ROŚLINY
Do najpiękniejszych kwiatów, które rosną w naszych lasach zaliczyc można konwalię majową oraz królową polskich lasów - lilię złotogłów. Ta druga kwitnie w lipcu. Konwalie natomiast tak, jak ich nazwa wskazuje. Obydwa gatunki podziwiać można przy ścieżce dydaktycznej rezerwatu Segiet. Jednak gdyby zbytnio kusiło nas ich piękno, to pamiętajmy, że są to gatunki chronione! Niestety wiele osób to ignoruje. A przecież piękniej wyglądają te kwiaty pośród zieleni w lesie, niż przez te zaledwie kilka dni w wazonie.
Również w okolicach Segietu (zakątek przyrodniczy "Hipolit") rośnie krzew wawrzynek wilczełyko, który, o ile się nie mylę, jest u nas pierwszym zwiastunem wiosny. Kwitnie na przedwiośniu, jego kwiaty pięknie pachną, cała roślina (jak zreszta wiele innych, o czym lepiej pamiętać) jest trująca. Ostatnim kwiatem, na który chciałbym zwrócić szczególną uwagę jest dziewięćsił bezłodygowy, który rośnie m.in. w pobliżu ośrodka DSD. Jest to roślina górska, a jej charakterystyczną budowę rozety kojarzymy z pamiątek z Podchala, gdzie jest to popularny motyw ornamentacyjny. Wawrzynek i dziewięćsił także chronione.
Z ciekawszych gatunków, które osobiście zidentyfikowałem mogę jeszcze wymienić: kokoryczkę, czosnek niedźwiedzi, marzankę wonną, dziewięćsił pospolity, czworolist pospolity, kopytnik. Tu również w przewadze gatunki chronione.
Wytrwałym, którzy jeszcze nie zrezygnowali z dalszego czytania gratuluję!

Przejdźmy do drzew. Najwięcej ciekawych gatunków drzew znajdziemy w lesie miechowickim. Najpierw jednak warto zajrzeć do miechowskiego parku, gdzie juz znajdziemy m.in. pomnik przyrody - platana klonolistnego o obwodzie 568cm. Niedaleko niego rośnie też, skąd inąd kojarzony przez wielu z nas, miłorząb japoński. Jest to jedna z roślin, które zostały tu sprowadzone z różnych zakątków świata przez ogrodników arystokratycznej rodziny von Tiele-Winckler. Podobnie, jak tulipanowiec amerykański, którego kwiaty tworzą kielichy podobne wyglądem, ale i wielkością do tulipanów. Zakwitają w czerwcu. Ten rośnie już w przy miechowickiej leśnej ścieżce dydaktycznej. Innym egotycznym drzewem jest grujecznik japoński. Podobno rośnie tam również cis, mnie jednak nie udało się go zlokalizować. Pośród innych ciekawych drzew chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na ciekawe odmiany mojego ulubionego drzewa (zgadnijcie dlaczego

), jakim jest buk: odmiana purpurowa charakteryzuje się liśćmi które wczesną wiosną nabierają delikatnej czerwonawej barwy, aby później przejść w coraz ciemniejszą, aż w końcu niemal czarną, jak zastygła krew, purpurę. Odmiana płacząca (lub zwisająca)... nazwa mówi sama za siebie. Buki płaczące prezentują się nie mniej pięknie, jak płaczące wierzby, moim zdaniem są nawet ciekawsze - te, które rosną na Miechowicach, może też z racji swoich rozmiarów robią wrażenie. I jeszcze trzecia odmiana: strzępolistna.
Graby, wiązy, modrzewie, sosny limby, cyprysik Lawsona i jeszcze wiele...
ZWIERZĘTA
Zacznę od ptaków, których możnaby wymienić bardzo wiele, a ja skupię się tylko na dwóch drapieżnikach. Nad naszymi lasami, łąkami dostrzec możemy szybujące po niebie myszołowy. I pustułki. Te z kolei żyją również wśród ludzi np. na osiedlu "na wzgórzu" zakładają swoje gniazda na nieużywanych balkonach wieżowców.
Spośród dużych ssaków nie są rzadkością sarny, zające, natomiast nie wiem, jak np. z dzikami. Na dolomitach osiedliła się również rodzina lisów, jednego miałem nawet okazję tam zobaczyć, już jaiś czas temu.
Gady. Ja oprócz "zwykłych" jaszczurek zaobserwowałem jeszcze padalca, natomiast ponoć są też żmije i zaskrońce, ale na te jeszcze nigdy nie trafiłem.
Na końcu słówko o płazach, gdzie obok różnych żab, ropuch szczególne miejsce zajmuje traszka, salamandrowata, płaz ogoniasty. W wielu miejscach traszka zwyczajna, natomiast na Żabich Dołach prawdopodobnie również traszka grzebieniasta, ale jeszcze nie widziałem.
Fotki może później

Pozdrawiam