Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 08:02 #148685

• Robert Białas
  • Robert Białas Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Serdecznie zapraszam 18 września, w czwartek, na godz. 18:00 na spotkanie z dr Robertem Krzysztofikiem, które odbędzie się w sali dolnej (kinowej) Centrum im. Ks. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego przy Parafii św. Jacka w Bytomiu, wejście od ul.Matejki (300m. od Muzeum Górnośląskiego). Spotkanie będzie trwało godzinę.
Tematem spotkania będzie ocena stanu Bytomia, prawie 2,5 roku po zakończeniu zleconych przez KE, badań nad przyczynami kurczenia się miast w Europie. Czy nadal Bytom jest na negatywnej ścieżce rozwoju? Czy widać pozytywne tendencje czy też odwrotnie, negatywne czynniki się wzmocniły? Czy miastu grozi rozpad?
Przypominam, że w ocenie badaczy, Bytom został uznany, wśród miast badanych, za miasto w najgorszej sytuacji. Część naukowców uznało nawet, że jest miastem, które czeka degradacja znaczenia zarówno pod względem społecznym jak i politycznym. Miasto ich zdaniem utraciło "wolę rozwoju" i z tego powodu można uznać, że jest "miastem nikomu nie potrzebnym".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 09:58 #148704

Jak dla mnie to najlepszą odpowiedzią na pytanie, czy miasto się będzie rozwijać, czy nie i jakie są jego perspektywy jest odpowiedź LUDZIE.
Tak na niemal każdy problem odpowiada Małgorzata Mańka-Szulik i poniekąd jest to właściwa odpowiedź.

Problem Bytomia wynika poniekąd ze słabego utożsamiania się ludzi z miastem i marnej integracji społeczeństwa. Naprawdę na forach w necie jest szalenie mało osób chwalących Bytom (a przecież jest się czym chwalić, a i inne miasta mają swoje minusy). Moim zdaniem przyczyna takiego stanu rzeczy tkwi w sporych utrudnieniach w integracji ludzi- po pierwsze jest to mała ilość miejsc pracy w mieście, po drugie anonimowość zarządzania nieruchomościami (naprawdę lepiej, gdyby były to wspólnoty, nawet wewnątrz spółdzielni i spółek), po trzecie duzy chaos własnościowy. Ale na szczęście ta sytuacja powoli się zmienia. Paradoksalnie nowy stadion z tego punktu widzenia może mieć działanie pozytywne, ale są lepsze i tańsze rozwiązania. Ot, chociażby pojawienie się jakichś miejskich tradycji.

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 12:32 #148713

Można narzekać na pomysł stadionu, czy na kibiców, wrzucając ich do jednego wora ze stadionowymi bandytami, którzy wbrew powszechnej opinii nie stanowią większości na Olimpijskiej, ale nowy obiekt pomoże miastu wizerunkowo. Po pierwsze przestaniemy być wyśmiewani za stan obecnego obiektu, a po drugie nowy obiekt sprawi, że lepsi piłkarze i sponsorzy będą pojawiać się w klubie (nie raz zawodnik wyjechał po tym, jak zobaczył warunki, w jakich miałby trenować i grać), a jeśli to przełoży się na wyniki i Polonia będzie awansować, to o Bytomiu znów będzie więcej w telewizji, będą przyjeżdżać dziennikarze, będą kręcone materiały filmowe.
Będzie wtedy przyjeżdżać więcej kibiców gości, z różnych zakątków Polski, a oni też jakąś opinię o mieście zaniosą dalej. I to od nas zależy, czy od dworca do stadionu zobaczą brudne ulice, walące się budynki i wyzywających ich ludzi, czy może odremontowane kamienice, czyste chodniki i ludzi, którzy nie widzą w nich wrogów.

Można też narzekać, że Dni Bytomia w 3 odsłonach pochłonęły spore koszty, ja ani tego zdania nie popieram, ani nie przeczę, nie mam dokładnych danych. Ale szukając pozytywów - dostaliśmy nie 1, a 3 okazje do wspólnej zabawy mieszkańców.
Tylko takie imprezy trzeba też odpowiednio nagłaśniać w innych mediach, niż Internet.
Taki pomysł mi się zrodził przed momentem: mamy otwarty nowy amfiteatr (nie wchodźmy w dyskusję, czy to dobrze, czy nie, bo nie o to mi chodzi). A gdyby tak corocznie urządzać tam bytomski kabareton? Albo w naszej operze? Przecież takie imprezy są nie tylko w Warszawie, Krakowie, Sopocie czy Opolu? Skoro Lidzbark czy Dąbrowa Górnicza mogą, to dlaczego nie Bytom? Gdyby taka impreza powstała, można by ją transmitować najpierw regionalnie (TVP Katowice, TV Silesia), a jeśli to przyniesie efekt i poziom widowiska będzie dobry, to może po kilku latach impreza będzie miała swoją rangę i zainteresują się nią lepsze stacje... Ale kiedyś trzeba zacząć...

Przestańmy we wszystkim szukać negatywów, bo to w większości od naszego nastawienia zależy przyszłość tego miasta...
Mój sąsiad często powtarzał, że Bytom to brudne miasto... Przestał, gdy nie wytrzymałem i odparłem, że byłoby trochę czystsze gdyby sprzątał po swoim psie... Zawsze najwięcej zależy właśnie od nas samych! Każdy potrafi narzekać, ale odpowiedzmy sobie na proste pytania... Co sami robimy, żeby to miasto miało dobrą opinię? Czy czujemy na sobie jakąś odpowiedzialność za jego losy?

Czy inwestycje mogą jakoś pomóc w poprawie wizerunku Bytomia? Czy mają wpływ na jego przyszłość? Owszem...
Remonty kolejnych kamienic poprawią jego wygląd, żeby miasto nie odstraszało wyglądem i zwiększają komfort życia mieszkańców.
Rewitalizacja drugiego stawu oraz różnych skwerów da więcej miejsc do wypoczynku, czyniąc miasto bardziej przyjaznym dla jego mieszkańców.
Więcej ścieżek rowerowych i orlików pokaże, że Bytom stawia na aktywność fizyczną i popiera zdrowy tryb życia.
Remonty dróg poprawią komunikację z innymi miastami, poprawią zdanie kierowców o naszym mieście, a mieszkańcy odczują, że łatwiej przemieszczać się między konkretnymi miejscami.
Remont dworca skończony, ale gdyby jeszcze odnowić perony i wywalczyć więcej połączeń, również byłby to plus dla miasta.

Pomysłów jest cała masa, ale co z tego, skoro zaraz ktoś zacznie narzekać, że nie ma pieniędzy, że długi...
Żeby były zyski, czasem trzeba się zadłużyć i zainwestować, żeby coś zaczęło te zyski przynosić...

To miasto ma przyszłość. Ale to, jaka ona będzie, zależy od naszego podejścia. Przestańmy się spierać, a zacznijmy o to miasto dbać, wspólnie. Nie ważne czy ktoś popiera panów Koja, Wołosza, Brzezinkę, Wojcika, czy kogo tam jeszcze... Bądźmy ponad to, popierajmy Bytom i patrzmy na jego dobro!

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 13:02 #148716

Po pierwsze przestaniemy być wyśmiewani za stan obecnego obiektu

Nie zliczę sytuacji, gdy podróżując po kraju i przyznając się, że jestem z Bytomia byłem wyśmiewany za stadion. Raz na mazurach pani w sklepie nawet mi nie chciała sprzedać krakowskiej podsuszanej tylko powiedziała, że za taki stadion to może mi zaraz w pysk strzelić.

Ogólnie to cały Twój post można podsumować jednoznacznie - zaciągnąć kredyt na miliard, wszystko wydać na permanetne Dni Bytomia i wówczas będzie o nas TAK GŁOŚNO, że będziemy krainą mlekiem i miodem płynącą.

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 13:09 #148717

Oj coś mi się zdaje, że zaczyna nam przybywać nowych (wyborczych) forumowiczów. Może lepiej piszcie pod nazwiskami, żeby te wszystkie pomysły lepiej było przypisać do konkretnych osób. A potem ocenić ich wiarygodność i wykonanie.

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 13:22 #148718

Urzędnicy się nudzą ;-)

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 13:25 #148719

No chyba tak. A może już zabezpieczają sobie stołki?

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 13:36 #148721

"mamy otwarty nowy amfiteatr" Zaraz się dowiemy , że ma korzenie greckie Muszla (potwierdzone 5 rodzin postanowiło zamieszkać w Byto powód amfiteatr)

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 13:55 #148722

Ogólnie to cały Twój post można podsumować jednoznacznie - zaciągnąć kredyt na miliard, wszystko wydać na permanetne Dni Bytomia i wówczas będzie o nas TAK GŁOŚNO, że będziemy krainą mlekiem i miodem płynącą.

A czy gdziekolwiek napisałem, że trzeba robić wszystko od razu? Dałem tylko przykłady działań... I zaznaczyłem przy tym, że najwięcej zależy od samych zainteresowanych. Efekt? Taki, jak przewidywałem, są kpiny, bo łatwo się śmiać, że ktoś zabrał głos, ale na 5 komentarzy brak jakiegokolwiek dającego przykład, co zrobić dla poprawy wizerunku miasta... Bo krytykować w sieci potrafi każdy, szkoda, że tak łatwo nie przychodzą ludziom do głowy pomysły na rozwój miasta...

A co do innych postów to nie, nie jestem wyborczym forumowiczem, nie mam powiązań z żadnym politykiem, nie popieram też żadnego konkretnego ugrupowania. Wyrażam jedynie swoje własne poglądy.

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 14:10 #148725

" Najpewniejszą drogą do przewidywania przyszłości jest zrozumienie teraźniejszości." - John Naisbitt

Było kiedyś miasto Detroit. Tam wielkie stadiony. Jakoś oddanie do użytku w 2002 stadionu Ford Field za 420 mln dolarów nie zatrzymało ucieczki ponad 25% mieszkańców. lata 2000 - 2010
U nas stadionem zarządzać będzie jakaś spółka, bądź diabeł wie co za inny dzierżawca, który zrekompensuje to sobie podwyżką cen wody, która to ucieczkę ludzi z miasta raczej przyspieszy.

Wracając do przykładu miasta, które zbankrutowało. Był tam wielki Silverdrome, teraz popada w ruinę ...
Silverdrom www.wykop.pl/ramka/1996826/porzucony-stadion-w-detroit/
deadspin.com/striking-photos-of-the-aban...ilverdome-1577478667

demografia miasta pl.wikipedia.org/wiki/Detroit
Ford Field stadiony.net/stadiony/usa/ford_field

Uważam, ze nie możemy wydawać ostatnich pieniędzy i zaciągać kolejne kredyty na kompleks prezydenta i przez 20 lat liczyć na łaskę dzierżawcy.

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 14:37 #148730

del

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 15:08 #148735

PS Czy ktoś może przypomnieć, jakiego okresu dotyczyły poprzednie badania dr Krzysztofika?

Badania przeprowadzano w ramach projektu "Polityka miejska w ośrodkach regresu demograficznego w ujęciu europejskim (Shrink Smart)" w latach 2009-2012.

www.us.edu.pl/shrink-smart

Wnioski na temat Bytomia i Sosnowca znajdują się pod tym linkiem (trzeba wejść w documents i otworzyć odpowiedni plik pdf).

www.shrinksmart.eu/

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 21:28 #148753

"wolę rozwoju"

Chyba zdolność rozwoju. Tak na marginesie, to dr R. Krzysztofik opracował w 2012 roku wytyczne do aktualizacji strategii Bytomia, które znalazły się w opracowaniu diagnostycznym BYTOM 2020+ a w efekcie końcowym w zaktualizowanej strategii Bytomia. Pytanie retoryczne: czy można w ciągu 2,5 roku odwrócić negatywne trendy z ostatnich 19 lat?

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 21:42 #148754

Nie. Ale jak widać można je twórczo rozwinąć i pogłębić.

Czy Bytom to miasto z przyszłością? 2014/09/12 21:50 #148755

Zastanawiam się czy Krzysztofik znowu będzie przedstawiał Sosnowiec jako wzór do naśladowania. Ostatnio nieźle mnie tym rozbawił.

Moderatorzy: Robert Białas
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone