaniu innych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 21:52 #169587

Zapomnieliście napisać o dodatkowych punktach za posiadanie dzieci. To nie jest dyskryminacja bezdzietnych?
Myszaty, a może powinieneś napisać czym się różni handlowiec po technikum od automatyka po technikum? Ten automatyk też mógł skończyć studia.
Ponieważ mieszkań jest mało, to trzeba jakieś kryteria ustalić. Zawsze ktoś będzie poszkodowany, ale moim zdaniem dobrze, że miasto chce tu zatrzymać osoby młode i wykształcone. Biorąc pod uwagę demografię, to na takim nam powinno nam najbardziej zależeć.

PS. Też znam osoby ze średnim wykształceniem, które są cenionymi specjalistami i nie korzystałem ani nie skorzystam z programu Mieszkanie dla młodych.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 22:05 #169588

czym się różni handlowiec po technikum od automatyka po technikum?

No właśnie niczym. I po co takie kretyńskie kryteria wprowadzać?

dobrze, że miasto chce tu zatrzymać osoby młode i wykształcone.

Jasne - już widzę jak ta elita specjalistów wysokiej klasy rzuca się na te 30parę m/kw.
To może zastosować taki myk : wszystkich bez wyższego wykształcenia eksmitować i dać te mieszkania magistrom?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 23:16 #169589

W puli znalazło się 10 mieszkań do remontu w "atrakcyjnej" lokalizacji.Już widzę te rzesze MŁODYCH inżynierów,magistrów i doktorów stojących w kolejce po swoje upragnione M.
Moim zdaniem żeby zatrzymać w mieście młodych i w miarę wykształconych obywateli...mieszkanie za free do remontu to zdecydowanie za mało.
Czym jest te 10 mieszkań w skali problemu???

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Mieszkania dla młodych wracają 2016/11/24 23:23 #169590

Ktoś myśli że tych 10 ,,magistrów" popchnie Bytom do przodu i za 2 lata będziemy mieli tu co najmniej "Krzemowa Dolinę" - bardziej bym podejrzewał jakiś przekręt, nie zdziwiłbym się gdyby te mieszkania już były przydzielone tylko pretekst był potrzebny aby to zalegalizować.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Robert CzykielGhost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone