Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1
 • 2
 • 3

TEMAT:

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/04 22:21 #171389

 • Robert Białas
 • Robert Białas Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Jak doprowadzić bytomski sport do upadku a przy okazji do ruiny finanse gminy?

Od zawsze wiadomo, że piłka nożna to jest to, co naprawdę kocha prezydent Bartyla. Już mniej osób zauważa, że po krótkim sukcesie, jakim był pobyt w I lidze (Ekstraklasa), kierowanie Polonią Bytom zakończyło się katastrofą. Klub popadł w ogromne długi, a drużyna spadła do III ligi (obecnie nazywa się to II liga).
Klubowi nie pomogła sytuacja niespotykana w jej dotychczasowej historii – były prezes został prezydentem miasta i wpompował wprost lub przez spółki miejskie ogromne pieniądze w klub. Wydawało się, że pieniądze załatwią wszystko i Polonia znów będzie grać w Ekstraklasie. Rzeczywistość jednak znowu rozczarowała i to nie tylko prezydenta.

By jakoś wyjść z twarzą, prezydent postanowił zrealizować kolejne swoje marzenie – wybudować kompleks sportowy z nowym stadionem, halą wielofunkcyjną i boiskami treningowymi. W tym celu miejska spółka - Bytomski Sport Sp. z o.o. zarządzana przez pana Snochowskiego , wspieranego przez wiceprezydenta A.Panka , który zasiada w razie nadzorczej, ogłosiła trzy przetargi. Dwa 20 grudnia 2016 r. i jeden 3.02.2017r..
Pierwsze dwa dotyczą konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej wielofunkcyjnej hali sportowej oraz przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej oraz realizację robót budowlanych dla inwestycji pn.: „Modernizacja istniejącego stadionu piłkarskiego im. E. Szymkowiaka przy ul. Olimpijskiej w Bytomiu”. Trzeci przetarg został ogłoszony na „Modernizację i rozbudowę zespołu boisk treningowych wraz z zapleczem socjalnym przy ulicach Olimpijskiej i Piłkarskiej w Bytomiu - ETAP I”.

W pierwszym przetargu (Konkurs na opracowanie koncepcji hali) zamawiający określił, że maksymalny planowany łączny koszt wykonania robót budowlanych, jakie będą realizowane na podstawie pracy konkursowej, wynosi 70.000.000 zł netto, a za wykonanie wielobranżowej dokumentacji projektowej i przeniesienia do niej praw autorskich oraz za nadzór autorski zamierza zapłacić nie więcej niż 3.150.000 zł netto. Zatem koszt budowy hali sportowej został oszacowany na 73 150 000 zł netto. Koszt brutto może wynieść zatem ok. 90 mln zł. , o ile do całości robót będzie naliczony 23 % podatek VAT.

W drugim przetargu na „Modernizację istniejącego stadionu piłkarskiego im. E. Szymkowiaka przy ul. Olimpijskiej w Bytomiu” w zeszły piątek (31.03.2017r.) do siedziby Bytomskiego Sportu wpłynęło pięć ofert na modernizację stadionu. Realizację zamówienia podzielono na dwie fazy:
Faza I projektowa – do 8 miesięcy od dnia podpisania umowy do dnia uzyskania i dostarczenia Zamawiającemu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
Faza II wykonanie robót budowlanych – do 26 miesięcy od dnia podpisania umowy do dnia uzyskania pozwolenia na użytkowanie.
Ceny ofert oscylują między 39,8 mln a 49,8 mln zł brutto. Podano również kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia spółka Bytom Sport, tj. 43,9 mln zł brutto. bip.bytomskisport.com/bs/zamowienia-publ...rskiego-im-E-Sz.html

Należy również zwrócić uwagę, że zamówienie zgodnie z Programem Funkcjonalno-Użytkowym (PFU) obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej i zrealizowanie na jej podstawie Modernizacji stadionu piłkarskiego wraz z częścią infrastruktury przy ul. Olimpijskiej 2, natomiast nie obejmuje zaprojektowania i wykonania robót związanych z układem drogowym oraz parkingami na terenie inwestycji wraz z włączeniem ich do układu dróg miejskich. To zadanie będzie przedmiotem osobnego zamówienia.

Podsumowując, za wykonanie modernizacji stadionu zapłacimy teoretycznie między 40 a 44 mln zł plus zapewne ponad 1,5 mln zł za zaprojektowanie i wykonanie robót związanych z układem drogowym oraz parkingami. Natomiast za budowę hali zamawiający chce zapłacić nie więcej niż 73 150 000 zł netto, co daje ok. 89-90 mln zł. Zatem tylko na te dwie inwestycje prezydent Bartyla i wiceprezydent Panek (członek rady nadzorczej Bytomskiego Sportu) wraz z prezesem Snochowskim planują wydać kwotę między 130 a 134 mln zł. Do tego dochodzi trzeci przetarg na modernizację i rozbudowę z boisk treningowych - ETAP I. Inwestycja została podzielona na dwa etapy:
ETAP I – Przebudowa istniejącego boiska wraz z drenażem, oświetleniem, czterema budynkami kontenerowymi i pozostałym zagospodarowaniem terenu.
ETAP II – Budowa budynku zaplecza sportowego, budowa pełnowymiarowego krytego boiska piłkarskiego o sztucznej nawierzchni (tzw. „balonu”), budowa parkingów, dróg dojazdowych, chodników i schodów terenowych.
Zamawiający nie określił kwoty inwestycji, ale można przyjąć, że pierwszy etap może kosztować między 1,5 mln a 3 mln zł. Razem daje to kwotę inwestycji między 131,5 a 137 mln zł.

Liczne próby zdobycia dofinansowania na ten cel zakończyły się porażką. Najpierw miały być środki od prywatnego inwestora, później pukano do drzwi Ministerstwa Sportu oraz Totalizatora Sportowego. Doszło do tego, że prezydent uznał, że inwestycja rozwiązuje problemy społeczne Bytomia i wnioskował, by środki na budowę pochodziły z OSI, a pieniądze na wkład własny miasta (ok. 100 mln zł) miało w jego mniemaniu zapewnić Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W taki właśnie sposób nasza władza chciała „wygospodarować” pieniądze na kompleks sportowy. Po 5 latach wysiłków i szumnych deklaracji fakty są takie, że drużyna jest na dnie trzeciej ligi, a pieniędzy nikt nie dał. W ostatnich miesiącach cała nadzieja na fundusze została „ulokowana” w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Niestety i w tym przypadku bank się wycofał.

Jaki jest wiec przepis na upadek bytomskiego sportu?
Po pierwsze, wbrew wszelkim osiągnięciom, należy powtarzać, że piłka to najważniejszy sport i najlepsza forma promocji miasta.
Po drugie, jeżeli nikt rozsądny nie chce zainwestować w ten „diament”, należy przymusić do tego gminne spółki. W końcu bez reklamy wodociągów czy ciepła, nikt z mieszkańców nie zakupi usług oferowanych przez te spółki. To, że są monopolistami, nie ma tu żadnego znaczenia.
Po trzecie, trzeba brać od kogokolwiek każdą możliwą kwotę. To nic, że kwota ok. 134 mln zł dwukrotnie przewyższa kwotę, jaką miasto musi zabezpieczyć jako swój wkład dla inwestycji finansowanych z OSI (minimalny wkład to 15% ze 100 mln euro, co daje ok. 65 mln zł). To nic, że w Wieloletniej Prognozie Finansowania (WPF) suma spłat rat kapitałowych oraz wykupu papierów wartościowych w latach 2017-2046, wynikająca wyłącznie z tytułu zobowiązań już zaciągniętych, wynosi 451, 5 mln zł, a sumę odsetek do zapłaty oszacowano na blisko 191 mln zł. Radni z obozu prezydenta zatwierdzili już plan zaciągnięcia kredytów, pożyczek i emisji papierów wartościowych na kwotę 355,5 mln zł tylko w ciągu najbliższych 5 lat/b] Brawo Wy!
Te kwoty, w tym kwota ok. 134 mln zł na kompleks sportowy (a jak pokazuje doświadczenie rynkowe, końcowe rozliczenie zwykle jest większe o co najmniej o 20%) są „gwarantem” upadku CAŁEGO bytomskiego sportu. Wynika to z prostego faktu. Po zrealizowaniu inwestycji kwota zadłużenia będzie tak duża, że miasto zwyczajnie przestanie spłacać na bieżąco swoje zobowiązania. Wówczas zabraknie również środków na utrzymanie obiektów sportowych, w tym tzw. kompleksu Bartyli, oraz zawodników gwarantujących przyzwoity poziom sportowy. Otrzymamy miasto pogrążone na wiele lat w całkowitej stagnacji, przepraszam – w totalnej depresji, a kibicom pozostanie tylko wspominać – tak jak obecnie – „dawne, dobre czasy”.

A tymczasem „nasza elita”, „wybrańcy narodu” , w ciepłym Orzechu, słonecznym Świerklańcu czy zielonym Tworogu będą sobie siedzieć przy kominkach swoich domów i również "z łezką w oku" wspominać będą „stare dobre czasy” i naiwnych mieszkańców.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/05 09:57 #171399

Bytomski Sport sp. z o.o. = 100% udział Gminy Bytom.
Jednostki samorządu terytorialnego nie mogą ogłosić upadłości, czyli w rozumieniu ściśle prawnym gmina nie może zbankrutować.
Wystarczy wziąć kredyt przez Bytomski Sport sp. z o.o. = RIO nie będzie się temu przyglądać.
W razie problemów komornik przyjdzie i tak po hajs do gminy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/05 10:58 #171401

Bytomski Sport sp. z o.o. = 100% udział Gminy Bytom.
Jednostki samorządu terytorialnego nie mogą ogłosić upadłości, czyli w rozumieniu ściśle prawnym gmina nie może zbankrutować.
Wystarczy wziąć kredyt przez Bytomski Sport sp. z o.o. = RIO nie będzie się temu przyglądać.
W razie problemów komornik przyjdzie i tak po hajs do gminy.


Banki nie dadzą kredytu nie mając żadnego zabezpieczenia. Dlatego Bytomski Sport nie weźmie większej pożyczki bez poręczenia gminy. I tu już się robi problem, bo właśnie przez takie poręczenia miastu nie spinał się budżet i w tym przypadku RIO miało już bardzo dużo do powiedzenia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/05 15:19 #171403

BS podjął próbę emisji obligacji. Bez rezultatów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/05 19:52 #171406

 • Robert Białas
 • Robert Białas Avatar Autor
 • Gość
 • Gość
Gmina owszem, nie może w sensie ścisłym ogłosić bankructwa lecz spółki należące do gminy już tak. To, że do gminy należy 100% udziałów nie oznacza, że za wszystkie długi bankruta zapłaci.

Obecna sytuacja wyraźnie dowodzi jak katastrofalne skutki pociągają za sobą bezsensowne i budzące wątpliwość co do rzetelności decyzje władz. W efekcie, najważniejszy dla Bartyli, Panka, Snochowskiego I działaczy inwestycja może w ogóle nie być zrealizowana z powodu braku pieniędzy!

Przy okazji warto zastanowić się co rzeczywiście może "zamówić" w przetargu/konkursie Bytomski Sport? Wiadomo przecież, że gmina nie może rozstrzygnąć przetarg jeżeli nie posiada na to pieniędzy. Tymczasem
po 5 latach wysiłków i deklaracji w kasie miejskiej jest chroniczny brak pieniędzy. Pomysł z kredytem z EBI również nie wypalił. Prezydent wychodząc z założenia, że pieniądze z EBI są już „zagwarantowane” przygotował budżet na 2017 r. wraz z WPF, zapisując w nim m.in. wydanie 22 mln. zł. na objęcie udziałów w spółce Bytomski Sport. Po zakwestionowaniu uchwał przez RIO władze zmuszone były do wprowadzenia korekt. I tak, obcięto o 13 mln zł plan wydatków przeznaczonych na "Wsp6lfinansowanie zadań związanych z realizacja inwestycji oraz działalnością spółki Bytomski Sport (planowane współfinansowanie z EBI)".
Co zatem będzie mógł "zakontraktować" BS?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/05 23:18 #171408

Szanowny Panie,autorze wątku.Proszę nieco trafniej dobierać tytuły swoich felietonów.
Jeśli reaktywowanie drużyny męskiej koszykówki i jej awans do 2 ligi,odbudowanie bytomskiego hokeja i medale zarówno żeńskiej jak i męskiej drużyny,mozolna praca nad przywróceniem po upadku(niestety z własnej winy) piłki kopanej na należne jej miejsce w krajowej hierarchii,od lat wspaniałe sukcesy(wiadomo że bez udziału bytomskiego magistratu) judoków,karateków czy tenisistów ziemnych i stołowych nazywa Pan UPADKIEM...to gratuluję znajomości tematu.
Sport to nie tylko mamona...a Pan na jednej szali w tytule postawiłeś kompleks sportowy,a na drugiej BYTOMSKI SPORT.
Populizm pełną gębą.Pozdrawiam.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/05 23:37 #171410

kompleks sportowy,a na drugiej BYTOMSKI SPORT.

Jak już chcesz się czepiać to powinno raczej być: ,,bytomski sport" ten pozytywny i ,,kompleks sportowy i Bytomski Sport sp. z o.o".

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/05 23:48 #171412

Nie bądż taki drobiazgowy.Kontekst jest czytelny...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:RE: Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/06 07:29 #171413

Szanowny Panie,autorze wątku.Proszę nieco trafniej dobierać tytuły swoich felietonów.
Jeśli reaktywowanie drużyny męskiej koszykówki i jej awans do 2 ligi,odbudowanie bytomskiego hokeja i medale zarówno żeńskiej jak i męskiej drużyny,mozolna praca nad przywróceniem po upadku(niestety z własnej winy) piłki kopanej na należne jej miejsce w krajowej hierarchii,od lat wspaniałe sukcesy(wiadomo że bez udziału bytomskiego magistratu) judoków,karateków czy tenisistów ziemnych i stołowych nazywa Pan UPADKIEM...to gratuluję znajomości tematu.
Sport to nie tylko mamona...a Pan na jednej szali w tytule postawiłeś kompleks sportowy,a na drugiej BYTOMSKI SPORT.
Populizm pełną gębą.Pozdrawiam.

Dlatego w uznaniu ostatnich sukcesów w trybie pilnym zostanie wybudowany kompleks piłkarski za 30 milionów, a lodowisko i basen ma powstać w bliżej nieokreślonym terminie i wcale nie wiadomo czy do tego czasu miasto w ogóle będzie miało kasę na realizację tej inwestycji. Strategia po byku.

Chciałbym przypomnieć że przed Bartylą waterpoliści, judocy, tenisiści stołowi i tenisiści ziemni także odnosili sukcesy. Nie przypisywałbym prezydentowi ich osiągnięć, bo to krzywdzące dla ludzi, którzy pracowali na te sukcesy od wielu lat, a nie tylko od końcówki 2012 r.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/06 08:29 #171414

 • Robert Białas
 • Robert Białas Avatar Autor
 • Gość
 • Gość

Nie bądż taki drobiazgowy.Kontekst jest czytelny...


Albo nie zrozumienie tekstu albo napisałem tekst w sposób mało czytelny. Niezależnie od tego, uważam, że Bytom ma to "nieszczęście" , że jest tu wiele klubów, które osiągają sukcesy , a nie jak piłkarska PB osiągały.
Cała myśl przewodnia jest następująca: poprzez nieprzemyślane decyzje finansowe i organizacyjne, władze miasta doprowadziły do załamania się finansów miasta (co przewidziałem i o czym pisałem już 3-4 lata temu).
Efektem owego załamania będzie gwałtowne ograniczenie pieniędzy na finansowanie bytomskiego sportu i zaprzepaszczenie osiągnięć. Paradoksalnie, przyczynili się do tego działacze sportowi i bezmyślni radni, którzy zamiast zadawać pytania, domagać się analiz i symulacji, ulegają właśnie populizmowi.
Niestety przy tak licznych drużynach i osiągnięciach, miasto musi dokonywać wyboru, który sport będzie wspierać. Wybór jeżeli opierać kryterium na osiągnięciach sportowych jest jednoznaczny: judo, hokej, karate, tenis ziemny, tenis stołowy, W tych dyscyplinach zawodnicy zdobywają medale olimpijskie, mistrzostwa świata , Europy i Polski.
Piłka nożna byłaby chyba na samym dnie takiego rankingu. I proszę nie pisać o historycznych osiągnięciach PB. Tych ludzi już dawno nie ma. A jak rzeczywistość pokazuje ani historią ani stadionem nie osiąga się sukcesów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/06 16:40 #171420

Wiele klubów czyli ile? Ja znam 3 z czego jeden to Polonia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/06 20:05 #171422

Georg pijesz do tego że ,,Polonia" w nazwie widnieje i u waterpolistów, koszykarzy i hokeistów? I mam nadzieję że to wszystko co ich łączy z tym szambkiem na Olimpijskiej...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/06 23:57 #171443

Dlatego w uznaniu ostatnich sukcesów w trybie pilnym zostanie wybudowany kompleks piłkarski za 30 milionów, a lodowisko i basen ma powstać w bliżej nieokreślonym terminie i wcale nie wiadomo czy do tego czasu miasto w ogóle będzie miało kasę na realizację tej inwestycji. Strategia po byku.

Chciałbym przypomnieć że przed Bartylą waterpoliści, judocy, tenisiści stołowi i tenisiści ziemni także odnosili sukcesy. Nie przypisywałbym prezydentowi ich osiągnięć, bo to krzywdzące dla ludzi, którzy pracowali na te sukcesy od wielu lat, a nie tylko od końcówki 2012 r.

Mephir...
Nie w trybie pilnym...jeszcze za prezydentury Koja mamiono kibiców budową nowego stadionu(w Stolarzowicach :D )
Chciałbym również przypomnieć że w swoim komentarzu nie wymieniłem Bartyli jako mecenasa sportów prze Ciebie cytowanych...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/07 00:14 #171444

Nie bądż taki drobiazgowy.Kontekst jest czytelny...


Albo nie zrozumienie tekstu albo napisałem tekst w sposób mało czytelny. Niezależnie od tego, uważam, że Bytom ma to "nieszczęście" , że jest tu wiele klubów, które osiągają sukcesy , a nie jak piłkarska PB osiągały.
Cała myśl przewodnia jest następująca: poprzez nieprzemyślane decyzje finansowe i organizacyjne, władze miasta doprowadziły do załamania się finansów miasta (co przewidziałem i o czym pisałem już 3-4 lata temu).
Efektem owego załamania będzie gwałtowne ograniczenie pieniędzy na finansowanie bytomskiego sportu i zaprzepaszczenie osiągnięć. Paradoksalnie, przyczynili się do tego działacze sportowi i bezmyślni radni, którzy zamiast zadawać pytania, domagać się analiz i symulacji, ulegają właśnie populizmowi.
Niestety przy tak licznych drużynach i osiągnięciach, miasto musi dokonywać wyboru, który sport będzie wspierać. Wybór jeżeli opierać kryterium na osiągnięciach sportowych jest jednoznaczny: judo, hokej, karate, tenis ziemny, tenis stołowy, W tych dyscyplinach zawodnicy zdobywają medale olimpijskie, mistrzostwa świata , Europy i Polski.
Piłka nożna byłaby chyba na samym dnie takiego rankingu. I proszę nie pisać o historycznych osiągnięciach PB. Tych ludzi już dawno nie ma. A jak rzeczywistość pokazuje ani historią ani stadionem nie osiąga się sukcesów.

Pan nie patrzy na temat oczami kibica...niestety.
A tych w Bytomiu nie brakuje,podobnie jak miłośników "tańca w rajtuzach".Niech Pan nie pisze że"tych ludzi już dawno nie ma",bo ci
ludzie tworzyli historię BYTOMSKIEGO SPORTU i będą na zawsze w pamięci i sercach KIBICÓW.Jak można być takim IGNORANTEM?Bez pozdrowień.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Re:Jak w trzy lata doprowadzić do upadku bytomski sport. 2017/04/07 07:41 #171449

Historię tworzył też Sobieski i każdy Polak o tym wie. Czy to oznacza, że każdego spotkanego Turka na drodze mam zabić jak zrobił to król ?
Czy naprawdę kibic nie potrafi zrozumieć, że lata świetności Polonia ma za sobą? Na chwilę obecną klub jest na poziomie okregowki (zarówno piłkarskim jak i finansowym ).
Dopóki nie zajdzie się milioner z sercem to miasto powinno dotować piłkarzy w takim samym stopniu jak inne kluby.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1
 • 2
 • 3
Moderatorzy: Robert Białas
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone