Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

O CZYM ŚNIĘ ROCZNICOWO.... 2017/08/15 11:17 #173373

• Waldemar Bartosik
  • Waldemar Bartosik Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
W ROCZNICĘ ZBROJNEGO CUDU NAD WISŁĄ, JA ŚNIĘ O POLSCE GOSPODARCZEGO CUDU.

Temat obecności mocarstwowych Chin w Polsce, owiany jest kunktatorstwem, pustką intelektualną, brakiem lub jałowością inspiracji i inicjatyw.
Ale towarzyszą im pompatyczne wizyty, strzeliste deklaracje i........cisza w polskojęzycznych mediach niemieckiej proweniencji.

Przyczyny tego są jasne.

Dla Chin Ameryka jest drugim po Unii Europejskiej najważniejszym partnerem handlowym, a wystarczy tylko spojrzeć na mapkę, by bez potoku słów sformułować klarowną odpowiedź :
Po pierwsze zainicjowany przez Chiny format 16+1 i popierana przez USA inicjatywa ABC - wywołuje konsternację Niemiec, które w ostatnich latach przejmują inicjatywę budowania stosunków z Chinami na poziomie europejskim. Po drugie Pekin pokazuje, że może prowadzić politykę regionalną ponad podziałem instytucjonalnym Unii Europejskiej, a to też nie wywołuje entuzjazmu berlińskich kundli w Brukseli.
Na tylko tym przykładzie widzimy trafność odwiecznego polskiego aforyzmu : co wolno wojewodzie.....

Ale strach i paraliż polskich kundli, rozsiadłych po najwyższych urzędach od magdalenkowej transformacji i zjadających konfitury z paserskiej wyprzedaży Polski, też tu ma ogromne znaczenie.
Doświadczyłem tego osobiście, gdy w roku 2006 ogłosiłem plan budowy - podjętej w osiem lat po mnie przez Chiny - budowy transkontynentalnej magistrali kolejowej EurAsiaRegina (na wzór Jedwabnego Szlaku ) z największym suchym portem świata w osi Sławków-Hrubieszów ( na wzór Singapuru), bezowocnie promowanym przez lata u tzw "najwyższych czynników".

Tego strachu i towarzyszącego mu paraliżu nie miał w sobie Lee Kuan Yew, gdy przed 50-ciu laty, ze łzami w oczach ogłaszał niechcianą niepodległość, a na mapie świata, pojawiło się we wrażym, malezyjskim otoczeniu niewielkie, biedne państwo-miasto Singapur, które dziś należy do najprężniejszych i najbogatszych per capita we świecie.
Nie miał też Ludwig Erhard, gdy w pokonanych, podzielonych i okupowanych przez zwycięskie wojska koalicji antyhitlerowskiej Tryzonii, na przekór władzom okupacyjnym, wdrożył swą reformę, dziś plasującą Niemcy na szczycie europejskiego rankingu.

A że historia lubi się powtarzać, dziś mamy do czynienia z podjętą przez Chiny w roku 2012 inicjatywą-ofertą wobec państw Europy Środkowo-Wschodniej w formacie "16+1", której jak dotąd nikczemne efekty, trafnie opisuje P.Pendrakowska, w artykule "Chiny a gospodarki Europy Środkowej" (www.polska-azja.pl/p-pendrakowska-dla-te...ki-europy-srodkowej/)

Nikczemność rezultatów tej doniosłej cywilizacyjnie i gospodarczo inicjatywy, bierze się - co wspomniano - ze strachu, pustki intelektualnej i nieproporcjonalności gospodarek, a zwłaszcza braku ofert dla Chin, po naszej stronie.

POWIELMY WIĘC DOŚWIADCZENIE CHIN !!!

Przypomnę więc, że po przegranej przez Amerykanów wojnie wietnamskiej, szerokim strumieniem napłynęły do Państwa Środka amerykańskie kapitały, inwestycje, technologie i ludzie, aby osiągnąć tam, wykorzystując gigantyczny rynek i konkurencyjnie niskie płace oraz brak świadczeń socjalnych, oraz w celu strategicznego osłabienia Sowietów i światowego systemu komunistycznego - NIEBOTYCZNE ZYSKI.
Aby zaś dohumanizować ten PĘD ZA PIENIĄDZEM, naprędce stworzono doktrynę globalizacji i niesienia kaganka postępu cywilizacyjnego,do zapóźnionych krajów i narodów.

Polska, wbrew rozlicznym hochsztaplerskim i megalomańskim deklaracjom i powszechnemu, naiwnemu przeświadczeniu samych Polaków, w obecnym stanie - nie ma ŻADNYCH predyspozycji ani predestynacji, by w "naturalny" (cha, cha, cha !!!) sposób przewodzić szesnastce europejskiej i nikt jej w tej roli nie widzi i nie uznaje.
Co innego, jeśliby z inicjatywy własnej się stała PRIMUS INTER PARES.

Ale minęło kolejnych 5 lat wśród bombastycznych wizyt i rewizyt, a sprawy pozostają w hibernacji.

Znikąd idei, znikąd inicjatywy, pomimo wyjątkowo sprzyjającej Polsce koniunkturze na Wschodzie i Zachodzie.

Więc powtórzę : POWIELMY DOŚWIADCZENIE CHIN !!!

Co Polska, może zaoferować gigantycznym Chinom i sprawić skupienie i konwergencję pozostałej szesnastki krajów Europy Środkowo-Wschodniej ?

Po pierwsze dokonać ożywczej reformy, podług "algorytmu Bartosika", czyniącej kraj swoistym "rajem podatkowym" a państwo przyjaznym, samoredukującym się i oszczędnym.

Po wtóre, tak zachęcone i ściągnięte kapitały, inwestycje i technologie obwarować formułą "Joint venture", bezwarunkowym obowiązkiem świadczeń podatkowych na miejscu, i obsadą struktur finansowo-księgowych przez Polaków.

Strumień napływających na ryzyko samych inwestorów kapitałów, inwestycji i technologii, sam nada kierunek REINDUSTRIALIZACJI POLSKI (bez przesadnej ingerencji "wszystkowiedzącego" etatystycznego państwa), A W POLSCE DOKONA OCZEKIWANEGO (bezowocnie) OD DZIESIĄTKÓW POKOLEŃ - CUDU.

Gospodarczego. Nie militarnego, ze wszystkimi zgubnymi konsekwencjami.

Miejmy odwagę!... nie tę jednodniową,
Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,
Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową
Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

Miejmy odwagę!... nie tę tchnącą szałem,
Która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem
Przeciwne losy stałością zwycięża.

Przestańmy własną pieścić się boleścią,
Przestańmy ciągłym lamentem się poić:
Kochać się w skargach jest rzeczą niewieścią,
Mężom przystoi w milczeniu się zbroić...

Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje
I przechowywać ideałów czystość;
Do nas należy dać im moc i zbroję,
By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Strona:
  • 1
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone