Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

A więc stało się! 2015/01/07 02:14 #154114

• Robert Białas
  • Robert Białas Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Parę minut temu przeczytałem na stronie głównej portalu wiadomość, że bytomska kopalnia będzie zamknięta.
Trwają jeszcze prace nad szczegółami dot. kto i ile ma dostać z tyt. odpraw, jaka część kopalni przejdzie do SRK (ruch Bobrek) a jaka pójdzie do likwidacji (ruch Centrum) i zapewne kiedy to ostatecznie nastąpi.
Rodziny górników przeżywają teraz trudne chwile. Zapewne poczucie niepewności i nerwowość staną się dla wielu i na dłuższy czas stanem pernamentnym.
Co to oznacza dla miasta?
Jeszcze wyższe bezrobocie i jeszcze większą szarą strefę. Wzrost niepokojów społecznych, ale również wzrost niepewności wśród potencjalnych i aktualnych inwestorów (przynajmniej u tej części, która liczyła na kooperację z kopalnią lub jej zapleczem lub której głównymi klientami są lub mieli być pracownicy kopalni). Oznacza to również wzmocnienie negatywnego obrazu miasta (półroczne obchody miasta nic tu nie mieniły na lepsze).

Jeżeli dojdzie do zakmnięcia kopalnii, to będzie to początek negatywnych zmian w mieście i jego otoczeniu.

Niestety wydarzenie te wpisuje się w scenariusz "negatywnej ścieżki rozwoju miasta", o której pisałem wielokrotnie w związku z kilkoma wykładami jakie zorganizowałem z dr Robertem Krzysztofikiem na przełomie ostatnich trzech lat.

Sam pisałem o zagrożeniach i szansach, jakie wynikają z działalności kopalni. A pisałem to gdy Kompania Węglowa chwaliła się miliardowym zyskiem. Irytowałem się, że nasi miejscy i zewnętrzni eksperci, powołujący się na zdobyte wykształcenie i wieloletnie doświadcenie, nie uwzględnili ani wcześniej ani w 2014 r. w Startegii Rozowju Miasta, konsekwencji dla miasta wynikających z prawdopodobieństwa likwidacji KWK Centrum-Bobrek lub chociażby ograniczenia eksploatacji i zatrudnienia.
Nikt z urzędników nie przygotował takiego wariantu! Nikt nie przygotował scenariusza "co - jeżeli". Wręcz przeciwnie, na sesji na której nasi wybitni radni głosowali za przyjęciem aktualizacji Strategii Miasta usłyszałem od radnych jak i od szanownej pani Naczelnik, iż kopalnia jest i będzie, tak samo jak szkody górnicze są i będą, i tak jak wcześniej, tak i obecnie miasto jakoś sobie z tym poradzi. Żaden z innych ekspertów nie był łaskaw w tej materii zabrać głos.

W tej sytuacji, miasto jak zwykle wykazało się daleko idącą "mądrością" i "zaradnością". Teraz będziemy przyglądać się, jak tak bagatelizowana sprawa - warunki zewnętrzne i wewnętrzne działalności kopalnii i jej wpływ na otoczenie - będzie oddziaływać na miasto.

Niestety, nie jest to koniec złych wiadomości w 2015 r.
- Za trzy miesiące dowiemy się, że z planowanej za 2014 r. nadwyżki (ponad 1 mln. zł.) zamkniemy budżet stratą (deficytem) na poziomie zapewne 20 mln. zł. (pomimo iż część wydatków inwestycyjnych przesunięto z roku 2014 na rok 2015).
- Również za trzy miesiące dowiemy się jak wielka będzie strata w BPK Sp. z o.o. Będzie to miało bezpośredni wpływ m.in. na plany związane z finansowaniem bytomskiego sportu (a ściślej PB) i ostatecznym upadkiem ideii budowy kompleksu sportowego przy ul.Omlimpijskiej. Dowiemy się również, czy 30 mln. zł. , które miały wpłynąć w grudniu do Urzędu Miejskiego, w związku z uchwałą o obniżeniu kapitału zakładowego BPK, rzeczywiście wpłyneły. Jeżeli nie, to będzie to kolejna porażka prezydenta i zarządu spółki.
- Jeżeli budżet za 2014 r. zamknięty zostanie deficytem na poziomie 20 mln. zł. to wóczas będzie potrzeba dokonania zmian niedawno uchwalonego budżetu na 2015 r. (z uchwalonym deficytem na poziomie 37 mln. zł.) A to już będzie oznaczać albo konieczność dokonania cięć w wydatkach i dochodach albo kolejne zwiększenie zadłużenia poprzez zwiększenie wartości emisji obligacji.
- Dowiemy się również, że miasto nie ma przygotowanego żadanego spójnego Planu Rewitalizacji Miasta. Ma tylko "fiszki" - krótkie opisy pomysłów (ponoś 134-137 takich "projektów"), które teraz dopiero będzie dostosowywać do wytycznych unijnych i Urzędu Marszałkowskiego. Nie ma również zabezpieczonych środków na owe "projekty". Miasto ma za to pomysł aby to Ministerstwo Finansów sfinansowało wkład własny miasta. Słowem, prezydent będzie chodził "po prośbie". Pytanie, kto będzie chciał z nim rozmawiać?

Nadal jesteśmy miastem dotkniętym różnego rodzaju patologią, biernością i obojętnością jej mieszkańców. Na tle innych miast powiatowych województwa, tylko Siemianowice Śląskie mają jeszcze gorsze wyniki ekonomiczne. Mam wrażenie, że w bieżącym roku staniemy się jednak "liderem". Zastanawiam się, czy ostatni wynik wyborów, to nie była jedynie "wygrana bitwa". Tymczasem "wojnę" przegramy my wszyscy.
Czy Bytom, to już nie jest miasto nikomu nie potrzebne?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

A więc stało się! 2015/01/07 11:29 #154118

Ja pinkole ... zaczyna się!

Pomijam fakt jaki wpływ miasto ma na decyzje KW. Skupie sie od razu na meritum. Jak nie dzisiaj to za 10, góra 15 lat. Ta droge i tak trzeba było przejść - patrz Zagłębie Ruhry w Niemczech.

Nie wiem czy obracam się w mniejszości czy to jakieś złudzenie optyczne, nawet nie optyczne - astralne ... ale ja, moi bliscy, ludzie którzy mnie otaczają na owa kopalnię ... narzekali (!!!). A powiedzmy sobie szczerze - jest na co:
- Karb - czy musze cokolwiek komentować?
- wstrząsy w Centrum (gdzie pracuję) i kolejne zrujnowane i zawalone kamienice - jak to wypowiadali sie eksperci "z powodu warunków pogodowych" ... śmiech na sali - muszę komentować?
- obwodnica wybudowana za grubą kasę ... jak wygląda? Musze komentować?

... do tego trzy miliony innych argumentów ... od faktu, że miesiac po remoncie musiałem wymieniać 2 płyty kartongipsowe bo spękały (niby nic - koszt jakieś 30 pln + farba + robocizna ... ale mam lepsze sposoby na spędzanie czasu niż miesiąc po remoncie robić remont) po niemożność sprowadzenia produkcji precyzyjnej na takowe tereny. Mamy dostac z funduszy UE 100 mln EUR ... na remont Śródmieścia? PO CO? Za 10 lat będzie wyglądało tak samo ... bo w 21 wieku KW pod miastem wydobywa na zawał.

Czas kopalni już minął. Prędzej czy później musiało to nastąpić. Już Niemcy mieli plan wydobywania spod Bytomia węgla, jednak wczesniej uznali za konieczne przeniesienie całego miasta (!!!). Skończmy wajać nad kopalnią. W wyniku działalności 1 zakładu pół miasta się zapada. A gdzie mieli wydobywac w kolejnych latach? Pod Miechowicami (!!!). Czyli mamy: Śródmieście, Karb, Miechowice, do tego czuło się też na Szombierkach ... jak w innych dzielnicach? Nie wiem. Ja nie płaczę po kopalni. Przynajmniej nie usłyszę, że kamienica naprzeciwko runęła z powodu mrozu (!!!). Skończyły się czasy gdy kopalnia przygarnie, wyżywi, wykształci. Teraz władza i górnicy mają pole do popisu.

Mój ojciec został zwolniony z huty jak ją zamykali. Czym hutnik sie różni od górnika? No tym że dostał znacząco mniejsza odprawę. Poradził sobie bo musiał.

Co mam dodać? Chyba wszystko.

A pisze o tym bo mam dosyć PIEPRZENIA lokalnych politykierów. Kopalnie zamkneli - woda na młyn - gdzie była władza? Gdyby kopalni nie zamknęli to znowu woda na młyn - kolejne wstrząsy - gdzie była władza? Zawsze źle. Az przypomina mi sie pewien dowcip o kobietach: czy meżczyzna, singiel, bedący sam w lesie, mówiacy coś, ale tak, ze nawet jak echo to poniesie to nikt go nie usłyszy ... też nie ma racji?

A więc stało się! 2015/01/07 12:03 #154120

Już Niemcy mieli plan wydobywania spod Bytomia węgla, jednak wczesniej uznali za konieczne przeniesienie całego miasta (!!!).

Jakies konkrety poprosze, dokumemtacje, opinie etc.
Powtarzasz zaslyszane bujdy i bajki kolego.

A więc stało się! 2015/01/07 12:13 #154121

Tak salahaddin - może to bujda może nie. Nie szukałem po necie żadnych dokumentów. Czy to w jakimkolwiek stopniu zmienia obraz powyzszego postu? Tj. spisanej na straty dzielnicy, walacych się budynków, pękniętych płyt w moim domu, muld na obwodnicy ... czy ktoś ma wątpliwosci, że to skutki wydobycia? Czy naprawdę uważacie, że zamknięcie kopalni odstraszy przedsiębiorców?

A więc stało się! 2015/01/07 12:18 #154123

Szanowni koledzy. W 1999 roku korzystając z tzw. górniczego pakietu socjalnego odszedłem z górnictwa po przepracowaniu tam 17 lat. Razem ze mną jedynie z mojego oddziału odeszło na tych samych zasadach około 26 osób. Z innych oddziałów podobnie. W całym Bytomiu od tego czasu ubyło z górnictwa na trwałe kilkanaście tysięcy ludzi. Więc epatowanie ciągle argumentem, że redukcja około 3000 osób doprowadzi do całkowitego upadku miasta jest po prostu demagogią. Po pierwsze wielu z tych ludzi przejdzie na urlopy przedemerytalne, wielu skorzysta z odpraw i odejdzie od górnictwa bo tylko na to czeka. A wielu znajdzie zatrudnienie na innych kopalniach tak jak było za moich czasów. Moi koledzy którzy do końca trzymali się górnictwa do dziś w górnictwie pracują dojeżdżając nawet do Wodzisławia czy Jastrzębia bo tam ich firmy pod którymi pracują mają roboty. To miasto nie upadnie przez zamknięcie tej ostatniej kopalni. Jeśli upadnie to zupełnie z innego powodu.
I żeby nie było że nie współczuję tym ludziom. Jak każdemu życzę im żeby mieli robotę. Ale też życzę im żeby mieli za tę robotę płacone a nie tylko obiecane. I żeby w sobie samych szukali energii i chęci do poprawienia sobie swojego losu a nie czekali na to aż im ktoś coś naobiecuje a potem się z tego wymiga.

A więc stało się! 2015/01/07 12:55 #154126

Jurda, to nie jest tak, że da się zwolnionym pracownikom odprawy i będzie po kłopocie. To błędne myślenie, co doskonale widać po naszym mieście, które ma 21% bezrobocia po dekadzie od zamknięcia ostatniej kopalni.

Wiedząc, że w najbliższej perspektywie zostanie zlikwidowany największy pracodawca w mieście, już dziś powinno się do tego przygotowywać, aby sytuacja sprzed lat się nie powtórzyła. Trzeba zastanowić się jak zaktywizować zwolnionych ludzi i jak zagospodarować uwolnione nieruchomości.

Zwróćcie uwagę na to, że olbrzymie obszary po kopalniach Rozbark, Szombierki, czy Powstańców Śląskich do dziś nie zostały jakoś racjonalnie wykorzystane. Głównie dlatego, że nie załatwiono w porę spraw własnościowych, a to wstrzymywało wszystkie dalsze działania. Jeśli tak samo będzie z Bobrek-Centrum, to jeszcze długo będzie po niej ziać pustką.

A więc stało się! 2015/01/07 13:08 #154127

Maphir czy uważasz, że 21% bezrobocie jest efektem jedynie zamknięcia kopalń w Bytomiu. Ilu tych bezrobotnych było kiedykolwiek pracownikami górnictwa? Jesteś w stanie podać takie dane? Czy ja gdziekolwiek napisałem że dostaną odprawy i po kłopocie? Oczywiście że trzeba o tym myśleć już teraz. Tylko że tego myślenia na razie nie widać po naszych miejskich władzach. O czym właśnie pisał Robert. A z drugiej strony nie uważam, żeby tych ludzi traktować jak upośledzonych i robić wszystko za nich samych. Reforma zaaplikowana nam przez rząd Buzka była drakońska o czym wielu przekonało się boleśnie na własnej skórze. Bo za oferowane wtedy 50 000 zł brutto odprawy nijak nie dało się stworzyć nowego miejsca pracy. A mimo to ja sam, a i wielu takich jak ja, nie byłem nigdy ani dnia bezrobotnym. Nigdy nie korzystałem z żadnej pomocy. Więc wiem na własnym przykładzie o czym mówię. Tak jak wiem ilu z tych co pobrali odprawy przepuściło je z kumplami w barze. I jestem pewien, że i teraz będzie podobnie. Tylko czy z tego powodu mamy kogoś prowadzić za rękę do końca życia? Czy rolą państwa jest niańczyć każdego kto ma dwie zdrowe ręce do roboty?

A więc stało się! 2015/01/07 13:33 #154128

Stało się. Musiał nadejść ten czas. Jest to ciężki czas dla osób, które dowiadują się o likwidacji swojego miejsca pracy. Tylko czy nie przesadzajmy z tym aż tak bardzo. Po części to skutek tego, że przez wiele lat ludziom na Górnym Śląsku wciąż mydli się oczy, że praca w kopalni to gwarancja zatrudnienia, przyzwoita pensja i emerytura w kwiecie wieku.
Do tego nas przyzwyczajono i dziś mało kto wierzy, że tysiące innych mieszkańców naszego miasta również potraciło swoje zakłady pracy działające w innych branżach niż górnictwo, bądź zostali zwolnieni z różnych powodów. Czy ich problemy były rozpatrywane w takiej skali ?.
Czy ktoś zastanawiał się co się stało z pracownikami zamkniętych po roku 2000 innych kopalń ?. Dla przypomnienia dane o zatrudnieniu z lat 90-tych :
Powstańców Śląskich - 10 000
Szombierki 3 500
Rozbark 3 500
Miechowice 3 000
Bobrek i Centrum - niegdyś 7 600

i jescze PBSz, ZRG ok 2 000

Razem ok. 30 000 osób, to 10% tych co już odeszli, a krzyku - za przeproszeniem - jakby było ich 100 razy więcej.
I brutalne pytanie : " W czym są oni lepsi od dziesiątek tysięcy innych górników, rzemieślników, hutników, nauczycieli, pielęgniarek, włókniarek, kolejarzy, ekonomistów, etc, których spotkało zwolnienie ?.

A czas pędzi i za każdą tonę węgla płacimy coraz wyższą cenę.
Podminowane przez kopalnie walą się całe kwartały domów. Podkręcanie wydajności na przekór wymogom bezpieczeństwa sprawia, że górnicy tracą zdrowie i giną. Samorządy wolą przymykać oko na szkody górnicze za wyborcze poparcie wiedząc, że działalność górnicza skutecznie odstrasza inwestorów innych branż.
Społeczeństwo nie jest w stanie wypracować emerytur dla dobrze zorganizowanych 40-letnich emerytów chętnych do rozrób w stolicy. Do tego dochodzi nieumiejętne zarządzanie i korupcja na różnych poziomach funkcjonowania.
www.eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=1325
www.dziennikzachodni.pl/artykul/3356555,...e-korupcji,id,t.html
wiadomosci.onet.pl/kraj/falszywe-emerytury-zwiazkowcow/b7exb
katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,1692...ach___Nie_mozna.html
katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,1617...li_pracownikom_.html

W tym kontekscie będę popierał działania Margaret Thatcher www.mojeopinie.pl/jak_margaret_thatcher_...odowymi,3,1242385849
Podobne działania powinny być przeprowadzone 20 lat temu. Uniknęlibyśmy tych wszystkich rozrób. A i może święta państwowe byłyby świętami a nie promocją podżegaczy.

Moje obawy chciałbym ukierunkować w dwie istotne kwestie dotyczące bezpieczeństwa miasta po zamknięciu kopalni. I to tu będziemy płacić, płacić, płacić ...

Problem zapadania się wyrobisk slaskie.naszemiasto.pl/artykul/kopalnie-...385,art,t,id,tm.html

Problem odwadniania. Przepompowywaniem wody z wyrobisk zajmuje się przepompownia Bolko. Z tego co pamiętam. koszty są dość wysokie. gdansk.naszemiasto.pl/artykul/podtopieni...c45a2fb01deef55d1983

EDIT:
Jurda - Co górnicy zrobili ze swoimi odprawami katowice.naszemiasto.pl/serwisy/jak_gorn...427,art,t,id,tm.html

A więc stało się! 2015/01/07 13:36 #154129

Jeżeli dojdzie do zakmnięcia kopalnii, to będzie to początek negatywnych zmian w mieście i jego otoczeniu.

Jest to ostatnia chwila na restrukturyzację górnictwa i zamknięcie tych kilku najbardziej nierentownych kopalń, za kilka miesięcy bowiem w Kompanii Węglowej pojawiłby się syndyk i mielibyśmy 14 kopalń do zamknięcia, nie zaś 5 (los Piekar, gdzie kończy się węgiel też jest już przesądzony). Okoliczności sprzyjają przeprowadzeniu likwidacji właśnie dzisiaj nie zaś później np. po 2020, bo przecież wiadomo, że Bobrek-Centrum i tak musiałaby kiedyś zostać zamknięta. W 2014 mieliśmy ok. 3,3% wzrostu gospodarczego, ten rok będzie podobny pod względem PKB, 2016 podobnie. Bezrobocie w kraju sukcesywnie maleje. Środki unijne zaczną napływać i stymulować nowe inwestycje i to także w Bytomiu (nie mówiąc już o całym Śląsku). Dodatkowo alokacja przyszłych środków unijnych w Bytomiu przewiduje, że na tzw. projekty miękkie, czyli głównie na walkę z bezrobociem i aktywizowanie ludzi ma zostać przeznaczone aż 45% wszystkich środków (ktoś był przewidujący). Wśród tych 3000 pracowników kopalni dużą część stanowią osoby spoza Bytomia, których wpływ na miasto nie jest aż tak istotny. A te 21% obecnego bezrobocia to i tak fikcja, bo przynajmniej połowa z tej grupy oficjalnie bezrobotnych to osoby regularnie pracujące. Nie ma więc sensu nadmiernie demonizować sytuacji. Oczywiście, że po zamknięciu kopalni następne 2-3 lata będą trudne i bezrobocie może chwilowo wzrosnąć, ale i tak sytuacja jest nieporównywalnie lepsza dla miasta niż gdyby kopalnię zamknięto po 2020, kiedy zabraknie już środków unijnych, inwestycje spadną prawie do zera, problemy demograficzne zaczną stanowić coraz większe obciążenie i znajdować swoje odbicie w coraz niższym PKB, a Europa będzie zmagać się z konsekwencjami rozpadu strefy euro.

A więc stało się! 2015/01/07 18:26 #154142

24.02.2012r.odbyło się spotkanie z dr. Zbigniewem Pacakiem.Całość spotkaniabyła podzielona na 4 części, jedną z nich była " Jak górnicy kupili kopalnię".
Zapraszam do zapoznania się z materiałem.Może tam jest recepta dla nazego miasta.
andi

A więc stało się! 2015/01/07 18:45 #154143

Zgadzam się z bardoz - nie ma co dramatyzować. W Bytomiu zlikwidowano już kilka kopalni, miasto straciło kilkadziesiąt tyś miejsc pracy.

Bytom już niżej nie upadnie (chyba się nie da :) Szczególnie duża szansa jest w przekazaniu gruntów pokopalnianych do gminy jako tereny inwestycyjne np. jako część KSSE

A więc stało się! 2015/01/07 19:05 #154144

A więc stało się... szkoda tylko że tak późno...
Dobra nowina na początek roku.

A więc stało się! 2015/01/07 19:25 #154145

Mamy już grunty np. po kopalni Powstańców Śląskich, a chętnych na nie nie ma. Czy myślicie, że jak zamkną kopalnię to przestaną się walić kamienice a obwodnica będzie "dobrze" wyglądać ? Zgadzam się z Robertem, że dla tego miasta potrzeba działań w każdym kierunku i to zsynchronizowanych, a takich nie ma co się spodziewać po naszej władzy.

A więc stało się! 2015/01/07 19:27 #154146

Z planu naprawczego KW wynika, że w zlikwidowanych zakładach pracuje 10 tyś osób (z czego w Bobrek-Centrum 3 tyś).

Z tych 10 tyś osób 6 tyś ma znaleźć pracę w innych kopalniach. Gdyby tą proporcję, że 60% ludzi znajdzie pracę gdzie indziej zastosowali do Bobrek-Centrum to oznaczałoby, że z tej kopalni pracę straci ok. 1400 osób. Biorąc pod uwagę, że nie wszyscy są z Bytomia to nie jest jakaś astronomiczna liczba.

A więc stało się! 2015/01/07 19:33 #154147

24.02.2012r.odbyło się spotkanie z dr. Zbigniewem Pacakiem.Całość spotkaniabyła podzielona na 4 części, jedną z nich była " Jak górnicy kupili kopalnię".
Zapraszam do zapoznania się z materiałem.Może tam jest recepta dla nazego miasta.

en.wikipedia.org/wiki/Tower_Colliery
Kopalnia położona w pobliżu wsi Hirwaun i Rhigos

Szkoda, że ten Pacak robi ludziom wodę z mózgu i nie wspomniał na wstępie, że kopalnia fedruje pod polami i lasami.
Przyznał za to, że wydobycie z ponad 160 metrów jest zbyt drogie. Nic nie wspominał o ochronie powierzchni. Pod polami i lasami to raczej brali na zawał.

Hirwaun
www.google.pl/search?q=hirwaun&source=ln...366&bih=607#imgdii=_

Rhigos
www.google.pl/search?q=rhigos&source=lnm...oAg&biw=1366&bih=607
Załączniki:

Moderatorzy: Robert Białas
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone