Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Zieleń na Bytomskim Rynku 2019/07/08 22:28 #185158

Niedawno byłem na spacerze na rynku i niemal wszystkie klony, po obu stronach rynku są uschnięte i bez liści. Z 40 drzew zostało może 5-8 liściastych. Wiadomo dlaczego tak się stało oraz jakie miasto ma plany na nasz reprezentacyjny plac ?

Wraz ze wzrostem temperatur wszechobecnym jest trend krytyki betonowych przestrzeni, jako sprzyjajacych nadmiernemu nagrzewaniu sie...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zieleń na Bytomskim Rynku 2019/07/08 23:01 #185161

Zacznijmy od tego że na bytomskim rynku nie ma zieleni nie licząc kamiennych kwietników...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zieleń na Bytomskim Rynku 2019/07/09 11:52 #185164

Z 40 drzew zostało może 5-8 liściastych. Wiadomo dlaczego tak się stało.


Odpowiedź specjalnie skomplikowana nie jest - susza. Ubiegłe lato mieliśmy bardzo suche, jesień i wiosna również specjalnie deszczowe nie były a jak już opady były to były krótkie i intensywne. Dodatkowo na Rynku mamy płytę co dodatkowo utrudnia nawodnienie ziemi pod nią. Podczas budowy płyty zastosowano system do podlewania drzew, przy drzewach pod ziemią wkopano rurki które były zakończone wlotem w brukowanej części pod platanami i zakończonej okrągłą płytką ze stali nierdzewnej tędy służby odpowiedzialne za zieleń wlewały wodę która podlewała drzewa. O ile sam system był wykorzystywany przez pierwsze lata kiedy drzewa były podatne na przesuszenie o tyle nie wiem czy same wloty przetrwały do dnia dzisiejszego. Po tym jak platany wyglądają dziś wiemy że podlewane nie były. Podobną sytuację mieliśmy w zeszłym roku z karłowatymi klonami przy Agorze gdzie też kilka sztuk uschło.
Co trzeba zrobić?
Jak wiemy miasto pieniędzy na większą przebudowę nie ma, dlatego drzewa trzeba wymienić. Wymienić trzeba wszystkie platany ponieważ te które maja trochę liści jak po nich widać również mają małe szanse na przetrwanie. Może wymienić je na karłowate klony jak przy Agorze tyle że większe, plus jest taki że klon dosyć szybko rośnie i w krótkim czasie mogłyby być wielkości uschniętych platanów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zieleń na Bytomskim Rynku 2019/07/09 21:48 #185184

A jakie sa gwarancje ze posadzone klony nie podziela losu obecnych platanow i nie uschna ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Zieleń na Bytomskim Rynku 2019/07/10 09:00 #185188

Nie\koniecznie wina są suche lata, bo wegetatywny wzrost drzew i krzewów następuje już od marca i wtedy gromadzą wodę, ale dodatkowym problemem jest stosowanie soli i środków chemicznych podczas zimy. System nawadniana, który zastosowano na Rynku raczej spełnia krecią rolę i doprowadza duże stężenie soli zamiast wody i być może też taki mamy efekt jaki mamy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone