Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 01:13 #150600

• Robert Białas
  • Robert Białas Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Gdy w 2012 r. Bytom został zaliczony przez międzynarodowy zespół naukowców do najbardziej dotkniętego skutkami przeobrażeń społeczno-gospodarczych miasta wśród wszystkich badanych miast Unii Europejskiej, paradoksalnie przed miastem pojawiła się szansa! "Wyszliśmy z cienia" i o problemach miast europejskich dotknietych poważnymi, negatywnymi zjawiskami, zaczęto mówić w kontekście przemyślanej pomocy ze strony Unii i poszczególnych państw. Bytom, był pokazywany jako przykład miasta najbardziej dotkniętego degradacją. Skala degradacji i negatywnych zjawisk jest tak duża, że część naukowców zaliczyła Bytom do kategorii „miast nikomu niepotrzebnych”.
Mając takie wyniki badań grupa naukowców z dr R. Krzysztofikiem na czele przekonała komisarzy unijnych, by zmieniono sposób podziału środków dla wymagających pomocy obszarów problemowych zwanych Obszarami Strategicznej Interwencji – OSI.
Minister E. Bieńkowska już pod koniec 2012 r. zapowiedziała, że miasto otrzyma w ramach OSI co najmniej 100 mln euro na wsparcie działań rozwojowych, które winny w perspektywie kilkunastu lat sprowadzić miasto z negatywnej ścieżki rozwoju i wprowadzić na pozytywną. Znaczenie tych funduszy dla wsparcia pożądanych przemian strukturalnych i społecznych jest ogromne i nie do przecenienia.
Ponieważ mamy już koniec 2014 roku, pierwszego roku nowej perspektywy finansowej, dlatego Urząd Marszałkowski dopominał się o podanie listy propozycji projektów, które miasto chce zrealizować w ramach środków finansowych dedykowanych dla miasta w ramach OSI. Pan prezydent Bartyla przygotował, bez konsultacji z kimkolwiek, listę zwierającą łącznie 44 projekty "twarde" i 52 projekty "Miękkie". Listę projektów załączam w postacji plików pdf. Otrzymałem ją od radnego, który musiał zwrócić się z interpelacją do prezydenta by móc otrzymać odpowiedź na pytanie na co pan prezydent Bartyla wraz ze swoimi ekspertami zamierza wydać ok. 510 mln. zł.
Wcześniej, zanim zaczniesz czytać, zastanów się, czy Twoje nerwy są w dobrym stanie. Jeżeli masz wątpliwości, weź coś na uspokojenie. Będzie ci to potrzebne. Ja nie wziąłem i przez trzy dni nie mogłem spać. Tak byłem oszołomiony tym, co zaproponował prezydent Bartyla!

Plik załącznika:

Nazwa pliku: OSI-listap...kich.pdf
Wielkość pliku:193 KB

Plik załącznika:

Nazwa pliku: OSI-listpr...dych.pdf
Wielkość pliku:391 KB

Plik załącznika:

Nazwa pliku: OSI-uwagid...enta.pdf
Wielkość pliku:687 KB

Ps.
Tekst "uwagi do listy propozycji prezydenta" jest długi. Można część ogólnych uwag pominąć, ale zachęcam do lektury całości.Osobno załączam tabele dla projektów "twardych" z podziałem na obszary i osobno tabelę z listą projektów "miękkich".

Oczywiście możecie się nie zgadzać z wyrażonymi tam poglądami czy osądami. Chętnie poczytam wasze uwagi. Mam jednak prośbę. Jeżeli uznacie, że te zestawienia-tabele z listami projektów są ważne, że ważne jest by zanim zapadną wiążące decyzje, mieszkańcy, grypy gospodarcze, radni, stowarzyszenia i eksperci mogli o tym porozmawiać i wypracować przemyślany pakiet projektów. Jeżeli tak będziecie uważać to proszę przesyłajcie te zestawienia swoim znajomym. Udostępniajcie na fb i portalach społecznościowych. Nie zachowujcie swoich uwag tylko dla siebie. W końcu Miasto jest Dla Mieszkańców!
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 08:24 #150608

1) Nikt chyba nie wierzył w to, że projekty przygotowane przez Bartylę i jego ekipę rządzącą miastem będzie cechować sensowność i finansowa skrupulatność. Jak się przygotowuje swój pierwszy budżet i od razu generuje 30 mln złotych deficytu, który i tak będzie musiał w końcu zostać pokryty z kieszeni mieszkańców to nie należy liczyć na to, że nagle mając do dyspozycji większą kwotę środków i dość marne umiejętności uniknie się katastrofy.

2) "Z tego podziału środków można by wnioskować, że szczególnie zdegradowanymi i wymagającymi interwencji obszarami w mieście są Śródmieście, Szombierki i Rozbark. Natomiast, Bobrek i Karb mają się paradoksalnie najlepiej, gdyż tam wartość zaplanowanych inwestycji stanowi zaledwie 2,8% całości! To zapewne zaciekawi mieszkańców tych dzielnic."

Nie miejmy złudzeń co do przyszłości. Za 15-20 lat Bytom ograniczy się do Śródmieścia, Szombierek i części Miechowic, czyli do najludniejszych pod względem zamieszkania obszarów miasta. Pozostałe dzielnice takie jak Bobrek, Karb, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra inne peryferie czeka i tak stopniowe ograniczanie zainteresowania ze strony władz miasta (skutek redukcji kosztów), co będzie prowadzić do ich wyludniania i cywilizacyjnej zapaści. Z tego punktu widzenia nie ma więc sensu alokowanie środków poza obszarami istotnymi dla przyszłego rozwoju Bytomia. Przypadek bodajże jurdy na forum, który od kilkunastu lat zabiegał u władz gminy o budowę drogi na peryferiach jest przykładem tego, jakie problemy czekają w przyszłości mieszkańców takich obszarów miasta.

3) Kompleks Bartyli pewnie rzeczywiście będzie kosztować około 100 mln złotych i oczywiście z pewnością te środki można by wydać efektywniej i sensowniej, ale przecież można się pocieszyć tym, że za te 15-20 lat, kiedy klub Polonia Bytom nie będzie już istniał (skutek procesu depopulacji i starzenia się mieszkańców miasta oraz innych sposobów spędzania wolnego czasu) zawsze pozostanie możliwość zmiany przeznaczenia tego obiektu. Noclegownia dla bezdomnych połączona ze stołówką będzie akurat na czasie.

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 08:49 #150609

Ja się nie znam to się chętnie wypowiem.

Po pierwsze - taki drobiazg - okrutnie męczy mój mózg czytanie takich sloganów, w których co drugie słowo to "aktywizacja/aktywność/aktywacja" czasami przetykane "integracją" lub "wsparciem".

Po drugie - co to do licha ciężkiego jest Centrum Wsparcia Rodziny i dlaczego kosztuje 12 baniek?! Już na pierwszym punkcie się zawiesiłem i boję się czytać dalej. W sumie mam rodzinę, to może będę mógł tam jakieś wsparcie dostać? :) Tak poważnie mówiąc to pewnie ktoś rąbnie gmach, posadzi kolejnych krewnych i znajomych królika - głównie płci żeńskiej (gdzieś ciotki, siostry i szwagierki muszą pracować) i voila!

Po trzecie - co to jest "mieszkanie chronione" i czemu przystosowanie DWÓCH lokali do takiego standardu (?) kosztuje 250.000 plnów za sztukę? Zaznaczam, że tu nie chodzi o zakup tylko najwyraźniej lokale już są własnością gminy.

Dalej nie czytam, bo akurat żadnych leków na uspokojenie pod ręką nie mam...

Generalnie sprawia to wrażenie, że ktoś na kolanie napisał to "za pięć dwunasta". Dodatkowo miał nad głową trzech doradców rzucających od czasu do czasu "Marian! Napisz dużo trudnych słów to będzie bardziej profesjonalnie"

No i oczywiście piękny smaczek jakim jest spójna strategia i długofalowa wizja miasta:
- bezrobotni
- bezrobotni
- alkoholicy
- bezrobotni
- bezdomni
- seniorzy
- bezrobotni seniorzy
- bezrobotni bezdomni seniorzy alkoholicy
...
- nagle jeb, stadion za 80 baniek!

Tak, to się trzyma kupy.

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 09:18 #150613

Po pierwsze - taki drobiazg - okrutnie męczy mój mózg czytanie takich sloganów, w których co drugie słowo to "aktywizacja/aktywność/aktywacja" czasami przetykane "integracją" lub "wsparciem".

Należy czytać między wierszami. Głównie chodzi o to, że dzięki tym dużym środkom na projekty miękkie wiele różnych firm szkoleniowych/doradczych/konsultingowych będzie mogło całkiem przyjemniej funkcjonować do roku 2020. Na tym właśnie polega aktywizacja i wsparcie. Natomiast osoby korzystające z usług takich firm stanowią jedynie wpis do ewidencji.

No i oczywiście piękny smaczek jakim jest spójna strategia i długofalowa wizja miasta:
- bezrobotni
- bezrobotni
- alkoholicy
- bezrobotni
- bezdomni
- seniorzy
- bezrobotni seniorzy
- bezrobotni bezdomni seniorzy alkoholicy
...
- nagle jeb! stadion za 80 baniek!

Tak, to się trzyma kupy.

Jak to było w kabarecie? Będzie pan zadowolony. Będzie pan zadowolony.

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 09:32 #150614

Odpowiadam na pytania:
1. dlaczego remont taki drogi - bo jest to adaptacja mieszkań oraz ich dostosowanie do potrzeb funkcjonowania osób niepełnosprawnych - autor tekstu zostawił wszystko co jego zdaniem ważne, ale niestety nie zostawił numerów działań i poddziałań, które mogą nakierować na właściwe formy wsparcia. Przed krytyką polecam zaznajomić się z aktualnym uszczegółowieniem nowego RPO - tak możemy dywagowac i oburzać się po nazwach projektów - to jak oceniać książke po tytule - warto się wgłębić.

2. dlaczego warto dawać kasę na projekty miękkie i nie zgadzam się z faktem, że wszystko należy wrzucić w twarde. Bo to miasto to ludzie. Jak każde miasto. A Bytom takie pieniążki dostanie raz. Jak nie zmienimy społecznie wielu rzeczy to za 20 lat cała ta praca pójdzie na marne - nowe fasady budynków zamalują sprayem chuligani, ścieżki rowerowe zarzygają menele, metalowe elementy konstrukcji wylądują na skupach złomu. Dlatego warto robić projekty miękkie - ale mądrze (!!!). Pisałem o tym w temacie fundusze dla Bytomia 2014-20. Są obszary, które najbardziej procentują i wnoszą faktyczne zmiany. Ale nie są to szkolenia miękkie dla ogółu czy podstawy angielskiego i obsługi komputera dla bezrobotnych, ani układanie bukietów szansą na lepszą przyszłość kobiet. Bytom ma OGROMNE potrzeby inwestycyjne w zakresie projektów twardych, ale to wszystko zostanie zdewastowane, jak nie zmieni się sytuacja i podejscie ludzi tu mieszkających.

3. gdzie mi ręce opadły - budowa obiektów sportowych. Jak napisałem - Bytom ma ogromne potrzeby inwestycyjne w zakresie projektów twardych. Kasa jest na rewitalizację zasobów miasta i wsparcie dla tkanki ludzkiej, a nie na budowę stadionu.

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 10:31 #150615

Czytam i oczom własnym nie wierzę. Z większym dyletanctwem dotąd się nie spotkałem. Widać nie wzięcie tabletek uspokajających było błędem. Prezentowane treści, czym jest rewitalizacja i strategia na szczęście są indywidualnymi opiniami autora, o czym wspomniał na końcu wpisu. Kreowanie się na eksperta przy braku podstawowego rozeznania i wiedzy w zakresie opracowywania strategii, programowania operacyjnego oraz zasad programowania funduszy europejskich jest w mojej ocenie nieetyczne. Poglądy autora powyższego wpisu pokryte są grubą warstwą zacietrzewienia – negatywnych emocji skierowanych przede wszystkim w kierunku osoby urzędującego prezydenta.

Prezentowany materiał zawiera wiele stwierdzeń nieprawdziwych, będących wymysłem autora, który będąc w posiadaniu fragmentarycznej i roboczej informacji „dodrukował” resztę, jak mu pasowało.

Już zupełnie bezczelnym jest stwierdzenie „Pierwszy rok rządów prezydenta Bartyli to czas, kiedy w zakresie zmiany Strategii miasta czy przygotowania propozycji projektów niewiele się działo. Rozpoczęcie prac nad programowaniem i systemem wdrażania funduszy unijnych datuje się zapewne od połowy 2014 r., gdyż od kwietnia 2013 r. do kwietnia 2014 r. trwały prace nad „Strategią Rozwoju Miasta. Bytom 2020+”.”

Tymczasem od listopada 2012 r. nastąpiła intensyfikacja prac związanych z przygotowaniem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, które zakończyły się uzgodnionymi w Subregionie Centralnym propozycjami projektów w połowie stycznia 2014. Praca nad propozycjami projektów do OSI rozpoczęły się w lipcu 2013 roku. Pierwsze propozycje zostały przedstawione w październiku 2013 wiadomosci.onet.pl/slask/wladze-bytomia-...-rewitalizacje/xyvjy. Pod koniec października pan radny M. Bieda również dostał listę proponowanych projektów zgłoszonych do wsparcia w ramach OSI. Co ciekawe „ekspert” nie przedstawił nam wówczas swojej ekspertyzy. Uznał a priori, że: „Ponieważ mamy już koniec 2014 roku, pierwszego roku nowej perspektywy finansowej, dlatego Urząd Marszałkowski dopominał się o podanie listy propozycji projektów, które miasto chce zrealizować w ramach środków finansowych dedykowanych dla miasta w ramach OSI”. Manipulacja informacją jak za PRL-u.

Takich przykładów jest więcej. Nawet jak będziemy liczyć 1 EUR = 4,2 zł, to i tak do pozyskania będziemy mieli 420 mln zł a nie 500 mln zł. „Całość prac skoncentrowała się na dostosowaniu Strategii do nowych wytycznych Unii.” – kolejna nieprawda. Podczas prac nad strategią wzięto pod uwagę możliwość finansowania jej wdrażania ze środków unijnych. Podstawą prac były wyzwania stojące przed miastem, także te związane z nową perspektywą oraz wypracowanie skutecznego systemu jej wdrażania.

No i te wyliczenia. Propozycja uwzględnia podział 95%EFRR i 5%EFS. Podsumowanie OSI naprawdę wygląda jak w załączonym pliku. Uzupełnieniem jest wiązka 52 komplementarnych projektów społecznych, przewidzianych do dofinansowania z innych źródeł niż OSI (czyli ZIT, projekty systemowe, konkursy). Wartość projektów 137 mln. zł, wartość dofinansowania 117 mln. zł.

O tym jak wygląda sprawa programowania i samego OSI pisałem tutaj: www.bytomski.pl/forum-bytomia/robert-bia...-dobre-rece?start=30
Załączniki:

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 10:58 #150617

Lucjan, z całym szacunkiem, ale czytając powyższy wpis czy też, ten do którego linkujesz, mam jeszcze większy "efekt skołowacenia". Może weszło Ci w krew używanie tych wszystkich słów, ale zrozum - czasem trzeba prościej.

Rozumiem, że odnosisz się do Roberta, który posiada tysiąc razy większą wiedzę, nt. tych zagadnień, od przeciętnego mieszkańca, ale tu jest takich przeciętniaków całkiem sporo, a Robert tylko jeden :)

Te wszystkie "zintegrowane terytorialne projekty strategicznej rewitalizacji" na pewno da się przełożyć na prostszy język. Cholera, ja 10 lat pracuję w korporacji i przyzwyczaiłem się do różnych rzeczy, ale tutaj trafiam na ścianę!

Wiem, że wszyscy występujemy tutaj prywatnie i marnujemy :) swój prywatny czas, ale czy jakaś dobra dusza byłaby w stanie przetłumaczyć to na język polski? Skoro twierdzisz, że nie jest tak jak napisał Robert to jak jest? Co się kryje pod tymi - moim zdaniem niepotrzebnie - napuszonymi i enigmantycznymi hasłami? Co to za centra wsparcia, aktywizacji itp.? Jeśli mamy osiągać efekt synergii pomiędzy poszczególnymi etapami to na czym on ma polegać? Gdzie to jest opisane, wyjaśnione?

Ja wiem, że Bytom to nie Małogoszcz czy Szczekociny, ale też nie jest to Nowy Jork! Rozumiem strategie itp., ale to się w końcu sprowadza do: zbudujemy drogę tutaj, wyremontujemy budynek tam, a w tym miejscu powstanie nowy urząd, ktory będzie się zajmował: 1... 2... 3....

Gdzie szukać wiedzy na ten temat, skoro jak twierdzisz to co zrobił Robert jest niepełnym obrazem?

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 11:08 #150619

Czy IV LO, to tzw. "Sikorak"? Ktoś chce go termomodenizowac :d pierwsze skojarzenie - obkleilem styropianem:)

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 11:10 #150620

Fantus:

1. obraz przedstawiony przez obu Panów jest niepełny (w moim rozumieniu). Niestety wiele sprowadza się do faktu, że ktoś chce z tych środków sfinansować obiekt sportowy.
2. z prostszym językiem ciężko - np. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne o których wspominasz to nazwa włąsna jednego z mechanizmów rozdzielania wsparcia. Unijna nowomowa jest cięzka ... i głupia. Ale urzędasy w Brukseli i Wawie myślą, że jak coś ma poważnie brzmiąca nazwę to jest poważne. Podam przykład - moje pierwsze zdziwienie jak wchodziłęm w ten świat. Drugi mój wniosek - nie wiem jak mam uzasadnić potrzebę zakupu krzesła dla pracownika. Myślę, że to chyba oczywiste - sadza na nim dupe bo nie będzie stał przed kompem. Powszechnie uznawane uzasadnienie: Element wyposażenia (lub środek trwały) podnoszący ergonomię pracy w warunkach biurowych. Tego nie przeskoczysz ...

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 11:29 #150621

Trzeba konkretnie, ile kasy pójdzie na ważne sprawy:

1. Mieszkaniówka
a) jakie wsparcie dla wspólnot mieszkaniowych w przypadku termomodernizacji (ocieplenia) budynku ? (Przypominam, że wspólnoty to wprawdzie nie budynki miejskie ale są własnością mieszkańców Bytomia i kupione zostały w zdewastowanym stanie od Gminy)
b) jakie wsparcie dla remontu kamienic wymagających kapitalnego remontu i często grożących zawaleniem. Takie przeciwdziałanie wyburzaniu zabytkowych kamienic miasta (np. ostatnie wyburzenia słynnego budynku na Pogodzie czy na Witczaka, czy rejon Powst. Warsz 40,42,44,46 - oficyny zostały sklasyfikowane do wyburzenia a mieszkają tam jeszcze ludzie, miasto zna sprawę ale urzędnicy nabrali wody w usta.)
c) ile powstanie lokali socjalnych umożliwiając eksmisję pijaków i awanturników z "normalnych" budynków
d) ile środków zostanie przekazanych na naprawy przegnitych instalacji wod-kan w budynkach gminnych i aluminiowych inst. el. zagrażających pożarem
e) jakie działania podejmie Gmina aby wyremontować ludziom ubogim piece wymagające wymiany lub remontu i naprawić spękane przewody kominowe wewnątrz budynku z powodów najczęściej szkód górniczych (niewidoczne pęknięcia po wstrząsie a objawiające się po jakimś czasie zgonem)

2. Drogi
a) zakres remontu dróg w całym centrum - szczególnie Żeromskiego i wszystko w obrębie 5 km
b) remont innych dróg wg potrzeb mieszkańców

3. Zabytki:
a) wsparcie dla kamienic zamieszkałych wpisanych do rejestru zabytków z pominięciem kościołów (teoretycznie jest wsparcie konserwatora ale bez szans powodzenia). Kamienice te mają specjalne wymogi remontowe (dużo droższe od tradycyjnych metod) a wsparcia żadnego ze strony miasta
b) wsparcie dla kamienic w zakresie remontów w strefie ochrony konserwatorskiej ? Teoretyczna rewitalizacja nie ma nic z tym wspólnego
c) wsparcie dla naszego muzeum, które nam chcą odebrać (i co budynek zostanie pusty ?)

Z projektów miękkich zakwalifikowałbym tylko:
1. Szkolenie wszystkich mieszkańców z zakresu walki ze szkodami górniczymi
2. Stworzenie komórki w UM w zakresie pomocy mieszkańcom w walce z Kompanią Węglową (w tym pomoc prawną i poprowadzenie przez postępowania sądowe).

Dodam tylko, że pieniądze dla PEC to pieniądze dla prywatnej firmy, której działania zmierzające do powiększania swojego zysku zostają sfinansowane rękami mieszkańców (Gmina Bytom to mieszkańcy a nie Urząd). Co więcej rozbudowa sieci c.o. jest tak sprytnie projektowana, że zabudowa węzła w danym budynku nie umożliwi w przyszłości zmianę parametrów na bardziej oszczędne gdyby mieszkańcy chcieli odbierać ciepło wg swoich wytycznych.

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 11:31 #150622

Nie wdając się na razie w dłuższe dyskusje można od razu stwierdzić, że:

1. Fundusze unijne powinny iść wyłącznie na realizację Strategii Miasta.

2. W nowej strategii zapisano trzy podstawowe cele:
- Przebudowa struktury gospodarczej miasta
- Radykalne podniesienie jakości przestrzeni miasta
- Wzmocnienie atrakcyjności Bytomia dla podmiotów w otoczeniu

3. Niech każdy forumowicz teraz odpowie sam na który cel strategiczny odpowiada budowa Kompleksu Sportowego za 80 mln?

80 mln to około połowa funduszy przeznaczonych na tzw. projekty twarde.
Bytom nie dostanie na to kasy.

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 11:34 #150623

Czy IV LO, to tzw. "Sikorak"? Ktoś chce go termomodenizowac :d pierwsze skojarzenie - obkleilem styropianem:)

Masz rację. Ta sama uwaga (obawa?) dotyczy budynku Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego czyli dawnego "Medyka" na Piekarskiej koło (dawnej) Poczty

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 12:03 #150624

Nie miejmy złudzeń co do przyszłości. Za 15-20 lat Bytom ograniczy się do Śródmieścia, Szombierek i części Miechowic, czyli do najludniejszych pod względem zamieszkania obszarów miasta. Pozostałe dzielnice takie jak Bobrek, Karb, Górniki, Stolarzowice, Sucha Góra inne peryferie czeka i tak stopniowe ograniczanie zainteresowania ze strony władz miasta (skutek redukcji kosztów), co będzie prowadzić do ich wyludniania i cywilizacyjnej zapaści. Z tego punktu widzenia nie ma więc sensu alokowanie środków poza obszarami istotnymi dla przyszłego rozwoju Bytomia. Przypadek bodajże jurdy na forum, który od kilkunastu lat zabiegał u władz gminy o budowę drogi na peryferiach jest przykładem tego, jakie problemy czekają w przyszłości mieszkańców takich obszarów miasta.

Ciężko mi się z tym zgodzić. Jeśli chodzi o dzielnice jak Karb, Bobrek to nie ma mowy o spadku zainteresowania jak i wyludnianiu. Oczywiście Ci których będzie na to stać tak zrobią, pozostaną Ci którzy nie mają gdzie, jak i za co. Dodaj sobie do tego informację że średnio w rodzinach biedniejszych liczba dzieci jest większa niż w rodzinach bardziej zamożnych. Te dzieci będą zajmować lokale po rodzicach i tych co uciekli. Władze miasta będą musiały organizować dla nich wszelkiego rodzaju "aktywizacje/aktywność/aktywacje/integracje/wsparcie", żeby miejsca te nie zostały gettami biedy i patologii.

W przypadku Stolarzowic, Suchej Góry to w tych dzielnicach przybywa mieszkańców. W większości budują sobie domy jednorodzinne, a gdzie kasa i wpływy tam znajdzie się radny zatroskany o losy mieszkańców.

Lista jak lista, bez szczegółów co i jak ma być realizowane w ramach danej pozycji nie ma się co wypowiadać.

Dwa projektu które mnie... powiedzmy że poruszyły:

1. Termomodernizacja IV LO - oby nie styropian i różowy tynk.
2. Ten... stadion - Czy te 80 baniek musi iść na stadion? Czy musimy utopić te pieniądze w obiekcie na który większość mieszkańców nigdy się nie wybierze? Może za to jakąś drogę wybudować/wyremontować, czy dorzucić się na remont torowiska 19, postawić jakieś bloki mieszkalne dla młodych, zainwestować w gunty (kupić, uzbroić, ściągnąć inwestorów).

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 12:45 #150625

Po pierwsze - taki drobiazg - okrutnie męczy mój mózg czytanie takich sloganów, w których co drugie słowo to "aktywizacja/aktywność/aktywacja" czasami przetykane "integracją" lub "wsparciem"...

"Program aktywizacji, integracji i animacji kulturalnej społeczności lokalnej zamieszkującej kwartał budynków pn. "Kalide - Blok" - pl. Rodła" - 300 tys. zł
Ja też się nie znam, więc (bez żadnych złośliwości) proszę niech ktoś mi wytłumaczy co może kryć się pod tym hasłem? Mieszkam w tym bloku i naprawdę ciężko mi sobie wyobrazić działania, które zmusiłyby mieszkańców do "aktywizacji i integracji". Jak się tu sprowadzałem, to bardzo bym się ucieszył widząc taki program, ale dzisiaj wiem że znaczna część osób nie ma zamiaru się włączać w żadne działania chociażby w celu uporządkowania trawnika na podwórku. Nie chcę jednak krytykować tego programu na samym starcie i wierzę, że osoby tym się zajmujące wiedzą jak przeprowadzić takie działania, aby przyniosły długofalowy efekt. Może trzeba właśnie kogoś z zewnątrz, aby to zadziałało? W każdym razie miło, że ktoś pomyślał o nas w tym zestawieniu. Jak się uda, to będę pierwszym, który za to pochwali.
Co do reszty to ogólnie mam wątpliwości odnośnie niektórych projektów miękkich, ale jak zaznaczyłem nie znam się, może to faktycznie ma sens? Natomiast przegięciem jest stadion i to przegięciem na 80 baniek :/
Termomodernizacja IV LO i budynku ŚUM przy Piekarskiej to chyba od wewnątrz, bo nie wyobrażam sobie styropianu na elewacji :)

Na co prezydent Bartyla planuje wydać 510 mln. zł. 2014/10/22 12:50 #150626

Miliony na remont BCK (Ile to już kasy pochłonęło? Taka kwota na 3 etap to chyba mówimy o podziemny parkingu i zastąpieniu wszystkich cegieł szybami?). Czy to na prawdę jest nam potrzebne w pierwszej kolejności?

Opera ;/.

Przez św. Jacka to kasa płynie strumieniami. Lobbystę z tego kościoła i osobę piszącą wnioski powinien na siłę przejąć UM.

I te wszystkie inne "sakralne" obiekty ciągnące kasę. Tyle % na kościoły to trochę nienormalne.

Ośrodek dla narkomanów będzie własnością fundacji, która się ubiega, czyli odpłatny jak dotychczas? Ktoś otrzyma niezły, gotowy, rentowny biznes za miejską kasę. I chyba wiem kto.

Szkoła Jazzu? WFT. Mogłem sam utworzyć stowarzyszenie i wystąpić z wnioskiem o szkołę tworzenia rapu. 5 mikrofonów, 5 komputerów, 5 licencji na Fruity Lopps i zgarnąć 1mln.

Remont budynku plebani? Może mój dom też ktoś w końcu wyremontuje za miejskie pieniądze? Włodarze czują się aż tak odpowiedzialni za ten teren? Dlaczego?

Stadion - skrajna głupota, tępota, debilizm.

Wiem, że ten post może wyglądać jak post forumowego trola, ale starałem się wymienić skrajnie idiotyczne i skrajnie niepotrzebnie wydane pieniądze. Jak pusto trzeba mieć w głowie, żeby robić takie rzeczy? Bartyla pewnie nie pisał tego na kolanie. Musiało mu pomóc w tym kilku Januszów i Krysiek z urzędu. Tak więc do wymiany mamy nie tylko władzę.

A teraz bardziej poważnie ...jest mi na prawdę smutno z takiego niskiego poziomu wiedzy i zaangażowania tych na górze. Z głupoty objawiającej się totalną niegospodarnością. Jeszcze raz przypomnę co mówił Cejrowski: że jak ktoś w życiu jest niezaradny i nieprzyzwyczajony do efektywnego zarządzania to nie powinien się pchać na takie stanowiska. Zadziwiające jest to, jak kilku tępych urzędasów może zmarnować życie dziesiątkom tysięcy ludzi. Teraz się dorobią naszym kosztem, a za 10 lat miasto zostawią, bo sami nie będą mieli ochoty w nim mieszkać. Doskonale widać, że chodzi tutaj tylko o otrzymanie środków za wszelką cenę, by zostać na stołku, a realne działania są zupełnie nieistotne. Tyle zmarnowanej kasy dawno nie widziałem. Szczerze mówiąc, wolałbym by środki trafiły do innego miasta w unii, które jest w podobnej sytuacji, ale będzie w stanie wykorzystać 100% danej szansy, a nie tak jak Bytom, 5%. Szczerze.

Moderatorzy: Robert Białas
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone