Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 10:59 #33062

Osoby podróżujące po Polsce i Europie zapewne niejednokrotnie spotkały się z punktami widokowymi w miastach (niektóre mają ich kilka!) Punkty te najczęściej tworzą wieże kościołów lub innych wysokich, historycznych budowli. W Bytomiu nie ma czegoś takiego, a myślę, że byłby to świetny pomysł na przyciągnięcie turystów, a i mieszkańcy też by z tego skorzystali.

Dodatkowo, dla placówki udostępniającej obiekt wpływałyby pięniądze za bilety wstępu - bo tak jest chyba wszędzie. Jeśli ktoś ma pomysł do kogo skierować się z takim pomysłem, chętnie go poprę i ewentualnie mogę pomóc, jeśli będzie taka potrzeba.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 11:58 #33069

• marbytom
  • marbytom Avatar
  • Gość
  • Gość
Najlepszy punkt widokowy w Bytomiu został bestialsko wyburzony chodzi mi o szyb z kopalni Rozbark :nie:

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 12:14 #33072

• endi_1980
  • endi_1980 Avatar
  • Gość
  • Gość
Dobry widok jest z 8 piętra Szpitala Górniczego.

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 12:45 #33075

• Erdbeer-M
  • Erdbeer-M Avatar
  • Gość
  • Gość
Wieza cisnien kolo budowlanki:)

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 14:59 #33086

• marbytom
  • marbytom Avatar
  • Gość
  • Gość
Szyb Krystyna byłby idealnym miejscem na punkt widokowy :yeah: ewentualnie zamontować platformę na kominie byłej Kopalni Rozbark ;)

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 16:37 #33092

• zulon
  • zulon Avatar
  • Gość
  • Gość
zrobienie takiego punktu to pewnie spora inwestycja dopudzczenia budowlane itd. na Krystyne co jakis czas wpuszczają moze by tak cos zorganizowac wspolnie i popatrzec na Bytom

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 17:08 #33096

Szyb Północny kopalni Meichowice obok obecnego Lidla, gdzie jest sporo miejsca na hotelik, knajpkę , stacje paliw ect.
Jendak nawet po nim nie został żeden ślad :yyy:

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 17:16 #33099

Swojego czasu były plany udostępnienia wieży kościoła Mariackiego przy Rynku. Wówczas problemem były gołębie, które się tam zadomowiły i strasznie zanieczyściły wnętrze wieży. Koszt oczyszczania był na tyle wysoki, że parafia nie była w stanie mu sprostać. Miałem nadzieję, że przy okazji trwającego remontu wieża zostanie oczyszczona, ale podobno tak się nie stało :( . Widok stamtąd na pewno jest ciekawy. W albumie można zobaczyć zdjęcia, które zrobiłem z wysokości 30 m z drabiny straży pożarnej przy komendzie. Po nich można sobie wyobrazić co można zobaczyć ze szczytu wieży kościoła...

Niestety nigdy nie miałem okazji tam wejść, ale domyślam się co można tam zobaczyć, bo swojego czasu oglądałem Bytom z punktu widokowego na dachu budowlanki, który jest bardzo podobnie umiejscowiony. Obiekt należy do Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego i tam trzeba szukać kontaktu.

Szyb Krystyna byłby idealnym miejscem na punkt widokowy :yeah:

Dokładnie. Dwa razy miałem okazję tam być i za każdym razem nie mogłem się napatrzeć. Fantastyczne widoki!

Podobno fajna panorama jest z wieży zegarowej Elektrociepłowni Szombierki. Pracownicy twierdzą, że przy dobrej widoczności można stamtąd wypatrzeć Beskidy. Niestety nie miałem okazji tam wejść :( .

Ciekaw jestem widoków z 16 piętrowych bloków przy Łużyckiej. Są to najwyższe budynki mieszkalne w Bytomiu, które w dodatku są położone na dużym wzniesieniu, więc musi być tam niezła panorama.

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 17:45 #33106

Wiadomo cos w temacie wejsc tam ? Wiem ze kiedys bylo wejscie zorganizowane przez PTTKa w Bytomiu, ale pozniej nastala cisza.

Z tej wiezy bedzie rewelacyjny widok na wezel Piekary i autostrade A1 jak przypuszczam :)

JAkby byla jakas zorganizowana wycieczka w jakikolwiek wyzszy budynek w miescie to ja chetnie ;)

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 19:40 #33112

• zulon
  • zulon Avatar
  • Gość
  • Gość
polecam bloki przy Łużckiej widok rewelacyjny choc na miasto mam mozliwosc obserwacji tylko z 9 pietra ,(panorama konczy mi sie na altusie w Katowicach) reszta zaslania blok obok rownie ciekawiy jest widok zachodni (można sobie podjechać windą na samą gore )
jak jest dobra pogoda to widać gorę sw Anny idealnie na srodku panoramy a to juz 50 km
Z gory sw anny na wiosne obserwowalem kominy i zegar elektrowni szombierki ktorą z bytomskich budowli najlatwiej rozpoznać z takiej odleglosci.
Jak sie jednak pojedzie na kopiec w Piekarach to dopiero ciekawe rzeczy mozna zaobserwowac od tatr po Pradziada polecam tą strone
www.dalekieobserwacje.eu/?p=3138

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 20:43 #33116

polecam bloki przy Łużckiej widok rewelacyjny choc na miasto mam mozliwosc obserwacji tylko z 9 pietra ,(panorama konczy mi sie na altusie w Katowicach) reszta zaslania blok obok rownie ciekawiy jest widok zachodni (można sobie podjechać windą na samą gore )
jak jest dobra pogoda to widać gorę sw Anny idealnie na srodku panoramy a to juz 50 km
Z gory sw anny na wiosne obserwowalem kominy i zegar elektrowni szombierki ktorą z bytomskich budowli najlatwiej rozpoznać z takiej odleglosci.
Jak sie jednak pojedzie na kopiec w Piekarach to dopiero ciekawe rzeczy mozna zaobserwowac od tatr po Pradziada polecam tą strone
www.dalekieobserwacje.eu/?p=3138

Ale zulon pojechałeś... "Pradziada"... nie mówię, że nie masz racji, ale ja z kopca to najdalej Zabrze widzę :/

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 21:42 #33118

Dobrych kilka lat do tyłu, ładne widoki były ze wzgórza Małgorzatki, zanim nie porosły drzewa i krzaki :P

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/19 22:31 #33124

Jak się okazuje jest tych miejsc kilka. W samym ścisłym centrum myślałem o kościele przy Rynku, nie wiem tylko czy jest tam odpowiednia "infrastruktura" wewnątrz wieży. Np w Chorwacji w Zadarze, Trogirze czy Splicie, czy w Słoweni w Koprze czy Piranie, głowne kościoły w centrum udostępniają odpłatnie swoje wieże, z których rozciągają się fantastyczne widoki i na których zawsze ktoś jest. W Mostarze meczety udostępniają swoje minarety w tym celu. Wiem, że atrakcyjność turystyczna jest nieporownywalna, ale skoro mamy wysoką/kie wieżę/e... Z powodu ww "infrastruktury" ciekaw jestem jak duży byłby koszt przystosowania wieży do zwiedzania... Słyszeliście w ogóle o pomysłach tego typu, które miały szansę na realizację, ale z jakiegoś powodu się jej nie doczekały?

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/20 10:55 #33145

Z V piętra w miechowickim bloku średnio dwa razy do roku można oglądać Beskidy. Widok niesamowity - bardzo wyraźny zarys wyrastający nagle za kominami koksowni Jadwiga.
Aha - i kilkanaście wieży wyciągowych - aż po kopalnię Budryk w Ornontowicach (dwie wieże).

Punkt widokowy w centrum miasta 2009/11/20 16:50 #33184

Jak się okazuje jest tych miejsc kilka. W samym ścisłym centrum myślałem o kościele przy Rynku, nie wiem tylko czy jest tam odpowiednia "infrastruktura" wewnątrz wieży. Np w Chorwacji w Zadarze, Trogirze czy Splicie, czy w Słoweni w Koprze czy Piranie, głowne kościoły w centrum udostępniają odpłatnie swoje wieże, z których rozciągają się fantastyczne widoki i na których zawsze ktoś jest. W Mostarze meczety udostępniają swoje minarety w tym celu. Wiem, że atrakcyjność turystyczna jest nieporownywalna, ale skoro mamy wysoką/kie wieżę/e... Z powodu ww "infrastruktury" ciekaw jestem jak duży byłby koszt przystosowania wieży do zwiedzania... Słyszeliście w ogóle o pomysłach tego typu, które miały szansę na realizację, ale z jakiegoś powodu się jej nie doczekały?

Dobry pomysł. Koscioły miast narzekac na brak funduszy, mogli by udostepnic wieżę , z której ludzie w pewnych godzinach mogli by podziwiac okolice z góry :)

Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone