Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Autostrada A1 2007/01/25 17:29 #6797

Artykuł z Wyborczej z 22 stycznia:

Rusza budowa autostrady A1 na Śląsku
W Katowicach podpisano w poniedziałek kontrakt na budowę 15-kilometrowego odcinka autostrady A1 między Sośnicą a Bełkiem.

To pierwszy odcinek autostrady A1 budowany na Śląsku. Będzie miał 15,4 km długości i po trzy pasy ruchu w obu kierunkach. Roboty rozpoczną się na przełomie lutego i marca, potrwają dwa lata. Koszt inwestycji to ponad 800 mln zł, z czego 83 proc. pochodzić będzie z europejskiego Funduszu Spójności, a reszta z budżetu państwa.

Budowa autostrady A1 to - zdaniem Tomasza Pietrzykowskiego, wojewody śląskiego - jeden z dwóch najważniejszych dla Śląska projektów (obok ustawy aglomeracyjnej). - Za jakiś czas województwo śląskie będzie jednym z najlepiej skomunikowanych ze światem regionów w Polsce - stwierdził wojewoda.

Cały śląski odcinek A1 będzie miał 166,8 km długości i, według zapewnień ministra transportu Jerzego Polaczka, ma być gotowy do 2010 roku. Inwestycję podzielono na sześć etapów, a umowy z przyszłymi wykonawcami mają być podpisane jeszcze w tym roku. Chodzi m.in. o odcinki Świerklany - Gorzyczki (granica z Czechami) i Bełk -Świerklany oraz budowę węzła Sośnica, gdzie budowana autostrada A1 przetnie się z istniejącą autostradą A4.

Odcinek między Sośnicą a Bełkiem będzie jednym z najtrudniejszych. Na zaledwie 15 km powstaną bowiem aż 33 mosty i wiadukty. Wybudowane zostaną trzy węzły, na których będzie można wjechać i zjechać z autostrady: Knurów (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 921 w Knurowie), Dębieńsko (na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr S 4353 w Czerwionce-Leszczynach) i Bełk (na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 925 w Czerwionce-Leszczynach).

Drogę wybuduje grecka firma J & P Avax. Konstantinos Mitzakis, dyrektor zarządzający, zapewniał wczoraj, że firma ma doświadczenie. Budowała autostrady m.in. w Libii, Pakistanie, Grecji i Irlandii. W Polsce obecna jest od dwóch lat, realizuje m.in. projekty w okolicach Gliwic i Lublina.

Autostrada A1, zgodnie z obowiązującą ustawą, ma być płatna, ale resort finansów nie podał jeszcze żadnych szczegółów. Nie wiadomo więc, ile będziemy płacić ani od kiedy. Wszystko ma być jasne w połowie roku, gdy resort przedstawi projekt ustawy o autostradach płatnych.
News z tvs.pl 13 marca 2009

Powstanie śląskiego odcinka autostrady A-1 przed Euro 2012 zagrożone . Wojewódzki sąd administracyjny w Warszawie stwierdził, że decyzja ministra sprzed kilku lat o lokalizacji autostrady na terenie Bytomia-Stolarzowic była bezprawna. Sprawę do sądu wnieśli mieszkańcy, których domy leżały na trasie autostrady. Jeżeli wyższa instancja podtrzyma wyrok to całą procedurę będzie trzeba zacząć od nowa. Chaos i zamieszanie będą nieuniknione, bo budowa miała ruszyć już za dwa miesiące.

Prace przy budowie A-1 w Bytomiu mogą zostać przerwane. Paweł Majewski razem z innymi mieszkańcami dzielnicy Stolarzowice, którzy nie chcą się wyprowadzać, skierował sprawę do sądu i przedwczoraj usłyszeli wyrok.

Wojewódzki sąd administracyjny w Warszawie stwierdził, że decyzja o lokalizacji odcinka autostrady A-1 była bezprawna. - Mam nadzieję, że ten wyrok sprawi, iż ktoś będzie patrzył na tą sytuację przez pryzmat społeczny, a nie tylko budowy - stwierdza Majewski, mieszkaniec Bytomia.

Jeżeli ministerstwo infrastruktury nie skieruje sprawy do sądu wyższej instancji, za trzydzieści dni wszystkie prace staną. Rzecznik ministerstwa nie chciał komentować sprawy.

O dziwo też tylko nieoficjalne informacje jak na razie doszły do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Informację dostałam nie ze źródła, z którego powinnam. W związku z tym jak tylko dostaniemy wyrok i wytyczne z ministerstwa, to będziemy mogli się merytorycznie wypowiadać - wyjaśnia Ewa Tomala Borucka z GDDKiA.

Ale mieszkańcy Stolarzowic nie czekają na merytoryczne wypowiedzi tylko na wstrzymanie prac. Jak mówią budowa powinna zostać wstrzymana, bo jest niezgodna z prawem.

Jednak co dokładnie było niezgodne z prawem - oficjalnie nie wiadomo. Sąd wciąż pisze uzasadnienie do wyroku. Być może władze decyzję o lokalizacji wydały niezgodnie z procedurami. W grę może również wchodzić niedostosowanie projektu do surowych norm unijnych.

Profesor Kazimierz Kłosek z Politechniki Śląskiej usprawiedliwia budujących autostradę. Jego zdaniem liczba przepisów jest ogromna, ciągle się też zmieniają, dlatego nawet dobrym fachowcom ciężko jest być zawsze na czasie. - Inżynier jest inżynierem i ma co prawda jakiś ogład prawny, ale nie ma tak dobrego jak rasowy prawnik - uważa prof. Kłosek.

Rasowych prawników wynajęła natomiast garstka mieszkańców Bytomia-Stolarzowic i zdaje się, że wybrali znacznie lepiej niż osoby odpowiedzialne za budowę autostrady, na którą czeka cała Polska.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2007/01/28 18:51 #7106

Szkoda że bytomski odcinek będzie budowany jako ostatni. Budowa ruszy w 2009 i zakończy się w 2013 :/
Wymiana poglądów nie jest niebezpieczna, niebezpieczny jest brak poglądów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2007/01/28 19:13 #7107

Szkoda że bytomski odcinek będzie budowany jako ostatni. Budowa ruszy w 2009 i zakończy się w 2013 :/

Miejmy nadzieję, że w ogóle ruszy, bo jak to jest z autostradami w tym kraju, to każdy wie...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2007/01/28 23:35 #7129

No, przy obecnych rządach to ruszy z tymi autostradami i to znacznie. Koleżanka z uczelni mi mówiła, że tak jak wcześniej próbowali zmienić cene za którą mają oddać ziemię i się nie dało, tak teraz bez problemu zaakceptowali....
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2007/02/07 18:45 #8173

Autostrada dla naszego miasta sprawi ,że nasze miasto stanie się bardziej dostępne dla inwestorow ,i byc może zacznie się coć dziać w sferze inwestycji gospodarczych .
Ale planowany przebieg autostrady doprowadzi do podzialu Bytomia na dwie części ,Stroszek,Sucha Gora i oś Ziętka zostaną odcięte od reszty Bytomia .
Szeroki korytarz komunikacyjny w postaci autostrady A1 i naszej ,właśnie budowanej obwodnicy (obie drogi pobiegną równolegle) doprowadzi ,że pomiędzy wyżej wspomnianymi dzielnicami ,a centrum, powstanie szeroki na kilkaset metrów pas drogowy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2007/02/07 19:11 #8174

Niestety wygląda na to, że autostrada A1 i obwodnica będą osobnymi drogami, a przecież mogły by (tak jak w Katowicach), być od siebie odzielone tylko separatorem: jeden kierunek obwodnicy -separator- autostrada -separator- drugi kierunek obwodnicy. Zaoszczędziło by to miejsca, nie trzeba by było wycinać setek drzew w dąbrowie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2007/02/08 12:26 #8237

W Katowicach projekt budowy A4 zakładał budowę równoległych nitek dla ruchu lokalnego,a to dlatego, iż przebieg tych dróg to właściwie jedna arteria, natomiast obwodnica północa i A1 mają różny przebieg oraz różnych inwestorów, pozatym budowane są w róznych okresach czasu.Nimniej jednak obwodnica północna będzie miała wspólny bezkolyzyjny węzeł ul Strzelców byt, natomiast wjazd na A1,również w sposób bezkolizyjny(cały węzeł) będzie usytuowany pomiędzy TOJOTĄ A Dąbrową miejską
www.siskom.waw.pl/autostrady/a1/a1_km491-498.jpg
Warto spojrzeć na tą mapę :yes:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2007/02/08 13:49 #8242

Warto spojrzeć na tą mapę :yes:


Dzięki za mapę :) , ale nie ma na niej obwodnicy, więc trudno porównać; nie ma nawet tego co już jest zbudowane - to chyba mapka z 1973 cy cóś :) .

Teraz dopiero widzę jak szpetnie autostrada przerżnie Stolarzowice :O , tam na północ jest trochę miejsca, szkoda, że nie tam pójdzie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2007/02/08 17:01 #8248

Teraz dopiero widzę jak szpetnie autostrada przerżnie Stolarzowice :O , tam na północ jest trochę miejsca, szkoda, że nie tam pójdzie.

Nowo zbudowany dom pójdzie pod rozbiórkę. Choć nie ukrywam, że jest to lepsze rozwiązanie od pierwotnego.

Co do obwodnicy to mnie też to zdziwiło, że nie umie jej znaleźć :/ I czy mi się zdaje, czy na Strzelców Bytomskich ma być rondo. Czy po prostu ktoś tak zaznaczył połączenie zjazdów z drogą :)
Łukasz Kupidło

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2007/02/08 18:00 #8249

Co do obwodnicy to mnie też to zdziwiło, że nie umie jej znaleźć :/


Na tej mapie, w Miechowicach zapisany jest "park ludowy". Nie wiem jak on teraz się nazywa, ale ta "ludowość" brzmi trochę "staroświecko".
Z resztą sam opis cech tej inwestycji - budowy autostrady naniesiony jest opacznie, widać, że mapa jest starsza. Wiecie, w którym miejscu ona przetnie obwodnicę piekarsko-bytomską? Na tej mapie nie ma Szarlejki i ciężko się orientować...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2007/02/08 18:16 #8250

mapa z zaznaczoną obwodnicą i autostradą mażna znależć na inrernetowej mapce Bytomia,mapa ta znajduje się na sronce UM.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2007/02/08 21:55 #8269

Wiecie, w którym miejscu ona przetnie obwodnicę piekarsko-bytomską? Na tej mapie nie ma Szarlejki i ciężko się orientować...

www.siskom.waw.pl/autostrady/a1/a1_km483-490.jpg
Zobacz więc na tę mapę,tu tez w zgodnie z dokumentacją w ciągu DW911 ma być wykorzystane rondo do utrzymania "krążności "ruchu, podobnie ma byc w ciągu ul strzelców /dąbrowa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2008/11/17 19:44 #23663

Oglądałem teraz plany autostrady na odcinku Piekar Śląskich i zainteresował mnie jedna różowa kreska w pobliżu węzła. Zielona to jak sądzę DW911, czyli aleja JPII, natomiast różowa wygląda na ulicę Witczaka w Bytomiu, a ul. Starą w Piekarach. Kończy się ona jednak niewiele przed torami kolejowymi. Czy to oznacza, że ma zostać wydłużona, aż do zjazdu z autostrady?

Opieram się na tym:
www.siskom.waw.pl/autostrady/a1/a1_km483-490.jpg

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2008/11/17 20:10 #23664

^^
Kiedyś był taki plan, natomiast po zmianie władzy w Bytomiu chyba się zmieniły priorytety w tym kierunku-a szkoda. Było by sitne połaczenie bezpośredni do A1, ale ta droga miała umożliwic zagospodarowanie terenów poprzemysłowych w tym rejonie.
W czasie budowy loftów w tym rejonie mówiono, że zamożne osoby, które tam zamieszkają bęa miały bezpośredni dojazd do ronda ul kolejową juz po stronie Piekar.
Kidyś już gdzieś troche więcej pisałem na temat tego połączenia. Z tego co wiem ten plan spalił na panewce. Bo to zależy od współpracy obydwu miast.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Autostrada A1 2008/11/17 20:18 #23666

Kiedyś był taki plan, natomiast po zmianie władzy w Bytomiu chyba się zmieniły priorytety w tym kierunku

Tyle że według tego planu droga ma zostać przedłużona na terenie Piekar. Przecież po stronie Bytomia do granicy jest ona już gotowa. Tak więc pole do popisu mają Piekary. Zastanawiam się przy tym, czy przypadkiem nie powinno to zostać zrobione przy okazji budowy autostrady, bo inaczej mogą być problemy z drożnością tego węzła.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone