Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 20:22 #118528

Oto pan Marszałek Matusiewicz, oświadczył, że w Chorzowie w nowych okresie programowania powstanie za 250 mln. zł. Śląskie Park Nauki. Z jednej strony można powiedzieć, w końcu. Hurra. Nareszcie. Dla mnie nie jest to jednak powód do radości. Nie dlatego, że jestem przeciwnikiem Śląskiego Parku Nauki (dlaczego nie Centrum Nauki?). Nie dlatego , że kwota wydaję się być wysoko, bo nie jest. Jestem zaniepokojony, że władze województwa, nie skorzystały z doświadczeń Warszawy czy np. Londynu. Tam, jedną z podstaw decyzji o lokalizacji inwestycji o wyjątkowym charakterze i znaczeniu, była chęć ratowania dzielnicy czy pewnej zdewastowanej części miasta. W Warszawie Centrum Nauki Kopernik, powstał na Powiślu, dzielnicy, zaniedbanej, omijanej przez developerów i inwestorów. W Londynie było jeszcze gorzej. I właśnie dlatego tamtejsze władze postanowiły ulokować tam tak ważne dla prestiżu miasta inwestycje: Centrum Nauki Kopernik i Miasteczko Olimpijskie. U nas, na Śląsku, ściślej w Katowicach, władza samorządowa, decyzje opiera na dziwnej kalkulacji. Wybudujemy Śląski Park Nauki w Parku Śląskim. Dlaczego tam? Może dlatego, że jest zarządzany przez kolegę z partii. Może ma to być „trampolina” dla niego? A może dlatego, że będzie taniej?. Odpowiedzi nie znam, ale wiem, że z gruntu jest ona błędna. Park Śląski nie wymaga takiego wsparcia. Wymaga dobrego zarządzania. Wymaga zakończenia inwestycji w kolejkę linową, w przebudowę ZOO czy dokończenie wreszcie budowy Stadionu Śląskiego. Kolejna inwestycja nie jest mu potrzebna. Jest natomiast potrzebna Bytomiowi, gdyż jest to miasto szczególnie dotknięte skutkami restrukturyzacji górnictwa i hutnictwa. Bo ma najwyższy w regionie wskaźnik bezrobocia. Bo ma odpowiednie dla tej inwestycji tereny. Bo także zaplecze intelektualne, konieczne do zarządzania taką instytucją.
By jednak, „nie palić mostów”, proponuję aby Śląskie Centrum Nauki nie było ulokowane w jednym miejscu ale dwóch lub trzech. W Bytomiu winna być centrala i główny ośrodek. W Parku Śląskim należy wykorzystać tradycję i zaplecze Obserwatorium Astronomicznego, i na tej bazie rozbudować część Obserwatorium i ośrodek propagujący badania kosmiczne. W Sosnowcu, zaś mógłby powstać Centrum Paleontologiczne i Geologiczne. W każdym razie , przy obecnych połączeniach komunikacyjnych , takie rozwiązanie nie wydaje się być nielogiczne.
Dlatego wzywam was wszystkich do zaprotestowaniu przeciw, lokalizacji Śląskiego Parku Nauki w Parku Śląskim. Oczekuję zmiany decyzji i podjęcia rozmów o nowej lokalizacji w oparciu o kryteria rozwoju części konurbacji. Proszę was o składanie podpisów pod wspólną petycją.

katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... zenie.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 21:09 #118537

Matusiewicz jest "na wylocie" i w związku z tym w spawie lokalizacji nic jeszcze chyba nie jest do końca przesądzone. Obecna władza planować i obiecywać lubi. z realizacja jest gorzej.
A petycja? "Żadnych złudzeń panowie, żadnych złudzeń..." jak powiedział polityk sąsiedniego państwa w czasie wizyty w Polsce.

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 21:16 #118541

• LucjanG
  • LucjanG Avatar
  • Gość
  • Gość
Masz na myśli tą inicjatywę czy coś nowego?

www.slaskiecentrumnauki.pl/

Jeśli o nową, to popieram. Jest zbieżna ze staraniami obecnych władz na rzecz zmiany lokalizacji Śląskiego Centrum Nauki. Taka petycja złożona na ręce nowego marszałka znacznie wzmocniłaby wydźwięk starań.

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 21:40 #118547

• Ratmk
  • Ratmk Avatar
  • Gość
  • Gość
To centrum nauki ma być w Katowicach. Park jest w Chorzowie, co daje złudzenie policentryzmu w GOP, ale to tylko złudzenie. Park powstał w kompleksie z osiedlem 1000 lecia, osiedla katowickiego - jednego z najludniejszych w Polsce. Park służy więc przede wszystkim katowiczanom. Zresztą np. obwodnica Chorzowa też poleci tak, że oddzieli Chorzów od Parku, a więc ten park jakoś specjalnie integralny z Chorzowem nie jest.

Żeby Centrum powstało w Bytomiu musiałby zaistnieć porządny system transportu GOP. Dostać się z Katowic np. do EC Szombierki to trzeba umieć.

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 21:42 #118548

Wydaje mi się, że trzeba rozmawiać zarówno o nowej lokalizacji (nie Park Sląski) jak i o nowej koncepcji. Domaganie się by ŚCN było wyłącznie w Bytomiu, może po prostu być za słabe. Należy wspierać istniejące rozwiązania i doświadczenie i patrzeć na tę inwestycję również z racji konurbacji. Dlatego uważam, że należy dyskutować i o Bytomiu i o Parku Śląskim a nawet o Sosnowcu.

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 21:50 #118550

Patrząc na to z punktu widzenia marszałka niestety ale lokalizacja w parku wydaje się optymalna.
W tym miejscu centrum stanowić będzie mogło część tradycyjnego dal mieszkańców aglomeracji kompleksu rozrywkowego.

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 21:52 #118551

Tylko, że nie mówimy o rozrywce, ale o inwestycji zmieniającej oblicze konurbacji. O katalizatorze zmian.

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 21:56 #118553

To zależy jak to centrum jest odbierane. Lokalizacja w parku sugeruje,ze jednak jako element rozyrwyki- na zasadzie jedziemy do parku i mamy do wyboru słonia, karuzele albo centrum.

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 22:00 #118554

Marszałek chce po prostu inwestować w to, co jego. Tutaj ewidentnie nie chodzi o dobro województwa, ale o dofinansowanie marszałkowskiego parku, żeby odwrócić uwagę od sypiącego się kąpieliska Fala, rozpadających się alejek i przestarzałego lunaparku. Później marszałek będzie mógł się chwalić, że modernizuje park, a faktycznie to, co w nim do tej pory było, dalej będzie zaniedbane.

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 22:21 #118559

• LucjanG
  • LucjanG Avatar
  • Gość
  • Gość
Marszałek chciał sobie wybudować po prostu pomnik za życia. Niezrozumiałym jest budowa nowego obiektu, kiedy na wyciągnięcie ręki są poprzemysłowe obiekty wymagające zagospodarowania na nowe funkcje. Wpierw mówiono, że UE nie finansuje budowy nowych obiektów. Nagle budowa ŚCN wpisuje się w I cel tematyczny Wspieranie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji.

Niezagospodarowanie EC Szombierki w ciągu najbliższych dwóch lat skazuje ten obiekt na zagładę. Lokalizacja w nim ŚCN byłaby impulsem dla zagospodarowania pozostałej części obiektu na inne funkcje, w tym komercyjne, gdyż samo ŚCN nie zapracowałoby na ten obiekt. Ważne jest również, że EC Szombierku leży na granicy trzech dzielnic Bytomia: Bobrka, Karbia i Szombierek. W mojej ocenie byłby to znaczący impuls rozwojowy dla tych dzielnic. Równolegle trwają starania o wpisanie na listę projektów kluczowych BeCetki - drogi północ-południe łączącej miasto z DTŚ oraz uwalniającej dojazd do terenów pod inwestycje, w tym do EC Szombierki. To, czy tam miałaby się znaleźć część ŚCN, to już inna bajka. Stanowisko Sosnowca popierają także Gliwice, które uważają, że ŚCN powinno mieć charakter rozproszony.

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 22:35 #118561

To są właśnie argumenty za EC Szombierkami. Pamiętać jednak trzeba, że jest to obiekt prywatny. Wydaje mi się, że kooperacja w tej sprawie z Fortum jest jak najbardziej możliwa, takie przynajmniej uzyskałem zapewnienia w drugiej połowie 2012 roku.
Co do Gliwic, należy wpierw ustalić czy aby oni sami nie chcą mieć własnego Centrum?

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 22:41 #118563

• LucjanG
  • LucjanG Avatar
  • Gość
  • Gość
Stanowisko Fortum się nie zmieniło - są otwarci na współpracę.
Gliwice optują za czymś w tym stylu: www.nocnaukowcow.com.pl/

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 23:34 #118567

To co, piszemy petycję i zbieramy podpisy!

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 23:35 #118568

Fajnie się rozmawia, ale powiedzcie mi proszę - jak pięciolatkowi - co my możemy zrobić w tej sprawie? Jak mam protestować przeciwko lokalizacji w Chorzowie? Jak mam lobbować za lokalizacją w Bytomiu? Co podpisać, gdzie zadzwonić, w kogo rzucić kamieniem? ;)

Ja tam jestem laikiem, ale wydaje mi się, że - jak to zazwyczaj bywa z politykami - decyduje opinia publiczna. I tutaj sprawa jest prosta: praktycznie każdy z Bytomia jest za Bytomiem, a praktycznie każdy spoza Bytomia jest przeciwko :) Gdyby udało się przekonać znaczącą część mieszkańców GOP do naszej lokalizacji to dalej poszłoby już dużo prościej.

Może jakiś marketing? PR? (z tym u nas nie najlepiej)?

Może taki film jak o Miechowickiej Ostoi Leśnej powinien powstać o EC Szombierki? I to stricte w celu wypromowania tego budynku? Myślę, że jeśli Fortum jest otwarte na współpracę to powinni się "zrzucić" po 50% razem z miastem na takie działania promocyjne. Takie pieniądze to nie wydatek tylko inwestycja...

Śląskie Centrum Nauki 2013/01/20 23:53 #118570

Petycje można pisać w sprawie klombu albo piaskownicy. Jedyne co trafi do przekonania to argumenty o charakterze ekonomicznym. Należy wykazać,ze lokalizacja w Szombierkach pozwoli zaoszczędzić sporo gotówki. A to w sytuacji kiedy w budżecie województwa zieją coraz większe pustki może mieć znaczenie.

Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone