Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Skarby Muzeum Górnośląskiego 2010/11/25 11:26 #59978

Jakie ciekawe eksponaty znajdują się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu? Od 2 grudnia, w czwartki, będą mogli to sprawdzić uczestnicy cyklu muzealnych spotkań. Jest to jedyna okazja, by zobaczyć niektóre z najcenniejszych zabytków, niejednokrotnie przechowywanych w muzealnych magazynach i rzadko prezentowanych na ekspozycjach.

Co tydzień, od godziny 17.00, przybliżana i analizowana będzie historia innego, wybranego eksponatu, a muzealni kustosze spróbują przenieść słuchaczy w przeszłość bliższą lub dalszą. Od wycieczki po Bytomiu wczoraj i dziś, poprzez odkrywanie stroju cieszyńskiego czy arcydzieł sztuki, historię bytomskiego herbu aż po odkrycia archeologiczne i przyrodnicze. Proponowana tematyka jest tak różnorodna, że każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

Sięgając do zapisków z 1911 roku o początkach bytomskiego muzeum, dowiadujemy się, że o jego powołaniu w 1910 roku zdecydowało niewielkie grono osób. Kolekcjonerzy i miłośnicy przeszłości miasta już wcześniej gromadzili zabytki, starali się o uwiecznienie na obrazach, rysunkach i fotografiach interesujących miejsc i budowli. Jednym z nich był wywodzący się z Siemianowic kupiec Simon Macha. Jego pasji zbieracza zawdzięczamy cenną kolekcję fotografii z końca XIX oraz początków XX wieku. Zbiór ten stanowi bazę dla pierwszego ze spotkań, na którym zostanie zaprezentowany pokaz multimedialny „Bytom wczoraj i dziś. Miasto i ludzie” (2 grudnia 2010). Wykorzystuje on także materiały pochodzące z prywatnych zbiorów osób współcześnie kolekcjonujących fotografie i pocztówki (Czesława Czerwińskiego, Macieja Skalskiego, Marii Słodczyk, Joachima Wypicha, Rafał Pietrzyka i innych). Dzięki nim możemy uruchomić wyobraźnię i zobaczyć zmieniające się miasto i jego mieszkańców. Aby zrozumieć temat musimy jednak sięgnąć do źródeł, którymi są początki fotografii oraz pocztówek.

Pierwsi fotografowie pojawiali się w większych miastach na początku lat 50. XIX w. Na Śląsku stałe zakłady fotograficzne zaczęły powstawać w latach 60. XIX wieku. Natomiast największy rozkwit pocztówki nastąpił od lat 90. XIX wieku.

Termin: co tydzień w czwartek; godzina: 17.00
Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, świetlica muzealna, wejście od ul. Marsz. Józefa Piłsudskiego

Program:
2 grudnia 2010, godz. 17.00 „Bytom wczoraj i dziś. Miasto i ludzie”, prowadzi: Izabela KĂźhnel
9 grudnia 2010, godz. 17.00 „Niezwykłe i bogate elementy stroju cieszyńskiego”, prowadzi: Maria Kuczyńska
16 grudnia 2010, godz. 17.00 „Herb Bytomia – czy na pewno autentyczny?”, prowadzi: Tadeusz Hadaś
13 stycznia 2011, godz. 17.00 „Pejzaż miejski w XVIII – wiecznych grafikach Antonia Canale”, prowadzi: Iwona Mohl
20 stycznia 2011, godz. 17.00 „Naukowa wojna o kagu (szkielet kagu Rhynchetos jubatus) – jeden z najcenniejszych, choć nie do końca gotowy eksponat Działu Przyrody Muzeum Górnośląskiego”, prowadzi: Roland Dobosz
27 stycznia 2011, godz. 17.00 „Tajemnice cmentarzyska w Krzanowicach”, prowadzi: Marian Pawliński
3 lutego 2011, godz. 17.00 „Magia pocztówki dźwiękowej czyli jak słuchano muzyki popularnej za Żelazną Kurtyną?”, prowadzi: Marcin Ogrocki
10 lutego 2011, godz. 17.00 Witold Wojtkiewicz – cykl „Ceremonie” na przykładzie dzieła „Idylla – Swaty” z 1908r., prowadzi: Marek Meschnik
17 lutego 2011, godz. 17.00 „Od jaja do typu. Muzea a bioróżnorodność”, prowadzi: Roland Dobosz
24 lutego 2011, godz. 17.00 „Niekonwencjonalna broń powstań śląskich (Bijoki z 1921r)”, prowadzi: Tadeusz Hadaś
3 marca 2011, godz. 17.00 „Grób szamana z cmentarzyska w Przeczycach koło Siewierza”, prowadzi: Dorota Podyma

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Skarby Muzeum Górnośląskiego 2010/11/27 21:24 #60273

Moim zdaniem cenna inicjatywa. Liczę, że spotkania przyciągną odpowiednią grupę słuchaczy i że będą kontynuowane w przyszłości. Tematy mają, jak rozumiem, "krążyć" wokół eksponatów MG i myślę, że to daje duże możliwości, skoro muzeum posiada bogate, różnorodne zbiory. Może dałoby się na spotkania zapraszać też różne znane osoby z dziedzin, w których specjalizuje się muzeum. Od razu skojarzyło mi się to z Wieczorami Bytomskimi, które organizował kiedyś Klub Literacki w Bytomiu z inicjatywy Władysława Studenckiego. Prelegentami byli zarówno członkowie klubu jak i zapraszani goście. W Klubie organizowano spotkania z najznakomitszymi literatami, podróżnikami oraz ludźmi nauki i sztuki tego okresu w Polsce (Klub założono w 1948), którzy wygłaszali odczyty poświęcone literaturze, sztuce, kulturze i innym dziedzinom. Byli to np.: Konrad Górski, Kazimierz Wyka, Jarosław Iwaszkiewicz, Maria Dąbrowska, Stanisław Pigoń, Julian Krzyżanowski, Władysław Broniewski, Julian Przyboś, Wisława Szymborska, Roman Brandstaetter, Karol Estreicher, Zofia Kossak-Szatkowska, Jerzy Andrzejewski, Jan Parandowski, Władysław Tatarkiewicz, Aleksander Gieysztor, Zenon Klemesiewicz, Kazimierz Michałowski.

Ale dajmy głos pracownikom MG, którzy z pewnością też będą mieli nam jeszcze wiele ciekawych rzeczy do zaprezentowania. Nie mogę się doczekać pierwszego spotkania. ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Robert CzykielGhost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone