Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Dolomity 2007/01/12 15:01 #4806

Gdy ponad 30 lat temu kamieniołom Blachówka zakończył swoją działalność, w krajobrazie Garbu Tarnogórskiego pozostało nieczynne dolomitowe wyrobisko. Wkrótce zaczęła je porastać bogata roślinność, zadomowiły się zwierzęta. Po jakimś czasie wielka dziura przestała straszyć - zamieniła się w zieloną dolinę.

Dotąd mało znanym w regionie zakątkiem zainteresowali się inwestorzy, którzy postanowili wybudować tu ośrodek sportowo- wypoczynkowy. Tak rozpoczęła się historia „Dolomitów - Sportowej Doliny”, która dziś znajduje się w głębokiej dolinie, wyrzeźbionej na wzniesieniu Garbu Tarnogórskiego, tuż przy jednym z jego wyższych punktów - Srebrnej Górze. Cały teren na zachód od wyrobisk porośnięty jest lasami. Warto podkreślić, iż są to najbogatsze przyrodniczo obszary w Bytomiu i okolicy.

Rdzawo-żółte ściany dolomitowe porośnięte drobną roślinnością tworzą piękny krajobraz. W nieczynnym od dawna, zapuszczonym kamieniołomie Blachówka w 1995 roku utworzono stanowisko dokumentacyjne przyrody. Za cel ma ono ochronę specyficznych form krajobrazu, które powstały pod wpływem działalności górnictwa kruszcowego. W dolomicie diploporowym znaleźć można skamieniałości z morza triasowego. Skały dolomitowe poddane są działalności erozyjnej wody, która tworzy tu formy krasowe.

Dzięki występującym tu dolomitom kruszconośnym powstały tu już kilka stuleci temu kopalnie kruszców: srebra, ołowiu, żelaza i cynku. Dziś pozostały po nich korytarze ciągnące się setkami kilometrów pod Tarnowskimi Górami. Szyby i chodniki leżące pod Garbem Tarnogórskim stały się mieszkaniem dla aż siedmiu gatunków nietoperzy. Występują tu również jaszczurki zwinki, padalce, spotkać można nawet żmiję. Są także płazy, widoczne w oczkach wodnych powstałych w zagłębieniach kamieniołomu, między innymi traszki. W spokojniejszych miejscach spotkać można też sarnę, czy zająca. Wyrobiska posiadają również bogata florę. Spośród roślin chronionych warte wyróżnienia są: dziewięćsił bezłodygowy i lilia złotogłów.

Chociaż przyroda „Dolomitów” podnosi klasę ośrodka DSD, to utworzenie go w tym miejscu wiąże się z bardzo szkodliwym dla niej działaniem. Już sama budowa związana była z wyrównaniem znacznej powierzchni terenu z licznymi worpiami i formami krasowymi, czego skutkiem jest również zniszczenie części siedlisk. Dziś w pobliskim rezerwacie słyszymy muzykę tudzież inne odgłosy imprez organizowanych na DSD, niemal przy jego granicy powstaje osiedle domków itd. Ewentualny rozwój ośrodka przy braku odpowiednich działań ochronnych oraz dodatkowy napływ turystów, którzy niestety nie zawsze wiedzą, jak się zachowywać w takich miejscach, także prowadzić będzie do coraz większej degradacji. Trzeba się zastanowić nad bardziej skuteczną ochroną tutejszej okolicy przed wpływami ludzkiej działalności... pobożne życzenie.

A co Wy myślicie o tym miejscu? Czy ktoś z Was pamięta je jeszcze z czasu przed powstaniem DSD?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2007/01/13 10:40 #4853

 • zulon
 • zulon Avatar
 • Gość
 • Gość
pierwszy raz trafiłem na tereny obecnego dsd w 1995 roku wtedy nic sie tam jeszcze nie dzialo a ta droga z płyt ktorą teraz podjezdza sie do osrodka była zasypana i nieprzejezdna chyba gdzies w okolicy terazniejszego parkingu. Ogólnie mało ludzi sie tam kreciło.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2007/01/13 16:52 #4868

Właśnie w tej dolince gdzie jest estrada jeszcze w połowie lat 90 pracowały młyny do kruszenia dolomitu więc dzisiejsza muzyka czy chałasy osób tam przebywajacych to teraz pikuś w porównaniu z pracującym młynem i drżeniem ziemi w okolicy młyna przy jego pracy więc myślę że zwierzątkom i roślinkom raczej z tej strony nic nie grozi. Gorzej jest z cyklistami w rezerwacie SEGIET oni to mogą dopiero naniszczyć nie mówię że wszyscy ale są tacy co kursują na przełaj rowerami zamiast po ścieżkach.I ostatnia sprawa to kłady zaczynają tagże pojawiać się w rezerwacie.
Rys

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2007/01/13 17:57 #4869

Rys, no fakt, że przy eksploatacji dolomitu cicho być nie mogło, ale wiesz, zawsze by się chciało, żeby było idealnie ;) cykliści i quady to też prawda; jakby to powiedzieć... niektóre ścieżki stały się zdecydowanie szersze, niż kiedyś

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2007/02/10 22:49 #8472

 • najki
 • najki Avatar
 • Gość
 • Gość
Hen niestety szkoda tych terenow bo sa naprawde piekne,zwlaszcza stara odkrywka po zejsciu na dol. W dsd wpompowano kupe pieniedzy-chcialbym aby ten interes byl nieoplacalny, ale zapewne tak niebedzie- stał sie juz zbyt spopularyzowany. :/

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2007/02/11 20:11 #8514

chcialbym aby ten interes byl nieoplacalny

chyba nie chcesz, żeby Cię forumowicze zagryźli? :D gdyby DSD chociaż dobrze się rozwijało - zamiast zapowiedzi bez pokrycia, żeby rzeczywiście była to atrakcja; szkoda miejsca

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2007/02/24 21:15 #9522

Rys, no fakt, że przy eksploatacji dolomitu cicho być nie mogło

No jeszcze trzeba dorzucić odstrzał skał co godzinę, choć zdarzało się , że strzelano cztery razy na godzinę. Natomiast przed strzałami wyła syrena kilkakrotnie.Myślę, że dla Bytomia pomimo wszystko
ta dolina to. świetna rekomendacja.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2007/10/29 21:23 #16981

 • woj50
 • woj50 Avatar
 • Gość
 • Gość
Witam wszystkich na forum :-) Zgadzam się, że DSD bardzo przeszkadza przyrodzie i odwiedzających rezerwat i okolice pieszych i rowerzystów. Panoszą się motocykliści. Kamieniołomy, Rezerwat "Segiet" i okolice są doskonałym miejscem do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, w zimie nart biegowych i amatorów fotografii, obserwatorów przyrody. Głośna i nieznośna muzyka z DSD odstrasza zwierzynę i turystów. Rozumiem, że ludzie tam znaleźli pracę (za drobne pieniądze oczywiście) i przynosi to jakieś korzyści (?) miastu. Na szczęście głośne imprezy nie są za często. Można więc w miarą spokojnie powędrować ze sprzętem foto, jeżeli nie przeszkadzają wyjące czterokołowce. Czas więc objąć ochroną wyrobiska, okoliczne lasy oraz hałdę popłuczkową zwaną "Górą Czerwoną" albo "Górą Barana" (nazwa miejscowa). Pozdrawiam.
p.s.
Mam wiele fotek z okolic rezerwatu, dolomitów czy mogę wysłać na stronkę?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2007/10/30 00:01 #16982

Mam wiele fotek z okolic rezerwatu, dolomitów czy mogę wysłać na stronkę?


Oczywiście wrzucaj do albumu chętnie obejrzymy :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2007/10/30 11:59 #16998

 • zulon
 • zulon Avatar
 • Gość
 • Gość
imprez za wiele w dsd to nie ma ostatnia to byla ta opera , potem jakis koncert techno ,bylem tam w tym dniu to garstaka ludzi przyszla, i poza jakimis firmowymi spotkaniami to nic sie raczej nie działo. Spaceruje tam prawie co tydzien rowniez zdazylo mi sie spacerowac w niedziele w zimie przy pełnym nagłosnieniu stoku i wystarczy oddalic sie kilkaset metrów i już jest całkiem cicho .Dsd to dobra wizytówka miasta , ściąga ludzi do Bytomia i każdemu sie przeważnie podoba.Wątpie tez by w najblizszym czasie jakos sie to bardziej kręcilo(szkodziło),Tak jak jest teraz wedlug mnie jest Ok.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2008/02/17 16:27 #18990

 • zulon
 • zulon Avatar
 • Gość
 • Gość
czy ktoś ma jakieś fotki z okolic blachówki z czasów przed dsd im starsze tym lepsze , kiedyś znalazłem w sieci dwa skany z ksiażki o gkw i to wszystko
W piątek popołudniu obeszłem teren dookoła i żywej duszy nie spotkałem znakomite miejsce żeby się odprężyć po tygodniu pracy POLECAM.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2008/02/17 20:07 #18992

Sam bym obejrzał takie zdjęcia i powspominał, jak było cicho, spokojnie i pięknie. Kiedy byłem ostatnio, to przyciągną moją uwagę igielit, który przynajmniej z daleka wyglądał nie najlepiej... ja bym po nim już nie zjechał (może dlatego, że nie jeżdzę na nartach ;) ).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2008/02/18 17:26 #19008

Przede wszystkim to nie jest igielit , sam nie wiem co to jest ale wygląda jak wycieraczka spod drzwi i wcale to nie ma poślizgu ( chyba że mokre ale na dolinie oszczędzają ) i masz tylko wycyklinowane narty oto dlaczego tam takie pustki jak nie ma śniegu.
Rys

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2008/05/21 16:23 #20621

Budowa pod bukami
Mieszkańcom Suchej Góry, dzielnicy Bytomia, nie podoba się inwestycja prowadzona tuż przy rezerwacie buków Segiet. Powstaje tam osiedle domków jednorodzinnych Zielone Wzgórza. Inwestor, prywatna firma deweloperska Expedite, już stawia 8 domów. Ma ich po-wstać 19, a to dopiero pierwsza część inwestycji. Firma ubiega się o pozwolenie na budowę dwóch kolejnych osiedli.

Problemem zainteresował się bytomski radny Henryk Bonk (PiS). - Docierały do mnie interwencje mieszkańców, którzy podejrzewają, że inwestycja zniszczy cenny przyrodniczo teren. Część obszaru, na którym powstają domy, jest objęta Europejską Siecią Ekologiczną Natura 2000 - mówi Bonk. Program ma chronić tarnogórsko-bytomskie pod-ziemia, czyli sieć chodników sztolni. Jest ich ponad 100 km. W nich znalazły sobie miejsce zimowania nietoperze. To jed-no z największych takich stanowisk w Polsce.

Radny wysłał pismo do Urzędu Miejskiego w Bytomiu. - Podpisało się pod nim 300 osób. Podpisy zbierałem między innymi wśród mieszkańców Suchej Góry, choć wsparli nas też z innych miast: Katowic, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Radzionkowa. Kolejni proszą o możliwość złożenia podpisu. W piśmie żądamy, by UM wstrzymał wydawanie dalszych decyzji w sprawie inwestycji pod Segietem. Chcemy też, by uchwalono miejscowy plan zagospodarowania terenu dla tej inwestycji. Na razie takiego planu nie ma - mówi Bonk.

Jest jeszcze jeden problem. - Urząd nie uzgodnił inwestycji z mieszkańcami. A przecież wizja projektanta mogłaby być korzystna dla dzielnicy. Teraz jednak będzie trudno ludzi do tego przekonać - dodaje radny.

Pan Józef podpisał się pod listem . Mieszka niedaleko placu budowy. - Nie podoba mi się ta inwestycja. Szkoda tych terenów. Kiedyś było tu cicho i spokojnie, ludzie przychodzili na spacery, by wypocząć. Teraz jeżdżą tu koparki - mówi.

Zdaniem Jacka Bożka, prezesa Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja z Wilkowic, władze, wydając pozwolenia na takie przedsięwzięcia, powinny pytać o zdanie mieszkańców. - Dziwię się, że tego nie dopełniono. Rozumiem, że miasta muszą się rozwijać, ale trzeba też liczyć się ze zdaniem lokalnych społeczności - mówi Bożek.

Ponieważ planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu nie ma, bytomski Urząd Miejski tak komentuje sprawę. - Pozwolenia na realizację inwestycji zostały wydane zgodnie z prawem. Gmina może stworzyć plan takiego zagospodarowania, ale nie musi. W Wydziale Ekologii sprawdzono oddziaływanie inwestycji na środowisko. Inwestor uzyskał wszelkie potrzebne pozwolenia i decyzję o warunkach zabudowy. W tej sytuacji nie ma konieczności przeprowadzania konsultacji społecznych - mówi Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzeczniczka UM w Bytomiu.

Pierwszą część inwestycji pozytywnie zaopiniował wojewoda śląski. - Podobną opinię wydała też Wojewódzka Rada Ochrony Przyrody. Objęcie terenu programem Natura 2000 nie oznacza, że na takim obszarze nie można inwestować. Mo-żna tam lokalizować różne o-biekty, o ile nie wpłyną negatywnie na środowisko - mówi Jolanta Prażuch, wicedyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. - Wszelkie przedsięwzięcia powinny być zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jednak miasta nie mają planów, bo ich tworzenie jest drogie i długie, mogą wykorzystać furtkę prawną, jaką jest wydawanie decyzji o warunkach zabudowy. Decyzję wydaje prezydent miasta - stwierdza.

Cały czas toczy się jeszcze postępowanie dotyczące wydania pozwolenia na budowę drugiej i trzeciej części by-tomskiej inwestycji. Teraz trzeba czekać na opinię wojewody. - Na inwestora nałożyliśmy obowiązek stworzenia, przy udziale społeczeństwa, raportu oddziaływania budowy na środowisko. Gmina musi podać do publicznej wiadomości, że jest planowana jakaś inwestycja. Potem trzeba czekać na uwagi. Na ich wniesienie mieszkańcy mają 21 dni - tłumaczy Jolanta Prażuch.

Radny Bonk dodaje, że sprawę osiedla w Suchej Górze będzie dalej prowadził.

Świetny przykład Słowacji

Wójtowie z Żywiecczyzny, przedstawiciele Zakopanego, starostowie gmin ze Słowacji i urzędnicy z Ministerstwa Środowiska uczestniczyli w seminarium dotyczącym problemów związanych z programem Natura 2000. Jednym z inicjatorów seminarium była europosłanka Grażyna Staniszewska. Mówiono m.in. o tym, jak Natura 2000 funkcjonuje w Polsce.

- Wszyscy wójtowie podkreślali, co jest kardynalnym błędem procedury: to, że obszary chronione wyznacza się arbitralnie, narzucając je odgórnie, bez partnerskiego dialogu - mówiła po spotkaniu Grażyna Staniszewska. I podawała przykład Słowaków. Oni dyskutowali o każdym problemie; o turystach i wyciągach, a nawet o biedronkach i gąsienicach. Dziś rozwój Słowacji jest wręcz wzorcowy; nasi sąsiedzi zachowują dynamikę rozwoju, ale skutecznie chronią przyrodę.

Mieszkańcy powinni znać prawo

JAROSŁAW SZYLWAŃSKI, szef firmy Expedite

Moja firma zajmuje się za-gospodarowaniem obszarów poprzemysłowych. Przed wejściem na dany te-ren uzyskujemy wszystkie pozwolenia, które są potrzebne. Podkreślam, że nasze działania są częścią ba-rdzo szerokiego zadania, jakim jest zagospodarowanie terenów poprzemysłowych. Mieszkańcy mają prawo uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym. Jednak nieznajomość prawa ma taki skutek, że ludzie z tego prawa nie korzystają. Prowadząc inwestycję, często współpracujemy z naszymi sąsiadami, stowarzyszeniami, które są zainteresowane budową. Prowadzimy konsultacje i badania. Na swoim koncie mamy między innymi budowę ośrodków narciarskich właśnie w Suchej Górze i w Sosnowcu.


bytom.naszemiasto.pl/wydarzenia/855339.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Dolomity 2008/05/21 16:25 #20622

Szybka odpowiedź z ratusza na zarzuty :)

Nie bójmy się o Segiet!
Mieszkańcy zaniepokojeni o teren rezerwatu i otulinę leśną, która go chroni, nie mają powodów do obaw. Projekt mieszkalny „Zielone Wzgórza” realizowany w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Segiet jest zgodny z wymogami ekologicznego budownictwa i obowiązującymi przepisami.

Urząd Miejski w Bytomiu przeprowadził postępowanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji. Inwestor po przedstawieniu decyzji o warunkach zabudowy otrzymał pozytywną decyzję środowiskową zaopiniowaną przez wojewodę i Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Nowoczesne apartamenty ulokowane na polanie przy wzgórzu otoczonej drzewami w sąsiedztwie całorocznego ośrodka narciarsko-rekreacyjnego Dolomity Sportowa Dolina dopasowano do otaczającego krajobrazu wzgórz, oddalonego lasu, projektowanych alejek, tworząc symbiozę tradycyjnej architektury i otaczającej przyrody. Zaś prace, które trwają na terenie Segietu, o które też ostatnio pytali mieszkańcy, prowadzone są przez nadleśnictwo Brynek i nie są związane z inwestycją. Mają na celu przebudowę drzewostanu, wycinkę chorych drzew oraz ogólne prace konserwatorskie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Moderatorzy: Ghost
Bytomski.pl - 2019 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone