Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Znikający Karb, znikający Bytom 2015/03/31 10:45 #157614

Kamienica przy ul. Konstytucji 100 jest jednym z ostatnich tak starych budynków w dzielnicy. Dawniej była jedną z piękniejszych na Karbiu. Niestety przez te wszystkie lata została dotkliwie doświadczona przez szkody górnicze. Pękające mury sukcesywnie naprawiano, lecz w ostatnim czasie nie była już przez nikogo zamieszkiwana. Wynikało to z decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który uznał, że stan budynku nie pozwala na jego zasiedlenie. Użytkowane były jedynie lokale na parterze, gdzie działały sklepy spożywcze, lecz powyżej ich witryn ustawiono drewniane rusztowania zabezpieczające przechodniów przed zdobieniami odpadającymi z elewacji.

Tyle krótka informacja za bytomski.pl. Ważniejsze są jednak okoliczności w jakich podjęto taką, a nie inną decyzję. Właścicielem kamienicy jest Spółka Restrukturyzacji Kopalń. PINB zgodnie ze swoim obowiązkiem żądał od spółki zapewnienia bezpieczeństwa, czy to poprzez remont, czy przez wyburzenie. Niestety wybrano drugie rozwiązanie. A to za sprawą inwestora, który planuje budowę kolejnego „parku handlowego” w sąsiedztwie. Jak pisze bytomski.pl: Budynek utrudniał bowiem skomunikowanie terenu inwestycji z ulicą Konstytucji. W jego miejscu miałaby powstać droga wjazdowa na parking przyszłych marketów.

I tym sposobem coraz mniej Karbia w Karbiu. Po dramatycznych wydarzeniach z 2011 roku zniknął cały kwartał budynków przy Pocztowej i Technicznej. Wcześniej ten sam los spotkał wiele innych budynków, a nawet kwartałów. Takie są konsekwencje prowadzonej pod dzielnicą eksploatacji złóż węgla kamiennego i to oczywiście metodą „na zawał”.

Z tych samych przyczyn w szybkim tempie znika bardzo malownicze osiedle drewnianych domków w kwartale ulic Słoneczna, Północna, Mickiewicza. Niestety tak dzieje się również w Śródmieściu, Miechowicach, na Bobrki i Rozbarku. Najbardziej żałuję, że nie jest realizowane w to miejsce budownictwo zastępcze. W efekcie miasto usiane jest „dziurami”. Oczywiście najbardziej kłują w oczy te usytuowane w ścisłym centrum, na Rynku, przy ulicy Kwietniewskiego i Krakowskiej.

I tak znika od lat miasto, w którym do dzisiaj kocha się tysiące mieszkańców i przyjezdnych, a którego przekleństwem są jego podziemne skarby.


Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Znikający Karb, znikający Bytom 2015/03/31 10:48 #157615

Przed chwilą napisałem o kamienicy przy ulicy Konstytucji 100, a już pojawiły się informacje o kolejnych wyburzeniach budynków w Karbiu, tym razem przy ulicy Kołłątaja. Wyburzone zostaną dwa budynki, łącznie osiem klatek. Przyczyna ta sama – szkody górnicze. Trudno znaleźć powyższe informacje na stronach bytom.pl, a zwłaszcza wyjaśnienia. Dobrze byłoby wiedzieć, jak kształtuje się sytuacja w tej dzielnicy, ale i w całym mieście, jeżeli chodzi o zagrożenia budowlane związane z prowadzoną działalnością górniczą w mieście. Mieszkańców interesują ustalanie zawarte między miastem, a przedsiębiorcą górniczym, zwłaszcza w kwestii szkód górniczych: odszkodowań, budownictwa zastępczego, usuwania szkód. Wspomnę tylko o konsekwencjach prowadzonego wydobycia dla ostatniego odcinka obwodnicy północnej, czyli także dla nas kierowców i naszego bezpieczeństwa.

Jakby tego było mało, to budynki przeznaczone do rozbiórki przy ulicy Kołłątaja, już są rozkradane przez złomiarzy, mimo że jeszcze nie wysiedlono wszystkich lokatorów domów. Czyli dzieje się to na oczach ludzi, którzy muszą zostawić dorobek swojego życia. Złodzieje są tak bezczelni, że pojawiają się w dzień, nie obawiając się niczego. Czy tak to powinno wyglądać?


Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Znikający Karb, znikający Bytom 2015/03/31 11:19 #157617

Trudno znaleźć powyższe informacje na stronach bytom.pl, a zwłaszcza wyjaśnienia. Dobrze byłoby wiedzieć, jak kształtuje się sytuacja w tej dzielnicy, ale i w całym mieście, jeżeli chodzi o zagrożenia budowlane związane z prowadzoną działalnością górniczą w mieście. Mieszkańców interesują ustalanie zawarte między miastem, a przedsiębiorcą górniczym, zwłaszcza w kwestii szkód górniczych: odszkodowań, budownictwa zastępczego, usuwania szkód.


Odsyłam do BIP i uchwały RM syg. III/14/14 w sprawie wieloletniej prognozy finansowej miasta Bytomia na lata 2015-2030. Na ostatniej stronie tego dokumentu, a zarazem ostatniej stronie wykazu wieloletnich przedsiębzięć inwestycyjnych, widnieje punkt 1.3.2.41: "Wyłączenie z użytkowania zabudowy mieszkalnej przy ul. Kołłataja 21-27 i 22-28 ze względu na potwierdzone zagrożenie dla bezpieczeństwa uzytkowego." Kwota operacji koordynowanej przez Bytomskie MIeszkania 1 830 000 zł.

Pomogłem Panu znaleźć informacje na interesujący Pana temat, teraz proszę Pana o odpowiedź na moje pytanie dotyczące nieruchomości opisanych przez Pana w raporcie NIK z 2012. Założony przeze mnie wątek, został przeniesiony przez kogoś do działu POLITYKA. Czy doczekam się odpowiedzi? Często strofuje Pan lokalnego dziennikarza, że nie raczył zapytać Pana o zdanie, więc ja, kolejny raz, idąc w zgodzie z Pańskimi oczekiwaniami, pytam Pana o zdanie ww sprawie.

Wątek, o którym piszę, znajdzie Pan w poniższym linku:
www.bytomski.pl/forum-bytomia/polityka-i...ortu-nik-z-2012-roku

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Znikający Karb, znikający Bytom 2015/03/31 13:12 #157619

Moja uwaga nie dotyczyła informacji zawartych na stronach BIP i to w uchwałach Rady Miasta ( zwłaszcza tak obszernej jak wieloletnia prognoza finansowa miasta Bytomia na lata 2015-2030). Ilu bytomian jest w stanie znaleźć tą informację?
Chodzi o prowadzoną politykę informacyjną miasta, która świadomie unika tematów trudnych, zwłaszcza górniczych.
Jak Pan wie raport NIK powstaje po wielotygodniowej kontroli, przede wszystkim na podstawie analizy dokumentów. Proszę mi wybaczyć, ale po dwóch latach nie pamiętam szczegółów wyjaśnień, zwłaszcza że dotyczyły one spraw z lat 60, 70 - tych XX wieku. Proszę pamiętać, że nie jestem dziennikarzem, po prostu piszę bloga, w którym bardzo wiele miejsca zajmuje moje miasto i jego mieszkańcy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Znikający Karb, znikający Bytom 2015/03/31 18:02 #157631

A raczej pamiętam to co chcę pamiętać.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Znikający Karb, znikający Bytom 2015/03/31 22:35 #157638


Jakby tego było mało, to budynki przeznaczone do rozbiórki przy ulicy Kołłątaja, już są rozkradane przez złomiarzy, mimo że jeszcze nie wysiedlono wszystkich lokatorów domów. Czyli dzieje się to na oczach ludzi, którzy muszą zostawić dorobek swojego życia.

Robią to zapewne z nudów. Wszak B. Komorowski oświadczył, że żyjemy w złotym wieku dla Polski

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Znikający Karb, znikający Bytom 2015/03/31 23:53 #157640

Raczej z lenistwa, niechce sie im podjac pracy na etacie...a Komorowski to jakis kròl czy co to

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Znikający Karb, znikający Bytom 2015/04/02 22:48 #157727

Oczywiście za czasów tego byłego prezydenta miasta Bytomia był złoty wiek i tylko przez pomyłkę zadłużenie Bytomia było takie duże a nagle przez pomroczną jasność mieszkańcy wypieprzyli tego Pana ze stanowiska łącznie z całą radą miasta

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone