Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT:

Czy kopalnia będzie jednak zamknięta? 2014/11/14 21:06 #151694

 • Robert Białas
 • Robert Białas Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Dwa lata temu na bytomskim poruszałem kwestię szans i zagrożeń dla miasta w związku z ryzykami związanymi z branżą górniczą. Postulowałem aby rozpocząć rozmowy o przyszłości górnictwa, o planach na wypadek zamknięcia kopalni, o ryzku pogorszenia się nierentowności kopalń w związku z napływem taniego węgla ze wschodu. Apelowałem aby wówczas zacząć przygotowywać różne scenariusze na wypadek pogorszenia się sytuacji gospodarczej i finansowej. Oczywiście, moje wpisy nikogo specjalnie nie interesowały. W prasie i w mediach pojawiały się optymistyczne zapowiedzi na przyszłość oraz informacje o 2 mld zł. zysku Kompanii Węglowej. Minęły zaledwie dwa lata i od wczoraj możemy przeczytać następujące wypowiedzi:

„…polski węgiel - szczególnie górnictwo śląskie - obciążony 20 kilkoma dodatkowymi bonusami dla środowiska górniczego (…) jest po prostu nieatrakcyjny - powiedział na piątkowej konferencji Piechociński. … w tym roku strata na średniej wydobywanej tonie węgla wzrosła z 21 zł do 37 zł.” – wypowiedź ministra gospodarki Piechocińskiego.

„Zarząd Kompanii Węglowej oficjalnie poinformował (13 XI) przedstawicieli związków zawodowych, że brakuje środków na grudniowe wynagrodzenia dla pracowników KW. Zarząd KW oświadczył, że nie udało mu się pozyskać źródeł finansowania kluczowych elementów programu naprawczego spółki. Chodzi tu o odstąpienia od emisji euroobligacji.
Pytany o ewentualne alternatywne plany pozyskania środków na wynagrodzenia i ratowanie Kompanii zarząd stwierdził, że jedynym sposobem jest likwidacja kilku kopalń i zwolnienie załóg tych zakładów”.

"To niepowodzenie (w pozyskaniu finansowania przez Kompanię Węglową) jest bardzo silnym sygnałem z rynku, że dotychczasowe działania w ramach restrukturyzacji są niewystarczające, więc na pewno sytuacja jest dosyć świeża" - powiedział szef MSP Karpiński. www.nettg.pl/news/125234/piechocinski-po...l-jest-nieatrakcyjny

Wobec górnictwa węgla kamiennego rząd nie ma już pola manewru, musi natychmiast zacząć restrukturyzację sektora, w tym zamknąć trwale nierentowne kopalnie i ograniczyć zatrudnienie - oceniają eksperci.
Nadszedł czas na restrukturyzację i to na warunkach rynkowych. Politycy tego nie chcą, ale nie ma innego wyjścia, bo straty idą w miliardy - powiedział PAP Maciej Bukowski z Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych (WISE). Jak dodał, skoro spółki węglowe nie mają już środków nawet na wypłaty, to jest mocno wątpliwe, aby uniknęły bankructwa.

- Perspektyw na poprawę przy obecnej formule nie ma żadnych, węgiel będzie tani przez najbliższą dekadę, więc nie ma żadnych powodów, by ta sytuacja poprawiła się sama z siebie. Potrzebna jest silna restrukturyzacja po stronie kosztowej - dodał.
www.nettg.pl/news/125237/eksperci-w-gorn...-ma-juz-pola-manewru

Od ponad doby 200 związkowców z Kompanii Węglowej okupuje budynek centrali spółki. Twierdzą, że bezpośrednim powodem rozpoczęcia akcji protestacyjnej jest czwartkowa (13 listopada) zapowiedź zarządu spółki o braku środków na wypłatę grudniowych pensji dla pracowników. Prezes Mirosław Taras miał oświadczyć, że nie udało mu się pozyskać źródeł finansowania kluczowych elementów programu naprawczego spółki. Strona związkowa uznała, że zarząd utracił wiarygodność i zażądała interwencji nadzoru właścicielskiego.
www.nettg.pl/news/125238/gornictwo-okupa...-trwa-juz-ponad-dobe

W czasie debaty kandydaci na prezydenta odpowiadali m.in. na pytanie dot. ich pomysłu na wypadek zamknięcia kopalni w ciągu 5-10 lat. Tymczasem rzeczywistość przyśpierzyła.
A propos, co na to powiedzą nasi eksperci od Strategii i oceny ryzyka?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy kopalnia będzie jednak zamknięta? 2014/11/14 22:11 #151704

Cóż, górnicy bezrefleksyjnie zjadają swój własny ogon.

A co do zamknięcia kopalni - IMHO mało prawdopodobne. W pierwszej kolejności do zamknięcia kwalifikują się Piekary, Pokój, Sośnica-Makoszowy. Ruch "Centrum" naszej kopalni również może zniknąć szybciej niż "Bobrek", ponieważ tam pokłady są skromniejsze i trudniej dostępne. Fedrują na pojedynczych polach pod północnym Śródmieściem, na podsadzkę, co znacznie podnosi koszty. Z "Bobrka" będą mogli za to wybrać na zawał cały filar ochronny "Centrum" a także przeorać resztę Karbia, Miechowic a przed likwidacją i Bobrka. Sądzę, że przy dobrze przeprowadzonej restrukturyzacji "Bobrek" może pociągnąć nawet do 2025 roku. Chyba, że rząd nie będzie miał jaj postawić się związkowcom - wtedy KW czeka upadłość w przeciągu max 3 lat - co wtedy się wydarzy trudno przewidzieć.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy kopalnia będzie jednak zamknięta? 2014/11/14 22:24 #151707

...A propos, co na to powiedzą nasi eksperci od Strategii i oceny ryzyka?


A ekspertów powiązanych z władzami to mamy zacnych.
Nie tak dawno jeden taki w UM przekonywał:
"[...] - Nie pozwólcie, żeby prezydent Bytomia zamknął ostatnią kopalnię w tym mieście! - mówił do radnych związkowiec Jarosław Grzesik.
za bytom.naszemiasto.pl/artykul/1139463,zam...sesji-w-um,id,t.html

Wiadomo powszechnie, że taki ekspeci tej klasy się cenią.
"[...] W Kompanii Węglowej roczne koszty wsparcia dla związków zawodowych wynoszą ok. 30 mln zł, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i KGHM Polska Miedź - wynoszą do 10 mln zł.[...]"
za www.pulshr.pl/zwiazki-zawodowe/kosztowne...-zawodowe,14946.html

Nie wiem ile w tym prawdy, ale nietrudno się z tym nie zgodzić. Pod artykułem
za katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,1542...1_2_mld_zl__Ale.html
trafiłem na taki komentarz:

"W Kompanii Węglowej płace to ponad 60%kosztów. Od 2011 r coraz gorsze wyniki a płace wzrosły o kilkanaście procent.
Koszty utrzymania zwiazkowców : 30 milionów/rok. Oraz:
- 14-tka
- 15-tka
- Barbórka za 13-kę
- Bony świąteczne
- Bony żywnościowe (tzw. „kartki”: parę lat temu to było 14,50 zł / dzień, 350 zł / mies.)
- Deputat węglowy; 12 ton a co najmniej (!) 6 ton rocznie (x cena tony węgla!); zatrudnieni przed 1999 r. mają prawo do 8 ton
- Dodatek eksportowy
- Dodatek zmianowy
- Dofinansowanie do kolonii
- Dofinansowaniu do wczasów rodzinnych
- Emeryci, najmłodsi w Europie; składki pobierane od kopalń nie pokrywają nawet połowy wypłat górniczych emerytur! (Górnicza składka emerytalna)
- Gwarancja corocznej waloryzacji pensji
- Nagroda z zysku do podziału (o ile był jakiś zysk)
- Premia regulaminowa
- Premia uznaniowa
- Skrócony czas pracy!
- Spłata raty pożyczki z kasy zapomogowo-pożyczkowej
- Stażowe (Karta Górnika decyduje o tym, że np. po 15 latach wynosi dodatek stażowy wynosi 70% płacy zasadniczej; jeśli zatem płaca zasadnicza wynosi – przykładowo – 1.500zł, to wraz z wysługą lat daje to już ok. 2500zł)
- Wyprawka dla dzieci, tzw. „ołówkowe”
- Zjazdowe” (każdy, kto zjeżdża na dół kopalni ma „za nic” - parę lat temu dostawał - 11 zł / dzień),
- Związki zawodowe (po dwadzieścia w każdej kopalni, na koszt kopalni oczywiście)
W sumie o ponad 20 dodatkowych przywilejach (dzięki Karcie Górnika)
"

A co na to powiedzą nasi eksperci ?
Tylko jedno: "To wszystko to wina Koja. Dlatego głosuj na Bis. "

:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy kopalnia będzie jednak zamknięta? 2014/11/15 17:07 #151708

 • Robert Białas
 • Robert Białas Avatar Autor
 • Gość
 • Gość

Cóż, górnicy bezrefleksyjnie zjadają swój własny ogon.

Sądzę, że przy dobrze przeprowadzonej restrukturyzacji "Bobrek" może pociągnąć nawet do 2025 roku. Chyba, że rząd nie będzie miał jaj postawić się związkowcom - wtedy KW czeka upadłość w przeciągu max 3 lat - co wtedy się wydarzy trudno przewidzieć.


Perspektywa 3 do 15 lat, to naprawdę niewiele. A miasto, nie ma żadnego przygotowanego scenariusza co w takiej sytuacji zrobić.
W Strategii też nie ma wskazań, a przecież z założenia jest to dokument, który opierając się na analizie stanu faktycznego, szans i zagrożeniach, wskazuje na nowe (ambitne) cele i możliwości i pokazuje skąd czerpać będzie zasoby do ich realizacji.
No chyba, że budowę kompleksu sportowego uznamy za szansę dla przeciwstawienia się negatywnym skutkom zamknięcia lub ograniczenia produkcji przez kopalnię. :woohoo:

Widać, że rok 2015 będzie krytyczny dla najbliższych kilku lat.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy kopalnia będzie jednak zamknięta? 2014/11/17 13:40 #151750

A co do zamknięcia kopalni - IMHO mało prawdopodobne.


Podawałem już wcześniej link, ale warto zobaczyć jaka jest obecna sytuacja spółek węglowych.

biznesalert.pl/baca-pogorzelska-rynek-po...nie-obligacje-to-co/

Plan ratunkowy dla Kompanii Węglowej składał się z dwóch części: najpierw pozbycie się przez KW najbardziej nierentownych i najgorszych 4-5 kopalń ( w tym KW Bobrek-Centrum), a następnie sprzedaż obligacji i zdobycie w ten sposób środków finansowych na dalsze funkcjonowanie. Plan ten nie udał się ze względu na to, że banki całkiem słusznie nie miały ochoty finansować polskiego górnictwa (ceny węgla na rynkach będą spadać w następnych latach z powodu zmiany modelu chińskiej gospodarki i rosnącego eksportu surowców z USA).

Ten plan ratunkowy, który się nie udał miał na celu ratowanie resztek Kompanii Węglowej przed bankructwem. Natomiast o tych czterech najgorszych kopalniach wiadomo, że i tak nic ani nikt ich nie uratuje. Przedstawiciele Węglokoksu informowali, że jeśli przejmą te kopalnie to zamierzają przeprowadzić ich restrukturyzację, czyli bez zwolnień i cięć wydatków nie obejdzie się. Jak zwykle związkowcy zaczną protestować, a wtedy przedstawiciele Węglokoksu powiedzą pass i stwierdzą, że przecież chcieli ratować kopalnie, ale im związkowcy nie dali, nie ma więc innego wyjścia jak likwidacja tych kopalń. Tak to najprawdopodobniej będzie wyglądać.

A miasto, nie ma żadnego przygotowanego scenariusza co w takiej sytuacji zrobić. W Strategii też nie ma wskazań [...]


Jak to nie ma wskazań? Podział środków unijnych jest wystarczającą wskazówką - 55% na inwestycje i aż 45% na projekty "miękkie" czyli walkę z bezrobociem - wydaje się więc, że ktoś przewiduje zamknięcie kopalni i wzrost bezrobocia w mieście i dlatego alokacja środków wygląda w ten a nie w inny sposób. A jeśli nawet taka alokacja jest wynikiem przypadku to przecież przy podejmowaniu decyzji o zamknięciu kopalni można argumentować, że skoro Bytom ma już zapewnione środki na radzenie sobie z wysokim bezrobociem, dlatego więc lepiej zamknąć kopalnię przed 2020, kiedy te unijne środki jeszcze są do dyspozycji, a PKB znajduje się w okolicach 3% rocznie(niższe koszty dla budżetu) niż likwidować kopalnię po 2020, kiedy środki unijne skończą się, a PKB będzie znacząco niższe (wyższe koszty dla budżetu państwa).

Nowy/stary prezydent z powodu ogromu problemów, które czekają Bytom może okazać się jednym z najgorszych w powojennej historii miasta.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy kopalnia będzie jednak zamknięta? 2014/11/17 20:55 #151783

Mnie zastanawia czy deal pomiędzy Kompanią a Węglokoksem jest bardziej polityczny czy ekonomiczny.
Jeżeli polityczny, czyli są naciski z góry żeby Węglokoks odkupił kopalnie i w ten sposób pomógł Kompani to na jakiś czas może to pomóc Kompanii jednak na jak długo skoro pieniądze będą przeznaczone na bieżące wydatki. Pewnie Węglokos i tak przeprowadzi restrukturyzacje bo spółka nie będzie "umierać" za kopalnie i dopłacać do nierentownego biznesu.
Jeżeli natomiast motywacje są bardziej ekonomiczne to raczej Węglokoks zaczeka z kupnem kopalni do mementu aż będzie naprawdę źle i odkupi te kopalnie po znacznie niższej cenie, lub nawet przejmie je po upadłości Kompanii, nie ma się co spodziewać że będzie wielu wiarygodnych inwestorów chętnych do przejęcia. Jeżeli motywacje są ekonomiczne to nie ma co przepłacać za coś, za co za chwilę będzie można zapłacić znacznie mniej.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy kopalnia będzie jednak zamknięta? 2014/11/18 22:03 #151880

 • Robert Białas
 • Robert Białas Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
"Dostaliśmy zapewnienie, że dialog społeczny będzie kontynuowany w sprawie rozwiązania bardzo trudnych problemów, jakie narosły w Kompanii Węglowej i pozostałych spółkach" - powiedział Grzesik. (...) "Ponadto uzyskaliśmy zapewnienie ze strony rządu, że nie ma zagrożeń wypłaty najbliższych wynagrodzeń w Kompanii Węglowej. Zarówno wszystkie wynagrodzenia, jak i pozostałe świadczenia zostaną wypłacone" - dodał.

(...) Grzesik relacjonował wcześniej PAP, że "podczas spotkania wicepremier Piechociński poinformował, że będą sprzedane Węglokoksowi cztery kopalnie: Bobrek-Centrum, Piekary, Chwałowice oraz Jankowice". Zdaniem wicepremiera - dodał Grzesik - to jedyne możliwe źródło pozyskania środków na dalsze funkcjonowanie i inwestycje Kompanii Węglowej. Grzesik ocenił, że Solidarność odniosła się krytyczne do tej propozycji, bo jej zdaniem to rozpraszanie rynku producentów węgla. Wicepremier Piechociński pytany przez PAP o tę wypowiedź Grzesika, nie odniósł się do niej.
Związkowcy wskazywali, że bezpośrednim powodem podjęcia protestu w siedzibie KW była czwartkowa informacja zarządu spółki o braku środków na wypłatę grudniowych pensji dla pracowników i niepozyskaniu środków na finansowanie kluczowych elementów planu naprawczego. Według ich relacji przedstawionym przez zarząd rozwiązaniem alternatywnym miałoby być zamknięcie kilku kopalń i likwidacja miejsc pracy". www.nettg.pl/news/125329/gornictwo-jeszc...awiesic-protest-w-kw

"Jak powiedział dziennikarzom uczestnik rozmów, wiceprzewodniczący górniczej Solidarności Stanisław Kłysz, górnicy są gotowi "zacisnąć pasa", ale z drugiej strony rząd czy właściciel musi również pokazać, że w tym trudnym okresie spółka być może powinna być zwolniona z wielu podatków i zobowiązań".www.nettg.pl/news/125320/gornictwo-premi...osypywania-pieniedzy

I co z tego wynika?
- Zmarnowane lata, zarówno przez związkowców jaki i polityków, by przygotować i wdrożyć plan dostosowujący spółki węglowe to zmieniających się warunków biznesowych i politycznych (unijna polityka klimatyczna).
- Brak zgody związkowców na sprzedaż kopalni, z obawy na wprowadzenie "rynkowych" zasad prowadzenia biznesu, co oznacza redukcję zatrudnienia, redukcję przywilejów płacowych i innych i w konsekwencji zmniejszenie ich znaczenia.
- Brak myślenia o kopalni jako przedsiębiorcy, który musi utrzymać się na wolnym rynku. Wyrażne jest myślenie roszczeniowe. Nam się należy; my jesteśmy podstawą "bezpieczeństwa" energetycznego Polski. Jeżeli jest źle, to winni są rosjanie, ukraincy, chciwi pośrednicy ... itp. To przecież nie ich wina, że wydobycie 1 tony jest nieopłacalne; że na składowiskach, w ciągu ostatnich dwóch lat przybyło 2 mln ton węgla (z 5 do 7 mln!); że koszty wynagrodzeń i przywilejów pożerają potencjalne zyski; że inni przedsiębiorcy nie mają takich przywilejów. Jeżeli jest problem, to oni pierwsi uważają, że należy zwolnić Kompanię z płacenia podatków i innych zobowiązań i oczywiście wpierw trzeba zapłacić wynagrodzenia!

Co to znaczy dla Bytomia? Przede wszystkim niepewność. Ryzyko, że zwolnienia nastapią, i to jeszcze szybciej niż nam się wydaje! Skoro europejskie i amerykańskie banki i fundusze nie chciały objąć euroobligacji z oprocentowaniem 10% p.a. , to oznacza, iż uznali je za "śmieciowe" - zbyt ryzykowne. A te ryzyko wiąże się wprost z oceną zarówno samej kompanii jaki i całej branży!.
Zatem, pan prezydent i jego zaplecze polityczne, już teraz winno przygotować plan działań awaryjnych - oczywiście realny, a nie jak było to w przypadku zabezpieczenia finansowego wkładu własnego do OSI, plan a la związkowcy - nam się należy!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy kopalnia będzie jednak zamknięta? 2014/11/19 12:35 #151918

Na razie wygląda na to, że brakuje środków na ratowanie Kompanii Węglowej, chociaż rząd próbuje łagodzić sytuację w związku z wyborami parlamentarnymi w 2015. W kwestii pięciu najgorszych kopalń plan jest następujący:

Węglokoks Kraj (dawny Zakład Wzbogacania Węgla Julian w Piekarach) miałby kupić gorsze kopalnie z wyżej wymienionej piątki, czyli Bobrek-Centrum, Brzeszcze oraz Piekary. Te zakłady jednak sprzedane będą tanio jako te nieperspektywiczne (przypomnę tylko, że 7 lat temu Piekary miały węgla na 7 lat, a nadal pracują…).
Z kolei Węglokoks ma stworzyć z PIR spółkę celową (SPV), która kupi od Kompanii lepsze zakłady – Jankowice i Chwałowice. PIR wykłada kapitał w projekt biznesowy (po to SPV) z którego formalnie za kilka lat może wyjść, a to nie jest pomoc publiczna.


Bobrek-Centrum to kopalnia nieperspektywiczna? Ciekawe jak długa będzie perspektywa jej dalszego funkcjonowania? ;-)

biznesalert.pl/baca-pogorzelska-pir-i-we...u-kompanii-weglowej/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czy kopalnia będzie jednak zamknięta? 2014/11/19 20:02 #151966

 • Robert Białas
 • Robert Białas Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Wkurza mnie, że spółka PIR (Polskie Inwestycje Rozwojowe) powołana do wspierania rozowjowych inwestycji, jest angażowana w ratowanie bankruta. Bankruta, w którym nie liczą się zasady rynkowe tylko polityka pomieszana z interesami związków zawodowych.

"Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe (PIR S.A.) powstała w ramach Programu Inwestycje Polskie. Celem Programu Inwestycje Polskie jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych na terytorium Polski. Misją PIR jest przyczynianie się do wzrostu PKB oraz tworzenie nowych miejsc pracy". www.pir.pl/pl/polskie-inwestycje-rozwojowe

Jak widać nie jest realizowany żadny z celów spółki!

Przypomina mi to niedawną historię z zaangażowanie finansowym GPW (spółki wodociągowej) w finansowanie Kolei Śląskich. Skończyło się to fatalnie dla paru osób i dużą stratą dla dostawcy wody. Tak to jest, jak z powodów "politycznych" ratuje się źle zarządzane spółki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
Moderatorzy: Robert Białas
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone